Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Που βαδίζουμε Κύριοι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 28 Σεπτεμβρίου 2006.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Η ώρα είναι 22:10 και κοιτάζω το forum. Το μάτι μου πάει στους αριθμούς τον thead και τον post που έχουν οι διάφορες κατηγορίες.
    Παρατηρώ ότι το BDSM Discussion έχει 441 threads και 10.122 posts και το Training Techniques έχει μονό 79 threads και 1.770 posts και σκέφτομαι και λέω…
    Το BDSM είναι ένα ερωτικό παιχνίδι…ένα παιχνίδι… παιχνίδι σημαίνει δράση… Μήπως έχουμε ρίξει πολύ σημασία στην αμπελοφιλοσοφία και στην κουβέντα και ξεχνάμε το παιχνίδι; Μήπως το να συζητάμε για έννοιες και να προσπαθούμε να τις αναλύσουμε και να τις κατανοήσουμε είναι κάτι που δεν μας κοστίζει τίποτα? Μήπως είναι ανώφελο μια και όλα αυτά είναι βιώματα;
    Από πότε όλοι κατέχουμε τόσο καλά τις τεχνικές και τους τρόπους του παιχνιδιού ώστε να μην έχουμε την παραμικρή απορία, σκέψη εμπειρία να μοιραστούμε; Και ας πάω και παραπέρα… έχουμε απορίες, σκέψης, εμπειρίες να μοιραστούμε;

    Υστερόγραφο: Καλή η φιλοσοφία αλλά όταν πηγάζει από βιώματα
     
  2. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor


    Sadal_Melik δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σας!

    ΥΓ: Συγχωρηστε με για τη χιουμοριστικη παρεμβαση μου στο ποστ σας αλλα νομιζω πως πηγαινε γαντι 
     
  3. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η λέξη τεχνική, φίλε μου, αποζητά και την επιστημοφανή αμφίεσή της . Αν αντιπαραθέτεις απλώς το τι έκανες και το τι έγινε , τότε βαφτίζεται ως προσωπικό βίωμα . Αν όμως λόγω της κατηγορίας, υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει και τον χαρακτήρα της συνταγής , τότε τα πράγματα αξίζουν και της ανάλογης προσοχής . Το τι έχει επιτυχία ή αποτυχία όταν το εφαρμόζω εγώ σε αυτόν που το εφαρμόζω , δεν σημαίνει ότι θα έχει και την ανάλογη τύχη σε κάποιον άλλο . Η λαχτάρα για την εύρεση των κλειδιών που ανοίγουν τις "πόρτες" με κάνει ιδιαίτερα επιφυλακτικό , ιδίως αν δεν γνωρίζω αν εμπεριέχει και το ανάλογο υπόβαθρο...
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Για μένα αγαπητέ SadalMelik η εξάσκηση και η εμεπιρία μετράει.
    Οκ να μαθαίνω μερικές θεωρίες αλλά αν δεν τις κάνω πράξη δεν λέει τίποτα για μένα, αν και όσα έχω μάθει και πράττω τα έμαθα μόνη μου  
     
  5. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Που βαδίζουμε Κύριοι;

    Καλημέρα παιδιά εγώ θα το θέσω από μια άλλη πλευρά, αν βάζαμε 10 προπονητές ενός αθλήματος χ στο τραπέζι πριν από 5 χρόνια, θα είχαν πολύ λίγα πράγματα να χωρίσουν, αν τους βάλουμε σήμερα, θα παίξουν όχι μπουνιές μαχαίρια θα τραβήξουν γιατί υπάρχει εξέλιξη. Και, κάτι άλλο τώρα, βλέπουμε στην Ελλάδα έναν παίχτη της εθνικής Σερβίας να κάνει μια πάσα σε έναν συμπαίκτη του και έχουμε την απαίτηση από τους αθλητές μας να κάνουν την ίδια πάσα κάτσε ρε μεγάλε το ποια ήτα η προπόνηση του αλλουνού να φτάσει σε αυτό το επίπεδο δεν την ξέρουμε εμείς βλέπουμε το αποτέλεσμα χωρίς να ξέρουμε τι προκάλεσε την πράξη
    Τώρα θα μου πείτε πού κολλάνε αυτά? Η ποια η σχέση τους ας καθίσει ο καθένας και ας σκεφτεί αυτό που είδε αυτό που άκουσε από κάποιον \ α το έχει κάνει κτήμα του?
    Αν τον ρωτήσεις θα σου πει ναι αν τον ρωτήσεις θα σου απαντήσει σωστά αν τον αφήσεις μόνο του να το κάνει θα κάνει λάθος γιατί? Όχι γιατί δεν το ξέρει αλλά γιατί το κάνει χωρίς να ξέρει το γιατί και γιατί δεν το έχει κάνει κτήμα του, τέλος αφού το κάνει κτήμα του θα βάλει και μια δικιά του πινελιά για να γίνει ολοκληρωτικά δικό του
    Μπορεί για μερικούς μερικές να λέω χαζομάρες Αλλά αυτί πιστεύω πώς είναι η αλήθεια.
     
  6. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Όσο υπάρχει η έλλειψη αυτοπεποίθησης, ο φόβος της σύγκρισης, η κουτσομπολίστικη διάθεση και πολλά ακόμα λαμπρά στοιχεία, θα παραμείνουμε αμετανόητοι εξωτερικοί αναλυτές βασιζόμενοι σε ικασίες, φαντασιώσεις και μύθους, ψάχνοντας ανύπαρκτες αιτιολογίες, δίνοντας ανόητες δικαιολογίες και επεξηγήσεις.
     
  7. Leon

    Leon άντε και καλο μεσαίωνα Ork

    Απάντηση: Re: Που βαδίζουμε Κύριοι;

    SORRY ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥΣ "Napoleon"
     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    μάλλον οι εμπειρίες είναι ελάχιστες... εξάλου αρκετοί απόσους γράφουν υποστιρίζουν πως δεν έχουν σχέση με το χώρο... εγώ όσες φορές γράφω έχει σχέση με τις εμπειρίες μου.
     
  9. Uranoos

    Uranoos Regular Member


    Φιλε SadalMelik
    και εγω με τη σειρα μου δεν θα μπορουσα να συμφωνίσω περισσότερο με την αποψη αυτη.

    Εχω σκεφτεί πολλες φορες στο παρελθον να γραψω ενα αντίστοιχο thread αλλα παντα με κρατούσε το γεγονος οτι κάποιοι
    θα απαντούσαν "αν δεν 'αρεσει, μην μπαινεις...". Τα πράγματα ομως δεν ειναι ετσι. Θελω αυτο to forum -όπως ολοι μας-
    αλλα σιγουρα χρειαζεται καποιες αλλαγες.

    Η πολύ θεωρια παντα υποβαθμίζει την πραξη και κάνει την ίδια την πράξη να φαντάζει ακατόρθωτη ως προς την τελειοτερη μορφη της,
    αυτη δηλαδή που περιγράφετε στην θεωρία. Το Παιχνίδι ομως δεν ειναι εκει, το Παιχνιδι ειναι ξεχωριστό για ολους μας, με αποκλήσεις
    ως προς την τελειοτητα αριθμητικά όσες είναι οι Παικτες του. Αυτα τα λεει καποιος που ειναι ανθρωπος με θεωριτικη σκέψη, αλλα μπορεί να
    καταλάβει καθαρα οτι το Παιχνίδι ειναι τελικα πρακτικο.

    Η φιλοσοφία παράγει βιώματα, δεν πηγάζει απο τα βιώματα. Το Παιχνιδι δεν χρειαζετε φιλοσοφια, το Παιχνιδι χρειαζετε κανόνες τους οποιους
    πρεπει να κατέχεις για να παίξεις. Αυτοι οι κανόνες δεν ειναι ζωντανοι, εχουν ηδη γραφτεί και σίγουρα ο αριθμος των Ελληνων παικτων
    ειναι πολυ μικρος για να τους αλλαξει.

    Τώρα θα σκεφτει κάποιος:
    "- Uranoos αυτο και αν δεν ήταν αμπελοφιλοσοφία?"
    Λυπαμαι εαν σας κουρασα, αλλα επρεπε κάποια στιγμη να καταθέσω αυτη τη σκέψη μου και θεωρώ πως αυτο το θεωριτικο thread μου δινει καλό εναυσμα.


    Uranoos
     
  10. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    blindfold όσες φορές έχω γράψει κάτι είναι πάντα μέσα από την εμπειρία μου και ποτέ από κάτι που άκουσα, οπότε συμφωνώ μαζί σου μικρούλη  
     
  11. skia

    skia Contributor

    συμφωνώ απόλυτα κι εγώ.μόνο που θα ήθελα να προσθέσω κάτι.σίγουρα υπάρχουν άτομα τα οποία έχουν ψαχτεί πολύ γύρω από το αντικείμενο και έχουν γνώσεις που δε τις έχουν οι πιο πολλοί-εγώ προσωπικά δε ξέρω αν ποτέ τις αποκτήσω,στη πραγματικότητα το θεωρώ απίθανο.είμαι κάποιους μήνες στο forum.οι δικές μου οι απορίες είναι η εξής:
    πού κολλάνε κάποιες φορές διαφωνίες και συμπεριφορές που φέρνουν στο μυαλό μικροαστές ελληνίδες νοικοκυρές που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν?μιλώ για τις ευτυχώς λίγες περιπτώσεις που έχει γίνει κάτι τέτοιο.
    γιατί μερικοί απλά λένε κάτι για να δείξουν ότι κάτι ξέρουν ενώ στην ουσία είναι αμφίβολο ότι κατανοούν και οι ίδιοι τι λένε ή ότι ξέρουν?τελευταία μετά λύπης παρακολουθώ να αυξάνονται.
    δε ξέρω για άλλους,είμαι της άποψης ότι οι αμπελοσοφίες είναι περιττές.να λέγονται πράγματα επι της ουσίας.υπάρχουν ατομα που θέλουν να μάθουν.και οι ορολογίες και οι θεωρίες καλές και χρήσιμες είναι.υπάρχουν threads που περιέχουν άρθρα αξιόλογα μελέτης και αρκετά σοβαρά άτομα.δεν αναφέρομαι σε όλους.αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν πάρει το θέμα τελείως στην πλάκα.
     
  12. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Και εγώ αγαπητή skia θα απαντήσω με ερώτημα στα όσα είπες πιο πάνω.
    Θα δεχόσουν ποτέ κάποιον Κυρίαρχο/η ο οποίος θα σου έλεγε ότι έχει διαβάσει όλα τα άρθρα που υπάρχουν εδώ μέσα και παντού αλλά δεν έχει καθόλου πρακτική εξάσκηση?
    Μπορεί να έχει γίνει ο πιο σοφός των σοφών αλλά από εμπειρίες, καμμία.
    Θα δεχόσουν να εξασκηθεί πάνω σου?
    Απλή περιέργεια