Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Πού κάθεσαι μάνα μου;" - Μοντερνισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 30 Μαϊου 2006.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Η εξαδέλφη μου εξαφανίστηκε. Άλλωστε δεν ήταν του χώρου.

    Πήγε προς άγνωστο προορισμό. Απορώ που βρήκε ταξί.
    View attachment 1008
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Η κεντρική καρέκλα στο σαλόνι μου. Η προσωπική μου καρέκλα - στο boudoir μου. Η καρέκλα του pet μου. Η πραγματική καρέκλα του Fanshaw.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  3. G_E

    G_E Contributor

    Μήπως δεν έχουμε εξετάσει σε βάθος τη διαλεκτική σχέση καθίσματος – καθουμένου;

    Ιδού το απτό παράδειγμα- Η σύνθεση ονομάζεται «απλότητα στην επικοινωνία».

    View attachment 1049
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Dear KyriosG,
    Ιδού ορισμένες μορφές απλής επικοινωνίας
    1. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν
    2. Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια
    3. Επικοινωνώ μέχρι να χορτάσω.

    Φαντάσου δε ότι καμιά τους δεν περιλαμβάνει μοντερνιστές ή καρέκλες.
    Ήτοι, επανέρχομαι στην ενθάδε συζήτηση μας (posts #9 - #26 με συμμετοχή Αστάρτης), προτού ο φίλος μας Fanshaw μας παρουσίασει το νέο κατάλογο των 120 ενωμένων εργοστασίων επίπλου.
    Fanshaw, παραχωρείς σε εμένα και τον KyriosG το δικαίωμα να αποφασίσουμε ποιά καρέκλα απ' όλες θα σου κάνουμε δώρο;
    (Πού τις βρήκες μωρέ αδελφέ μου όλες αυτές 
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Μοντερνιστικές καρέκλες: Le Corbusier, Mis van de Rohe.

    Και μια μικρή αναφορά στο Bauhaus, με την υποσημείωση ότι ο εικαστικός και αρχιτεκτονικός μοντερνισμός δεν έχει καμιά σχέση με το λογοτεχνικό μοντερνισμό(Joyce, Kafka, Thomas Man e.a)

    Bauhaus, by Frank Whitford. From the "World of Art" series, an excellent monograph on the Bauhaus movement.

    Bauhaus 1919-1933, by Magdalena Droste. From the Taschen art series, lavishly illustrated with erudite text.

    Bauhaus: Crucible of Modernism, by Elaine S. Hochman. A history of the Bauhaus, in much more detail than the Whitford volume.

    Design and Form: The Basic Course at the Bauhaus and Later, by Johannes Itten. The Bauhaus is gone, but the lessons taught there live on in this book
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Malevich (ρωσικός κονστρουκτιβισμός), Kandinsky & Klee (Bauhaus). Ο πρώιμος μοντερνισμός.
     
  7. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ο πρώτος του Pollock, οι επόμενοι δύο του Rothko και ο τελευταίος πάλι του Pollock.
    Το απώγειο του μοντερνισμού (κατά Geenberg): ο αμερικάνικος αφηρημένος εξπρεσιονισμός, δηλαδή η ζωγραφική ως σχήμα/χρώμα στη διδιάστατη επιφάνεια του καμβά.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ποία η σχέση των προηγουμένων με τη bdsm φωτογραφική θεματολογία του
    Mapplethorp; Ποίες οι συνάφειες τεχνοτροπίας;

    Στην τελευταία: Εγώ, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μοιάσω στον KyriosG.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    'Αγνωστος καλλιτέχνης κάπου στην Βόρειο Εύβοια
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Οι ΑρχειοΠριαπιστές εντόπισαν αυθωρεί και παραχρήμα τον πονηρό καλλιτέχνη!
    Αλλά έχει χάσει το κλειδί!
    Γύρνα πίσω!
    Παρακαλώ!
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2006
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Το δικό μου είναι πολυτελέστερο!
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Η αρμονία είναι πάνω από καλλιτεχνικές σχολές και φόρμες….

    View attachment 1107

    Όσο και να προσπαθείς Dolmance να μου μοιάσεις, δε νομίζω πως θα ξεφύγεις ποτέ από την αληθινή σου μορφή ….

    View attachment 1108

    Στο μόνο που θα μοιάζουμε είναι το μετα-κάθισμα … Ίσως το πλήθος να είναι κατά πολύ μεγαλύτερο.

    View attachment 1109