Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προβληματισμοί σχετικά με το Μ/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ΜουσΑ, στις 30 Ιουλίου 2022.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Βγήκα για αυτό μπορώ να τον δω  
    Και βέβαια όχι από την μια μέρα στην άλλη.
    Όταν υποχρεώθηκα να λογοδοτώ μόνον σε Έναν κι όταν Αυτός έγινε η μόνη κρίση και ο μόνος Κριτής.
     
  2. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Όμορφη κατάθεση.
     
  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Συγγνώμη τώρα που ανοίγω δουλειές κι αν ξεφεύγω από τη ροή του θέματος αλλά πως εννοείς την παραπάνω πρόταση; έχω την αίσθηση πως ίσως να άξιζε και δικό της νήμα.
     
  4. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Να υποθέσω ότι εννοεί πως δεν μπορείς να έχεις ενοχές όταν οι αποφάσεις που μπορεί να τις προκαλέσουν δεν είναι δική σου ευθύνη;
    Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν ξέρω.
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Στην αντίληψή μου, σημαίνει ότι δεν είναι πια δική σου δουλειά, δική σου ευθύνη, να κρίνεις τον εαυτό σου.
     
  6. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Για όσο το υ λειτουργεί υπό τις οδηγίες του αφέντη, και για όσο το οτιδήποτε κάνει το υ είναι υπό την κρίση του αφέντη και μόνο, το υ παύει να αναρωτιέται πια αν αυτό που έκανε έπρεπε να το κάνει ή όχι, κτλ. Οπότε απαλλάσσεται απ' τις ενοχές του ή άλλα άγχη αστοχίας και βρίσκει την ηρεμία του.
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όπως το αναφέρει η @estelwen
     
    Η κρίση/αξιολόγηση για ο,τιδηποτε άρχισε να γίνεται μέσα από τα δικά Του φίλτρα και η κρίση για ο,τι με αφορούσε σταμάτησε να είναι δική μου δουλειά. Και μάλιστα χωρίς περιθώρια  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα το έλεγα ακόμη πιο κοφτά: δεν έχεις δικαίωμα να έχεις ενοχές  
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Σ' ευχαριστώ
    Δε χρειάζονται παντού περιθώρια. Σε κάποια θέματα αποτελούν απλά τροχοπέδη  

    @estelwen ναι, κάπως έτσι το σντιλήφθηκα και εγώ για αυτό ένιωσα πως ίσως αξίζει δικό του νήμα.  
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτο!
    Να συμπληρώσω ως πρωην ενοχικη, πως ειναι κι ενας δρομος που δεν οδηγεί πουθενά όμορφα.
     
    Last edited: 10 Αυγούστου 2022