Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προς υποτακτικους

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 21 Ιανουαρίου 2008.

  1. Αγαπητοί μου φίλοι. Πάει λίγος καιρός που διάβασα μερικά πμ
    υποτακτικών τα οποία απευθύνονταν σε μιστρες(?) και ομολογο
    ότι δοκίμασα μια δυσάρεστη έκπληξη . Επρόκειτο για καλέσματα
    γεμάτα απελπισία προς ένα φανταστικό υποκείμενο, το οποίο
    οι συγγραφείς των μηνυμάτων, δεν γνώριζαν την στοιχειώδη
    υπόσταση του. Με πόση φτώχεια και πείνα υποταχτήκαν προσκύνησαν
    έγιναν υποπόδιο σε κάποια που δεν είχε, εκείνη τη στιγμή, πρόσωπο
    και σώμα δεν είχε χαρακτήρα (ούτε καν γραφικό) .το μονο που είχε
    ήταν ίσως ένα μεγαλοπρεπές γεμάτο υποσχέσεις ψευδονημο
    Και καλόπιστα σε ρωτάω αδερφέ μου. Σου φτάνει αυτό? Δεν θέλεις
    να μάθεις ποια κρύβετε πίσω από αυτό το ψευδονημο? Δεν θέλεις να
    δεις αν είναι έξυπνη, ομορφη με ισχυρή προσωπικότητα πριν της
    φιλήσεις τα πόδια προκαταβολικά και εξ αποστάσεως?
    Γιατί ποτέ δεν παίρνεις την περίπτωση μερικές να μην είναι αυτό
    που λένε ότι είναι αλλά απλά να σπανέ πλακά με εσένα?
    Γιατί δεν σκέπτεσαι ότι κάποιες απ αυτές μπορεί να είναι τόσο
    άσχημες που υπό άλλες συνθήκες δεν θα τις πλησίαζε κανένας
    και έτσι βρήκαν ένα έξυπνο τρόπο για να κάνουν άλλους να
    τις παρακάλανε.
    Το να φοράει κάποια συνέχεια ένα ρούχο στο τέλος νομίζει
    και η ίδια ότι είναι αυτό που φανερώνει το ρούχο, αυτοτοποθετειται
    στον ρολο της (το ίδιο ισχύει και για τους κυριάρχους εννοείτε) και
    στην καλύτερη περίπτωση συμπεριφέρεται στο τέλος ωσάν να είναι
    Η Λουκρητία Βοργία η η Αικατερίνη των Μεδίκων ενώ απλά
    μπορεί να είναι η Μαρία η άσχημη η έστω η Μαρία η αγενής
    Καταλαβαίνω την έλειψη και επίσης βλέπω ότι τα ποσοστά είναι
    εναντίον σου αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα προσεγγίσεις
    το αντικείμενο του πόθου σου υιοθετώντας γλοιώδη συμπεριφορά και
    πριν ακόμα γνωρίζεις αν είναι όντος το αντικείμενο του πόθου σου?
    Στο νήμα με τίτλο επιτέλους πολλοί ύψωσαν το δάκτυλο σε κάποιον
    που πλήρωσε για να κάνει ότι ήθελε και ότι σκεπτόταν να κάνει.
    Ωστόσο εγώ βρήκα αυτή τη στάση απόλυτος φυσιολογική και
    μακράν αξιοπρεπέστερη. Ο φίλος αυτός κατά την γνώμη μερικών
    θα έπρεπε αφού στείλει μερικά χαζά πμ να περιμένει ποτέ η αυτού
    εξοχοτης η Μαρία η άσχημη η έστω η όμορφη να τον καλέσει για
    να κάνουν μια όμορφη ,τίμια σχέση (ας γελάσω χαχαχαχα) 
    Μην παίζεις με τα συναισθήματα σου και μην χαρίζεις τόσο εύκολα
    κάτι τόσο ακριβό όπως είναι ο εαυτός σου σε κάποια που δεν ξέρεις
    αν το αξίζει .
     
  2. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Καιρο ειχα να δω τοσο καλο post.Τελικα επιβεβαιωνεται αλλη μια φορα πως οταν βαραει η ασυνουσια δεν ενδιαφερει ποιος ειναι ο παραληπτης του μηνυματος.Επισης ισχυει και ο κανονας στελνω pm σε 200 η μια δεν θα κατσει?

    Κορνηλιε απο εμενα 1000 μπραβο για το post σου
     
  3. zinnia

    zinnia Contributor


    Επειδη κι εγω το εχω σκεφτει αυτο παρα πολλες φορες, κι αναρωτιομουν οπως εσυ, κατεληξα στο εξης.

    Το διαδικτυο, η εικονικη πραγματικοτητα, ειναι "ατιμο" πραγμα. Γεννά εικόνες, κανει προβολες, πανω σε ανθρωπους -νικ, που καμμια σχεση μπορει να μην εχουν με την πραγματικοτητα (τη δικη μας εννοω).

    Ποσες φορες εχω ακουσει, πως μετα απο συνομιλιες, εχουν πλασει εικονες στο μυαλο, που καταρριφθηκαν στο πρώτο κιολας λεπτο οταν συναντηθηκαν απο κοντα; Στύλ "νατασα last year".. Το μυαλο μας παιζει παιχνιδια.. Αυτα που εμεις εχουμε αναγκη και μας εξυπηρετουν και δεν εχουν να κανουν με κανεναν αλλον εκτος απο εμας τους ιδιους. Είναι καθαρα ναρκισσιστικη αυτη η προσεγγιση, σαν να κανεις ερωτα με τον καθρεφτη σου, με το ειδωλο που εσυ εχεις πλασει, αδιαφορωντας παντελως για τον αλλον. Ο αλλος ειναι απλα το "μεσον".

    Αν λοιπον, καποια στιγμη, αυτο ξεκαθαρισει μεσα μας, τότε πιστεψε με τα πραγματα θ αλλαξουν.. Και να μην αλλαξει, επειδη δεν βρηκες αυτο που σε ελκυει τελικα, παντως θα εχεις τη γνωση και θα μπορεις να ξεχωρισεις τη διαφορα του επιθυμω να... (γενικα κι αοριστα) απο το θελω (και μπορω και αντεχω)..να...

    Οπότε ετσι, ουτε θα νιωθεις θυμα εκμεταλλευσης απο κανεναν, ουτε θα επενδυεις σε κατι που δεν υπαρχει αλλα ειναι μονο δικος σου δημιουργημα.

     
     
  4. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Προς υποτακτικους

    Συμφωνω με όσα επισημαίνει ο κορνήλιος.. σε ότι αφορα όσους, εκτος του οτι δηλωνουν υποτακτικοί ειναι κ πραγματι υποτακτικοι..
    Οι παραπανω όμως δεν χαριζοντε τόσο ευκολα, ουτε παρακαλανε με τον προαναφερομενο τροπο..

    το συντριπτικο ποσοστο αυτων που έχουν την συμπεριφορα που περιγράφεις κορνηλιε,-προσωπική μου άποψη ειναι ότι - καμια σχεση με υποτακτικοτητα δεν εχουν, ειτε ειναι φετιχιστες, ειτε μαζο, ειτε απειροι που νομιζοντας οτι αφου φιλήσουν ενα ποδι θα εχουν κ την ευκαιρια να ριξουν κ ενα π......, ειτε δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με το αθλημα.. ειτε εχουν τις βανιλα σχεσεις τους.. κ ενδιαμεσα ζητάνε κ κατι πιο πικαντικο..

    Οσοι γνωριζουν τι ειναι οι ιδιοι, τι ειναι αυτο που θελουν, απο που μπορουν να το παρουν.. γνωριζουν κ το πως..
    καμια αφεντρα ή αφεντης δεν θα ηθελε για υπο, κάποιον που παρακαλαει κ θα κάτσει στον πρωτο κυριαρχο που θα του πει ναι..

    η υποταγή κερδίζεται.. δεν χαρίζεται..
     
    Last edited: 22 Ιανουαρίου 2008
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    ευστοχότατο θέμα cornilie!

    Η υποτακτικότητα θα έπρεπε να μπορεί με κάποιο τρόπο να διαχωρίζεται απο την χαμηλή αυτοεκτίμηση ή την παράδωση άνευ όρων στον/στην όποιον/α.

    Είναι δική μας δουλειά, να συναντήσουμε τους εαυτούς μας , να τους κρινουμε να τους εκπαιδεύσουμε εμείς προτίστως, να τους βελτιώσουμε και να τους κάνουμε να συνειδητοποιήσουν τα "θέλω" τους, τα "μπορώ" τους και τις όποιες ατέλειές τους.

    Μόνο τότε έχει αξία και ουσία η υποτακτικότητα και όλα οσα συνεπάγεται. Ομως! : δυστυχώς για κάποιους είναι δύσκολη έως και ακατόρθωτη αυτή η άσκηση με τον εαυτό τους. Για κάποιους είναι σχεδόν άπιαστη ή δεν περνά καν απο το μυαλό τους.

    Η απορρία μου είναι : αυτές οι Μιστρες που λαμβανουν αυτά τα μηνύματα (και ισως και οι Μαστερς) μπαίνουν στον κόπο μιας αρνητικής εστω απάντησης αλλα με καποια τεκμηρίωση που να οδηγει τη σκεψη προς ολο αυτο?

    Απο την άλλη παλι... ναι και το net και τα φορα αντικατοπτρίζουν την κοινωνία μας... μικρές μονάδες ενός συνολου που έχει μάθει να λειτουργεί κάπως, να κρίτικάρει και να καθεται στον καναπε χλευαζοντας τους κατεστραμένους ή απορρόντας για το ποιός είναι ο "κομιστής"..........!!!!!
     
  6. Emma

    Emma Contributor

    Re: Απάντηση: Προς υποτακτικους

    +1 !!!

    Πριν αρκετό καιρό στο irc είχα μια διένεξη για άσχετο θέμα και σε άσχετο κανάλι με ένα άτομο του οποίου το nick δήλωνε ότι είναι υποτακτικός (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό ήταν). Είχα ήδη τα νεύρα μου για κάποια άλλα θέματα, ε ήρθε και η διένεξη με αυτόν και του μίλησα αρκετά άσχημα. Ο τύπος λοιπόν αντί να "σκύψει το κεφάλι και να μου πει κι ευχαριστώ" όπως λανθασμένα περίμενα (βάσει, ομολογουμένως, του nick του αλλά και της μέχρι τότε εμπειρίας μου με άτομα που απλά ψάχνονται), "εναντιώθηκε" και μου απάντησε στο ίδιο ύφος με το δικό μου χωρίς ίχνος ενδοιασμού/φόβου. Του λέω λοιπόν, αφού εξεπλάγην με αυτή του την αντίδραση, "για υποτακτικός σε κυρίες (έτσι ήταν το nick του - το θυμήθηκα τελικά) πολύ γλώσσα βγάζεις" και μου απαντάει το εξής, το οποίο μου έχει μείνει ως τώρα, μήνες μετά και παρόλο που τότε δεν ήξερα καν τι εστί bdsm κ.τ.λ.: "ναι, είμαι υποτακτικός σε αυτές τις Κυρίες, οι οποίες Κυρίες ξέρουν να μιλάνε και να φέρονται σεβόμενες πρώτα απ' όλα τον εαυτό τους. Αυτές τις Κυρίες τις σέβομαι και τις θαυμάζω. Οι υπόλοιπες απλά θέλουν να λέγονται "κυρίες"."
    Του ζήτησα συγγνώμη.
     
  7. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Πολυ καλο νημα cornilios. Συμφωνω με την αποψη σου, και με ολες τις απαντησεις μεχρι στιγμης.

    Mikra Psemata, τα ειπες ολα πολυ καλα.
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    παρα πολυ σωστη και ενδιαφερουσα παρατηρηση .... ωστοσο υπαρχει μια απλη λογικη εξηγηση : προφανως οι ρηχες αναζητησεις γινονται απο αντιστοιχα ρηχους εξερευνητες .. αν και δεν πεφτει λογος σε κανενα μας να κρινει τι ειναι ρηχο και τι οχι , ωστοσο φαινεται οτι εχει γινει , αναγκαστηκα ισως , δεκτο και απο τις δυο μεριες ενα παζαρι τουρκικων προδιαγραφων και αναλογων προσδοκιων ...
     
  9. Βλέπω ότι η φάρα μου δεν μιλάει και φοβάμαι ότι παρεξηγήθηκα
    Λοιπόν σε πολλά από αυτά που αναφέρονται στα πόστ τα οποία
    ακολούθησαν αναγνωρίζω και τον εαυτό μου. Μπορεί εγώ να μην
    στέλνω τέτοια μηνύματα κάνω η έκανα κατά καιρούς αλλά όμως
    που ίσος να είναι το ίδιο βλακώδη. Μερικά απ αυτά κατάλαβα την
    βλακεία τους και τα σταμάτησα και αλλά ίσως να τα θεωρώ και
    έξυπνα χωρίς να είναι .Άλλωστε κανείς δεν είναι τόσο έξυπνος
    Ώστε να καταλαβαίνει τις βλακείες του πάντα, αλλά τουλάχιστον
    προσπαθώ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση απλά ανέφερα κάτι
    που εντόπισα και το βλέπω όχι μονό σε πμ αλλά και στο τοπικ
    Introduce yourself μερικές φορές «καλός ηλθατε κυρία θα
    περιμένω να με καλέσετε να σας υπηρετήσω» Δεν θέλω να φανώ
    επικριτικός με κανέναν αλλά …..
    Βρε καλέ μου..βρε χρυσέ μου… να υπηρετήσεις δεν σου λέω εγώ
    να μην υπηρετήσεις αλλά κάτσε να την δούμε πρώτα….ακόμα
    δεν την είδαμε αμέσως να υπηρετήσεις λες και πάει με σειρά
    προτεραιότητας. Καμιά μέρα θα μπω στο introduse και θα
    συστηθώ και εγώ σαν lady να με υπηρετήσετε και μένα
    Hi there με λένε Angelina…. Angelina Jolie εσείς να με λέγετε
    Lady Angela. αγκορασα μια νέα έπαυλη στο Μπεβερι Χιλς
    Καλιφορνια USA και ψάχνω ένα πολύ καλή σκλαβάκι να
    το πάρω μαζί μου στο Αμερικα να με υπηρετεί . Το duty του
    θα είναι να φοράει all day long ένα ιντικο βρακί και να με κάνει
    αέρα με μια τεραστία βεντάλια που αγκορασα 5 μιλλιονς ντολαρς
    και πριν ηταν της βασσιλισας Χασεπσουτ από Εgypt you know
    Εκο βεβαία κλιματισμό but you know just for show
    Aaaa…και να πηγκενει και τον dog μου στον …μμμ πως το λέτε
    εσείς εντο γιατί ξέχασα πως το λεμέ εμείς εκεί??? Ααα..ναι στον
    τεραπευτη του
    Τα πρέπει να ξέρετε ότι τα ειμαι πολύ σκληρό αφέντρα και κατε
    evening θα σας ντερνω μαζί με την φίλες μου Madona
    Αν από το πολύ αέρα πάθω κανένα κρυολόγημα και πεθάνω
    Θα σας αφήσω όλα τα μιλιονς ντολαρς μου γκιατι είσαι πολύ καλή
    σκλαβάκι και με έκανες να κλάψω μερικές φορας
    Θα προσλάβω όποιος με προσκυνήσει πρώτος
    Φιλάκια LADY ANGELA
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    μόνο και μόνο για την οικολογική ευαισθησία δικός Σας Κυρια
    !!!  
     
  11. chemical23

    chemical23 Regular Member

    cornilios και τα 2 σου posts ήταν ένα και ένα!Και βέβαια είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτά που γράφεις.Δεν έχω κάτι άλλο να πω, αφού τα είπες όλα
     
  12. hey

    hey Guest

    Πέσ τα χρυσόστομε cornilie!  
    Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό? Απ΄τη προσωπική μου εμπειρία από το "online dating" μπορώ να σκεφτώ τους εξής λόγους: Η αναλογία αντρών-γυναικών είναι συντριπτικά υπέρ των γυναικών. Δείτε τα στατιστικά του φόρουμ. Οπότε σύμφωνα με το νομό προσφοράς και ζήτησης αρχίζουν οι "πλειοδοσίες" κολακείας, δουλικότητας, ανοησίας κτλ. Και αυτό συμβαίνει σε οποιδήποτε site. Είτε "vanilla" είτε "kinky".
    Μια άλλη παράμετρος είναι ότι δεν το αντιμετωπίζουν όλοι με την ίδια ειλικρίνεια ή σοβαρότητα ή αξιοπρέπεια. Τα μεγάλα λόγια είναι εύκολα online. Πιθανότατα τα πιο πολλά από αυτά που λένε δε τα πιστεύουν κι ίδιοι. Αφήστε τους να λένε.