Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσεγγίσεις του BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος camera_obscura, στις 30 Σεπτεμβρίου 2009.

  1. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Με ποια από τις παρακάτω παραδοχές συμφωνείτε περισσότερο ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

    "Θεωρώ ότι το BDSM αφορά σε μεγάλο βαθμό στην ερωτικοποίηση και σεξουαλικοποίηση όψεων του βίου που κατά τα κοινώς παραδεδεγμένα δεν θεωρούνται ερωτικές και σεξουαλικές"

    "Θεωρώ ότι το BDSM αφορά σε μεγάλο βαθμό σε μια υπέρβαση της σεξουαλικότητας ώστε να προκύπτουν από αυτήν στοιχεία τα οποία δεν προκύπτουν από τις κοινώς παραδεδεγμένες σεξουαλικές δραστηριότητες"

    * Σημείωση 1/10/09 10:07πμ: Επιθυμώ να μην επεξηγήσω περισσότερο το θέμα. Μπορείτε να ερμηνεύσετε και να αναπτύξετε τις παραπάνω προτάσεις όπως νομίζετε. Αυτό είναι και ένα από τα βασικά ζητούμενα αυτού του νήματος.
     
    Last edited: 1 Οκτωβρίου 2009
  2. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Προσεγγίσεις του BDSM

    έτσι όπως το διάβασα αντιλήφθηκα πως η μία άποψη δεν είναι αντίθετη της άλλης και συνεπώς μπορεί κάποιος να συμφωνεί και με τις δυο... μπορεί δηλαδή να ισχύουν και τα δυο και μάλιστα να αλληλοσυμπληρώνονται

    μάλλον χρειάζομαι περαιτέρω διευκρινήσεις  
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Προσεγγίσεις του BDSM

    θα βοηθούσε να το επεξηγούσες λίγο... 
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Στη δική μου περίπτωση, κατηγορηματικά το BDSM αφορά στην ερωτικοποίηση και σεξουαλικοποίηση όψεων του βίου που κατά τα κοινώς παραδεδειγμένα δεν θεωρούνται ερωτικές και σεξουαλικές.

    Εξαιρετικό θέμα camera_obscura.
     
  5. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Δεν προσεγγιζω εγω το βδσμ,αυτο με προσεγγισε.Μια και δεν εχω τον ελενχο το μονο που μου μενει ειναι να υοθετησω την πρωτη αποψη.Το κανει πιο υποφερτω....
     
  6. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    "Θεωρώ ότι το BDSM αφορά σε μεγάλο βαθμό σε μια υπέρβαση της σεξουαλικότητας ώστε να προκύπτουν από αυτήν στοιχεία τα οποία δεν προκύπτουν από τις κοινώς παραδεδεγμένες σεξουαλικές δραστηριότητες"

    Στοιχεία που μόνο μέσα από το ταξίδι και την περιπέτεια προκύπτουν...
    Στοιχεία όπως αναγνώριση ορίων, συναισθημάτων και αυτογνωσία γενικότερα...

    Δηλώνω υπέρμαχος του παιχνιδιού, χωρίς αυτό να αποκλείει την συμπερίληψη της πρώτης δήλωσης...
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Προσεγγίσεις του BDSM

    Ας αναλυσουμε πρωτα την πρωτη προταση.
    Οταν μιλαμε για μη ερωτικες οψεις του βιου πρεπει πρωτα πρωτα να διακρινουμε τον προσωπικο απο τον κοινωνικο βιο.
    Οσον αφορα τον κοινωνικο βιο,η ερωτικοποιηση του ειναι θαρρω ο ορισμος του role-play στο bdsm.
    Δασκαλος-μαθητρια,νοσοκομα-ασθενης,αφεντικο-γραμματεας ,Καραμανλης- Παπανδρεου κλπ κλπ.
    Οσον αφορα μη ερωτικες οψεις του προσωπικου βιου,(πλυσιμο .σφουγγαρισμα,διαβασμα, παρακολουθηση προεκλογικου μηνυματος Καρατζαφερη απο την τηλεοραση στις 2 το πρωι κλπ κλπ) περαν του ο,τι καποια ειναι αφ'εαυτων εξοχως βδσμικα, μπορουν καλλιστα να ενδυθουν με ερωτικο - βδσμικο μανδυα.Ενθυμουμαι ο,τι καποτε ειχα προτεινει ως εναλλακτικο - ερωτικο τροπο σφουγγαρισματος απο σκλαβο να σφουγγαριζει πεσμενος στα τεσσερα με την αφεντρα του να τον ιππευει και να τον μαστιγωνει .Το τερπνον μετα του ωφελιμου.

    Ας αναλυσουμε τωρα και την δευτερη προταση.
    Ποιες ειναι οι κοινως παραδεδεγμενες σεξουαλικες δραστηριοτητες;
    Εκτος απο το μπες - βγες ειναι τα χαδια,τα φιλια,το φλερτ,η ψηφος ανα τετραετιαν η και συχνοτερα,η επισκεψη στο γηπεδο την Κυρακη, κλπ κλπ.
    Τι στοιχεια προκυπτουν απο αυτες ;Καυλα,ηδονη,πονος, κυριαρχια ,υποταγη.Οτι και στο καθαρο βδσμ δηλαδη.
    Επομενως; Ουδεμια υπερβασις.

    Συντασσομαι αναφανδον με την πρωτη προταση.
     
  8. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Ποιά, κατά την γνώμη σου ,είναι τα στοιχεία που προκύπτουν από την υπέρβαση αυτή;

    Γιατί , κατά την γνώμη σου, συμβαίνει αυτό;
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Αν γνώριζα το λόγο για τον οποίο μου συμβαίνει αυτό, αγαπητέ AETOS30, θα είχα φροντίσει να τον εξαλείψω.  
     
  10. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Προσεγγίσεις του BDSM

    μια που η αγαπητή camera_obscura δεν επιθυμεί να αναλύσει περισσότερο* θα γράψω ό,τι νιώθω... για μένα το bdsm ξεκίνησε ως ερωτικοποίηση συμπεριφορών που κατά τα κοινώς αποδεκτά δε λογίζονται ως τέτοιες... στην πορεία όμως και όσο έμπαινα όλο και πιο μέσα αντιλήφθηκα πως αυτό δε μου ήταν αρκετό, ναι μεν με ερέθιζε σωματικά και εγκεφαλικά αλλά κάτι έλειπε... έτσι, όταν σχεδόν κόντεψα να πνιγώ από την ένταση των συναισθημάτων που με κατέκλυζαν συνειδητοποίησα πως -για μένα, το επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ- όλη η γοητεία βρίσκεται στην υπέρβαση της σεξουαλικότητας... δεν την αποκλείουμε, απλώς την προσπερνάμε... ή πιο σωστά τη χρησιμοποιούμε και δε μας χρησιμοποιεί... και από τη χρήση αυτή προέκυψαν στοιχεία που ενίσχυσαν την αυτογνωσία μου, βελτίωσαν τη συμπεριφορά μου και εν γένει με έκαναν καλύτερο άνθρωπο



    *μου άρεσε αυτό, με ζορίζει και μου αρέσει  
     
  11. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Ενδιαφέρουσα απάντηση. Γιατί θα το άλλαζες;


    Εξαιρετικά θέματα.
    Και οι δυο παραδοχές ξεκινούν από ουσιοκρατικές αντιλήψεις περί σεξουαλικότητας. Καθεμιά από αυτές τις παραδοχές δεν θέτει ένα ζήτημα αλλά πολλά και περίπλοκα, εμπλέκοντας όλες τις κοινωνικές επιστήμες
    Δεν γνωρίζω πόσοι από τους συνομιλητές αντελήφθησαν τις προεκτάσεις και την πολυπλοκότητα των ζητημάτων.
    Προσωπικά δεν διαθέτω τον χρόνο και την ενέργεια που θα απαιτούσε μια αιτιολογημένη απάντηση.(Την γλυτώσατε γιά την ώρα )
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    AETOS30 γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι κάποιος σαδιστής, όταν θα μπορούσε να μην είναι.