Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσπαθώντας να μετατρέψουμε μια vanilla σχέση σε m/s

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος slave4ever, στις 8 Νοεμβρίου 2005.

  1. slave4ever

    slave4ever New Member

    BDSM μέσα στο ζευγάρι

    Πιστεύεται ότι μέσα σε μια σχέση δύο ανθρώπων , μπορεί με το καιρό να δημιουργηθεί μια σχέση υποτακτικού και Κυρίαρχου?
    Σε ποιό βαθμό πιστεύεται οτι μπορεί να φτάσει?
    Ποιές καταστάσεις πιστεύεται ότι μπορούν να οδηγήσουν σε κάτι τέτοιο?
    Θα ήθελα πολύ να μάθω τις απόψεις σας/Σας.
     
  2. nikos_35_

    nikos_35_ Regular Member

    Δεν ξέρω πόσοι από εδώ μέσα έχετε βρει ποτέ τον ιδανικό σύντροφο για τις επιθυμίες σας
    Εγώ πάντως δεν τα κατάφερα μέχρι τώρα, όχι απλά να βρω την ιδανική γυναίκα αλλά ούτε καν μια γυναίκα του χώρου
    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσοι προσπαθήσατε να κάνετε αφέντρα η σκλάβα σας και αντίστοιχα αφέντη η σκλάβο σας κάποια απλή σχέση που είχατε και τι ποσοστό επιτυχίας είχατε
    Επίσης θα με ενδιέφερε να ακούσω ιδέες προσέγγισης και αντιδράσεις ατόμων που τους είπατε τα γούστα σας
    Εγώ για παράδειγμα έστησα ολόκληρη ιστορία στα 20 μου για να δοκιμάσω την κοπέλα μου
    Πήραμε τα κλειδιά ενός φίλου μας φοιτητή που είχε φύγει για Πάσχα στο χωριό του
    Πήγα στο σπίτι του ένα μεσημέρι και έβαλα σε ένα συρτάρι χειροπέδες και ένα μαστίγιο
    Όταν πηγαμε μαζί το βράδυ έκανα ότι τα βρήκα με έκπληξη και της πρότεινα να δοκιμάσουμε τα κόλπα του φίλου μας
    Φυσικά δέχτηκε έδειξε ενδιαφέρον και ξεκινήσαμε με αργά-αργά βήματα μια σχέση αφέντρας –σκλάβου αφού πρώτα είχε δοκιμάσει και τους δυο ρόλους
    Εγώ της είπα ότι το έβρισκα πολύ ερεθιστικό και αρχίσαμε να το εφαρμόζουμε πολύ συχνά όποτε καταφέρναμε να έχουμε άδειο σπίτι η όταν πηγαίναμε κάπου για σαββατοκύριακο
    Αγόρασα κι άλλα αξεσουαρ βλέπαμε μαζί ταινίες με τέτοιο περιεχόμενο, και εμπλουτίζαμε διαρκώς τα παιχνίδια μας με νέα κόλπα, Εκεί λοιπόν που νόμιζα ότι όλα πήγαιναν καλά , αυτή είχε αρχίσει να τα βαριέται και να τα κάνει μόνο για μένα
    Ίσως αν βρω χρόνο να γράψω την κατάληξη της σχέσης αργότερα στις προσωπικές εμπειρίες
    Πάντως όλες μου οι προσπάθειες έτσι κατέληγαν στην αρχή με ενδιαφέρον για κάτι νέο και μετά το βαριόντουσαν
     
  3. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Χωρίς να θεωρήσεις οτι ασκώ κριτική,θα σου πω τη γνώμη μου.
    Επειδή και η δική μου σχέση με τον sub μου ξεκίνησε vanilla, αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι προσέγγισες το θέμα με εντελώς λάθος τρόπο.Αν το ξανασκεφτείς και το αναλύσεις θα δεις οτι δεν προσπάθησες να γυρίσεις τη σχέση σε M/s αλλά σε S/M.
    Η διαφορά είναι τεράστια διότι το S/M έχει να κάνει με σεξ ενώ το M/s έχει πρώτα απ'όλα σχέση με το μυαλό.
    Γι'αυτό νομίζω πως η κοπέλα σου βαρέθηκε.Δεν μπόρεσες να τραβήξεις την προσοχή της στη σωστή κατεύθυνση.Αν το πρώτο που έκανες π.χ ήταν να της μιλήσεις για το θέμα και να της δείξεις τη διάθεσή σου να είσαι sub απέναντί της,να έχει εκείνη τον πρώτο λόγο στη σχέση,να αρχίσεις να τη φροντίζεις ακόμη και να την υπηρετείς σε ένα βαθμό, να είσαι σίγουρος πως δε θα βαριόταν και τα πράγματα θα εξελισσόταν διαφορετικά.
    M/s δεν είναι μόνο οι χειροπέδες και το μαστίγιο.Αυτά τα χρησιμοποιούν και vanilla ζευγάρια.
     
  4. nikos_35_

    nikos_35_ Regular Member

    RE: RE: Προσπαθώντας να μετατρέψουμε μια vanilla σχέση σε m/s

    Ισως εχεις δικιο αλλα εκεινη την περιοδο που μεναμε και οι δυο με τους γονεις μας και βρισκομασταν 2-3 ωρες καθε απογευμα ηταν δυσκολο το να κατανοησει το Μ/s
     
  5. Maley

    Maley Contributor

    Φιλε ουτε και εγω ειχα ουσιαστικα τη σχεση που ήθελα ποτε. πραγματικα.Παντα ξεκιναγα με ενθουσιασμο, προγραμματα ,κανονες κλπ (τα γνωστα)..Πιστευω οτι περα απο την αναγκη για D/s η M/s σχεση, πρεπει να υπαρχει και χημεια μεταξυ των ενδιαφερομενων και το σπουδαιότερο: να ξερει ο καθενας το "ρολο" και να τον εχει αποδεχτει σαν κατι φυσικο..Αυτο το "εκπαιδευση του/της sub (επειδη το εχω βιωσει στην πραξη) μου ακουγεται παραξενο..κατι σαν φροντιστηριο..Ε, σε αυτα τα πραγματα, που ειναι καταστασεις ψυχης/μυαλού δεν σηκωνουν προκαταρκτικα,διαδικασίες...κλπ,κλπ
     
  6. llazouli

    llazouli Contributor

    Maley, η αποδοχή του ρόλου που ανέφερες είναι το άλφα και το ωμέγα...
    Αναρωτιέμαι πόσοι από μας εδώ ασχέτως τι δηλώνουμε, έχουμε αποδεχτεί το ρόλο μας...
    Ίσως για λίγους εκλεκτούς είναι κάτι τόσο φυσικό που δεν τους μπαίνει καν προβληματισμός
    και για κάποιους άλλους επίπονη διαδικασία..κάτι σαν βουτιά στα βαθιά.
     
  7. HumiliationFactorX

    HumiliationFactorX New Member

    Συμφωνω με την MsAliki οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα. Οι εντονοτερες bdsm καταστασεις που εχω βιωσει δεν περιειχαν ουτε τα υποτυπωδη μεσα (χειροπεδες, μαστιγια, κτλ), ειναι οπως και οι πολεμικες τεχνες: τα αληθινα ορια ειναι μοναχα αυτα της ψυχης σου. Αυτη θα πυροδοτησει και οποιαδηποτε κατασταση επελθει, γι'αυτο πρεπει να ειναι ξεκαθαρη. Μια συμβουλη για τον nikos_35_, οταν η μεταβαση απο μια vanilla σχεση σε μια D/s ειναι εμφανης, η συντροφος σου λογικο ειναι να περιμενει κατι καινουργιο, ισως ενθουσιαστει στην αρχη, ισως της φανουν παραξενα ολα αυτα, αλλα το σιγουρο ειναι οτι κατι θα περιμενει. Και αν δεν εισαι ετοιμος να την μπασεις κατευθειαν στα βαθια, φυσικο ειναι οτι θα απογοητευτει και παροδικα θα δειξει μια εμμεση εστω αποστροφη, που θα ειναι και το τελος της bdsm σχεσης σας. Συνεπως, για να μην γινει αυτο, προσπαθησε να ντυσεις την μια σχεση μεσα στην αλλη, και φυσικα οπως πολυ σωστα προανεφερε ο Maley και η llazouli, να ξερεις απο πριν τι ειναι αυτο που αναζητας μεσα απο αυτην την σχεση και να εισαι ετοιμος να την οδηγησεις, ειτε απο το D ειτε απο το s μερος.
     
  8. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Προσπαθώντας να μετατρέψουμε μια vanilla σχέση σε m/s

    Δυστυχώς διαφωνώ. Δεν έχει να κάνει με την αποδοχή κάποιου ρόλου λες και είμαστε ηθοποιοί που είτε μας κάνει το σενάριο είτε δεν μας κάνει.
    Το D/s έχει να κάνει με το ποιοι είμαστε, με το βαθύτερο είναι μας.
    Ή είναι υποτακτική ή δεν είναι. Ή είναι εγωιστής ή δεν είναι. Ή είναι πεισματάρης ή δεν είναι. Βασικά στοιχεία χαρακτήρος.
    Αν είναι ρόλος φυσικά κάποια στιγμή θα το βαρεθείς όταν έχεις φωτίσει σαν καλός ηθοποιός όλα τα στοιχεία του.

    Αστάρτη
     
  9. llazouli

    llazouli Contributor

    H Astarty έγραψε:
    ''Δυστυχώς διαφωνώ. Δεν έχει να κάνει με την αποδοχή κάποιου ρόλου λες και είμαστε ηθοποιοί που είτε μας κάνει το σενάριο είτε δεν μας κάνει.
    Το D/s έχει να κάνει με το ποιοι είμαστε, με το βαθύτερο είναι μας. Ή είναι υποτακτική ή δεν είναι. Ή είναι εγωιστής ή δεν είναι. Ή είναι πεισματάρης ή δεν είναι. Βασικά στοιχεία χαρακτήρος.''

    Κατ' αρχήν δεν υπάρχει δυστυχία στη διαφωνία Αστάρτη, αλλοίμονο αν συμφωνούσαμε...
    θα ήταν βαρετή μια τέτοια ομοιομορφία.

    Πιστεύω όλοι οι άνθρωποι στις σχέσεις μας και διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν λειτουργούμε
    κατά ένα πανομοιότυπο τρόπο. Άλλες φορές γινόμαστε περισσότερο εγωιστές, κυριαρχούμε
    με τα θέλω μας στους άλλους, κάποιες φορές δεχόμαστε καταστάσεις που καταπλήσσουν και μας τους ίδιους.
    Δεν νιώθω ηθοποιός ούτε ότι υποδύομαι κάποιο ρόλο, όταν μου βγαίνει να επιβληθώ ή να υποταχθώ σε κάποιον, δεν μου ζητήθηκε στα πλαίσια ενός παιχνιδιού, πηγάζει από μέσα και το αναγνωρίζω ως στοιχείο του χαρακτήρα μου.
    Αυτοί οι ρόλοι που εννοώ αφορούν ουσιαστικά αυτό που λες Αστάρτη, το βαθύτερο μας είναι,
    που για κάποιους από μας εκφράζεται αποκλειστικά μέσω της υποτακτικότητας ή μέσω της κυριαρχίας χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι λειτουργούμε μόνο μέσα απ' αυτά τα σχήματα.

    Τι πιο όμορφο και πιο ενδιαφέρον απ'αυτό , να κατανοείς πόσο πολυδιάστατη μπορεί να γίνεις ανάλογα με τι σου βγάζει ο συγκεκριμένος άνθρωπος και η χημεία που αναπτύσσεται στη σχέση.
     
  10. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Προσπαθώντας να μετατρέψουμε μια vanilla σχέση σε m/s

    Μάλλον ήταν ατυχής η χρήση της λέξης "ρόλος". Παραπέμπει σε θέατρο.
    Ουσιαστικά το ίδιο λέμε με άλλα λόγια  Δεν παίρνουμε έναν μανδύα που τον φοράμε και βλέπουμε αν μας κάνει. Έίναι απλώς ο χαρακτήρας μας, η ψυχολογία μας, είμαστε ξαναλέω εμείς. Αυτά τα στοιχεία αν για κάποιο λόγο είναι στην αφάνεια ή άτονα, τις περισσότερες εμπλουτίζονται, τονίζονται με την παρουσία ενός συνοδοιπόρου.
    Με λίγα λόγια...Ή το έχεις ή δεν το έχεις;-P

    Αστάρτη
     
  11. llazouli

    llazouli Contributor

    Αστάρτη, ''δυστυχώς'' συμφωνούμε...φτού να πάρει....... 
     
  12. nikos_35_

    nikos_35_ Regular Member

    κανενας δεν μου απαντησε εκτος tin MsAliki αν εχει καταφερει και με τι τροπο να γνωρισει εναν vanilla συντροφο και να τον μετατρεψει σε αφεντη/ρα η σκλαβο/βα