Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πρόκληση πόνου σε δύσκολες στιγμές

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος entelweis, στις 31 Μαϊου 2023.

  1. Konna

    Konna Premium Member

    Τι;
     
  2. Mr__despicable

    Mr__despicable Regular Member

    Είναι σειρά, όπου μια ψυχολόγος συμβουλεύει να κάνει ακριβώς αυτό, την "έφηβη Τζίνι" ώστε να μην φτάνει σε σημείο να πονάει πολύ χειρότερα τον εαυτό της.
     
  3. Konna

    Konna Premium Member

    Αληθεια; Δεν την εχω δει.
     
  4. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member


    Δεν έχεις πλέον την ευθύνη του εαυτού σου, κάποιος άλλος την έχει αναλάβει και αυτό είναι εξιλεωτικό!
     
  5. Rupa

    Rupa New Member

    Μπορείτε να το εξηγήσετε αυτό; Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι σχέση έχει η πρόκληση πόνου με την ανάληψη ευθύνης τ@ εαυτ@
     
  6. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member


    Η entelweis αναφέρεται σε 'περιόδους έντονου άγχους, πίεσης, καταστάσεων που δε μπορώ να διαχειριστώ εύκολα'.Καταστάσεις αυτού του είδους είναι πιο κοντά στο οδυνηρό πάρα σε κάτι ευχάριστο.Η ευθύνη διαχείρισης αφορά το άτομο που το βιώνει(απεμπλοκή η λύση, από μια επίπονη κατάσταση).Όσο όμως διαρκεί αυτή η επίπονη φάση και δεν λύνεται, πιθανό να εκλειφθει ως από μηχανής θεός ένας νέος άμεσος πόνος που προκαλείται από άλλο άτομο.Διότι αυτός ο νέος πόνος δεν προκλήθηκε από την ίδια, βρίσκεται σε ασφαλές(?) περιβάλλον και κυρίως απεγκλωβίζει το νοητικό από την προϋπάρχουσα επιτακτική, επίπονη κατάσταση.Πρόκειται για μια ασυνειδητη εγκεφαλική λειτουργία
     
  7. Rupa

    Rupa New Member

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Και πάλι, δυσκολεύομαι να καταλάβω.
    Αυτό που περιγράφετε εγώ το αντιλαμβάνομαι ως αντιπερισπασμό.
    Πώς μετατίθεται η ευθύνη τ@ εαυτ@;

    Εννοείτε ότι, αν και η ευθύνη της υπάρχουσας πιεστικής κατάστασης συνεχίζει να βαρύνει εμένα, προκύπτει κάτι διαφορετικό που μου συμβαίνει το οποίο δεν είναι δική μου ευθύνη; Άρα η αρχική ευθύνη της αρχικής δυσάρεστης κατάστασης παραμένει, αλλά εγώ στρέφω την προσοχή μου σε μια άλλη κατάσταση;

    Και πάλι, ως απλό αντιπερισπασμό το αντιλαμβάνομαι, όχι ως μετατόπιση ευθύνης  
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Η πρόκληση πόνου δεν έχει μόνο ένα πλαίσιο αναφοράς.

    Μπορούμε να Ε/έχουμε πρόκληση πόνου σε πλαίσιο επικοινωνίας, ευχαρίστησης, άσκησης εξουσίας, απόλαυσης, τιμωρίας και πολλά άλλα.

    Στο πλαίσιο που θέτει η @entelweis θα συμφωνήσω με τη @Rupa ότι πρόκειται για αντιπερισπασμό.

    Κατά τη γνώμη Μου Ε/έχουμε σε αυτό το πλαίσιο την εργαλειοποίηση κάποιου άλλου για να στραφεί αλλού η προσοχή και έτσι να ελαχιστοποιηθεί το στρες.

    Τις περισσότερες φορές αυτό είναι συνειδητό και όχι ασυνείδητο.
     
    Last edited: 4 Ιουνίου 2023
  9. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    @Iagos
    Συμφωνώ μαζί σου, όμως τα γραφόμενα σου αφορούν το modus operandi. Πράγματι λειτουργεί ως αντιπερισπασμός(γιατί ειδικά αυτός; ) και τις περισσότερες φορές σε συνειδητό επίπεδο.Αυτός ο μηχανισμός φαίνεται να είναι κατανοητός και στη νηματοθέτρια αφού αναφέρει πως όταν τεθεί σε λειτουργία, το αποτέλεσμα συνήθως είναι λυτρωτικό.Αναρωτιέται ωστόσο
    'που οφείλεται;' (ασυνείδητο)
     
  10. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Θα έβλεπα μια αναλογία με το ότι πολλές φορές γυναίκες (το έχω συζητήσει μόνο με γυναίκες για αυτό δεν γενικεύω) έχουν φαντασίωση βιασμού.
    Προφανώς και καμία δεν έχει αυτή την επιθυμία.
    Γιατί είναι συχνή φαντασίωση όμως;
    Θεωρώ ότι είναι γιατί η ευθύνη της επιθυμίας μετατίθεται/βαρύνει κάποιον άλλο.
     
  11. Rupa

    Rupa New Member

    Ευχαριστώ για την απάντηση  

    Αυτήν την μεταφορά ευθύνης της επιθυμίας μάλλον μπορώ να την αντιληφθώ. Αν και όχι εντελώς, καθώς εγώ δεν έχω καθόλου αυτή τη φαντασίωση. Θεωρώ ότι πρόκειται για κάτι διαφορετικό όμως.
    Στην περίπτωση που η πρόκληση κάποιου εξωτερικού σωματικού πόνου μας βοηθάει να διαχειριστούμε στρεσογόνες καταστάσεις, αντιλαμβάνομαι το πώς μπορεί αυτό να λειτουργήσει ως αντιπερισπασμός, αντιλαμβάνομαι και πώς μπορεί να λειτουργήσει λυτρωτικά για άλλους λόγους, όπως λειτουργεί σε μένα.
    Εξακολουθώ να μην μπορώ να αντιληφθώ πώς μετατίθεται η ευθύνη τ@ εαυτ@, σε σχέση με την αρχική δυσάρεστη κατάσταση  
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Άστοχη τοποθέτηση η οποία σαφώς και γενικεύει μονομερώς.