Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 13 Ιουλίου 2005.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Η υγιής υποτακτική γνωρίζει πότε έκανε σφάλμα ο Κυρίαρχος και ΝΙΩΘΕΙ ακριβώς πώς αισθάνεται. Επομένως δεν της είναι απαραίτητη η συγνώμη.

    Η άποψή μου είναι ότι η έκφραση της συγνώμης δεν θα έπρεπε να είναι απαραίτητη ούτε σε έναν Κυρίαρχο. Θα ήταν αδυναμία του και σιχαίνομαι τις αδυναμίες.

    Ας της κάνει ένα δωράκι (10 βουρδουλιές κι ένα ξέσκισμα μου ακούγονται πολύ πιο ωραία από την γαμημένη την συγνώμη). 
     
  2. aDDIcteD

    aDDIcteD Regular Member

    Δεν είμαι υπέρ του Συγνώμη γενικά σαν λέξη... θεωρώ ότι δεν έχει καμία αξία όταν το ακούς.

    Είμαι υπέρ των πράξεων, όταν σφάλω - θα προσπαθήσω να δείξω ότι έκανα λάθος και με την συμπεριφορά μου θα κοιτάξω να δείξω ότι έχω μετανιώσει και θα θελήσω να επανορθώσω (αν αυτό είναι εφικτό ακόμα)
     
  3. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Το πως θα ζητησει συγνωμη ειναι αλλο θεμα.Ακομα και η μη επαναληψη του λαθους συγνωμη ειναι
     
  4. Zondag

    Zondag Regular Member

    lara[E-p]; συγνώμη για τη αργοπορία. Κατά κάποιο τροπο με κάλυψε η dora αν και για να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς δεν καταλαβες.
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Εκείνοι που έσφαλαν ζητούν απερίστροφα "συγγνώμη" και περιμένουν για συγχώρεση. Εκείνοι που δεν έσφαλαν, σιωπούν.

    Και μία ωραία απολογία που διάβασα πρόσφατα μελετώντας τον Πλάτωνα, και που τυχαία βρήκα και στο διαδίκτυο: http://www.angelfire.com/ut2/athens5thcentury/APOLOGIA.htm
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Φίλε μου κι εγώ άργησα με τη σειρά μου  
    Απλά δεν είμαι τόσο σίγουρη πως όλο το bdsm αφορά σεξουαλικό προσανατολισμό και ήθελα να ακούσω την δική σου αιτιολογία, όταν θα έχεις χρόνο και επιθυμείς.  
     
  7. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εχω κανει μεγαλο λαθος, (φυσικο δεν ειναι?), καθησα ακριβως μπροστα του, τον κοιταξα ισια στα ματια, του επιασα τα χερια , τα κρατησα στα δικα μου και του ειπα και ας ηταν σκλαβος, :"Εκανα λαθος, και ζητω συγγνωμη".
    Ετσι απλα!
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Εγώ θέλω τις βουρδουλιές μου και τελείωσε. ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΩ. 

    Μιρέλα, σταμάτα να με κάνεις να βουρκώνω. Θα χάσω τον σεξουαλικό μου προσανατολισμό....(γλυκειά μου Λάρα, άσε με να γουστάρω λίγο κι εγώ το φτωχό) 

    Έχω την αίσθηση οτι ο Κυρίαρχος συγχωρεί τον υποτακτικό του πιο εύκολα από ότι συγχωρεί τον εαυτό του. Και ο υποτακτικός αποδέχεται τον Κυρίαρχο (ακόμη και με τα σφάλματά του) πιο εύκολα από ότι αποδέχεται τον εαυτό του. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
     
  9. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Λαθος δεν κανεις απλα οταν ειναι επαναλαμβανομενα τα λαθη τοτε αρχιζει και σπαει ισως η εμπιστοσυνη του υποτακτικου προς τον Κυριαρχο.
     
  10. blindfold

    blindfold Contributor

    σε κάθε σχέση δεν γίνετε αυτό ; δεν μιλώ μόνο για βανίλλα ή μαρμελάδα
     
  11. Experm

    Experm Regular Member

    Απάντηση: Re: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?


    Η απολογία του Σωκράτη είναι όντως ένα καταπληκτικό κείμενο!
    Να προσέξουμε όμως το εξής:
    Ο Πλάτωνας αναφέρεται στην απολογία ενός αθώου (του Σωκράτη δηλαδή) απέναντι στους συκοφάντες του!
    Η συζήτηση του νήματος, διερευνά το αν και πώς απολογούνται οι Κυρίαρχοι για υπαρκτά λάθη τους  
     
    Last edited: 1 Μαρτίου 2012
  12. crimson moon[M_S]

    crimson moon[M_S] Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Για μένα η συγνώμη Του είναι απαραίτητη όταν σφάλει.

    Δεν συμφωνώ καθόλου ότι είναι σήμα αδυναμίας, όπως αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ. Για μένα εντείνει τον σεβασμό που νιώθω απέναντί Του καθώς και την Κυριαρχία Του. Με κάνει να νιώθω ακόμα πιο ασφαλής το ότι όχι απλά αναγνωρίζει το όποιο σφάλμα Του αλλά μου επικοινωνεί αυτήν την αναγνώριση. Μου δείχνει ότι ξέρει τι κάνει με τον εαυτό Του, ότι έχει αυτοπεποίθηση και ότι και οι δύο βάζουμε τουβλάκια στις βάσεις του σχήματός Μ/μας.


    cm