Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 13 Ιουλίου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Κατά τη γνώμη μου, ναι είναι υποχρεωμένος να παραδεχτεί το λάθος του. Η υποτακτική δεν μπορεί να δει αν ο Κύριός της κάνει λάθος, θα χαθεί σε διάφορους μαιάνδρους προκειμένου να το δικαιολογήσει.

    Συμφωνώ, τώρα πια. Διαφωνώ με το παλιό ποστ μου, ως προς τούτο, συνεχίζω να συμφωνώ με εκείνα που έλεγα περί συγνώμης γενικά.

    Ήταν τρομερά σημαντικό για μένα να τα κάνει πάντα σωστά όλα ο Κυρίαρχος, όσο δεν ήξερα εγώ πού πατούσα και όσο το locus of control μου ήταν external. Τότε θα ένιωθα πολύ ανασφαλής αν έκανε λάθη ο Κυρίαρχος και δεν ήξερε να τα διορθώσει. Θα κατέρρεε η Κυριαρχία του. Τώρα δεν νιώθω έτσι. Ευτυχώς, δηλαδή  
     
  2. anastasia

    anastasia Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    με το βλεμμα χαμηλωμενο ..δεν θελω απαντηση ..πλακα κανω
     
  3. Emiris

    Emiris Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Δε ξέρω πόσο κάνεις πλάκα και πόσο το εννοείς, πάντως σίγουρα αγαπητή Αναστασία, με έπαρση δε δικαιούτε κανένας να ζητάει συγνώμη.
     
  4. crimson moon[M_S]

    crimson moon[M_S] Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Αυτό:
    για μένα, είναι διαφορετικό από αυτό:

    Το να κάνει λάθη το βρίσκω ανθρώπινο και αναμενόμενο. Γιατί όμως να μην ξέρει να τα διορθώσει; (ή αν δεν ξέρει, να ρωτήσει, να ψάξει, να μάθει; ).
     
  5. doulos

    doulos Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    ίσως θα έπρεπε να εξετάσουμε τη δύναμη που έχει η πράξη της συγχώρεσης. σε περίπτωση που μια Κυρίαρχος για παράδειγμα αδικήσει και πληγώσει έναν υποτακτικό τότε έχει μια ηθική υποχρέωση να επανορθώσει την αδικία. αυτό είναι κάτι που μπορεί να φέρει την Κυρίαρχο σε δύσκολη θέση. ο υποτακτικός που αγαπά την Κυρία του δε θα θελήσει ποτέ να τη φέρει σε μια τέτοια θέση. θα πέσει στα πόδια Της, θα Την ευχαριστήσει ταπεινά για τον πόνο του έδωσε και θα Την παρακαλέσει να τον βοηθήσει να αισθανθεί καλύτερα. η συγχώρεση είναι μια πράξη αγάπης των δυνατών ανθρώπων.

    σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ δύσκολο να κρίνει κανείς αν όντως αδικήθηκε ο υποτακτικός η όχι. η συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα μάλλον φέρνει έριδες και πόνο. η ταπεινή ικεσία φέρνει κατανόηση και αγάπη.

    αν η Κυρία είναι ένας καλός άνθρωπος θα καταλάβει και θα επανορθώσει και με το παραπάνω.

    αν η Κυρία είναι ζώο και πάλι δεν πειράζει. γιατί εάν ο υποτακτικός καταφέρει να τη συγχωρέσει μέσα του, δε θα αισθάνεται άσχημα.

    το κλειδί είναι η δύναμη της συγχώρεσης λοιπόν!
     
  6. θάλασσα

    θάλασσα Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    για μενα μια συγνώμη, είναι μια λέξη.. και μάλιστα πολύ ψυχρή

    και απο λέξεις έχουμε μπουχτίσει πια

    μου έχει συμβεί κάποιος που τον ένιωθα πιο κοντά απο τον οποιονδήποτε να μου ζητήσει συγνώμη εσκεμμένα χωρίς να το εννοεί

    Υπάρχουν άλλοι τρόποι πολύ πιο ουσιώδης, που σου δίνουν και καταλαβαίνεις την ειλικρινή στάση κάποιου
     
  7. Emiris

    Emiris Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Όπως και να το κάνουμε, έχει ένα δίκιο η θάλασσα στο παραπάνω ποστ.
    Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υποχρεούται σε "συγνώμη" αυτός που έσφαλε, αλλά σημαίνει ότι θα πρέπει να υπάρχει και ανάλογη συμπεριφορά μεταμέλειας.
     
  8. Armida

    Armida Regular Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Τι γίνεται όταν ο Κυρίαρχος δεν μπορεί να δει τα λάθη του και η υποτακτική φοβάται πως αν μιλήσει, αν αντιδράσει θα τον χάσει? Είχα βρεθεί σε αυτή τη θέση και απο τότε μου φαίνεται αδύνατο πως γίνεται ενας Αφέντης να ''υποχωρήσει''. Με είχε πείσει οτι αυτή είναι η φύση Του και ακόμη και σήμερα έχω τάσεις να το σέβομαι απόλυτα. Λάθος μου
     
  9. Rosko

    Rosko New Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    το λάθος είναι λάθος και πρέπει να το παραδεχόμαστε ... φυσικά δεν το κάνεις με κατεβασμένο κεφάλι απλά και αρχιδάτα πες έκανα λάθος και δώσε στην υποτακτική/σκλάβα σου να καταλάβει ότι το εννοείς με ένα καλό κρεβάτι και μερικά spanks
     
  10. Re: Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Αν εχεις κάνει λάθος γιατι να μη τα φας εσυ τα spanks?
     
  11. Rosko

    Rosko New Member

    Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Για τον απλό λόγο ότι δεν θα αφήσω υποτακτική κοπέλα να μου τα δώσει για κανένα λόγο.
     
  12. Re: Απάντηση: Πως Απολογούνται οι Κυρίαρχοι?

    Αμα η κοπέλα είναι κυριαρχική θα την αφήσεις;