Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως γίνεται ? γίνεται ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 5 Δεκεμβρίου 2005.

  1. Strict71

    Strict71 Regular Member

    Lara, σε κανένα σημείο δεν αναφέρθηκα στην ' ποσότητα' αγάπης. Η anasia ζήτησε πρακτικά παραδείγματα επί του εφικτού. Θα συμφωνήσω μαζί σου πως, εν τέλη, δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο το τί ακριβώς ζητάει. Νομίζω πως γιαυτό είμαστε όλοι εδώ, να την βοηθήσουμε να ξεδυαλύνει αυτό που θέλει να μάθει, και έχει και ενδιαφέρον το τόπικ εδώ που τα λέμε .  
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    διαβασα με προσοχη τις τοποθετησεις σας και συμφωνω πως εσεις μιλατε για το πιο δυσκολο και απολυτο και γοητευτικο κομματι αυτων των σχεσεων , οπως ειναι ενός Αφέντη με μιας σκλαβας..
    Εκει οντως εχει απολυτο δικιο η Λαρα που μιλαει με τετοιο απόλυτο τροπο και ξερω ή μαλλον νοιωθω πως ειναι απόλυτα συνειδητοποιημενη σ αυτα που λεει..

    Ισως ποτέ μου δεν φτασω στο δικο της επίπεδο, κι ισως και να μη το θελω κιολας..










    ______________________

    και για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα..(αν το θεωρησετε απρεπές ή ασχετο ζηταω συγνωμη εκ των προτερων)

    Αλλα μην το πάμε γύρω-γύρω. Πως αυτός ο κακόμοιρος αφέντης θα τα βολεψει δυο σκλάβες? Και πως θα μοιράσει την αγαπη του στις δύο? Μηπως θα του πεσει βαρύ και παθει τίποτα? Θα εχει χωρο το σαλόνι του να τις δενει και τι δυο? Που θα βρεί λεφτα για τόσα σκοινιά?...

    Μα ΚυριεG εμεις για Σας φροντιζουμε..μη ξοδευτειτε με τοσα σχοινια   
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Τελικά απ'όσα γράφτηκαν εδώ σε ένα συμπέρασμα κατέληξα.
    Το ερώτημα είναι "πως γίνεται Ο Κυρίαρχος να έχει πάνω από μια σκλάβα" και η απάντηση είναι, μόνο αν το ζήσεις μπορείς να το καταλάβεις, και το πως στην τελική είναι καθαρά δική Του υπόθεση. Ο χειρισμός, η κατεύθυνση, τα λάθη, οι επιπτώσεις, το συμμάζεμα τους, η εξισορρόπιση κλπ. είναι δικά του γένια και δικά του χτένια και όλα διαφέρουν κατά περίπτωση.
    Μιλώντας με βάση το M/s τελικά αυτό είναι ένα πολύ καλό thread για Κυρίαρχους γιατί ουσιαστικά αφορά Εκείνους αφορά μόνο.
     
  4. Strict71

    Strict71 Regular Member

    ? Δηλαδή υπάρχει και άλλο; Τώρα μπερδεύτηκα καλά καλά  
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    strict71

    Αυτό που ζήτησα ήταν τελείως ξεκάθαρο μια και το επανέλαβα και αρκετές φορές και δεν παρέκκλινα καθόλου από το αρχικό μου θέμα εγώ
    και ούτε ήθελα να πάει αλλού και ούτε να συζητήσουμε κάτι περαιτέρω.
    Αυτό που ρώτησα είναι ποιοι είναι οι τρόποι με τα σημερινά δεδομένα ,
    ( δηλαδή με τον τρόπο ζωής μας που είναι από μόνος του δύσκολος ένας Κύριος να έχει πολλές σκλάβες ) .
    Θεωρώ strict71 πως η ερώτηση μου λοιπόν είναι πολύ συγκεκριμένη .


    Προσπάθησα KyrieG να κρατήσω το θέμα εκεί που το έβαλα ,
    εσύ εξακολουθείς να γράφεις για αντιρρήσεις της σκλάβας , κάτι που σου ξεκαθάρισα πολλές φορές πιο πάνω και σου έγραψα ...
    ‘’ παίρνουμε σαν δεδομένο πως η σκλάβα δεν έχει καμία αντίρρηση και δεν ζητάει αποκλειστικότητα ‘’.

    lara[E-p]

    ναι ,
    εγώ θεωρώ πως υπάρχουν προβλήματα σε τέτοιες σχέσεις που οι άνθρωποι γίνονται ‘’πολλοί’’ , από την στιγμή που η κύρια ασχολία του Αφέντη δεν είναι οι σκλάβες του ,
    και δεν νομίζω πως είναι εφικτό στην Ελλάδα που ζούμε να λειτουργήσει αυτό σωστά .
    Είναι η δική μου άποψη βεβαια και ελπίζω να γίνει σεβαστή ,
    όπως και για μένα είναι σεβαστή η δική σου .
    Πιο συγκεκριμένα πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκιο από την δική σου οπτική γωνία σε οσα γραφεις ,
    και δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω σε τίποτα .


    carissa[L_T]

    Ναι αυτό ήταν το ερώτημα και τίποτα άλλο ,
    (πως γίνεται Ο Κυρίαρχος να έχει πάνω από μια σκλάβα ) ,
    αν και απάντηση δεν υπήρξε η ίσως τελικά να είναι αυτό που λες εσύ ...
    ‘’ μόνο αν το ζήσεις μπορείς να το καταλάβεις ’’ .


    zinnia

    τίποτα δεν είναι εύκολο σίγουρα,
    αντίθετα είναι όλα πολύ δύσκολα και για μένα το δύσκολο είναι όταν δεν κατανοώ κάτι η κάπου κάνω λάθος η λάθη ,
    μετά να προσπαθώ να ‘’ανοίξω το μυαλό μου ‘’ συζητώντας και ακούγοντας τους άλλους ανθρώπους ,
    που έχουν διαφορετικές αντιλήψεις και ζουν με διαφορετικό τρόπο από μένα .
    εγώ σε αντίθεση με σένα θέλω πολύ να φτάσω – οπουδήποτε – και γι αυτό εξάλλου συζητώ ,
    για να λύσω τις απορίες μου και να πάω ένα βήμα πιο πέρα .



    Υ.Γ

    Έγραψα και στον Maley πως πραγματικά είναι κρίμα που από έλλειψη χρόνου δεν μπορεί να αναπτύξει γραπτά την θέση του ,
    και αυτό γιατί πιστεύω και εγώ πως μόνο οι Κυρίαρχοι μπορούν να δώσουν απάντηση σε αυτό , μια και είναι καθαρά δικό τους κομμάτι .

    Σκέφτηκα επίσης πολύ για το αν θα πρέπει μετά από αυτή την τροπή που πήρε το θέμα εδώ να βάλω το κείμενο που ήδη έχω γράψει ,
    θέτοντας τις απόψεις μου για το τι είναι σχέση Μ/ς και τι σχέση Μ/ς με τις συνθήκες που το ζούμε εμείς ,
    αλλά θα ήμουν τελικά εκτός θέματος .
    θα το κάνω αργότερα σε καινούργιο θέμα για να συζητήσουμε αυτό και το πως διαμορφώνεται και με ποιους τρόπους τελικά το lifestyle .

    Αφήνω το θέμα έτσι λοιπόν , ευελπιστώντας πως οι Κυρίαρχοι θα μας δώσουν τα Φώτα τους .

    Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν
     
  6. Strict71

    Strict71 Regular Member

    anasia
    anasia καταρχάς καλημέρα (τι καλημέρα έτσι όπως μου τα έκανε η Πανάθα)... λοιπόν ...

    Ας το πιάσουμε λίγο από την αρχή. Διακρίνω μια στάση λίγο αντιφατική σε αυτά που λές, και αυτό δεν είναι κακό, διότι κάνουμε συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων, και είναι λογικό να πηγαίνει λίγο αριστερά η δεξιά η κουβέντα μας. Στο κάτω της γραφής ούτε κατηγορεί κανείς κανέναν ούτε ισχυρίζεται κάποιος πως είναι γνώστης των πάντων. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα πάρα πολύ το θέμα, από την μια είναι κάτι το οποίο επιδιώκω και από τη άλλη με ενδιαφέρει μέσα απο τα μάτια της υποτακτικής, θα ήθελα να συνεχιστεί διότι έχει πολλά ψωμιά ακόμα.
    Δεν σε κατηγορώ: οπως έγραψε η lara:
    Και εγώ ίσως να μην το έπιασα, διότι σου απάντησα και επί του λειτουργικού, αλλά και επί του πρακτικού, για να λάβω την εξής απάντηση:
    Οταν λές λοιπόν "κάπως σωστά", "την μια πλευρά", όχι, δεν είσαι συγκεκριμένη. Ίσως να μην είσουν έτοιμη για τις απαντήσεις που σου δώσαμε, γιατί έχεις άλλη οπτική γωνία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως και οι απαντήσεις δεν είναι ξεκάθαρες. Απλά, μέσω πληκτρολογίου χρειάζονται πάντα η υπομονή και οι διευκρινήσεις.
    Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω το:
    ... εδώ διακρίνω απόλυτο αυταρχισμό. Πρώτα απ'όλα την σθζήτηση (μιας και εδώ απαντάς σε μένα) δεν την πήγα καθόλου αλλού, και ούτε παραιτέρω. Σου απάντησα πάρα πολύ συγκεκριμένα επί του θέματος. Τώρα αν η συζήτηση πάει και αλλού, μέσω των γραπτών μας, δεν βλέπω γιατί πρέπει να θεωρηθεί κακό.
    Τέλος, χρησιμοποιείς πολύ την φράση "στην Ελλάδα του σήμερα", και δεν καταλαβαίνω γιατί. Η Ελλάδα, ή, η χώρα που ζούμε, με εξαίρεση τις χώρες των φανατικών μουσουλμάνων, δεν είναι εμπόδιο στις σχέσεις μας, εκτός αν εννοείς "στην κοινωνία του σήμερα", η οποία πάλι δεν είναι εμπόδιο. Διακρίνω μια θλίψη στον τρόπο που γράφεις, και πίστεψε με, μην προσαρμόζεις την ζωή σου στις γενικολογίες της κοινωνίας και στην μανιοκατάθληψη των ΜΜΕ. Κοίτα να είσαι εσύ καλά, να έχεις την συνείδηση σου καθαρή, και άσε την κοινωνία να είναι η κοινωνία. Στο κάτω κάτω η κοινωνία δεν μας χρωστάει και δεν της χρωστάμε. Εμείς είμαστε η κοινωνία, δεν είναι άλλη από μας.

    Φιλικά,

    Strict
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Πως γίνεται ? γίνεται ?

    Δεν είπα πουθενά πως εσύ είπες πως έχει να κάνει με την ποσότητα αγάπης strict.
    Είπα απλά πως η ιεραρχία δεν έχει να κάνει με αυτό που τόσο επίμονα υποστηρίζει σαν ανέφικτο η anasia, δλδ την συναισθηματική ανικανότητα Του Κυρίαρχου να έχει πέραν της μίας σκλάβας και το «μέτρημα» της αγάπης.
    Γενικά παρόμοιες απόψεις είχαν εκφραστεί κι από κάποιες άλλες σε κάποια άλλα thread, όπου μιλούσαν για Κυρίαρχους που αν δεν είναι ματσωμένοι και η ψυχή μιας παρέας δεν είναι Κυρίαρχοι, κι αν δεν έχουν λυμένα τα πάντα και πάλι δεν είναι Κυρίαρχοι, αν ζουν Ελλάδα δεν είναι Κυρίαρχοι κ.ο.κ.

    Αυτές τις απόψεις δεν τις ασπάζομαι και λυπάμαι αν οι απόλυτες σε πολλά θέματα απόψεις μου, ενοχλούν κάποιους. Δεν είναι πρόθεση μου να ενοχλήσω κανένα, αλλά δεν μπορώ να μην εκφράζω τις σκέψεις μου και τις απόψεις μου, οι οποίες είναι γεννημένες μέσα από την προσωπική μου εμπειρία και ζωή και να εκφράζω κάτι άλλο για να είμαι αρεστή.

    Σέβομαι τη διαφορετικότητα μας, και περιμένω να σέβονται και τη δική μου, όσο κι αν τους αρέσει ή δεν τους αρέσει αυτό το οποίο γράφω.

    Έτσι όπως δεν ασπαζόμουν τις πιο πάνω ιδέες δεν ασπάζομαι την άποψη πως η αγάπη είναι "μετρήσιμη" ποιοτικά ή ποσοτικά.
    Είναι απλά διαφορετική.
    Κι αυτό το λέω, έχοντας η ίδια μεγάλο πρόβλημα με την 2η σκλάβα όπως θα είδες και στο θέμα Του Κυρίου Γ. που αφορά τη 2η σκλάβα.
    Άλλο το δικό μου πρόβλημα με το οποίο Δ/δουλέυουμε και άλλο αν Είναι ή όχι Ικανός να το Κάνει.
    Όπως αναφέρει και η anasia, αφορά μόνο τους Κυρίαρχους αυτή η ερώτηση.

    Μου Είπε λοιπόν Ο Κύριος Electro-pain όταν συζητήσαμε το θέμα μέσα από τις δικές Του Εμπειρίες, και Είχε μέχρι και 3 σκλάβες ταυτόχρονα, πως άσχετο με το πώς Ένιωθε ο Ίδιος για την καθεμία απ΄ αυτές η συμπεριφορά Του ήταν η ίδια. Και πως αν Ξεχώριζε τη σκλάβα για την οποία έτρεφε πιο έντονα συναισθήματα, και μείωνε την άλλη, θα ήταν προσβλητικό για την ίδια πάνω απ΄ όλα.
    Αλλά για την καθεμία, έτρεφε διαφορετικά συναισθήματα ανάλογα με το άτομο. Είπε πως δεν είναι συγκρίσιμα γιατί είναι ανόμοια και δεν σημαίνει πως όταν αγαπάμε κάποιο και μετά ακόμη ένα σημαίνει πως διαμοιράζεται η αγάπη. Όσο για το χρόνο, είναι θέμα προσωπικό του καθενός και αυτών που εμπλέκονται σε μια σχέση το πώς κάνουν to time management τους.
    Αυτά μου Είπε και μου Ακούγονται λογικότατα. Κι όπως είδα συμφωνούν με αυτά που Είπε και Ο ΚύριοςΓ.

    Ασπάζομαι επίσης την άποψη της carissa όταν λέει πως ή ψυχοσύνθεση Των Κυρίαρχων ατόμων διαφέρει απ΄ αυτήν των υποτακτικών και είναι αδύνατο μια σκλάβα να είναι σε θέση να καθορίζει τόσο απόλυτα τι μπορεί και τί όχι να κάνει Ο Κυρίαρχος, αν η ίδια δεν είναι Κυρίαρχος.

    Οπότε πολύ καλά κάνει και ρωτά κάποιος που έχει απορίες επί του θέματος, όπως ρώτησα κι εγώ και πήρα την δική τους άποψη, όσον αφορά τι είναι και τι όχι ικανοί να κάνουν και δεν έκατσα να Τους προβάρω στα δικά μου μέτρα και σταθμά και το τι είμαι ικανή εγώ να κάνω στη ζωή μου και βέβαια δεν προσπάθησα να τους ακυρώσω, διαφωνώντας μαζί τους για κάτι για το οποίο μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Παλιά μπορεί και να το έκανα, στην προσπάθεια μου να αποδείξω πόσο έξυπνη και ικανή είμαι να συζητώ και να αμφισβητώ, μέσα στην ανασφάλεια για το ποια πραγματικά είμαι και τι είμαι…Ευτυχώς έμαθα πως μια σκλάβα μπορεί να συζητήσει με Κάποιο Κύριο, ακόμη και να έχει διαφορετική άποψη, αν είναι θέμα που μπορεί να έχει κρίση προσωπική η ίδια, αλλά ο τρόπος που το εκφράζει είναι διαφορετικός απ΄ αυτός της βανίλλα που μπαίνει σε στάση ανταγωνιστική και προσβλητική.. Έτσι μόνο η ίδια χάνει…

    Μπορεί λοιπόν κάποια σκλάβα να κάνει υποθέσεις για το πώς θα συμπεριφερόταν και για τι θα ήταν ικανός ή όχι ένας Κυρίαρχος με το δικό της τρόπο σκέψης και τη δική της ψυχοσύνθεση.
    Αν όμως μπορούσε να έχει τις ίδιες μ΄ Αυτούς ικανότητες, όπως είπα και πιο πάνω, μάλλον θα έπρεπε να είναι Αφέντρα και όχι σκλάβα.

    Διάβασα ένα thread με 3 σελίδες απόψεις. Και έγραψα τις απόψεις μου επί αυτών που διάβασα. Συμφωνώ πως σ΄ ένα θέμα μπορεί να πηγαίνει λίγο δεξιά και αριστερά η συζήτηση μια και από τη στιγμή που εκφράζουμε απόψεις, θέλοντας και μη θα μπει και η αιτιολόγηση και οι σκέψεις που κάναμε, όσο διαβάζαμε το θέμα αυτό.
    Και σίγουρα δεν τελειώνει ένα θέμα, επειδή εκείνος που το άνοιξε, θεωρεί πως πήρε τις απαντήσεις του. Από τη στιγμή που το θέμα βγήκε στο φόρουμ, ανήκει στο κόσμο και είναι ανοιχτό για τη συνέχιση της συζήτησης, ακόμη κι αν περάσουν και μήνες απ΄ την μέρα που άνοιξε, και το έχουμε δει να συμβαίνει με πολλά άλλα θέματα, που συνεχίζονται εδώ και πολλούς μήνες.
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    strict71

    το μόνο σίγουρο είναι πως βλέπουμε τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία και εγώ απλά προσπαθώ να τα δω από την δική σας , και πίστεψε με προσπαθώ .
    από εκεί και πέρα όταν γράφω κάτι δεν είναι επί προσωπικού επειδή για παράδειγμα έβαλα από πάνω το όνομα σου .
    Στο σύνολο των απόψεων αναφέρομαι γενικότερα .

    κάποιος γράφει κάτι , κάποιος άλλος κάτι άλλο και όλο αυτό μπλέκεται και πάει αλλού από εκεί που είναι το θέμα.
    Δεν είναι όμως κάτι που συνέβη μόνο εδώ , σε όλα τα σαιτ και σε όλα τα φόρουμ ένα θέμα ‘’ξεφεύγει’’ η βγαίνουν άλλοι παράμετροι .

    στην προκείμενη ,
    εγώ προσπάθησα με σωστό η λάθος τρόπο , δεν ξέρω ,
    να μείνει το θέμα στην αρχική μου ερώτηση .

    δεν ζήτησα τίποτα παραπάνω από τους τρόπους που κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει εφικτό αυτό στο οποίο εγώ έχω απορία και αν θέλεις και ένσταση .

    αναφέρω πολλή την Ελλάδα και το πως εμείς ζούμε μια και πιστεύω πως διαφέρουμε από τους άλλους λαούς κατά πολύ .
    η νοοτροπία μας γενικότερα είναι τελείως διαφορετική όπως και επίσης το πως οι άνθρωποι στο εξωτερικό ζουν και βιώνουν μια τέτοια σχέση .

    Απάντησες σε αυτό που ζήτησα και σε ευχαριστώ γι αυτό ,
    όπως το κατάλαβες και όπως νόμιζες ,
    αυτό δεν σημαίνει από την άλλη πως όπως είπες και εσύ ήταν αυτό που περίμενα να ακούσω .

    Και σου εξηγώ ...

    Απάντηση για μένα ( λάθος η σωστό δεν ξέρω ) είναι ...

    Οι τρόποι είναι
    Α) αυτό , β) αυτό γ) αυτό ... και τους επιτυγχάνω ... ετσι ... δ ....

    Αυτό που θα ήθελα ( αν γινόταν φυσικά ) είναι οτι πιο απλό και πιο προσιτό σαν απάντηση .

    Αυτα Strict , και αν πάλι δεν γίνομαι κατανοητή ,
    θεωρώ πως το καλύτερο είναι να αποχωρήσω από την συζήτηση ,
    γιατί είναι πραγματικά πολύ κουραστικό και για μένα αλλά πάνω από όλα για σας να επαναλαμβάνομαι .


    Φιλικά και από μένα
     
  9. Strict71

    Strict71 Regular Member

    lara... συμφωνούμε!
     
  10. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Πως γίνεται ? γίνεται ?

    anasia, με όλο το θάρρος, νομίζω ότι όταν μιλάμε για ανθρώπους είναι πάρα πολύ δύσκολο να δώσουμε α) β) γ) και δ) που μάλιστα να αφορούν τρίτους και όχι εμάς. Ο Κ/καθένας βρίσκει μόνος του λίγο πολύ τα α) β) γ) και δ) του.

    Κι εγώ όμως θα ήθελα μία καθαρή προσέγγιση για τις διαφορές του BDSM polyamorous με τα vanilla ερωτικά τρίγωνα (για τρίγωνα όπου οι δύο γνωρίζουν την ύπαρξη η μία της άλλης μιλάω). Ν/νομίζετε ότι αξίζει ξεχωριστό thread το συγκεκριμένο ερώτημα; Υπάρχει διάθεση να συζητηθεί;
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    RE: RE: RE: Πως γίνεται ? γίνεται ?


    κατανοητό !
    γι αυτό και έγραψα ότι μπορεί και να είναι λάθος όπως το βλέπω και να μην είναι εφικτό ,
    γι αυτό και δέχτηκα σαν σωστες και απόλυτα όλες τις απόψεις ,
    ασχετα απο την δικη μου γωνια .

    Thanks παντως ,
    και οπως πολυ σωστα λες και εσυ οπως και η carissa ...
    '' ο καθενας ειτε μονος του τα βρισκει τελικα , ειτε πρεπει να το ζησεις για να το κατανοησεις '' !
     
  12. Maley

    Maley Contributor

    Κατα την άποψη τη δικη μου-που την εχω ξαναγραψει, αλλα θεωρω το θεμα ενδιαφερον γιαυτο επανερχομαι-εξαρταται -το τονιζω- απο την προσωπικότητα του Κυρίαρχου.Μια ολοκληρωμενη προσωπικότητα Κυριαρχου μπορει να "αντεξει" και 2 και 3 σκλαβες, αποδίδοντας στην καθε μια "τα του Καίσαρος τω Καισαρι". Αν βιωνει πραγματικα το ρόλο του, αν ειναι Κυριαρχος οχι μονο στα λογια, θα τις κουμανταρει και τις 2 και τις 3.Για να μιλησω λαικα, αυτος κανει παιχνίδι και απο αυτον εξαρτωνται και οι 2 η 3 σκλαβες. Φτανει να εχει τα ....Αυτη ειναι η θεση μου. Οσον αφορα τον εαυτο μου, δεν θα μπορουσα γιατι στη πραγματικότητα δεν ανεχομαι ουτε τα ρουχα που φοράω...