Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ειναι να μην εισαι στις πρωτες επιλογες;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος slave32, στις 5 Δεκεμβρίου 2023.

  1. Dapom

    Dapom Contributor

    @Yiyi σωστός ο συλλογισμός σας οταν ακολουθείται η εξης ιεραρχία
    1 - Γαμος/οικογένεια
    2 - σεξ (για κάποιους αυτό μπορεί να είναι και στη θέση 3, 4...κλπ)
    Έχετε σκεφτεί όμως τί γίνεται όταν η ιεραρχία είναι
    1 - σεξ
    και μετα όλα τα άλλα;

    (Το δεύτερο σενάριο για το κατανοήσετε - αν μπορείτε - θα πρέπει να το σκεφτείτε σε ένα εντελώς διαφορετικό πλαίσιο απο το πρωτο)

    Διευκρίνιση: το αν μπορείτε στην παρένθεση δεν υπονοεί κατι για το νοητικό σας επίπεδο, αλλά το αν μπορείτε να βγείτε απο τα κοινωνικοθρησκευτικά στερεοτυπα σας ωστε να δείτε την άλλη εικόνα.
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Όπως για όλα τα πράγματα, είμαι της γνώμης πώς αν ξέρεις γιατί τα επιλέγεις, μπορούν να είναι μέρος του εγώ σου χωρίς διαλυτικές αντιφάσεις και εσωτερικές συγκρούσεις...
    Αν αυτή η αυτεπιγνωση είναι συχνή ή εύκολη υπόθεση; Σε καμία περίπτωση, όπως αποδεικνύει μια ματιά γύρω μας σε ανθρώπους όλων των ηλικιών και "στάτους"...
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Ναι καταλαβαίνω τι λες. Ευχαριστώ για την απάντηση.
     
  4. Iagos

    Iagos Contributor

    Νομίζω πως τα παραπάνω ακουμπούν τον πυρήνα αυτών των σχέσεων…

    Προέχει η καύλα όλων γιατί συν των άλλων που αναφέρθηκαν είναι και ο περιορισμένος χρόνος που δεν επιτρέπει να ανοίξει και σε άλλα επίπεδα μια τέτοια σχέση.

    Όταν έχει κανείς 2-3 ώρες την εβδομάδα δεν θα τις αναλώσει σε μια βόλτα, ένα σινεμά, ένα εστιατόριο, ένα ταξίδι, μια συζήτηση…. Σε ένα κοινό μοίρασμα τέλος πάντων…

    Φρονώ πως όλες αυτές τις προβληματικές έρχεται να λύσει η κουλτούρα του polyamory.

    Χρειάζεται δουλειά ακόμα αλλά ήδη έχει ξεκινήσει η εφαρμογή του με ικανοποιητικά αποτελέσματα…

    Είναι σημαντικό όταν συμβαίνει, και αποτελεί εξαίρεση.

    Το ότι αποτελεί εξαίρεση δεν μειώνει τη σημαντικότητα του.

    Απλά σε κάθε περίπτωση Φρονώ πως η κουλτούρα των συναινετικών polyamory σχέσεων μπορεί να εξομαλύνει κάθε δυσκολία…

    Οι νεότερες γενιές το αναγνωρίζουν και ενσωματώνουν αυτή την κουλτούρα…

    Iagos
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η "κουλούρα" με πρόσχημα την μονογαμία ενώ δεν σε εκφράζει αποτελεί μασκάρεμα όπου μετουσιώνεται σε κλάψα για κοινωνικοθρησκευτικά στερεότυπα όταν η κριτική για ντρετοσύνη αγγίζει την πτέρνα.
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Τις προάλλες, μες τα άγρια χαράματα, ακούω φωνές τσιριχτές και βαβούρα στο δρόμο.. μέσα στη θαλπωρή του γλυκοσέρτικου..
    - Με τον άντρα μου μωρηηηηηηηηηηηηη?

    Προφανώς και πετάχτηκα από το κρεβάτι και βγήκα στο μπαλκόνι να απολαύσω το θέαμα!
    Και τι θέαμα! Δύο ψωμομένες ξανθιές πιτσιρίκες ντυμένες βαμμένες στη πένα, σε φάση μούρη με μούρη..
    - Ναι, με τον άντρα σου μωρή!
    - Είσαι τόσο Πουτάνα?
    - Ναι είμαι τόσο πουτάνα που πήρα τον άντρα σου μωρή!
    - Και ήσουν φίλη μου μωρή πουτάνα! Πως μπόρεσες?

    Ο εν λόγο γαμπρός κελεπούρι στη μέση να προσπαθεί να τις χωρίσει και να γαβγίζει σαν πανικοβλημένο ζώο κάτι ακατάληπτα, δεν καταλάβαινες τι έλεγε ο φουκαράς. Με στριγκλίσματα γεμάτα απελπισία του "πως την πάτησα έτσι ο μαλάκας!" και στον τρόμο ότι θα πέσει ξεμάλλιασμα, απευθύνεται σε μια τρίτη μελαχρινή, πίσω από τη τσαμπουκαλεμένη δεύτερη.

    Εκείνη, μαστουροκαλμα του απαντά:
    - Καλέ εμένα στο μουνί μου! Μη με κουράζεις με αυτά..

    Εντωμεταξύ η πρώτη κυρία, είχε κάνει το ζύγισμα της στη μούρη με μούρη με την δεύτερη και είχε καταλάβει ότι στο τετατετ θα έριχνε λίγες αλλά θα έτρωγε πολλές, οπότε άρχισε να οπισθοχωρεί με τρόπο και με την σημαντική συμβολή του φουκαρά γαμπρού και μελλοντικού πατέρα των παιδιών της, υπάκουσε και μπήκε στο σμαρτάκι του.

    Αλλά δεν παραιτήθηκε αμαχητί, φεύγοντας έβγαλε όλο το κεφάλι της έξω από το παράθυρο και φώναξε:
    - ΠΟΥΤΑΝΕΣ!!
    - ΧΑ! ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ! Της απάντησε η μελαχρινή και έκανε χάιφαιβ με την δεύτερη, φιληθήκανε, μπήκαν στα σμαρτάκια τους και έφυγαν ξεχωριστά.


    Η ντρετοσύνη δεν είναι στο αξιακό σύστημα όλων των ανθρώπων. Σε πολλές περιπτώσεις "εμποδίζει".
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η ντρετοσύνη προλαμβάνει τα κλαψουρίσματα που μας περιγράφεις με τον πούτανο ντελικανή  
    Κατά τ'άλλα, πράγματι η ντρετοσύνη ζορίζει γι'αυτό και χαρακτηρίζει ελάχιστα άτομα.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    <offtopic>Δε μας λέτε κι εμάς τι είναι η ντρετοσύνη;</offtopic>
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν βολοδέρνεις ακόμα στον Χάνδακα, ρώτα κιανένα/κιαμιά περαστικό/ιά  
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν είμαι, οπότε ρωτάω εδώ.
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ευθύτητα/Μπεσαλίκι
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα. Ελπίζω ότι έκανα σαφές με την προηγούμενη ανάρτησή μου ότι αναφέρομαι σε επιλογές απαλλαγμένες προσχημάτων. Αν όχι, το ξεκαθαρίζω τώρα.
    Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι ζητήματα που θα έπρεπε να είναι λυμένα για όλα τα ζευγάρια (ή και άλλα σχήματα), που σχετίζονται με σοβαρές αποφάσεις που πρέπει να γίνονται από κοινού όπως ζητήματα αποφάσεων σε ακραίες καταστάσεις υγείας, ζητήματα διασφάλισης αν κάποιος εκ των δύο πάθει κάτι, ζητήματα παιδιών κ.ο.κ.
    Το πλαίσιο που καλύπτει τα παραπάνω είναι το σύμφωνο συμβίωσης και ο πολιτικός γάμος (τα οποία εξισώνω).
    Σε αυτό αναφερομουν.