Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως καταλαβαινεις οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος marios_sub_22, στις 2 Οκτωβρίου 2005.

  1. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Δεν υπάρχουν αφέντρες, απλά αν κάποιος θέλει να γίνει σκλάβος ακόμα και αν δεν υπάρχει αφέντρα πρέπει να την δημιουργήσει.
    Τώρα αν προσπαθήσουμε να προβάλουμε τους όρους του s/m στη καθημερινή ή επαγγελματική ζωή τότε μάλον είμαστε εκτός πραγματικότητας.
    Δηλαδή αν θεωρήσουμε οτι αν μια γυναίκα που έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά στη καθημερινή της ζωή ή είναι αναγκασμένη να έχει λόγο επαγγέλματος (πχ γυναίκα εισαγγελέας) αυτό σημαίνει οτι έχει την ίδια και στην ερωτική της ζωη τότε είναι σαν να λέμε οτί όλοι οι μπάτσοι έχουν στην ερωτική τους ζωή ρόλο master γιατί λόγω επαγγελματος έχουν χειροπέδες στη ζώνη τους.
     
  2. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Μπορώ να δεχτώ ένα δεν "υπάρχουν πολλές αφέντρες". Αυτό το δεν υπάρχουν σκέτο, πολύ αφοριστικό και τελεσίδικο μου ακούγεται. Το ψάξατε καλά;
     
  3. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Αυτό μου θυμίζει το σχόλιο που 'χε γραφτεί κάποτε εδώ μέσα (δε θυμάμαι από ποιον) "δικός μου είναι ο αφέντης, ό,τι θέλω τον κάνω".

    Αλήθεια, όμως, μπορείς όντως να εμπνεύσεις σε κάποιον να κυριαρχήσει πάνω σου; Μπορεί κάποιος να μπει στη διαδικασία του ελέγχου, της κατίσχυσης πάνω στον άλλο, εφόσον ο ίδιος δεν το επιθυμεί εκ των προταίρων; Εκτός βέβαια αν μιλάμε για ένα απλό kink. Αλλά, σ' αυτή την περίπτωση, ποιος άραγε έχει το πάνω χέρι, ποιος επιβάλλει τα θέλω του; Η "αφέντρα" ή ο "σκλάβος" που τη δημιούργησε;
     
  4. ariadni

    ariadni Regular Member

    Για ποιό λόγο δεν υπάρχουν αφέντρες;

    Τους λείπει η ικανότητα να κυριαρχήσουν, ή μήπως η κυριαρχία είναι κάτι που εξ' ορισμού δεν μπορούν να απολαύσουν;
    Ή μήπως επειδή οι γυναίκες είναι εκ φύσεως υποτακτικές, άποψη που έχω ακούσει να διατυπώνεται πολλές φορές κατά καιρούς...

    Σε προηγούμενες περιόδους, που ο ρόλος της γυναίκας ήταν στο σπίτι και η υπέρτατη φιλοδοξία της ήταν φτιάξει ένα όμορφο σπιτικό, υπήρχε αναγκαιότητα για ένα τέτοιο σκεπτικό.
    Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη αναγκαιότητα υφίσταται και σήμερα. Η επιθυμία για κυριαρχία, δεν αποτελεί αποκλειστικά και μόνο προνόμιο του αντρικού φύλου.
    Από την άλλη η εικόνα της υποτακτικής που θέλουν να προβάλλουν αρκετές γυναίκες μέσα στις σχέσεις τους, ίσως μερικές φορές να συσχετίζεται όχι και τόσο πολύ με την φύση τους, όσο με την "εκπαίδευση" που έχουν λάβει και τους στόχους που ενδεχομένως να θέτουν για το μέλλον τους...
    Ανάμεσα λοιπόν στις γυναίκες, που σύμφωνα με την απόψη αρκετών είναι στο σύνολο τους υποτακτικές, άλλες μπορεί να ψάχνουν για Κύρη, και άλλες για Κακομοίρη...
    Οι πολλές αποχρώσεις της "υποταγής" (ή και της "κυριαρχίας" αν θέλετε...)
     
  5. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Φίλτατε η αποπλάνηση είναι ένα νόμισμα που έχει δυο όψεις. Μια σκλάβα μπορεί να αποπλανήσει με το δικό της μοναδικό παθητικό τρόπο έναν master. Αυτή η "υπόγεια" αποπλάνηση έναι χαρακτηριστικό όλων των γυναικών και ένα απο τα πολλά που της κάνουν αξιαγάπητες.
     
  6. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Σκλάβες λοιπόν ίσον με παθητικές, "υπόγειες" αφέντρες μου κάνει όλο αυτό.
     
  7. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    ταδε εφη Θαλεια κι απο το δω και περα να το θυμασαι !!!
     
  8. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Αν σου αρκεί αυτο τότε είσαι ολιγαρκής.
    Σκλάβες=Σκλάβες και τίποτα παραπάνω.
    Απλά το οτι τους αρέσει αυτό που παθαίνουν δεν σήμαινει οτι το ελέγχουν.
    Όσο για το "παθητικές αφέντρες" ακούγετε οξύμωρο και δεν μπαίνω στο κόπο να το αναλύσω.
     
  9. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Όχι δεν μου αρκεί, θα προτιμούσα λίγο παραπάνω ανάλυση και εξήγηση στη φράση "δεν υπάρχουν αφέντρες" που είπες παραπάνω για να έχω καλύτερη κατανόηση. Αν καταλάβω, θα ανακαλέσω ή θα αναλύσω το "παθητικές αφέντρες" που είπα μετέπειτα.
     
  10. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Σκλάβα = πολλά και ποικίλα πράγματα,
    αλλά δεν θα ήθελα να επεκταθώ γιατί το νήμα πραγματεύεται άλλο θέμα 
     
  11. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Re: Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Θα μπορούσα αν ήθελες να ανοίξουμε μια μεγάλη κουβέντα επάνω σε αυτό το θέμα.
    Όμως θεωρώ οτι δεν θα ήταν ευγενικό απέναντι στο νηματοθέτη και τους συμετέχοντες σε αυτό το νήμα η επιχειρηματολογία και ενασχόληση με ένα εκτός θέματος του νήματος αντικείμενο.
    Αν θές μπορείς να ανοίξεις ένα άλλο νήμα που να πραγματεύετε αναλύτικότερα το θέμα, θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε εκεί για κάθε πτυχή του.Θα σου ζητήσω μόνο αν θες να με ενημερώσεις με ένα pm για να φροντίσω να μπω όταν μπορέσω στο νήμα, ώστε να είμαι συνεπείς απέναντι σου.
     
  12. Ninevi

    Ninevi Regular Member

    Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    @Mirage2009
    Fair enough, αν και πιστεύω ότι το να απαντήσεις σε ένα νήμα που ρωτάει το "πώς αναγνωρίζονται οι αφέντρες" ότι αυτές δεν υπάρχουν και κατόπιν να σου/σας (γιατί αναφέρθηκε και από άλλους) ζητηθεί να το τεκμηριώσετε, δεν βγαίνει δα και τόσο πολύ εκτός θέματος. Επιφυλάσσομαι για το άνοιγμα νέου νήματος. Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρχει ήδη τέτοιο (αν το βρω θα το νεκραναστήσω  ), αν όχι, κάτι μου λέει πως αργά ή γρήγορα θα ανοιχτεί.