Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως καταλαβαινεις οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος marios_sub_22, στις 2 Οκτωβρίου 2005.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Θα ήθελα να τοποθετηθώ σε όσα ειπώθηκαν ανωτέρω περί δήθεν ανυπαρξίας της κοινότητας του BDSM.

    Η κοινότητα είναι απόλυτα υπαρκτή και πολύ ζωντανή. Γνωρίζω προσωπικά και συναναστρέφομαι στην καθημερινή μου ζωή δεκάδες ανθρώπους, κυριολεκτικά. Και μάλιστα, αποτελεί μία αδιαμφισβήτητη αλήθεια πλέον, ότι η κοινότητα αποτελεί ένα είδος secret society, όπου ο ένας βοηθάει τον άλλον, σύμφωνα με αυτά που μπορεί να προσφέρει ο καθένας. Για παράδειγμα, πρόσφατα χρειάστηκα τις υπηρεσίες ενός δικηγόρου για μία προσωπική μου υπόθεση. Απευθύνθηκα σε έναν "BDSM friendly" δικηγόρο, ο οποίος με βοήθησε και με βοηθάει - και μάλιστα αφιλοκερδώς. Έτσι δεν χρειάζεται να εξηγήσω τί και πώς σε κάποιον που ίσως θα με κατέκρινε. Δεύτερο παράδειγμα: οργανώνω μία εκδρομή με ένα ιστιοφόρο, για μερικά BDSM ζευγάρια. Ο ιδιοκτήτης του ιστιοφόρου είναι καλός φίλος και ανήκει στο σινάφι. Μου χρωστούσε μια χάρη κι έτσι θα μας κάνει και καλή τιμή. Τρίτο παράδειγμα: ένα ζευγαράκι φίλων χρειάζεται ένα αρχοντικό στο Πήλιο για ένα collaring ceremony. Μπόρεσα και τους βρήκα το κατάλληλο μέρος, από ένα δικό μου συγγενικό άτομο, επίσης του σιναφιού, που δέχτηκε να μας το διαθέσει. Και άλλα πολλά.

    Όποιος δεν γνωρίζει περί κοινότητας, δεν γνωρίζει απλά επειδή δεν ανήκει σε αυτήν. Και αν δεν ανήκει, ίσως να υπάρχει καλός λόγος που δεν ανήκει.

    Η κοινότητα, όπως είπα, είναι κάτι υπαρκτό και μάλιστα συνεχώς αυξάνεται. Κάπως έτσι γίνεται και σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Σχεδιάζω ένα ταξιδάκι σύντομα, όπου έχω κανονίσει να μείνω σε διάφορα σπίτια μελών της εκεί κοινότητας. Έχω ήδη εξασφαλίσει "συστατικές επιστολές", από άτομα που γνωρίζουν τους οικοδεσπότες μου. Έτσι ξέρω ότι δεν θα επωφεληθούν από μένα με οποιονδήποτε τρόπο, διότι δεν είναι κομπλεξικοί με απωθημένα ή απατεώνες, αλλά άνθρωποι όμως είμαι εγώ κι ένα σωρό άλλοι φίλοι και φίλες μου, που μας αρέσει η "ανωμαλία" μας και την κυνηγούμε με πάθος, χωρίς να κάνουμε "γυφτιές".

    Είναι θέμα αξιοπρέπειας. Τόσο απλά.
     
  2. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    Re: Απάντηση: Re: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Συμφωνω ότι η η προσωπικές εμπειρίες δεν μπορούν να οδηγήσουν σε επιστημονικά συμπεράσματα αλλά μπορουν μόνο να σχηματίσουν μια υποκειμενική άποψη που πρέπει να οδηγεί σε προβληματισμό έτσι ώστε να εξετάζεται η ορθότητα της (από αυτον που την εκφέρει εννοείται ) . Και επειδή προφανώς οι προσωπικές σου εμπειρίες σε οδήγησαν στο συμπέρασμα σου...αναρωτήθηκες ότι το συμπερασμά σου μπορεί να εφαρμοστεί και σε μαστερς; Αναρωτήθηκες πως ναι ολοι οι αντρες, όσο κυριαρχοι και να ναι υποτάσσονται τελικά στο διάβα της ζωη τους απο μια ή περισσότερες κυριαρχικές γυναίκες; Γιατι να συμβαίνει μόνο στις κυρίαρχες και όχι στους κυρίαρχους;

    πραγματικά με έχει φάει η απορία
     
    Last edited by a moderator: 23 Ιουνίου 2010
  3. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    ο γραφει στο κουτελο
     
  4. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Aυτο που περιγράφεις Δώρα ονομάζεται παρέα.. η παρέα σου όπως την περιέγραψες ειναι πολύ όμορφη και μπράβο σας για ολα αυτά όμορφα που κάνετε και στην οποία εισαι ιδιατέρως δοτική ..

    Εγω, ο παραδιπλα, ο παραπέρα ανηκουμε σε άλλες παρέες που επίσης εχουν σχέση με το βδσμ, τι σε κάνει να πιστευεις πως η δικη σου παρέα μπορει να ανακηρυχθεί ως η μόνη αλλά και ως αντιπροσωπευτικότερη ελληνική βδσμ κοινότητα, και μάλιστα είναι και secret society?  

    πλάκα με κάνεις???, οπως λέμε κ εδώθε??

    Αυτο το θέμα εχει συζητηθει πολλές φορές στο παρελθόν και δεν βγαινει άκρη ειναι η αληθεια.. τυχαίο?? δεν νομίζω..

    Οι κοινοτητες έχουν δομη, αρχές, κανονες, καταστατικά, ιεραρχία και άλλα ιδιαίτερα κοινά χαρακτηριστικά γνωρισμάτα που την ταυτοποιούν.

    Το μονο κοινό που υπάρχει εδώ, είναι το ενδιαφέρον για τον εναλλακτικό ερωτισμό, που ακόμα και σ αυτό όμως.. ο καθενας εχει την δική θεωρία. Οσοι ειμαστε εδω τοσες και οι θεωρίες .
     
  5. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: Re: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Συμφωνώ! Η Mikra_Psemata με το δικό της ιδιαίτερο τρόπο και χιούμορ, αποτύπωσε την πραγματικότητα και την αλήθεια. Κάποιοι--ες βέβαια οραματίζονται κοινότητα αυτοαποκαλούμενη ως secret society! Ολα τα έχει ο μπαξές.

    Επίσης μεγάλη αλήθεια. Μπράβο
     
  6. subversion

    subversion Regular Member

    Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    ..Μήπως πρώτα να αναρωτιόμασταν τί σημαίνει "Αφέντρα";
     
  7. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Εχω παρατηρησει οτι πολλα απο τα μελη του φορουμ
    παρουσιαζουν τις δικη τους πραγματικοτητα ως κανονα στα bdsm πλαισια.
    βαφτιζουν τον περιγυρο τους επειδη τυχαινει να εχουν τα ιδια γουστα "κοινοτητα" .
    Τι θα πει κοινοτητα?
    Εχουμε καποιον κοινο στοχο και δεν το γνωριζω?
    Παλευουμε για το καλο των συμφορουμιτων μας?
    Νοιαζομαστε για το "nick" στο "ποστ 43"?
    (οχι φυσικα εκτος αν ειναι φιλος/η μας, "παρεα μας")
    Συγνωμη αλλα εδω μεσα ο ενας κοιταει να βγαλει το ματι του αλλου.
    Πασχιζει να αποδειξει ποσο καλυτερος ειναι απο ολους τους υπολοιπους
    και κοτσαρει αυθαιρετα τιτλους οπως:
    ο Μαστερ της χρονιας ή σκλαβα της χρονιας!
    Απο τότε που γραφτηκα στο φορουμ ως σημερα,
    μεσα από meeting και διαφορες συναντησεις γνωρισα πολλα ατομα.
    και μεσα απο αυτες τις συναναστροφες
    δημιουργησα κι εγω,οπως πολλα παλια μελη του φορουμ τη δικη μου παρεα.
    την παρεα μου (οπως πολυ σωστα ανεφερε και η Mikra_Psemata παραπανω),
    οχι την "κοινοτητα μου".
    Ας μην παρουσιαζουμε τα βιωματα μας ως θεσφατα λοιπον,
    γιατι ειναι κριμα για τα νεοεισερχομενα μελη να παραμυθιαζονται
    και να οδηγουνται σε λάθος συμπερασματα,
    με κινδυνο διαστρεβλωσης της αληθειας.
    Αν νοιαζομαστε εστω και λιγο για αυτο το "πραγμα" που ευελπιστω
    καποια στιγμη να γινει κοινοτητα,
    ας μιλαμε για τα πραγματα ως εχουν και οχι οπως θα θελαμε να ειναι!
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Μπα. Από την ζήλεια σας τα λέτε. 
     
  9. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Προτείνω στους διαχειρστές να μεταφέρουν σε ένα νέο νήμα τα post 57 (όσα σχετίζονται), 58 (όσα σχετίζονται), 62, 65, 66, 68 και 69.

    Ευχαριστώ
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Προτείνω το νέο νήμα που θα προκύψει να ονομαστεί "Το θράσος μερικών δεν έχει όρια".

    Ευχαριστώ.
     
  11. Mirage2009

    Mirage2009 Non Serviam

    Απάντηση: Re: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Επειδή βλέπω οτι άναψαν τα αίματα θα εκφράσω εδώ (αν και είχα πει να μην το κάνω) το σκεπτικό μου όταν λέω οτι δεν υπάρχουν αφέντρες.
    Απο τη εμπειρία μου εχώ καταλήξει σε αυτή την αποψη για της αφέντρες, κυρίως για τους εξείς λόγους (αλλά όχι μόνο για αυτούς) :
    1. Αυτό που μου εκανε φοβερή εντύπωση είναι πως κάποιες γυναίκες που ακόμα και εγώ τότε απο αυτά που είχα ακούσει για αυτές απο τρίτους της θεωρούσα αφέντρες απαρνήθηκαν αυτό το ρόλο οταν βρέθηκαν στο δίλημα να συνεχίσουν να ακολουθούν αυτή τη στάση τους ή να την απαρνηθούν για τη δημιουργία οικογενειας και παιδίων. Δεν ξέρω γιατί αλλα θα μπορούσα να πω οτι αυτή η αλλαγή στη προσωπική τους ζωή κυριολεκτικά σάρωσε την sm ταυτότητα τους.
    Πράγμα το οποίο δεν το έχω δει για τους άντρες.
    2. Θεωρώ οτι όσο και αν είναι μια γυναίκα ωραία, και όσα καράβια και να σέρνει, δεν είναι δυνατό για αυτό το λόγο μόνο να δημιουργήσει ένα συνεπές και πραγματικο αίσθημα υποταγής σε έναν άντρα αν αυτός δεν έχει αυτη τη προδιάθεση.Γενικά για τη δημιουργία μιας τέτοιας σχέσης μόνο ένα πολύ ωραίο κορμί και πρόσωπο δεν είναι αρκετά, εκτός αν συζητάμε για εικοσάχρονους πιτσιρικάδες.
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: πως καταλαβαινεισ οτι μια γυναικα ειναι αφεντρα?

    Αγαπητέ Mirage2009, αν και θέτεις μερικά πολύ καλά ερωτήματα, θα διαφωνήσω ελαφρώς.

    Δεν βλέπω σε τί ακριβώς η επιθυμία δημιουργίας οικογένειας - ή και καριέρας, καλλιτεχνικών ή δημιουργικών ανησυχιών κλπ - θα αποτελούσε εμπόδιο στην Κυριαρχικότητα σε ορισμένες εκφάνσεις της ζωής μίας γυναίκας. Δεν βλέπω σε τί το γεγονός ότι είμαι ήδη μητέρα θα μπορούσε να με αποτρέψει από το να έχω έναν υποτακτικό (έως τώρα δεν με απέτρεψε).

    Έχεις δίκιο το ότι δεν το βλέπουμε αυτό ούτε σε άντρες. Γνωρίζω αξιόλογους άντρες Κυρίαρχους οι οποίοι είναι παντρεμένοι με παιδιά και διατηρούν σχέση slavery. Γιατί όχι, αν μπορούν να το στηρίξουν; Με όλη την ευθύνη, την καθοδήγηση, τη χρήση, την επένδυση χρόνου και ενέργειας, που αυτό συνεπάγεται...Αυτό απαιτείται, όχι ένας εργένης. Ένας υπεύθυνος και συνεπής άνθρωπος, που όντως ορίζει την ερωτική του ταυτότητα μέσα από το να είναι Κ...

    Δεν είμαι ιδιαίτερα ωραία, αλλά δεν βλέπω σε τί θα με βοηθούσε περισσότερο αν ήμουν. Είμαι ένα καλό, δοτικό και συνεπές άτομο, με ορισμένες ιδιαιτερότητες που μου επιτρέπουν να λειτουργώ μέσα σε μία τέτοια σχέση ικανοποιητικά. (Εννοείται ότι δεν συζητούμε για εικοσάχρονους πιτσιρικάδες, οι οποίοι δεν έχουν συνήθως συνείδηση τέτοιων επιθυμιών, αλλά μία φαντασίωση που σύντομα αποδεικνύεται τζούφια...)