Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως μπορούμε να διασφαλιστούμε ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος Apetitikos, στις 29 Μαϊου 2007.

  1. Dr Knight

    Dr Knight New Member

    Eγώ θα το έβλεπα πιο αναμενόμενο να υπάρξει περισσότερο σε κάποιες D/s καταστάσεις, με το σκεπτικό ότι το υ άτομο έχει ένα 'όπλο' στα χέρια του έναντι του Κ ατόμου. Αν η σχέση είναι εδραιωμένη, η ανησυχία δικαιολογείται ακόμη λιγότερο.

    Πάντως, γενικά γι αυτό το νομικό ζήτημα νομίζω δεν έχει υπάρξει 'νομοθέτης' ανά τον κόσμο που να έχει ασχοληθεί και δύσκολα φαντάζομαι ότι θα υπάρξει, ειδικά τώρα που το ζήτημα της (κανονικής) κακοποίησης είναι από τα κορυφαία διεθνώς και θα προκαλούσε αντιδράσεις.
    Άντε κιόλας να κάθεται να ορίζει όρους και προϋποθέσεις... Δεν θα είναι τόσο απλό, διότι, συχνά το σαφώς μεγαλύτερο μέρος ενός νόμου είναι τα άρθρα για την προστασία από καταχρηστικές αξιοποιήσεις του.
     
  2. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    Ελεύθερη πτώση ΑFF .
     
  3. DomOfIslands

    DomOfIslands Mind is the tool... Premium Member

    Έχει ενδιαφέρον η διαφορετική προσέγγιση διαφόρων κρατών:

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/BDSM_and_the_law

    Γενικά πάντως, όπως και στην φύση έχουμε την στατική και την δυναμική ισορροπία, έτσι και εδώ φροντίζουμε είτε να υπάρχει εμπιστοσύνη με τον Α ή Β τρόπο, ή φροντίζουμε να μην "συμφέρει" κανέναν συμμετέχοντα η νομική εμπλοκή...