Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ξεχωρίζετε ένα υποτακτικό άτομο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 28 Φεβρουαρίου 2009.

  1. Elysium

    Elysium Contributor


    Αγαπητέ ipakouo skylaki, τα έμφυτα χαρακτηριστικά των υποτακτικών ατόμων δεν πρόκειται ποτέ να λάβουν υπόψη τα θέλω των Κυρίαρχων.
     
  2. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Αυτό σου λέω,ότι μία Κυρίαρχη αμφιβάλλω αν θέλει έναν υποτακτικό με έμφυτη την υποτακτικότητα,που να είναι δηλαδή χαμηλων τόνων σε οποιονδήποτε άνθρωπο έχει γύρω του.Αν θέλει κάποιον τέτοιο τότε δυστυχώς μιλάμε για εκμετάλλευση...κι αν υπάρχουν τέτοιοι τότε απλά υπάρχουν.Εγώ προσωπικά στην υπόλοιπη ζωή μου(επαγγελματική πχ κι όχι μόνο) δεν έχω ίχνος υποτακτικότητας.Θέλω να είμαι επιτυχημένος.Όταν όμως βρίσκομαι μαζί με την Domme μου(όταν έχω) υπάρχω απλά για να την υπηρετώ κι αυτό με κάνει ευτυχισμένο.Δίνομαι...αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι η υποτακτικότητα μου είναι έμφυτη.Για αυτό και ανέφερα ότι κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις ένα υποτακτικό άτομο.

    Elysium αν βγάλεις άκρη από την παράγραφο μου πες μου κι εμένα...  
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    ipakouo_skilaki όπως βλέπεις κι εσύ μετά από τόσα χρόνια ύπαρξης του χώρου αυτού, τα όρια της υποτακτικότητας (κι όχι μόνο) στο bdsm δεν έχουν καθοριστεί.
     
  4. sw

    sw

    ...μουα το αντιθετο

     

    Γι ργος
     
  5. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Γνώμη μου είναι πως,ο υποτακτικός δεν φέρει ειδικά αναγνωριστικά σημάδια,όσον αφορά το παρουσιαστικό του.Δύσκολα λοιπόν,μπορούμε να αναγνωρίσουμε την υποτακτικότητά του,απλά και μόνον κοιτάζοντάς τον.

    Όσον αφορά στη συμπεριφορά τους τώρα,και πάλι τα συμπεράσματά μας,ίσως είναι άκυρα,καθώς πολλοί υποτακτικοί,στην εκτος bdsm ζωή τους,είναι αρκετά δυναμικά άτομα.

    Μπορώ ενδεικτικά να αναφέρω,ορισμένα γνωρίσματά τους,όπως εγώ τα αντιλαμβάνομαι,έχοντας συναναστραφεί με μερικά άτομα υποτακτικής φύσης.
    • Μειωμένη αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση
    • Ανικανότητα λήψης αποφάσεων,κυρίως σε σοβαρά θέματα
    • Αγχώνονται πολύ και δίνουν μεγάλη σημασία στη γνώμη των άλλων
    • Δεν εκφράζουν τις ανάγκες και τις επιθυμίες τους
    Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου Elysium,η απάντησή μου είναι "Οχι πάντα".
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πως ξεχωρίζετε ένα υποτακτικό άτομο;

    ...Μόλις περιέγραψες των 99% των ανθρώπων.... όλοι σχεδόν οι άνθρωποι έχουν ένα - δύο χαρακτηριστικά από τα παραπάνξω

    Αν ένας άνθρωπος μάλιστα συγκεντρώνει όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά σωρευτικά, δεν έιναι υποτακτικός, αλλά μάλλον αντιμετωπίζει σοβαρότατο πρόβλημα δυσλειτουργίας...
     
    Last edited by a moderator: 9 Μαρτίου 2009
  7. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Δεν μπορώ να φανταστώ elfcat,πως ένα κυριαρχικό άτομο έχει μειωμένη αυτοεκτίμηση,ανικανότητα λήψης αποφάσεων ή το οτι δεν εκφράζει τα "θέλω" του και τις επιθυμίες του γενικοτερα! 
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πως ξεχωρίζετε ένα υποτακτικό άτομο;

    ΄
    ένα κυριαρχικό άτομο κάλλιστα μπορεί να εδιαφέρεται και να παραενδιαφέρεται για τη γνώμη των τρίτων, να έχει μειωμένη αυτοεκτίμηση κλπ, κλπ. Το ότι κάποιος είναι κυριαρχικός, ένα μόνο σημαίνει: ότι επιθυμεί να κυριαρχεί.. τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο...
     
  9. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor

    Φυσικά!! Αν πρόσεξες, είναι το μόνο που δεν συμπεριέλαβα στο παραπάνω ποστ! 
    Σαφώς και ο κυριαρχικός επιθυμεί να κυριαρχεί,αλλά φτάνει μόνο και μόνο η επιθυμία του για να το καταφέρει;
    Άσε που με μειωμένη αυτοεκτίμηση δεν θα ονειρευόταν κυριαρχίες και τα τοιαύτα!  
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Πως ξεχωρίζετε ένα υποτακτικό άτομο;


    Συμφωνώ. Η επιθυμία γιά κυριαρχία και μόνη, δεν αρκεί όχι για να διασφαλίσει την επιτυχία στην επιδίωξή της, αλλά ούτε καν να ορίσει κάποιον ως κυριαρχικό...

    Μπορώ εύκολα να σκεφτώ κάποιον κυριαρχικό που να έχει πρόβλημα με τη λήψη αποφάσεων, με την έννοια ότι αυτές που παίρνει δεν είναι σωστές, αλλά δεν μπορώ να τον φανταστώ να μην παίρνει. Πολύ λιγότερο, μπορώ να φανταστώ άτομο όντως κυριαρχικό, με μειωμένη αυτοεκτίμηση. Μάλλον απ' το αντίθετο πάσχουμε...
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Πως ξεχωρίζετε ένα υποτακτικό άτομο;

    Θα μπορούσε όμως χωρίς να έχει μειωμένη αυτοεκτίμηση με τα κοινά μέτρα, η τελειομανία του να τον ωθεί στο να μην εκτιμά δεόντος όσα δημιουργεί, μια και ο προσωπικός του πήχης είναι ιδιαίτερα ψηλός?
     
  12. fivos

    fivos Regular Member

    Δεν νομιζω να ξεχωριζει !!

    Βασιζομενος στον εαυτο μου, οπως και οπως ειμαι δυνατος χαρακτηρας και μ'αρεσει να επιβαλομαι στους αλλους στην ζωη μου. στο κρεβατι τα πραγματα ειναι διαφορετικα !! Αναζητω τελευταια γυναικα που θα εχει τον ελεγχω. Αναρωτιεμαι μαλιστα κατα ποσο το ενα δεν εξησοροπει το αλλο.