Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πως ορίζεται;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 10 Ιουνίου 2016.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Το έναυσμα για το νήμα έδωσε το
    που ενισχύθηκε από το
    Πως ορίζεται ή / και (για να μην ενοχληθούν οι οπαδοί της μετανεωτερικότητας) ορίζετε μια σχέση Κ/υ; Ποια είναι τα απαραίτητα εκείνα συστατικά που την οριοθετούν ως τέτοια; Τι είναι αυτό που δημιουργεί το "πλαίσιο" στο οποίο γίνονται συχνά αναφορές; Ίσως να φαίνεται αυτονόητο, αλλά αν ήταν δεν θα υπήρχε τόσο έντονη διάσταση απόψεων.

    Έχω αναφερθεί κατά καιρούς στους διαφορετικούς τύπους Κ/υ (D/s) σχέσεων που μπορεί να συναντήσει κανείς, ποιος είναι όμως για σας ο ορισμός μιας Κ/υ σχέσης;
     
  2. Εν αρχή ην....
     
  3. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ορίζεται ως η σχέση της Αριστοτελικής αριστοκρατίας (Κ), με την λειτουργία της Αθηναϊκής δημοκρατίας (σ.) και συνδετικό υλικό των δύο, την ελευθεριακή λαγνεία του Μαρκήσιου.

    Ορίζω, αν και θα προτιμούσα το "καθορίζω", ως τέτοια κάθε μου σχέση, στην οποία επιτρέπω στον εαυτό μου να είμαι Εγώ.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    η διαθεσιμότητα της υποτακτικής στις επιλογές του κυριαρχικού.

    (προσαρμόστε τα φύλα, το βαθμό ή όριο διαθεσιμότητας, την ανάγκη ή όχι εκλογίκευσης,
    προσθέστε ή όχι κινκυ πινελιές, ευρωσαξωνικα ή ασιατικά πρωτόκολα, προσωπικές φαντασιώσεις,
    διασώζεται μόνον η διαθεσιμότητα ως κριτήριο-πυρήνας)
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Για μένα, μία ετεροβαρής σχέσης, όσον αφορά τα δικαιώματα τέλεσης των επιθυμιών, μπορεί να υπάρξει μόνο στις παρακάτω περιπτώσεις, και μιλώ για οποιαδήποτε σχέση συμπεριλαμβανομένων αυτών που απεργάζεται το συγκεκριμένο σάιτ:


    1) Κοινή συναίνεση των δύο μερών κατόπιν συμφωνίας και για όσο χρονικό διάστημα επιθυμούν εξίσου και τα δύο μέλη,

    2) Επιβολή του ενός μέρους στο άλλο με εργαλεία και αληθινή ισχύ επιβολής, όσο αυτή μπορεί να διαρκέσει αρκετά επιβλητική ώστε να καθυποτάσσει το έτερο μέρος.


    Στην κοινή συναίνεση σύνδεσμος των δύο μερών για την ύπαρξη μιας τέτοιας σχέσης είναι η προσδοκία συμπληρωματικής κοινής ωφέλειας.

    Στην επιβολή εργαλεία επιβολής μπορεί να είναι από τα συμβατικά ωμής κατασταλτικής βίας, νόμιμα ή/και παράνομα,
    μέχρι τον φόβο που προκύπτει από την αντίληψη των συνεπειών σε περίπτωση μη συμμόρφωσης,
    ή την πειθώ του υποτασσόμενου μέρους με αντάλλαγμα την υπόσχεση, καθομολογούμενη ή φαντασιακή, κοινής ωφέλειας σε υλικό αντίτιμο ή σε όρους απόλαυσης
    και αντίστροφα ή απειλή στέρησης των προγούμενων ωφελημάτων σε περίπτωση μη συμμόρφωσης,
    σε μέλλοντα χρόνο.


    ΟΙ όροι και τα όρια των σχέσεων μπορούν να επηρεαστούν, ως προς την ικανότητά τους να κρατήσουν ζωντανή μία σχέση, από ελάχιστα ως δραματικά μέσω γεγονότων που μεσολαβούν κατά τη διάρκειά της, οπότε και προκύπτει φυσικώς αναθεώρηση της σχέσης, όχι όμως τα ίδια τα όρια.


    Για μένα αυτό είναι το πλαίσιο και όλα τα υπόλοιπα κινούνται μέσα σε αυτό.



    Όταν οι παραπάνω όροι που οριοθετούν μία τέτοιου είδους σχέση αλλοιωθούν ή αποδυναμωθούν μη-αναστρέψιμα και ουσιαστικά, τότε είνα θέμα χρόνου η σχέση τέτοιας μορφής να διακοπεί.

    Ο ακριβής τρόπος και ο χρόνος διακοπής μίας τέτοιας σχέσης σε μία τέτοια περίπτωση είναι απλώς το σύμπτωμα που μπορεί μόνο να υποδείξει μέσα από τα χαρακτηριστικά του τις ακριβείς αιτίες. Δηλαδή δεν είναι ο τρόπος και ο χρόνος διακοπής οι ίδιες οι αιτίες.


    Μέσα στο παραπάνω πλαίσιο και με αυτά τα χαρακτηριστικά ορίζεται και μία Κ/υ σχέση στο θεμέλιό της.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Marqui: αυτοαναφορικός ο ορισμός σας, εύστοχον όσον αφορά το "-ε", δύσχρηστον όμως αναφορικά με το "-αι".

    @Δούρειος Ίππος : ...ο Λόγος, και ο Λόγος ην "εκλεκτά", έχει γράψει κάποιος. Δεν θα αποπειραθώ ν' αναπτύξω το σκεπτικό σας, το αφήνω σ' εσάς.

    @tithon : άρα μια Κ/υ σχέση (καθ)ορίζεται από τις διαθέσεις του υ;
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    αποκλείοντας σύγχιση μεταξύ διαθέσεων και διαθεσιμότητας, υποθέτω πως δεν αντιλαμβάνομαι την αληθινή σας ερώτηση.
    αιρετικά θα διατυπώσω πως η διαθεσιμότητα ενδεχομένως θα μπορούσε ακόμη και να "αποσπαστεί", ούτε καν να προσφερθεί, προς διευκρίνιση των εννοιών και μόνον.


    edit: κατανοώ εκ των υστέρων πως ίσως εννοείτε την ανάγκη υπάρξης ενός επιθετικού προσδιορισμού
    για τη διευκρίνιση της διάρκειας, της συνέχειας της διαθεσιμότητας, που δεν δίδεται άλλοτε και αποσύρεται άλλοτε, κατα βούλησιν, σε αυτό έχετε δίκιο, αλλά στην διατύπωση μου φάνηκε αυτονόητο, ας υιοθετήσω, πρόχειρα, την "δεδομένη διαθεσιμότητα".
     
    Last edited: 10 Ιουνίου 2016
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Κατ-ευθύνω/υπ-ακούω
     
  9. Δημιουργώ....  
     
  10. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Ορθότατη η θέση σας.
    Επί του χαρακτηρισμού του ορισμού ως @αυτοαναφορικού", θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό και ταυτοχρόνως ειλικρινής και μή αφοριστικός;
    Επί δε του δυσχρηστου, όταν υπάρχει δυνατότητα επιλογής, είναι η μάλλον προφανής.
     
  11. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    @MasterJp ,

    Xαρμολύπη.Από τη μια χαίρομαι για την ανάρτηση και από την άλλη μελαγχολώ για το εισέτι αναγκαίο της ανάρτησης.

    Ξεφλουδίζοντας,πηγαίνοντας παραμέσα, ο ορισμός κατά την άποψη μου σχηματοποιείται, απαλλαγμένος από επεξηγήσεις,στολίδια και φτιασίδια κάθε είδους και εντός οποιουδήποτε ορισμένου πλαισίου, με τον εξής διάλογο και με αυτή τη σειρά:

    Κ:-Θα κάνεις αυτό που σου λέω να κάνεις,είτε αυτό σου αρέσει είτε όχι.Εγώ διατάζω, εσύ υπακούς.Δέχεσαι;

    υ:-Δέχομαι.Θα κάνω αυτό που μου λες να κάνω,είτε αυτό μου αρέσει είτε όχι.Εσύ διατάζεις, εγώ υπακούω.
     
  12. n0mad

    n0mad Dirty Forty

    Με τη δογματική αντοχή στο δίπολο μεταξύ του γαμάει και δένει και του γαμάει και γδέρνει.
     
    Last edited: 10 Ιουνίου 2016