Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόνος! τον ζητάς τον επιδιώκεις τον έχεις ανάγκη?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος sklavin, στις 12 Οκτωβρίου 2005.

  1. sklavin

    sklavin Guest

    Η /Ο s έχει συνηθίσει τον σωματικό πόνο μέσα στην σχέση του και αυτός γίνεται δεύτερη φύση του κάποια στιγμή .
    Πόσο όμως ?
    Τον αναζητά και όταν ο Αφέντης / ντρα για παράδειγμα λείπει για μέρες για δουλεια η ζει μακριά , και η/ο s έχει ανάγκη και της /του έχει επιτραπεί να ικανοποιεί τις σεξουαλικές επιθυμίες της/ του μόνη / νος ?

    ?
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    εγω πιστευω πως εδω τιθετε καθαρα το θεμα της υπομονης που πρεπει να διαθετει ο/η sub
    και δηλαδη Ο/Η Κυριαρχος τι να Κανει πως Θα Ικανοποιητε να Προσφερει πονο ?
     
  3. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Πόνος! τον ζητάς τον επιδιώκεις τον έχεις ανάγκη?


    Γι αυτό έγραψα αν της / του έχει επιτραπεί blindfold !

     
     
  4. Maley

    Maley Contributor

    Πιστευω οτι ο/η sub πρεπει να βιωνει τον σωματικο πονο μεσα απο την σχεση του με Τον/ην Dom του...άλλωστε πια η ηδονη τοτε? πονος για τον πονο? ειναι απλο ξενερωμα..
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θεωρώ πως το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο μοιάζει ίσως αρχικά.

    Και αυτό γιατί πόνος από πόνο διαφέρει.
    Όπως διαφέρουν και τα άτομα και οι ψυχοσωματικές τους ανάγκες.

    Κάποιος submissive μπορεί να έχει ανάγκη τον πόνο για διαφορετικούς λόγους, τρόπους και ένταση από κάποιο άλλο και κάποιος άλλος να μην τον έχει ανάγκη καθόλου (αν και συνήθως οι υποτακτικοί που γνώρισα λίγο ή πολύ, με τον ένα ή άλλο τρόπο είναι μαζοχιστές).

    Θα μιλήσω για μένα, το πως εγώ βιώνω τον πόνο και την έλλειψη του και μια και υπάρχει απόσταση μεταξύ μας και έχει τύχει να μην είναι σε θέση να Είναι εδώ Ο Κύριος μου.

    Δεν είναι πάντοτε ο πόνος για μένα ηδονή. Δεν ταυτίζεται πάντα με τη σεξουαλική μου ανάγκη.
    Κατ΄ ακρίβεια για κάλυψη των σεξουαλικών μου καθαρά αναγκών, ζητώ πολύ συχνότερα άδεια.

    Κάποιες φορές ο πόνος είναι για μένα θεραπεία-όπως ανέφερα και σε άλλο θέμα, κάποιες άλλες κάποια βαθύτερη ασυνείδητη-ακατανόητη ανάγκη για τιμωρία η οποία επιφέρει ψυχική λύτρωση.

    Κάποιες φορές ο πόνος είναι μια Επιβεβλημένη σε μένα φυσική τιμωρία, για κάποιο παράπτωμα μου, από Τον Κύριο Electro-pain.

    Και κάποιες άλλες είναι σίγουρα και ερωτικός. Αυτόν εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τον βιώσω έντονα χωρίς την άμεση ή έμμεση εμπλοκή στο δόσιμο του από Τον Κύριο μου.

    Μιλώντας με κάποιες φίλες μαζοχίστριες, είδα πως εκείνες τον έχουν ανάγκη, τον απολαμβάνουν και μόνες τους εξίσου και τον αποζητούν πολύ περισσότερο από μένα.
    Αυτό μου δημιουργεί την εντύπωση πως ίσως η δική μου ανάγκη να είναι άρρητα συνδεδεμένη με το δόσιμο του λαμβανόμενου από μένα πόνου πίσω Σ΄ Αυτόν που μου τον προκαλεί, στη δική μου περίπτωση Τον Κύριο μου. Γιατί πολλές φορές εκείνο που μου προκαλεί απίστευτη διέγερση και μου δίνει απίστευτες αντοχές στον πόνο, είναι όταν κοιτώντας μέσα στα μάτια Του βλέπω την δική Του απόλαυση όσο τον Προσφέρει. Τότε θέλω απλά να αντέξω τα πάντα, φτάνει να μπορώ να βυθίζομαι μέσα στην απόλαυση Του.

    Αλλά έχει τύχει να ικετεύσω όπως προανέφερα γι΄ αυτόν και μου έχει δοθεί διαταγή να με πονέσω.. συνήθως ικετεύω να μιλώ μαζί Του στο τηλέφωνο ενώ το κάνω, για να έχω έστω έτσι την παρουσία Του.

    Απλά όταν είμαι μακριά δεν αποζητώ τον πόνο τόσο όσο όταν είμαι με Τον Κύριο. Δεν έχει την ίδια γεύση.  
     
  6. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Με κάλυψε απολύτως η προλαλήσασα  

    ty sis, δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα.
     
  7. sklavin

    sklavin Guest

    RE: RE: Πόνος! τον ζητάς τον επιδιώκεις τον έχεις ανάγκη?


    Και εγώ ακριβώς αυτό πιστεύω , πως δεν είναι τόσο απλό καταρχήν !

    Συμφωνώ σε όλα σχεδόν από αυτά που έγραψες,
    πιστεύω όμως πως ακόμα και η /ο s, εκ των πραγμάτων γίνεται κάποια στιγμή μαζοχίστρια / στης , συνειδητά η όχι , δεχόμενη /ος τον πόνο από τον Κυρίαρχο .

    Λέγοντας και ρωτώντας λοιπόν ....
    ‘’ Πόνος! τον ζητάς τον επιδιώκεις τον έχεις ανάγκη? ‘’
    Και την αυτοϊκανοποίηση του ατόμου ,
    σκεφτόμουν ,
    ότι αυτόν τον ζητάς και τον επιδιώκεις και τον έχεις ανάγκη ,
    από την έλλειψη αυτή ακριβώς ,
    ότι δεν δύναται ο Κύριος σου η Κύρια σου να στον προσφέρει την συγκεκριμένη περίοδο ,
    και τον ζητάς και τον κάνεις πράξη μέσα από την σκέψη σου για Εκείνον / Εκείνη,
    οχι πόνο για τον πόνο με την ‘’ψυχρή’’ τελείως έννοια !
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Πόνος! τον ζητάς τον επιδιώκεις τον έχεις ανάγκη?

    Δεν πιστεύεις δηλαδή Maley πως υπάρχουν απλά μαζοχιστές, που μπορεί να είναι και εντελώς εκτός Ds?
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    Φυσικα και υπαρχουν lara[E-p]. Αλλα εκτος D/s ο πονος χανει τη διασταση του..γινεται θα έλεγα μονοπολικος αυτοεπιστρεφοντας στο ιδιο ατομο. Σκεφτομαι τη λεξη "βασανιστικος" πονος και οχι λυτρωτικος και "θεραπευτικος" οπως γραφεις στο πιο πανω post σου..
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ίσως η άποψη κάποιου καθαρά μαζοχιστή, για το πως τον βιώνει να μας έλυνε την απορία γιατι εμεις μονο εικασίες μπορουμε να κάνουμε μάλλον  
     
  11. wildslave

    wildslave Regular Member

    Προσωπικα προτιμω τον σωματικό πονο απο τον ψυχικό πόνο. Είναι πιο "υλιστικός" και μου υπενθυμίζει καθε φορα ποιός κάνει κουμαντο στη σχέση μας...
     
  12. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: Πόνος! τον ζητάς τον επιδιώκεις τον έχεις ανάγκη?

    Δάκρυα χρειάστηκαν και πόνος ασύνορος μέχρι να επιτευχθεί ο σκοπός, να ενώνει