Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο επηρεάζει τις σχέσεις μας η Υγεία ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος isnogood, στις 17 Φεβρουαρίου 2007.

?

ποσες φορες ειπατε "ΟΧΙ" επηρεασμενοι απο κακη υγιεινή και καθαριοτητα

  1. ποτε

    2 vote(s)
    5,6%
  2. σπανια

    11 vote(s)
    30,6%
  3. συχνα

    12 vote(s)
    33,3%
  4. πολυ συχνα

    11 vote(s)
    30,6%
  1. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Η υγεια σιγουρα ειναι η Νο1 προτεραιοτητα στην ζωη μας . Ποσο πολυ επηρεαζει τις σχεσεις μας ? . Ποσο ασφαλεις νιωθετε με ενα καινουργιο συντροφο ή με καποιον που δεν γνωριζετε το ερωτικο του παρελθον ? Πως το αντιμετωπιζετε δεδομενου οτι το προφυλακτικο εξασφαλιζει μονο την διεισδυση σε μια πλουσια πληθωρα πρακτικων του BDSM ... Πως ειστε σιγουροι εστω και για απλα θεματα καθαριοτητας ?
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Σε ηλικια 22 ετων , μεσα σε μια πολυ θυελλωδη σχεση γνωρισα το blood play και καθε μερα ηταν μια καινουργια λεωφορος που τρεχαμε με ιλιγγιωδη ταχυτητα .. εκεινο τον καιρο το Aids εκανε την εμφανιση του "δυναμικα" στις ανησυχιες του κοσμου .. απο αφελεια περασα καποιους εφιαλτικους μηνες με αμφιβολια και φοβο ενοχποιοντας καθε πρακτικη του BDSM αφου τα συνδεσα με τις φημες της νεας νοσου (τοτε βεβαια δεν ηξερα τιποτα για bdsm) ...
    Παρα το οτι αποδειχθηκε το ποσο λαθος ημουν με μια απλη εξεταση , θεωρησα το bdsm υπευθυνο ξεριζωνοντας απο μεσα μου το 80% των οσων μου αρεσαν φτανοντας ,δε, σε επιπεδο να ζητω χαρτι μικροβιολογικων εξετασεων στην πρωτη γνωριμια ... Ενας σημαντικος λογος που παντρευτηκα ηταν οι πιθανοι κινδυνοι των μη σταθερων σχεσεων ... θεωρω τον ευατο μου παραλογα υπερβολικο και προσπαθω να το πολεμησω ... αναρωτιεμαι ομως πως ειναι δυνατο να εισαι οτιδηποτε αλλο εκτος απο υπερβολικος στο θεμα υγεια-καθαριοτητα ....
     
  3. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ....παρά μόνο μετά απο εξετάσεις όπως είπες κι εσύ..... αλλά και πάλι υπάρχει και το μέλλον .....με παράλληλες σχέσεις ....φαινόμενο πολύ συχνό.
    Θέλω να έχω εμπιστοσύνη οτι δεν θα πάει χωρίς προφύλαξεις αλλά είναι πάντα έτσι?

    Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, έχω περάσει κι εγω στιγμές αγωνίας μέχρι να ακούσω οτι είμαι εντάξει και δεν είναι μόνο το AIDS, είναι και τόσα άλλα για μας τις γυναίκες.

    Προσωπικά είμαι κι εγω οπαδός του μόνιμου ερωτικού συντρόφου αλλά πάντα μα πάντα υπάρχει το ρίσκο. Ακόμα και αν σου φέρει κάποιος τα αποτελέσματα των εξετάσεων που θα σου λένε οτι ολα είναι εντάξει, μπορείς να είσαι σίγουρος οτι μεθαύριο δεν θα πάει χωρίς προφυλάξεις με κάποιο τρίτο άτομο εν αγνοία σου όπως συνηθίζεται?

    Όπως δεν μπορούμε να αποφύγουμε το ρίσκο να φάμε φαγητό πνιγμένο στα χημικα και άλλα επισφαλή για την μέλλουσα υγεία μας πραγματάκια έτσι και σε αυτή την περίπτωση νομίζω. Αυτό για να καταλάβεις οτι με το να υποχονδριάζουμε δεν καταφέρνουμε να αποκλίσουμε το ρίσκο..... Ο μόνος τρόπος για να το καταφέρεις αυτό είναι η πλήρης αποχή.....

    Αυτό είναι εύκολο να το διαπιστώσει κανείς.....
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2007
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, ούτε μετά από εξετάσεις γιατί δεν μπορείς να ξέρεις εάν ο άλλος είναι μονογαμικός.
    Εμπιστοσύνη ούτε στον κώλο μας    
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Αυτό είναι εύκολο να το διαπιστώσει κανείς.....
    .... ειναι ? ..... δυστυχως δεν υπαρχει αρκετη γνωση στο θεμα αυτο εστω και αν υπαρχουν οι καλυτερες διαθεσεις .... το να πιασουμε ενα "παιχνιδι" να το καθαρισουμε και με το ιδιο χερι να το ξαναβαλουμε στον τοπο του .. απο μικροβιολογικη καθαριοτητα δεν καναμε απολυτως τιποτα ....
    Οσο για τις εξετασεις Princess μπορει να μην εξασφαλιζουν , σιγουρα ομως δειχνουν ανησυχια και ειναι πολυ θετικο ...
    Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...
    και πως το καταφερνεις εσυ ? πατας καποιο πληκτρο disable fears και αρχιζεις να απολαμβανεις ?... διοτι για μενα φαινεται ακατορθωτο ...
    Χωρις να θελω να ακουστω υπερβολικος σε εμενα προσωπικα το Νο1 κριτηριο επιλογης συντροφου ειναι αυτο της υγειηνης και σε πολυ δευτερη θεση ερχονται η εμφανιση/χημεια/χαρακτηρας ... αν δεν μπορεις να απολαυσεις ειναι ανουσιο ...
     
  6. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    disable fears πλήκτρο δεν υπάρχει..... και ίσως να είμαι πιο υπερβολική απ'οτι είσαι εσυ, γιατί ούτε εξετάσεις δεν θα με καθησύχαζαν ( λολ) αφού συνήθως δεν υπάρχει μονογαμία. Αντε και βλέπω τις εξετάσεις και? Μετά δηλαδή θα είναι μονογαμικός/ή?
    Απλώς, αφού έχω καταθέσει τις σκέψεις και τις ανησυχίες μου, το επόμενο βήμα είναι αν θα εμπιστευτώ τον άνθρωπο που έχω απέναντι μου ο οποίος 99% θα μου πει οτι σε οτιδήποτε παράλληλο θα πάρει προφυλάξεις.

    Για τα toys ( τύπου δονητές κλπ) τώρα....αν δεν ανήκουν σε μένα αποκλειστικά δεν θέλω να τα χρησιμοποιήσω γιατί όπως είπες κι εσύ δεν υπάρχει περίπτωση να αφεθώ, η σκέψη μου θα είναι στο θέμα υγειηνής!!!
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Για ό,τι αφορά στο poll, επειδή κατά κανόνα όλοι συμφωνούμε πως η καθαριότητα και η προσωπική υγιεινή εξυπακούονται όχι μόνο πριν την ερωτική επαφή αλλά γενικώς, καθώς και ότι είναι απαραίτητες προυποθέσεις για μία θεμελιώδη ποιότητα ζωής, σπανίως χρειάστηκε να αντιμετωπίσω τέτοιου είδους προβλήματα, οπότε ψήφισα την επιλογή "σπάνια".

    Για ό,τι αφορά στις ερωτήσεις σου:
    1. Η υγεία θεωρώ ότι έχει πρωτεύουσα σημασία στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, και αυτό δεν είναι μία υπερβολική τοποθέτηση για χάρη του παρόντος thread, έχω γράψει πολλές φορές τις απόψεις μου περί βιολογικής συμβατότητας.
    2. Καθόλου ασφαλής δεν αισθάνομαι ούτε με έναν νέο σύντροφο, το ερωτικό παρελθόν του οποίου αγνοώ, ούτε με κάποιον που γνωρίζω περισσότερο, διότι δεν είναι δυνατό να γνωρίζω και το ερωτικό παρελθόν των παρελθοντικών του συντρόφων. Επομένως σε κάθε περίπτωση είμαι επιφυλακτική.
    3. Δεν μπορώ να αναφερθώ σε λεπτομέρειες που αφορούν στη σεξουαλική μου ζωή για να απαντήσω όπως θα έπρεπε, αναφέρω όμως ότι για μία Κυρία, η προφύλαξη είναι λίγο πιο εύκολή από ό,τι για έναν σκλάβο.
    4. Σε μία μακροχρόνια σχέση γνωρίζω τις συνήθειες του συντρόφου μου, επομένως έχω σαφέστατη εικόνα τόσο για την υγιεινή του, όσο και για την υγεία του. Όταν όμως η μοναδικές πληροφορίες που έχω για έναν άνθρωπο είναι η εμφάνισή του και αυτά που θα μου πει σε ένα ή δύο rendez-vous, προφανώς αγνοώ οτιδήποτε αφορά στην υγεία του, με εξαίρεση τις περιπτώσεις όπου μία πάθηση είναι εμφανής, ενώ για ό,τι αφορά στην υγιεινή του, δίνω εξαιρετικά μεγάλη προσοχή στις ενδείξεις που έχω, όπως την καθαριότητα των ρούχων, τις αναδυόμενες οσμές κ.α.

    Χαίρομαι που διαχώρισες το θέμα της υγιεινής από αυτό της υγείας isnogood γιατί ατυχώς πολλοί ταυτίζουν την προσεγμένη εμφάνιση με την υγεία και πίπτουν σε τραγικά σφάλματα.
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ο Georg Lichtenberg (1742-1799) στα Sudelbücher επέλυσε οριστικώς το πρόβλημα της "υγείας": "Ένας τάφος είναι πάντα η καλύτερη οχύρωση ενάντια στις θύελλες του πεπρωμένου".
    Όσο για την "υγιεινή" έχω ακουστά για κοπρολάγνους, οι οποίοι λούονταν επιμελώς και αρωματίζονταν, προτού επιδοθούν στις αγαπημένες τους ενασχολήσεις. Αγνοώ αν ξαναπλένονταν μετά.
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    πρωτα απο ολα , lilly σε ευχαριστω για τις πρωτες βοηθειες στην ψυχοραγουσα ορθογραφια μου ...
    Διαβαζοντας ακομα και τους ποιο επιφυλακτικους διαπιστωνω οτι τα πραγματα εχουν γινει τζογος ή μαλλον ρωσσικη ρουλετα ....
    Κατι που με τρομαζει ιδιαιτερα ειναι οτι το ερωτικο παρελθον , εξακολουθει να ειναι προσωπικο δεδομενο στις μερες μας ... λυπαμαι αλλα δεν το βλεπω ετσι ...
    Δεν ξερω αν πρεπει να γελασω η κλαψω βλεποντας επιμελειμενους αντρες , στην τουαλετα του κλαμπ/εστατοριου/κτλ , να ανοιγουν την βρυση να πλενουν τα χερια και μετα να ξαναπιανουν με το ιδιο χερι την βρυση για να την κλεισουν (οπου δεν υπαρχουν αυτοματες) ... σαν να λες στο κωλοβακτηριδιο : "κατσε μεγαλε λιγο εδω να μην σε βρεξω ..και σε ξαναπαιρνω αμεσως" .... και αυτο ειναι μονο ειναι η σταγονα στον ωκεανο
    Μεχρι σημερα εχω διακοψει αμεσως γνωριμια περισσοτερο απο 5-6 φορες για λογους που ειχαν να κανουν με το ερωτικο παρελθον , ενω απο αβεβαιοτητα που προξενει φοβο με συνεπεια χαμηλη ερωτικη απολαυση και αποτελεσμα χωρισμο , οι περιπτωσεις ηταν πολυ περισσοτερες ....
    Δεν εχω ακουσει ΚΑΝΕΝΑΝ να εχει κανει κατι αναλογο μεχρι σημερα ... ολοι σκυβουν το κεφαλι και λενε : "αμα ειναι γραφτο σου .... ενταξει .. βαζεις το προφυλακτικο και ελπιζεις για το καλυτερο "..... μωρε τι λες? .... και δεν θα φιλησεις κτλ τκλ κτλ (να μην επεκταθω..) ...
    Τι να πω ? ... ξρεω οτι ειμαι υπερβολικος ... αλλα δυστυχως δεν ξερω αν ενα βημα πριν την υπερβολη υπαρχει κατι αλλο εκτος απο τον γκρεμο ....
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    ισνογκουντ μου εχεις προβλημα και στο λεω ετσι ορθα κοφτα χωρις φιοριτουρες.

    εχεις αρρωστοφοβια και ανθρωποφοβια.

    Φοβασαι να δημιουργησεις σχεσεις, να αφεθεις, να δωσεις δωρα να παρεις δωρα μην τυχον και πληγωθεις και δεν ειναι οπως εσυ τα χες φανταστει,..

    γνωμη μου να δεις καποιον ειδικο να σε βοηθησει να ξεμπλοκαριστεις , να βρεις απο που ξεκινανε ολα αυτα και τι ειναι αυτο που πραγματικα φοβασαι..

    Οσο για τις αλλες ζωες που ισως περασεις καλα..η γνωμη μου ειναι να κοιταξεις να περασεις σ αυτην καλα κι αν υπαρχουν και αλλες ζωες ε..περνα κι εκει καλυτερα  
     
  11. kwstas78

    kwstas78 New Member

    Όσον αφορά τις εξετάσεις αυτές ΔΕΝ μας εξασφαλίζουν γιατί ο εξεταζόμενος μπορεί να είχε επικίνδυνες επαφές πολύ πρόσφατα (λιγότερο από 1 μήνα όσον αφορά το AIDS) οπότε ο ιος ΔΕΝ ανιχνεύεται. Επιπλέον είναι σχεδόν αδύνατο σε κάθε μας γνωριμία να ζητάμε εξετάσεις είναι άκρως απωθητικό: φανταστείτε δηλαδή πχ: - Γεια σου πως σε λένε; - Κώστα, έφερες τις μικροβιολογικές;

    Η μόνη σίγουρη λύση είναι η αποχή αλλά επειδή εδώ θα διαφωνήσουμε σχεδόν όλοι, έχουμε τις εξής εναλλακτικές με τις οποίες μειώνουμε στο ελάχιστο τους κινδύνους:

    1. Χρησιμοποιούμε πάντοτε και παντού προφυλακτικό
    2. Χρησιμοποιούμε γάντια latex όπου χρειάζεται
    3. Το στοματικό σε άντρα που φοράει προφυλακτικό είναι σχεδόν σίγουρη δραστηριότητα, η αιδιολειχία όμως όχι (δε νομίζω να γίνεται να χρησιμοποιήσουμε λάτεξ σε αυτή τη περίπτωση).
    4. Στα toys χρησιμοποιούμε πάντα προφυλακτικό και φυσικά τα πλένουμε μετά από κάθε χρήση.
    5. Δεν αλλάζουμε ερωτικούς συντρόφους σαν εσώρουχα
    6. Έχουμε επίγνωση ότι ό,τι και να υποστηρίζει ο άλλος, για την προηγούμενη σεξουαλική του ζωή δεν σημαίνει ότι του εμπιστευόμαστε την υγεία μας και δε παίρνουμε προφυλάξεις. Αφήστε που μπορεί κάλλιστα να πάσχει από ασθένεια που μεταδώθηκε μη σεξουαλικά.
    7. Η καθαριότητα των ρούχων, το πόσο ωραία κολώνια φοράει ο άλλος, τα μόλις φτιαγμένα στο κομμωτήριο μαλλιά δεν λένε τίποτα για το πόσο προσεκτικός είναι στη σεξουαλική του ζωή. Μην απατάστε από τέτοια στοιχεία.
    8. Η μονογαμικότητα όπως προαναφέρθηκε δε μας εξασφαλίζει. Τα παραπάνω συνεχίζουν να ισχύουν.

    Όσο για τις βρύσες και τα φιλιά φίλε ιζνόγκουντ πιστεύω ότι είσαι υπερβολικός. Είναι σαν να φοβάσαι να βγεις από το σπίτι σου γιατί μπορεί να σου πέσει τούβλο στο κεφάλι από τη δίπλα οικοδομή. Ή χειρότερα μετεωρίτης στο κεφάλι. Μη ξεχνάς ότι μία ζωή την έχεις δυστυχώς εάν φοβόμασταν για όλα αυτά που πρέπει δε θα έπρεπε να αναπνέουμε καν.

    Και μην ξεχνάτε: Λίγο ή πολύ η ζωή είναι ένα ρίσκο. Καλύτερα βέβαια να το ελαχιστοποιήσουμε.
     
  12. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    το τελευταιο που θα εκανα ειναι να μεινω στην ασφαλεια του σπιτιου ... αυτο δεν σημαινει οτι θα παω και σαν σκυλι στ'αμπελι αν καποιοι μπλεκουν την φιλοσοφια με την πραγματικοτητα ... εδω και 10 χρονια ειμαι εθελοντης αιμοδοτης και κανω εξετασεις ανα 4 μηνο ακομα και αν δεν εχω πλησιασει γατα θηλυκια ..
    Δυστυχως οι Ελληνες ΔΕΝ εχουν παιδεια στην υγιεινη ... αν καποιος κανει κατι παραπανω απο το να πλενει τα χερακια και τα δοντακια , αμεσως βομβαρδιζεται με βομβες ναπαλμ ψυχιατρικων νοσηματων ....
    Ισως με πειτε και χουντικο σε αυτο αλλα ... καμια τεχνικη προστασιας δεν εξασφαλιζει τις πρακτικες στο BDSM .... μονο ο προσωπικος φακελος με το ερωτικο παρελθον του καθενος ... μπορειτε ή απλα να το προσπερασετε ή να το καθιερωσετε ... ενδιαμεσοι σταθμοι δεν υπαρχουν ...