Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο ζυγίζει η μοναξιά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος emmonas, στις 27 Ιανουαρίου 2017.

  1. Khrykas

    Khrykas New Member

    Το βάρος της μοναξιάς αντιστοιχεί στο πόσο "κοστολογεί" ο καθένας την προσωπικότητά του. Είναι ευχή και κατάρα μαζί. Μπορεί να αποτελέσει τον καλύτερο φίλο αλλά και τον χειρότερο εχθρό.
    Θέλω να πιστεύω ότι στην ασφάλεια της μοναξιάς του ο καθένας όσο δύσκολα και αν περνάει μπορεί να είναι απόλυτα ειλικρινής με τον εαυτό του και με αυτό που πρεσβεύει, εκεί μπορεί να βρει ο καθένας το comfort zone όπως ορισμένοι προανέφεραν. Παράλληλα όμως μέσα στην ησυχία της μοναξιάς έρχεσαι αντιμέτωπος και με τα λάθη σου, τις επιλογές σου, τις συνέπειες των επιλογών σου και γενικά με την ωμή πραγματικότητα.

    Αν έχεις λοιπόν την δύναμη αλλά και το μυαλό να ανταπεξέλθεις αλλά και να αντιμετωπίσεις την όποια αλήθεια μπορεί να "στοιχειώνει" την μοναξιά σου τότε είναι ο καλύτερος σύμμαχος και το μεγαλύτερο γνώθις εαυτόν που μπορεί να αποκτήσει ο καθένας μας.

    Κατά τα άλλα η μοναξιά αποτελεί τον καλύτερο παιδότοπο για τα πραγματικά μας θέλω και επιθυμίες!
     
  2. Pantherina

    Pantherina New Member

    Είναι διαφορετικό το να κάθεται κάνεις μόνος του... από το να νοιώθει μοναξιά. Μοναξιά μπορείς να νοιώσεις κ ανάμεσα σε κόσμο. συνήθως όταν είμαι μονή είναι το εξίσου όμορφο με το να είμαι με μια καλή παρέα.. Άλλωστε ο καθένας πρέπει να είναι η πρώτη κ καλή παρέα του εαυτού του.
     
  3. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Η μοναξια δεν ειναι κακο. Βαδιζεις σε μερη δυσπροσιτα και συναντας τον καλυτερο εαυτο σου.
    Χιλιες φορες προτιμοτερο απο φτηνες και ευτελεις σχεσεις, one nights και rebound fucks που δινεις και ξοδευεσαι χωρις να παρεις.
    Εχει τυχει, γνωρισα καποια και στεναχωρεθηκα που σταματησα την "μοναξια" και δεν αξιζε τον χρονο μου.
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2019
  4. red&black

    red&black Ότι δεν είναι "ξεκάθαρο" μας γίνεται "εμμονή"...

    Δε μπορώ να σε ξεκολλήσω από πάνω μου... Έχεις γεμίσει όλες τις γωνίες της μοναξιάς μου...
    Γ. Σεφερης
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Obligatory Πάριος

     
  6. Kentavros

    Kentavros Owned by Mistress Kits

    Η μοναξια οταν ειναι επιλογη ειναι ομορφη, εχει γοητεία, σου δινει μια περισσια ελευθερια που δυσκολα την αποκτας. Οταν ομως ειναι τιμωρια ισουται σχεδον με την αδιαφορια.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Τις περισσότερες φορές που έχω νοιώσει μόνη μου ήταν με παρέα.
     
  8. Όντως.

    Για εμένα το αίσθημα της μοναξιάς προερχόταν κυρίως από την επιβεβαίωση ότι δεν "κολλάω" και τόσο πολύ με τους εν λόγω φίλους.

    Σαν να κοιτάς την βιτρίνα ενός καταστήματος από το παράθυρο.
     
  9. red&black

    red&black Ότι δεν είναι "ξεκάθαρο" μας γίνεται "εμμονή"...

    Και αυτή είναι η χειρότερη μοναξιά που μπορεί να βιώσεις...
     
  10. Nick_MI

    Nick_MI New Member

    Δεν υπάρχει είσαι σε σχέση αλλά νιώθεις μόνος. Σε τέτοια περίπτωση δεν είσαι σε σχέση, απλά δεν το έχεις καταλάβει. Αυτοί οι οποίοι μπορούν και βρίσκουν τον άνθρωπό τους, για ποιο λόγο να ενδιαφερθούν γι' αυτούς που δεν τον έχουν βρει; Δεν είναι δικό τους πρόβλημα. Το έλυσαν και τώρα σπαζοκεφαλιάζουν με τα νέα προβλήματα που προκύπτουν. Αυτοί που έζησαν για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα δίχως τον άνθρωπό τους και τον βρήκαν κάπως αργοπορημένα (λόγο των αποσκευών που κουβαλάνε από το παρελθόν), θα μπορούν να εκτιμήσουν αυτό το πρωτόγνωρο γι' αυτούς μοίρασμα.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Η μοναξιά είναι ευλογία, αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου.
    Το κρίμα είναι όταν την στερείς ή σου την στερούν με την επίφαση της συντροφικότητας.
    Από τότε που ήμουν παιδί την απολάμβανα, καθώς ήμασταν μια μεγάλη βαβουρατζίδικη οικογένεια.
    Δεν έχουν αλλάξει πολλά.
    Ένας μεγάλος βαβουρατζίδικος κόσμος που με κουράζει.
    Προτιμώ την μοναξιά και την ησυχία μου, αλλά δεν...
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Άλλο ή μοναξιά, άλλο ή μοναχικότης.