Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο σκλάβοι είμαστε;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος john_slave96, στις 6 Ιανουαρίου 2006.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Να πω καταρχήν πως μου έχει κάνει εντύπωση που έχουν απαντήσει μόνο δυο slave ,
    o serr και η carissa[L_T] ,
    (δεν πιάνω το ποστ της tender lilly που δηλώνει submissive και μιλά για υποτακτικοτητα .
    Άλλο πόσο σκλάβος είναι κάποιος και άλλο πόσο υποτακτικός καποιος ανθρωπος ,
    και άλλο πόσο υποτακτικός σκλάβος είναι .
    Μπορεί κάλλιστα να είσαι υποτακτικός και να μην είσαι σκλάβος )
    σε ένα θέμα που αναφέρεται ουσιαστικά σε μας
    και οι περισσότερες απαντήσεις έχουν έρθει από Κυρίαρχους
    και μάλιστα με πολύ σωστή τοποθέτηση να μου επιτρέψετε .
    Και ο Κύριος Maley και ο Κύριος KyriosG και ο Κύριος DarkSide
    έθεσαν κάτι πολύ ενδιαφέρον από τη πείρα τους
    που δεν το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να υφίστατο ,
    ( να δηλώνουν σκλάβος /α κάποιοι και να το δηλώνουν μόνο από θεωρητική οπτική ) ,
    αν και δεν είναι αυτό το θέμα εδώ ,
    πιστεύω πως πρέπει να μας προβληματίσει πολύ σοβαρά ,
    και εύχομαι πραγματικά να μην συμβαίνει και εδώ κάτι τέτοιο !
    Όσο για μένα ,
    όχι δεν νομίζω πως είμαι πραγματικά σκλάβα ,
    μάλλον μια ‘’προσαρμοσμένη στην καθημερινότητα σκλάβα είμαι ''
    αν και βρίσκομαι στο 8 level και με αυτό το τρόπο έχω ζήσει μέχρι τώρα.

    Για μένα σκλάβος είναι μόνο αυτός που είναι στο 9 level .
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    anasia να'σαι καλά... τι μου θύμησες.....  

    Θυμάμαι την εποχή της εμμονής μου με τα levels of submission, Θυμάμαι τα check lists (θα κάνατε τον σκύλο?) και φυσικά γελάω. Καμάρωνα σαν γύφτικο σκερπάνι που με κατέτασαν θεωρητικά στο 8 χωρίς να ξέρω τι θα χρειαζόταν να κάνω στο μέλλον για να κερδίσω πραγματικά τον τίτλο της σκλάβας.
    Είμαι έτσι, αλλά όχι έτσι, κάνω αυτό αλλά όχι εκείνο, είμαι στο 7 αλλά πιάνω και το 8, παραπατάω και πέφτω στο 2,3 και ξανά στο 7,8,9,10,876354876 επίπεδο. Τα levels δεν είναι τίποτα άλλο από μια γενική κατηγοριοποίηση με μεγάλη ρευστότητα που αφήνει πολλά κενά και τρύπες. Το θέμα είναι αν αναφέρουν τις προσπάθειες, τις αγωνίες, την πρόοδο μιας υποτακτικής. Στεγνά πράγματα και δεν με συγκινούν τα στεγνά πράγματα.
    Σίγουρα υπάρχουν υποτακτικές που δεν είναι σκλάβες αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
    Δεν θα αναφερθώ στην tender lilly μεμονωμένα αλλά στην κάθε tender lilly που ανακαλύπτει την φύση της ως υποτακτική και είναι στην διαδικασία ανακάλυψης των δυνατοτήτων της. Κάπου τις ζηλεύω αναπολώντας τα πρωτόγνωρα πράγματα που βιώνουν. Σαν να γίνεσαι η αλίκη στην χώρα των θαυμάτων και να ανακαλύπτεις και όλα τα θαύματα που έχει μέσα.
    Ειδικά η tender lilly και η κάθε tender lilly έχουν το δικαίωμα να γράφουν ακατάπαυστα για την υποτακτικότητα. Για το πως τους γεννήθηκε, πως το βιώνουν, πως εξελίσσονται και πως αυτή η υποτακτικότητα καταλήγει στην υποταγή τους. Γράφοντας μπορούν να κοιτάξουν πίσω και να δούν την ίδια τους την πορία, την οποία είναι διδακτικό να κοιτάμε και εμείς οι «φτασμένες» για να θυμώμαστε, να γινόμαστε πιο ταπεινές, πιο σοφές, για να προχωράμε και να γίνουμε ακόμα καλύτερες.
    Επτά χρόνια πριν δεν ήμουν καθόλου σκλάβα αλλά ήμουν υποτακτική. Το ευτύχημα ήταν πως για να γίνω σκλάβα έπρεπε να είμαι και υποτακτική. Το δεύτερο ευτύχημα ήταν πως για να γίνω σκλάβα μπορούσα να εκπαιδευτώ. Είναι κάτι που μαθαίνεται. Το slave είναι τίτλος, κερδισμένος και απονεμημένος. Δεν υπάρχει λίγο και πολύ.
    John_slave96 συγνώμη αλλά αδυνατώ να κρίνω τον εαυτό μου ως σκλάβα όπως το έθεσες. Έχω τιμωρηθεί για αυτό και σίγουρα δεν είναι ένα λάθος που θα ξανακάνω. Δεν είναι δική μου δουλειά να κρίνω τις επιδόσεις μου ή τις ικανότητες μου. Σίγουρα υπάρχει το αίσθημα τις ικανοποίησης ή απογοήτευσης από τον εαυτό μας, αλλά όπως και να το δείς τελικά είναι απόλυτα συνδεδεμένο με την ικανοποίηση Του Μάστερ ή Της Μίστρες.
    Όσο για το θεωρία και πράξη, σίγουρα ο όρος slave είναι κακοποιημένος από την προχειρότητα και την ελαφρότητα της χρήσης του, αλλά δεν είναι και λίγοι οι υποτακτικοί και υποτακτικές που αδυνατούν να κάνουν πράξη όλα όσα μαθαίνουν στην θεωρία γιατί πολύ απλά δεν είχαν την τύχη να βρούν Τον αντίστοιχο Κυρίαρχο που θα τους οδηγούσε στο slavery.
    Αυτά ως προς το λίγο ή πολύ σκλάβος.

    ΥΓ tender lilly ελπίζω να μου συγχωρέσεις την χρήση του nick σου και εύχομαι να μην φανεί ως κατάχρηση. Εάν το θελήσεις θα επέμβω επί του αρχικού κειμένου και θα κάνω αλλαγές, αλλά είσαι η κύρια έμπνευση μου και σε ευχαριστώ για αυτό.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    ( Θυμάμαι την εποχή της εμμονής μου με τα levels of submission, Θυμάμαι τα check lists (θα κάνατε τον σκύλο?) και φυσικά γελάω. Καμάρωνα σαν γύφτικο σκερπάνι που με κατέτασαν θεωρητικά στο 8 χωρίς να ξέρω τι θα χρειαζόταν να κάνω στο μέλλον για να κερδίσω πραγματικά τον τίτλο της σκλάβας.
    Είμαι έτσι, αλλά όχι έτσι, κάνω αυτό αλλά όχι εκείνο, είμαι στο 7 αλλά πιάνω και το 8, παραπατάω και πέφτω στο 2,3 και ξανά στο 7,8,9,10,876354876 επίπεδο. Τα levels δεν είναι τίποτα άλλο από μια γενική κατηγοριοποίηση με μεγάλη ρευστότητα που αφήνει πολλά κενά και τρύπες. Το θέμα είναι αν αναφέρουν τις προσπάθειες, τις αγωνίες, την πρόοδο μιας υποτακτικής. Στεγνά πράγματα και δεν με συγκινούν τα στεγνά πράγματα. )

    Άποψη σεβαστή ,
    και ότι αναρωτιόσουν επίσης ,
    επειδή είχες εμμονές!
    -εγω, κριμα για μενα δεν το περασα αυτο το σταδιο -

    θα πρέπει κάποιος για μένα να γνωρίζει από μονος του ,
    και όχι να αναρωτιέται επειδή τον κατέταξαν άλλοι.
    Αν δεν ξέρουμε εμείς για εμάς ,
    τότε στάνταρ μπερδευόμαστε και αναρωτιόμαστε τι πραγματικά μας συμβαίνει και γιατί .

    Και εγώ γελάω πολύ με όλα αυτά επίσης !

    Τα leveles είναι η ‘’αρχη’’ όμως ,
    μια βάση που ο κάθε ένας την χρησιμοποιεί
    δυστυχώς για μένα όπως τον εξυπηρετεί ,
    και όχι όπως πράγματι θα έπρεπε να είναι σαφέστατα ,
    και μια χαρά τα λες και έτσι είναι ,
    αλλά και είναι μια βάση που πάρα πολλοί Κυρίαρχοι αλλά και σκλάβοι έχουν αποδεχτεί
    και μιλούν πολύ συχνά γι αυτά ....νομίζω και θυμαμαι !

    ( Οι προσπάθειες , οι αγωνίες η πρόοδος μιας slave ,
    - όχι ενός υποτακτικού ατόμου , έχει τεράστια διαφορά ),

    Δεν αναφέρονται πουθενά γιατί κανείς δεν μπορεί να μπει μέσα σε αυτα πραγματικά και ολοκληρωτικά για να τα καταλάβει απόλυτα όλα ,
    εκτός από τον τον Κύριο που είναι μαζί της ,
    οπότε είναι και μια πολύ προσωπική κατάσταση που δεν είναι προς συζήτηση !

    ( Σίγουρα υπάρχουν υποτακτικές που δεν είναι σκλάβες αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.)

    Ναι ? γιατι ?

    ( Δεν θα αναφερθώ στην tender lilly μεμονωμένα αλλά στην κάθε tender lilly που ανακαλύπτει την φύση της ως υποτακτική και είναι στην διαδικασία ανακάλυψης των δυνατοτήτων της. Κάπου τις ζηλεύω αναπολώντας τα πρωτόγνωρα πράγματα που βιώνουν. Σαν να γίνεσαι η αλίκη στην χώρα των θαυμάτων και να ανακαλύπτεις και όλα τα θαύματα που έχει μέσα.
    Ειδικά η tender lilly και η κάθε tender lilly έχουν το δικαίωμα να γράφουν ακατάπαυστα για την υποτακτικότητα. Για το πως τους γεννήθηκε, πως το βιώνουν, πως εξελίσσονται και πως αυτή η υποτακτικότητα καταλήγει στην υποταγή τους. Γράφοντας μπορούν να κοιτάξουν πίσω και να δουν την ίδια τους την πορεία, την οποία είναι διδακτικό να κοιτάμε και εμείς οι «φτασμένες» για να θυμόμαστε, να γινόμαστε πιο ταπεινές, πιο σοφές, για να προχωράμε και να γίνουμε ακόμα καλύτερες. )

    Δεν θα αναφερθείς λες ,
    αλλά αναφερεσε,

    αλλά ας πάμε πιο κάτω ,
    μια και θεωρώ πως πραγματικά δεν έχεις λόγο να αναφερθείς πουθενά στα λεγόμενα
    κάποιου άλλου και στην γνώμη του
    και θα σε παραπέμσω στο ποστ της Κυρίας Φεδρας εδω περί ‘διαφορετικότητας ‘’ .

    Μήπως , μήπως λέω , έχεις ξεφύγει τελείως από το θέμα μας
    η έχεις την εντύπωση πως το θέμα μας είναι
    η κάθε tender lilly και η πορεία
    κάθε υποτακτικού και πόσο καλά κάνει ότι κάνει προς όφελος του
    και προς αυτών που νομίζει και πιστεύει ?
    Η κάθε σεβαστή tender lilly καλά κάνει και κάνει ότι κάνει και βιώνει όπως βιώνει
    ότι βιώνει για τον εαυτό της ,

    δεν είναι το θέμα αυτό όμως ,
    η υποτακτικοτητα ενός ανθρώπου,
    αλλά κατά πόσο είναι slave ,
    γι αυτό και απέκλεισα το ποστ της
    που δεν έχει καμία θέση εδώ .

    Δεν είναι προσωπικό το θέμα ,
    είναι άλλο
    και δεν έχει να κάνει με την υποτακτικοτητα
    αλλά με το πόσο και αν είναι σκλάβος καποιος !

    ( Για slave μιλάμε εδώ και όχι για submissive)

    Ακριβώς !
    απαντας μονη σου σε ολα τα προηγουμενα !
    προς τι ολα αυτα λοιπον ?


    ( Επτά χρόνια πριν δεν ήμουν καθόλου σκλάβα αλλά ήμουν υποτακτική.
    Το ευτύχημα ήταν πως για να γίνω σκλάβα έπρεπε να είμαι και υποτακτική.)

    Είναι απαραίτητο για μια σκλάβα αλλά μόνο γι αυτήν !

    ( Το δεύτερο ευτύχημα ήταν πως για να γίνω σκλάβα μπορούσα να εκπαιδευτώ)

    Μπορούσες ?
    ευτυχημα !
    αλλες δεν μπορουν και δεν βρισκουν Καποιον γι αυτο ,
    εισαι πολυ τυχερη !

    Μια slave γνωρίζει την φύση της ,
    και να μην είναι μέσα στο ‘θέμα έμπρακτα ‘’ ,έχει ένστικτο .

    Μπόρεσες να εκπαιδευτείς ?
    Καλό για σενα !
    Υπάρχουν πολλές ομως που δεν μπορούν .
    Τι γίνεται εκεί ? δεν είναι slaves ?

    ( Είναι κάτι που μαθαίνεται)

    Όχι carissa[L_T] , δεν είναι κάτι που μαθαίνετε ! το έχεις η δεν το έχεις !
    Αν το έχεις ,
    δεν χρειάζεται να σου μάθει κανείς τίποτα παρά μόνο το πως ο Κύριος σου
    θέλει να λειτουργείς γι αυτον και μονο ,
    μια και ο καθε Κυριαρχος απο καποιον αλλο διαφερει τα μαλλα !

    ( Το slave είναι τίτλος, κερδισμένος και απονεμημένος. Δεν υπάρχει λίγο και πολύ. )

    Δεν είναι τίτλος φυσικά !!!
    Καμία σχέση !!!
    Είναι αυτό πoυ είσαι και είναι αυτό πoυ ζεις πάντα , κάθε μέρα , όλη μέρα .
    Δεν κερδίζεται ! η είσαι η δεν είσαι !
    Τι να κερδίσεις ? σε αγώνα βρίσκεσαι και ψάχνεις το bonus ?
    η θα παρεις την κορδελα στα καλιστεια για την ''star slave'' ?
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    anasia αν σε εκνεύρισα λυπάμαι, ο σκοπός ήταν να αντιπαραθέσω κάποιες δικές μου απόψεις περί σκλαβιάς όπως έκαναν όλοι.
    Ειλικρινά χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους που μπαίνοντας στο BDSM είχουν τις απαντήσεις έτοιμες χωρίς να χρειαστεί να κουραστούν για να φθάσουν σε αυτές. Δεν είμαστε όλοι τόσο τυχεροί και ακριβώς σε αυτό βασίστηκα και έγραψα.
    Γιατί το θέμα εδω δεν αφορά της υποτακτικές που δεν είναι και δεν θα γίνουν σκλάβες. Σίγουρα όμως αφορά τις υποτακτικές που οδεύουν στο να γίνουν σκλάβες. Βρήκα άσκοπο μια και τόσο καιρό μιλάμε την ίδια γλώσσα να γράψω slave material submissive.

    Γνωρίζοντας την tender lilly και την πορία της, την έφερα ως χαρακτηριστικό παράδειγμα μιας υποτακτικής και της πορίας της στο slavery και ομολογώ πως προσδοκώ την μέρα που θα δω την αλλαγή στο status της στο οποίο θα αναγράφεται το slave.
    Η αλήθεια είναι πως αισθάνομαι πολύ τρυφερά και αδελφικά απέναντι στις υποτακτικές του χώρου που περπατάνε στα χνάρια των πιο προχωρημένων για να φθάσουν στο slavery.

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου anasia πως ή το έχεις ή δεν το έχεις μέσα σου. Το ζητούμενο είναι να υπάρξουν και οι προϋποθέσεις να το βγάλεις από μέσα σου, να το εκδηλώσεις. Η δική μου άποψη είναι πως ακόμα και ο τρόπος που θα το εκδηλώσεις μαθαίνεται. Δεν είμαστε όλες έτοιμες σκλάβες. Για να είμαι ειλικρινής το πλησιέστερο που είδα σε κάτι τέτοιο ήταν μια μοναδική περίπτωση και μάλιστα σε male slave. Εκπαίδευση δεν σημαίνει μόνο, στάσεις, πρωτόκολλα κ.ο.κ. Είναι χειρισμοί που οδηγούν την υποτακτική στην μετουσίωση της σε σκλάβα. Κάτι σαν το κουκούλι της χρυσαλίδας (lara sorry, από σένα το έκλεψα λολ).

    Ίσως έχεις δίκιο, ίσως να είμαι εντελώς εκτός θέματος, αλλά δεν μπορώ να μην σκεφτώ πως η ερώτηση «πόσο σκλάβος είμαι?» σπάνια γίνεται από κάποιον που ξέρει πέρα από κάθε αμφιβολία πως είναι σκλάβος. Αντίθετα το ερώτημα αυτό συναντάται συχνά πυκνά από ανθρώπους που βρίσκονται ακόμα στην πορία και την εξέλιξη τους και είναι καλο και υγιές να αναρωτιούνται.
     
  5. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Να ξεκαθαρίσει ο john_slave96 αν αναφέρετε σε υποτακτικούς η σε σκλάβους η και στα δυο , για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις .



    carissa[L_T]

    η παράγραφος σου αυτή ,
    (Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου anasia πως ή το έχεις ή δεν το έχεις μέσα σου. Το ζητούμενο είναι να υπάρξουν και οι προϋποθέσεις να το βγάλεις από μέσα σου, να το εκδηλώσεις. Η δική μου άποψη είναι πως ακόμα και ο τρόπος που θα το εκδηλώσεις μαθαίνεται. Δεν είμαστε όλες έτοιμες σκλάβες. Για να είμαι ειλικρινής το πλησιέστερο που είδα σε κάτι τέτοιο ήταν μια μοναδική περίπτωση και μάλιστα σε male slave. Εκπαίδευση δεν σημαίνει μόνο, στάσεις, πρωτόκολλα κ.ο.κ. Είναι χειρισμοί που οδηγούν την υποτακτική στην μετουσίωση της σε σκλάβα.) ,

    αποτελεί κάπως διαφορετικά δοσμένο βέβαια ένα καινούργιο θέμα , που θα έχει πολύ ενδιαφέρον να συζητήσουμε .Σε αυτό που η anasia λέει έχει απόλυτο δίκιο , ή το έχεις ή δεν το έχεις μέσα σου , αλλά θα ήταν καλό να συζητούσαμε αυτό που λες – προϋποθέσεις , εκδήλωση , μαθαίνω και πως , δεν είμαστε έτοιμες σκλάβες , εκπαίδευση και πως κάποια από υποτακτική γίνεται σκλάβα , αν γίνεται -
     
  6. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Έχετε δίκιο Kύριε DarkSide, είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και νομίζω πως το κατάλληλο thread είναι το... Εξέλιξη ταυτοτήτων ...αν συμφωνεί και η lil_slut[PieR]
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Μιλάω για slaves και όχι για υποταχτικούς, αυτό είναι ξεκάθαρο από τον τίτλο και μόνο. Σε ευχαριστώ Κύριε DarkSide που μου δώσατε την ευκαιρία να μιλήσω επί του διαδικαστικού. Ας αφήσουμε όμως το θέμα να"κυλήσει" μια και έχει ανάψει η κουβέντα και είναι καλή ευκαιρία να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Θα τοποθετηθώ αργότερα.
     
  8. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    RE: RE: Πόσο σκλάβοι είμαστε;

    Συμφωνώ sisoyki και φυσικά Μ/μπορείτε να μεταφέρετε τη συζήτηση εκεί. Περιμένω να διαχωρήσετε ποιο θέμα συζητιέται που για να μπορέσω να απαντήσω λολ
     
  9. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Όχι να μεταφερθεί η συζήτηση, αλλά όποιο θέμα αρμόζει σε αυτό το thread. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός; Μην έχουμε κάτι ανάλογο με το thread "Κοπρολαγνεία...". Ας αφήσουμε τα λουλούδια να ανθίσουν ελέυθερα.
     
  10. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    lil sis το θέμα που προέκυψε για νέο thread είναι
    καλέ μου john_slave96 η λέξη διαχωρισμός ας μην γίνει αιτία πανικού.  
    Και με την ευκαιρία... χρόνια πολλά και καλά για χθες..  
     
  11. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Τώρα που λύθηκε η παρεξήγηση αναμένουμε Κύριε DarkSide να Θέσετε το θέμα στο thread Εξέλιξη ταυτοτήτων
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    carissa[L_T]

    δεν με εκνεύρισες ,
    για άλλη μια φορά θα πω , πως είμαι ένας πολύ ήρεμος άνθρωπος , απλά η γραφή μου είναι έντονη .
    Ζητώ συγνώμη γι αυτό και κάνω πολύ μεγάλη προσπάθεια για να την αλλάξω .
    Ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρω !

    ευχαριστω john_slave96 που διευκρινησε για τι πραγμα μιλαμε σε αυτο το θεμα ,
    ετσι και εγω το καταλαβα ,
    γι αυτο και ''απεκλεισα'' το ποστ της tender lilly και για κανεναν αλλο λογο .
    ολοι οι ανθρωποι απο μενα εχουν τον απολυτο σεβασμο οτι και να δηλωνουν .