Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο "υποτακτική" ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος illusion, στις 16 Νοεμβρίου 2005.

  1. illusion

    illusion Regular Member

    Ορμώμενη από διάφορα post και thread αναρωτιέμαι αλήθεια πόσο “υποτακτική” πρέπει να είναι μια «καλή» υποτακτική; Και τι σημαίνει αλήθεια «καλή» υποτακτική; Είναι «καλύτερη» η υποτακτική που είναι έτσι από τη φύση της; Και τι σημαίνει αλήθεια να είναι κάποιος υποτακτικός από τη φύση του; Σημαίνει ότι θα υποταχτεί ούτως η άλλως ακόμα και αν δεν καλύπτονται οι δικές του ανάγκες και επιθυμίες μέσα σε μια σχέση;
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοείς, αν είναι καλύτερη η υποτακτική που είναι έτσι απ΄τη φύση της. Θα ήθελες να διευκρινήσεις λίγο σε παρακαλώ?

    Αλλά σαν γενική απάντηση στις ερωτήσεις σου εγώ θα έλεγα πως η καλή υποτακτική είναι Η υγιής υποτακτική .
    Τα περιγράφει πολύ καλά το κείμενο που Μετέφρασε Ο DreamMaster.  
     
  3. illusion

    illusion Regular Member

    Λέγοντας υποτακτική που είναι έτσι από τη φύση της εννοώ κάποιον ο οποίος είναι υποτακτικός στη γενικότερη συμπεριφορά του και λειτουργεί έτσι σε πολλούς εάν όχι στους περισσότερους τομεις της ζωής του.

    Το έχω διαβάσει το thread “Η υγιής υποτακτική” και είναι πράγματι πάρα πολύ καλό.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εκείνο που με προβλήματίζει είναι τί εννοούμε υποτακτικός στη γενικότερη συμπεριφορά του.

    Γιατί το αν κάποιος είναι υποτακτικός, αναμφισβήτητα έχει κάποια στοιχεία που ένα έμπειρο μάτι μπορεί να διακρίνει.

    Αλλά αν εννοείς με το υποτακτική συμπεριφορά, το να σκύβει το κεφάλι σε όλους, να μην έχει θάρρος της γνώμης του, να μην διανοείται να υψώσει τον τόνο της φωνής του, να θυματοποιείται απ΄όλους κ.ο.κ.
    τότε δεν ξέρω αν αυτά έχουν σχέση με υποτακτική ψυχοσύνθεση και όχι με δειλία και σύμπλεγμα κατωτερώτητας.
     
  5. illusion

    illusion Regular Member

    RE: RE: Πόσο "υποτακτική" ?


    Δεν ειμαι σίγουρη lara ποσο εύκολος ειναι ο διαχωρισμός της γενικότερης υποτακτικής συμπεριφοράς με την υποτακτική συμπεριφορά μέσα σε μια σχέση αλλά διαβάζοντας το post σου μου βγαίνει και ένας άλλος προβληματισμός, υποτακτική συμπεριφορά ειναι να σκύβει το κεφάλι σε όλους, να μην έχει θάρρος της γνώμης του, να μην διανοείται να υψώσει τον τόνο της φωνής του κ.ο.κ;;;;
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    illusion, νομίζω πως χρυσός κανόνας είναι ο εξής: Καθένας έχει τόση εξουσία πάνω σου όση του επιτρέπεις η ίδια να έχει (πάντα μιλάμε για συναινετικές καταστάσεις).

    Η υποτακτικότητα δεν είναι φυσικό μέγεθος για να μετρηθεί και να βαθμονομηθεί.
     
  7. illusion

    illusion Regular Member

    Σιγούρα δεν ειναι φυσικό μέγεθος για να μετρηθεί και να βαθμολογηθεί, έχετε δίκιο, αλλά έχει να κάνει με την εξουσία που έχει ή ασκεί επάνω σου ο άλλος ή με τον ίδιο σου τον εαυτό;
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: Πόσο

    Μα την εξουσία που έχει η ασκεί πάνω σου δεν την κέρδισε στο Λόττο. Εσύ του την έδωσες. Και το πόσο εξουσία θα "δώσεις" εξαρτάται και από το πόσο τελικά σου "ταιριάζει" ο άλλος.

    Σε άλλον μπορεί να μη θέλεις να του πας ούτε ένα ποτήρι νερό ενώ άλλος να σε κάνει να πηδάς από το μπαλκόνι μόνο και μόνο επειδή σου του είπε.

    Το ξέρω ότι έπιασα τα άκρα αλλά νομίζω ότι το νόημα γίνεται αντιληπτό  
     
  9. illusion

    illusion Regular Member

    Μάλιστα, αν και πράγματι ακραίο παράδειγμα, το έπιασα.
    Βέβαια, αν σου ζητήσει ένα ποτήρι νερό και είσαι από τη ¨φύση¨ σου υποτακτικός θα το πας, θέλεις δε θέλεις για πολλούς λόγους και σιγά σιγά βρίσκεσαι να κάνεις ένα σωρό πράγματα στη ζωή σου απο τα πιο μικρά και ανώδυνα θεωρητικά γιατι το θέλουν οι άλλοι και όχι εσύ.
     
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    RE: RE: Πόσο "υποτακτική" ?

    Κοίτα, θέλει λίγη προσοχή αυτό. Γιατί άλλο το να είσαι υποτακτικός και άλλο το να γίνεσαι αντικείμενο εκμετάλλευσης επειδή είσαι υποτακτικός.
     
  11. illusion

    illusion Regular Member

    Δεν ειναι πάντα εύκολο να το ξεχωρίσεις αυτό από την αρχή ή και αν το βλέπεις δεν λες ¨οχι¨ εύκολα παρ ολο που αυτό θέλεις να κάνεις (μιλώντας για κοινωνική υποτακτική συμπεριφορά η οποία έχει πολλές φορές να κάνει και με μέλη της οικογένειας).
     
  12. enslaveme

    enslaveme Regular Member

    RE: RE: Πόσο "υποτακτική" ?

    αυτες οι δυο σκεψεις μου αρεσαν πολυ,αν θεωρησουμε σαν αληθεια το οτι ο υπατακτικος κρυβει μεσα του καποιο συμπλεγμα κατωτερωτητας τοτε λογικα θα πρεπει να αναρωτηθουμε απο τι αποτελειται αυτο το συμπλεγμα,γιατι υπαρχει,και μεχρι που ειναι ικανο να οδηγησει τη συμπεριφορα του,

    αυτο ισχυει αντιστροφα και για τον Κυριαρχο,κατα ποσο δηλαδη κρυβει μεσα του καποιο συμπλεγμα ανωτερωτητας.