Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο "υποτακτική" ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος illusion, στις 16 Νοεμβρίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: Πόσο "υποτακτική" ?

    Αν ζητάς την άποψη μου, είναι πως όχι. δεν είναι υποτακτικότητα αυτό. Όπως δεν είναι πολλά άλλα που όμως "περνιούνται" για υποτακτικότητα και ανέφερα σε άλλα ποστ, ΄τελευταία στο "gift of submission".
    Και το χειρότερο είναι πως το πιστεύουν ακόμη και οι ίδιες πως είναι υποτακτικότητα και αυτό ουσιαστικά είναι ένα ακόμη εμπόδιο στο να δουλεψουν να συνηδητοποιήσουν τις ευθύνες τους απέναντι στη ζωή τους και τις επιλογές τους.
    Και θεωρούν πως βρίσκοντας κάποιο να του φορτώσουν τις ευθύνες, τις κάνει υποτακτικές. Ένα θέμα που προσπάθησα να ανοίξω παλιά ήταν ακριβώς αυτή τη διαφορά της ευθύνης από τον έλεγχο. Παραδίδω τον έλεγχο, αυτό δεν σημαίνει πως είμαι άμοιρη ευθυνών για τις επιλογές στη ζωή μου.

    Αυτό πολύ μ΄άρεσε! Και θα συμφωνήσω, πως πέρα απ΄τα στοιχεία που κάποιο έμπειρο μάτι μπορεί να αναγνωρίσει σαν στοιχεία υποτακτικής, π.χ. την επιθυμία να είναι ευχάριστη σε όλους, χωρίς να σημαίνει πως μέσα από τα χρόνια δεν έμαθε να συγκρατεί ακόμη και ασεινήδειτα αυτή της την επιθυμία κρύβοντας την μέσα σε διάφορες αντιδράσεις, που πολλες φορές μπορεί να μοιάζουν και αντίθετες απ΄αυτό που στην πραγματικότητα είναι, ή την επιθυμία να μην έρχεται σε άμεσες συγκρούσεις με τους άλλους, ή και πάλι ακριβώς αντίθετο που μπορεί να είναι αποτέλεσμα αντίδρασης σ΄αυτή την επιθυμία και να μην επιτρέπει μύγα να πέσει στο σπαθί της κ.ο.κ., είναι πολύ σημαντικό τι σου Βγάζει ο κάθε Ένας ξεχωριστά.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    RE: Πόσο

    illusion, ίσως η προσεκτική ανάγνωση του "9 επίπεδα υποταγής", που βρίσκεται στο thread https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=423, να σε βοηθήσει να βγάλεις τα συμπεράσματά σου ευκολότερα.

    Από την αρχική μου εμπειρία - όταν είχα πρωτοδιαβάσει το κείμενο αυτό είχε παγώσει το αίμα μου   - μπορώ να σου πω ότι βοηθάει να προσεγγίσεις το κείμενο χωρίς φόβο και χωρίς πάθος, δε σε δεσμεύει σε τίποτα η ανάγνωσή του, είσαι μόνη με τον εαυτό σου την ώρα που το διαβάζεις και μπορείς να μάθεις πολλά από αυτό.

    Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι όσο δεν έχεις πολλά πραγματικά βιώματα υποταγής αυτοπροσδιορίζεσαι και είσαι η μόνη που πραγματικά μπορεί να πει για τον εαυτό της αν είσαι υποτακτική, λίγο ή πολύ η σε εξέλιξη.

    Δεν είναι απλό να σου πει ο οποιοσδήποτε Α/αλλος "πόσο υποτακτική είσαι", χρειάζεται πολύ ψάξιμο για να βγει κάποιο ασφαλές συμπέρασμα πάνω σε αυτό.

    Πολύ περισσότερο δεν είναι απλό να σου πει Κ/κανείς αν είσαι "καλή" ή "κακή" υποτακτική. Αυτό είναι κυρίως θέμα εκπαίδευσης και βέβαια αποδοχής της εκπαίδευσης από την πλευρά σου.

    Το θέμα είναι, αν θέλεις πραγματικά εσύ να είσαι υποτακτική, τότε είσαι, αν θέλεις να γίνεις "καλή υποτακτική" τότε, με βοήθεια και καθοδήγηση από κάποιον Κυρίαρχο, γίνεσαι. Οι προσδιορισμοί του τί είσαι, από τρίτους, έρχονται σε δεύτερη μοίρα.
     
  3. illusion

    illusion Regular Member

    Ευχαριστώ πολύ tender lilly για την απάντηση σου. Είναι από τα πρώτα κείμενα που διάβασα, και μπορώ να πω ότι δε με τρόμαξε, το αντίθετο μάλιστα. Διαβάζοντας το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον ότι δεν τόσο απλό να βάλεις τον εαυτό σου ξεκάθαρα σε μια από τις κατηγορίες και μπορεί να είσαι λίγο από τη μια κατηγορία ή περισσότερο από την άλλη. Σίγουρα σε βοηθάει όμως να καταλάβεις πολλά για το χώρο. Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου όπως και με την lara ότι υποτακτικότητα σίγουρα δεν είναι να εναποθέτεις τις ευθύνες σου σε κάποιον άλλον. Συναντάς ανθρώπους στη ζωή σου που σου βγάζουν κάτι ξεχωριστό και όμορφο ή και το αντίθετο.
     
  4. illusion

    illusion Regular Member

    Με την ευκαιρία της αναφοράς σου tender lilly ξαναδιάβασα το 9 levels of submission και με έκπληξη διαπιστώνω ότι αλλιώς το συνέλαβα πριν λίγο καιρό αλλιώς τώρα. Το κάθε πράγμα που συναντάς τελικά ή έρχεται μπροστά σου πρέπει να είσαι και έτοιμη να το καταλάβεις, να το αποδεχτείς, να το κάνεις δικό σου.

    Σε ευχαριστώ.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Η εμπειρία μου, μου έχει δείξει πως ένα χαρακτηριστικό εκ φύσεως υποτακτικού ατόμου δεν είναι τόσο το αν και πόσο ευχάριστα νοιώθει κάνοντας ότι του ζητηθεί αλλά το πόσο δυσάρεστα νοίώθει μη κάνοντάς το.

    Κατά την γνώμη μου ένα εκ φύσεως υποτακτικό άτομο νοιώθει την επιθυμία να κάνει ότι του ζητηθεί άσχετα αν του αρέσει ή όχι άσχετα αν μέσα του επαναστατεί (στην ουσία με τον εαυτό του) ιδιαίτρα αν νοιώθει κάποια ηθική δέσμευση με αυτόν που του το ζητάει.

    Συμφωνω με την illusion στο

    η δυσάρεστη αίσθηση που αποκομίζει από την δυσαρέσκεια του άλλου όπως και αυτή στην πιθανότητα μιας σύγκρουσης είναι μεγαλύτερη από αυτή που πιθανά θα του προκαλέσει η εκτέλεση της επιθυμίας του άλλου.
     
  6. illusion

    illusion Regular Member

    RE: RE: Πόσο "υποτακτική" ?

    Δεν το είχα σκεφτεί έτσι αλλά ναι, θα συμφωνήσω ότι τελικά αυτός ειναι ο κυριότερος λόγος.
     
  7. nightingale

    nightingale Regular Member

    Απάντηση: Πόσο "υποτακτική" ?

    Ωστε τοιουτοτροπως συμπεριφερονται τα 'εκ φυσεως' υποτακτικα ατομα?.... κι εγω που νομιζα οτι απειχα παρασαγκας απο τα 'εκ φυσικου'.... μαλλον πλανιομουν πλανην οικτρα...