Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πότε ήμαστε βέβαιοι για το status μας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Riddle_Master, στις 25 Μαρτίου 2009.

  1. Riddle_Master

    Riddle_Master The one you love or hate

    Έχοντας κουβεντιάσει με αρκετούς ανθρώπους πάνω σε αυτό το θέμα κατέληξα στο συμπέρασμα πως η σαφής επιλογή του status μας έρχεται μετά την πάροδο μιας αρκετά παρατεταμένης χρονικη΄ς περιόδου πειραματισμού,μελέτης και συνειδητοποίησης μιας σεξουαλικής τάσης που δείχνουμε να εμφανίζουμε σε μικρές ηλικίες.
    Αναρωτιέμαι λοιπόν εάν άτομα σε αρκετά μικρές ηλικίες (εννοώ από 18-25/26) έχουν πλήρη συναίσθηση του ρόλου που τους δίνει το status το οποίο έχουν επιλέξει ή απλώς το χρησιμοποιούν σαν μέσο αυτοπροσδιορισμού χωρίς να γνωρίζουν αν είναι ικανά να ανταποκριθούν στο ρόλο τους.
    Φαντάζομαι πως το παρόν αποτελεί χιλιοειπωμένο θέμα αλλά θα επιθυμούσα να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σε αυτό.
     
  2. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Θεωρώ ως ύψιστο δικαίωμα αυτό του αυτοπροσδιορισμού. Κοινώς, ο καθένας μπορεί να δηλώνει ό,τι θέλει ο ίδιος, χωρίς να υποχρεούται να προβάλλει πιστοποιητικά "νομιμοφροσύνης" στα "πρέπει" που ορίζονται από το status του στον καθένα. Παράλληλα, όμως, οι άλλοι διατηρούν κάθε δικαίωμα να κρίνουν, κατά πόσο κάποιος ανταποκρίνεται στο τι δηλώνει. Για παράδειγμα, μπορώ να δηλώσω λόγου χάρη πως είμαι Master, αλλά δε μπορώ να αφαιρέσω από κανέναν το δικαίωμα, μετά, να με πάρει με τις ντομάτες  

    Όσον αφορά το πότε είναι κάποιος βέβαιος για το status του, δύο, εντελώς αντικρουόμενες, σκέψεις μου έρχονται στο νου. Ποτέ και πάντα. Ποτέ, γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά, στα πλαίσια κάποιας σχέσης, κάποιου session, κάποιας συνεύρευσης, ή γιατί σε κάποια φάση της ζωής του μπορεί να μεταβληθούν, συνήθως ελαφρώς, οι προτιμήσεις του. Πάντα, γιατί για να φτάσει κάποιος στο να δηλώσει ένα συγκεκριμένο status, σημαίνει πως εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή είναι βέβαιος πως αυτό που δηλώνει βρίσκεται όσο γίνεται πιο κοντά σ' αυτό που θεωρεί πως είναι.

    Σε τελική ανάλυση, οι ταμπέλες μικρή σημασία έχουν. Άλλωστε, υπάρχουν status με τόσο δυσδυάκριτες διαφορές μεταξύ τους (άντε να βρεις π.χ. τις διαφορές ανάμεσα σε bottom και sub), που δεν αξίζει καν να μπεις στον κόπο να το ψάξεις διεξοδικά.
     
  3. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Πότε ήμαστε βέβαιοι για το status μας;

    ......οταν συμφωνησουν κι ολοι οι υπολοιποι εδω!!!
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ντυρσε παιδι μου,σ'ευχαριστω που με απαλλαξες απο τον κοπο...
     
  5. Avel

    Avel Regular Member

    Απάντηση: Πότε ήμαστε βέβαιοι για το status μας;

    Όταν αισθάνεται καλά με αυτό που κάνει και δηλώνει.
     
  6. Maley

    Maley Contributor

  7. Sofia

    Sofia Regular Member

    ειμαι μικρη και καινουργια στο χωρο...εχω επιλεξει ενα status που νομιζω τωρα οτι μου ταιριαζει...

    δεν μπορω να ξερω απο τωρα απολυτα αν αυτο ειμαι...
    μπορω ομως να το ψαξω και αν στη πορεια δω πως δε μου ταιριαζει να το αλλαξω...
    δε πιστευω πως ειναι μονο βαση ηλικιας το ποσο σωστα η συνειδητοποιημενα επιλεγουμε κατι...
    πειραματιζομαστε εξερευνουμε και ο χρονος θα δειξει ειτε εισαι μικρος (18 με 25/26 οπως ανεφερες) ειτε πιο μεγαλος (ας πουμε 40 και) και ανακαλυπτεις μια αλλη πλευρα σου που δεν ηξερες πιο πριν...

    τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω αυτη τη στιγμη...
     
  8. Dolcett_Cabana

    Dolcett_Cabana Regular Member

    Γι αυτό παιδιά μου να δηλώνετε όλοι perv... είναι το μόνο που δεν θα σας διαψεύσει κανείς... κυρίως όχι η κουτσομπόλα γριά γειτόνισα.
     
  9. ariadni

    ariadni Regular Member

    Είμαστε σίγουροι/σίγουρες για το συγκεκριμένο status όταν,

    α) καταφέρνουμε πάντα να συλλέξουμε τις κατάλληλες βεβαιώσεις αποδοχών
    β) στο τέλος της ημέρας, και παρά τις όποιες αμφιβολίες, με κάποιο μαγικό τρόπο μας γίνεται πάντοτε επιστροφή των φόρων.

    Αν κάποιο από τα (α), (β) ή και τα 2 δεν ικανοποιούνται, μπορούμε πάντα να αποφασίσουμε

    (ι) να ζήσουμε με την ελπίδα
    (ιι) να αλλάξουμε status.
     
  10. Avaton

    Avaton Regular Member

    Συμφωνω με Durcet...τελικα αμα το ψαξεις μονο πανω και κατω υπαρχει και για καποιους ο χρονος
    επεμβαινει σαν περιοδο εναλλαγης αυτων των 2 (switch).
    Θεωρω οτι τα υπολοιπα ειναι για να δινουμε τιτλους, η για να το πουμε καλυτερα να περιγραφουμε
    καποιες fetish προεκτασεις.
    Οσα λεξικα η <wilki> και αν διαβασα κανενα δεν συμφωνουσε με το αλλο και τελικα εμεινα με την
    ανωτερω γνωμη.