Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς «τσακωνόμαστε» στο BDSM;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος margarita_nikolayevna, στις 29 Αυγούστου 2015.

  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δεν είμαι τοσο σίγουρη.... Αλλα ειναι και αυτο μια ερμηνεία. .
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.
    Απλά θεωρώ ότι ακριβώς είναι θέμα αξιοπρέπειας δεν μπορεί να είναι απαίτηση, έτσι δεν είναι;
    Ο σεβασμός θεωρώ ότι φαίνεται από άλλα πράγματα.

    Προσωπική μου εμπειρία (και όχι γενικώς κανόνας βέβαια   ) είναι:
    Είχα λίγες Κ/υ σχέσεις στη ζωή μου αλλά όχι μια.
    Στην πρώτη, που θεωρώ ότι με διαμόρφωσε καθοριστικά δεν είχαμε πληθυντικό. Ο σεβασμός μου δεν ήταν μικρότερος, τουναντίον.
    Έχω ακόμη επικοινωνία με αυτό τον άνθρωπο, όχι βέβαια στο ίδιο mode και mood αλλά θεωρώ ότι είναι αναγνώριση εκ μέρους μου των όσων μου προσέφερε εκείνος ο άνθρωπος να μην τον αποκόψω από τη ζωή μου.
    Ο σεβασμός μου φαίνεται (πιστεύω τουλάχιστον) στο πώς του μιλάω ακόμη, πώς ζητάω τη γνώμη του, πώς ανταποκρίνομαι σε όσα μου λέει.
    Αντιθέτως σε άλλη παλιά μου σχέση μιλάω στον πληθυντικό, ωστόσο δεν ρωτάω ποτέ την άποψη του αν τύχει και μιλήσουμε.


    Αυτό είναι ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα. Θα θέλατε να το κάνουμε ένα ξεχωριστό νήμα;  
     
  3. yannouli

    yannouli busy mind



    Προφανως δεν διάβασες την συνέχεια της σκεψης μου, καθως το εξήγησα πιο αναλυτικά μετέπειτα......


    Οσο αφορά την προταση, Ο Κ έχει πάντα δίκαιο ακόμα κι οταν δεν έχει , δεν αφήνει να εννοηθεί οτι ο Κ ειναι ο αλανθαστος θεός , ούτε οτι η υποτακτική ειναι ενα άβουλο ον που λέει ναι σε όλα χωρις κριση. ΕΙναι μια φράση που την διάβασα πριν λιγο καιρό σε ενα ποστ, που ήρθε την κατάλληλη στιγμή για μενα.
    Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να ανατρέξεις στο thread Αποβανιλοποίηση στα post #57 και #69
     
  4. yannouli

    yannouli busy mind


    Το bdsm ευτυχως έχει πολλά παρακλάδια. Η σχέση που ανέφερες σε προηγούμενο σου ποστ, διορθωσε με αν το καταλαβα λάθος, αναφερόταν σε D/s σχεση, μη πω M/s συμφωνα με το status που δηλώνεις. Οπότε , σε μια Κ/υ αυτός που έχει τον ελεγχο και βάζει τους κανόνες είναι ο Κ κι αυτος που δηλωνει υποταγη στα θελω Του είναι ο υποτακτικός . Αδιαπραγμάτευτο. Αν εσυ δεν το δέχεσαι ή δεν το κάνεις στην σχέση σου δεν πάει να πεί ότι εμείς που το τηρούμε εχουμε υποστεί πλύση εγκεφάλου. Δεν ξερω πραγματικά δεν έχω βγαλει ακρη τι εννοεις όταν λες Κ/υ σχεση αλλα ούτε με αφορά. Σημασια έχει να περνάμε καλά με αυτό που έχουμε επιλέξει. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως ότι εσυ κάνεις Bdsm έτσι όπως το ορίζεις και εμεις που ακολουθουμε τους κανόνες του Αφέντη μας δεν κάνουμε .


    Πιστεύω ότι οι κανόνες που βάζει ο κάθε Κ είναι αναλογα με την ιδιοσυγκρασία του , διαφέρουν από Κ σε Κ και θέτονται όταν υπάρχει καθαρο μυαλό . Είναι στο χέρι του κάθε υποτακτικού να επιλέξει αν του ταιριάζουν ή όχι . Σε έβαλε κάποια Κυρία σου, το μαχαιρι στο λαιμό να δεχτείς τους κανόνες της ? Είναι και πρεπει να είναι ξεκάθαροι από την αρχη σχετικα με το τι ζητούν ώστε να αποφευχθούν παρανοήσεις και παγίδες. Και έπειτα η συναίνεση στην υποταγη έρχεται συναινετικά δεν καταλαβαίνω γιατι να ρίχνουμε το μπαλάκι της δικής μας ανασφάλειας ή αδυναμίας να ακολουθήσουμε την δηλωμένη μας υποταγη , πίσω στον Κ επειδη έθεσε εκείνους τους κανόνες τους οποίους τελικα δεν ειμαστε σε θεση να τηρήσουμε.


    Το λάθος και το σωστό άφησε το στον καθένα χωριστά να το κρίνει μόνος του , όλοι ξέρουμε τι είναι σωστό ή λάθος και τι δεν είναι. Το να είναι κάποιος απόλυτος χωρις να είναι συνειδητοποιημένος ισως να είναι και επικινδυνο.
     
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αν αυτο που κανεις οπως λες δεν εχει θεματα γιατι αντιδρας στην κριτικη;


    Σε ευχαριστω για την προσωπικη κριτικη, σου ευχομαι υγεια.
     
  6. yannouli

    yannouli busy mind

    Κατα την γνωμη σου, θα έπρεπε να έχω ''θεματα'' για να μεταφέρω τις σκεψεις μου , πανω σε αυτα που εγραψες ?

    Ισως θα πρεπε να το σκεφτείς αυτο @guruni , πριν βιαστείς να μεταφράσεις οτι οι υπόλοιποι που δεν ασπαζόμαστε την θεση σου, εχουμε υποστει πλύση εγκεφάλου.

    Τιποτα το προσωπικό. Ο καθένας ξέρει τι ειναι αυτό που τον ευχαριστεί και τελειωνουν όλα εκει. Το τι κάνω εγω και τι κάνεις εσυ και αν τα κάνουμε σωστα ή λάθος ειναι κάτι που το ξέρει ο καθενας χωριστά. Οταν όμως κάνεις κριτική, μαθε να την δέχεσαι  
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    @margarita_nikolayevna

    Δεν βρισκω κατι περιεργο στο να εχει καποιος που κανει μεντορινγκ απαιτησεις. Το αντιθετο βρισκω περιεργο.

    (ακομα και χωρις μεντορινγκ, θεωρω οτι δεν εξαφανιζεται με τον διακοπτη η ασυμμετρια [σε μια ποιοτικη σχεση. Σε μια ο,τι να'ναι, η ασυμμετρια εξαφανιζεται οποτεδηποτε]. Αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.)

    Γενικως θεωρω τεχνη το αξιοπρεπως χωριζειν.

    Καμμια αντιρρηση για το νηματο, φυσικα.  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Όχι βέβαια  
    Στο μέντορινγκ υπάρχουν απαιτήσεις! Πρέπει να υπάρχουν. Είναι και αυτό μια σχέση ασυμμετρίας (γνώσης και εμπειρίας).

    Ωραιότατα  
    Οπότε θα "χτυπήσω" με νέο νήμα!
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αντιδρας σε συγκεκριμενες λεξεις οπως πλυση εγκεφαλου και χανεις το νοημα. Ειναι εφηβικη συμπεριφορα αυτη, αλλα αυτην εχεις τι να κανουμε. Μεινε στις παρεξηγησεις σου. Αλλα θυμησου οταν η ζωη δεν υπακουει στους κανονες του κ σου, ολα αυτα που λες και να δω πως θα ζησεις; Α, ναι ξεχασα, "εσεις" ζητατε αποδεσμευση στα δυσκολα ή δινετε απελευθερωση, γιατι πολυ απλα δεν τηρουνται οι κανονες! Και οι ανθρωποι; Οι προσωπικοτητες; Στα σκουπιδια!
     
    Last edited: 2 Σεπτεμβρίου 2015
  10. Janine

    Janine Regular Member

    Ελπίζω να μην σε πειράζει που θα απομονώσω αυτήν τη φράση για να πω, με αφορμή αυτό, κάτι που συνειδητοποιώ και μου κάνει εντύπωση. Οι μόνες σχέσεις μου που επιβίωσαν έπειτα από έντονο τσακωμό είναι σχέσεις με στοιχεία D/s. Ίσως δεν θα έπρεπε να μου κάνει εντύπωση...
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    @_Ivory_

    .......<<Αυτος ο ψευτικος καυλοπληθυντικος σου που επαψε εν μια νυκτι, παντα με ενοχλουσε>>........
     
  12. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor


    Δεν αντιλέγω σε κάτι από τα λεγόμενά σου, απλά με αφορμή αυτά προχώρησα λίγο τη δική μου σκέψη και είπα ό,τι είπα