Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς η Βικτοριανή εποχή επηρέασε το πώς βιώνουμε το BDSM σήμερα

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 16 Σεπτεμβρίου 2018.

  1. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    To BDSM δεν υπήρχε την Βικτωριανή εποχή;
     
  2. proteus

    proteus Ότι έχεις να πεις, κάντο.

    Παράκληση: Αφήστε τους επικούρειους έξω από τα φληναφήματά σας. Όχι πως με κόφτει, αλλά ανοίγετε πολλά μέτωπα...
     
  3. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

     
     
  4. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Τα βιβλία του Ντε Σαντ υπήρχαν και την Βικτοριανή εποχή.
     
  5. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Η estelwen αδυνατεί να καταλάβει ότι ο Ντε Σαντ ασκεί κριτική στον συντηρητισμό διαχρονικά αφού είναι φιλόσοφος.

    Η estelwen δεν καταλαβαίνει ότι η κριτική του Ντε Σαντ αφορά ΚΑΙ την Βικτοριανή εποχή αφού ήταν στο απόγειό του ο κώδικας "αποδεκτής δημόσιας συμπεριφοράς" με όλους αυτούς τους Λόρδους και τους Τζεντλεμαν που ενώ ήταν Κύριοι με το κουστουμάκι τους, τους τρόπους τους και τη περπατησιά τους, ταυτόχρονα επιδίδονταν σε ακραίες σεξουαλικές πράξεις και όργια.

    Η estelwen που επιτίθεται σε ότι νήμα ανεβάζω γιατί έχει κάποια ανεξήγητη εμμονή μαζί μου και σχολιάζει αρνητικά όπου μπορεί, έχει κολλήσει στο ότι το θέμα αφορά την Βικτωριανή εποχή και το έχω ξεκινήσει με τον Ντε Σαντ που έζησε 40 χρόνια πριν, στην Γαλλία (Λές και μιλάμε για χιλιετίες διαφορά) (ή λές και Αγγλία με Γαλλία διέφεραν πολιτισμικά και κοινωνικά), το σχόλιό μου για τους πληθυντικούς ευγενείας και τίτλους στο BDSM είναι δικό μου, όλοι οι τίτλοι ευγενείας ανήκουν στην αγγλική κουλτούρα και την Βικτωριανή εποχή (Mistress - Domme - Lord - Goddess κ.ο.κ) αυτό σημαίνει ότι όποιος τους χρησιμοποιεί έχει επηρεαστεί απο την Βικτωριανή εποχή (μόνο που τότε είχαν άλλο σκοπό).
     
    Last edited: 17 Σεπτεμβρίου 2018
  6. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Μια ακόμα απορία.
    Από που έχεις όλες αυτές τις πληροφορίες;
    Θα μπορούσες (Αν είναι πολλες) να μας δώσεις κάποιες πηγές;
    Διότι θα βοηθούσε Ίσως πολύ στο να κατανοήσουμε ότι υπάρχει κάποια έρευνα από πίσω και ότι τα λεγόμενα σου βασίζονται σε αυτην(την ερευνα)
    Προσωπικά αν υπάρχει θα ήθελα να ενημερωθώ περεταίρω για όλα όσα λες
    Δεν είχα ποτέ μου τον ντε Σαντ για σατιρικό συγγραφέα που σχολίαζε δρώμενα της τότε εποχής σροχοποιοντας δήθεν συμπεριφορές.
    Τα γραφόμενα του πίστευα πάντα ότι ήταν δικές του φαντασιώσεις και πως μπήκε φυλακή για τις εξτριμ φαντασιώσεις του.

    Αυτό που ισχυρίζεσαι δεν το αμφισβητώ
    Πολλοί άνθρωποι δολοφονήθηκαν η μπήκαν φυλακή ακόμα και εξορίστηκαν για να μην ακούγεται η φωνή τους που έκρυβε αλήθειες
    Όμως αν ίσχυε αυτό γιατί υπάρχουν τα γραπτά του;
    Δεν θα φρόντιζαν με κάποιο τρόπο να τα εξαφανίσουν;
    Δεν ξερω.
    Απλές σκέψεις κανω
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ότι του φανεί του λωλοστεφανή...

    Το νήμα όμως έχει και μια καλή πλευρά, δείχνει ποιος έχει καταλάβει τι.
     
  8. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Τι ΔΕΝ έχω καταλάβει;
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    @trterterterterter

    Η @estelwen επισημαίνει πρωθύστερους και εκβιασμένους ισχυρισμούς. Όπου νομίζει ότι είναι χρήσιμο, παρέχει εξηγήσεις.
     
  10. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Εγω παλι νομιζω η @estelwen εχει κρυφο θαυμαστη  

    ΥΓ. οσο για το οτι οι εχοντες και κατεχοντες κανανε οργια αυτο ισχυει απο την αρχη του χρονου εως και τις μερες μας
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Πες με τι ξυλο θες να σε καψουνε.
    Πρπει να δωσω παραγγελια.
    θα ναι μεγαλη φωτια,
     
    Last edited: 17 Σεπτεμβρίου 2018
  12. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Πολλά απο τα γραπτά του τα είχε κρύψει στην φυλακή της Βαστίλης.
    Εγώ πιστεύω ότι ο Ντε Σαντ ήταν μεγάλο τρολ, οι περιγραφές που κάνει είναι τόσο γλαφυρές που σίγουρα τα περισσότερα τα είχε ακούσει να συμβαίνουν. Εξάλλου ο Ντε Σαντ μιλούσε ανοιχτά για την διαφθορά της εκκλησίας, του δικαστικού συστήματος και των περισσοτέρων θεσμών.
    Μου φαίνεται απίστευτο να μην συμπεριέλαβε κάποια πικάντικη ιστορία που είχε ακούσει.

    Για να πήρε τόσο έκταση το θέμα μάλλον κάποιος απο την Ελίτ είχε χεσμένη την φωλιά του. Γράφτηκαν και άλλα πορνογραφικά μυθιστορήματα πρίν και μετά τον Ντε Σαντ αλλά δεν πήραν τόσο μεγάλη έκταση.

    Υ.Σ Ναι απολάμβανε αυτές τις ιστορίες, δεν είπα ότι ήταν ψυχρός απέναντί τους.