Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Π/ποιος επιλέγει;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος crystal angel, στις 9 Φεβρουαρίου 2007.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Ο Κυρίαρχος επιλέγει.
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    Θεωρητικά.Στην πράξη αυτός που μπορεί...
     
  3. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Και οι δύο φυσικά, όπως και στις σχέσεις vanilla, παίζει μεγάλο ρόλο η χημεία.
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    Επιλέγει αυτός που μπορεί να μείνει μόνος του. Αν και όποιος μπορεί τελικά δε μένει..
     
  5. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    εξαιρετική διαπίστωση...
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Ορθόν το σχόλιον της Σαπφούς, επί της απολύτου αληθείας που ανεκοίνωσες, KyriosG.
    Όταν σε χάνω λίγο καιρό, καλέ μου φίλε, επιστρέφεις έτι σοφότερος. Σε ένα χρόνο, όταν φθάσεις στην ηλικία μου, θα με συνοδεύσεις στον Κόσμο των Ιδεών;
     
  7. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    Εχω μια απορια αγαπητη μου lilly, εαν δηλαδη σε επιλεξει ο χ Κυριαρχος εση θα προσφερθεις διχως δευτερη σκεψη, δηλαδη αφου σε επελεξε ο χ ψ Κυριαρχος και αφου δηλονη Κυριαρχος μια σκλαβα ακολουθη σαν προβατο επι σφαγη, δεν εχει αυτη κριτηρια σε πιον Κυριαρχο θα δοθει?

    Οσο για το οτι βαζει τους ορους ο Κυριαρχος δεν εχω καμια αντιρηση, και φυσικα αυτος τους βαζει αυτο εξηπακουετε, οπως και αυτος θα κρινει αν θα δεχτει την προσφορα της, που πηστευω παντα κατ' εμε θα την κανει(την προσφορα της) η σκλαβα αφου αυτη εχει επιλεξει τον Κυριαρχο που θελει να *δοθει*
     
  8. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Ποιος επιλέγει τί ; Γιατί ; Πώς ; Χιλιάδες ερωτήσεις , χιλιάδες απαντήσεις .

    Επιλέγει αυτός που έχει δυνατότητες επιλογών και όχι μονόδρομους . Συμφωνώ με τον Κύριο G . Είναι και αυτό μία εκδοχή … Αν μπορείς να μείνεις και μόνος σου , μπορείς και να επιλέξεις . Όπως και αν έχεις και άλλες επιλογές…

    Ψεύτικη εικόνα ανεξαρτησίας και για αυτό πολλές φορές παραπλανητικής κυριαρχικής έκφρασης είναι η δυνατότητα επιλογών . Ψάχνετε μέσα από αυτό τον κυρίαρχο και τον υπό ; Πολύ εύκολα θα σφάλετε . Για εμένα δείγμα κυριαρχικής συμπεριφοράς δείχνει η άρνηση συμβιβασμού όταν στις επιλογές υπάρχει και η έκπτωση των θέλω. Όπως επίσης όταν η δράση του ατόμου είναι όχι η παθητική επιλογή , αλλά η ενεργητική διαμόρφωση των επιλογών . Αν δεν μπορούμε να ανακαλύψουμε το Άγιο Δισκοπότηρο τότε θα το κατασκευάσουμε …
     
  9. zinnia

    zinnia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    Να μια φορα που θα συμφωνησω με το σκεπτικο σου..

    Οπως μου ρχεται στο μυαλο, τοσο απολυτα οπως το λενε, αυτο, μονο μπορει να συμβει αν ειμαι π.χ. μια κονσερβα σε ενα ραφι παντοπωλειου. Τοτε και μονο τοτε μπορω να επιλεχθω για να καταναλωθω.. Στις ανθρωπινες σχεσεις δεν μπορει να συμβει αυτο.. Α !! και στα παζαρια του μυαλου.. Εκει δηλ που φτιαχνω τα σεναρια μου..μονο που ειναι σεναρια κι οχι πραγματικοτητα.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    MasterPerris από την δεύτερη παράγραφο του ποστ σας καταλαβαίνω ότι συμφωνούμε διαφωνόντας μάλλον  

    Για να λύσω την απορία σας της πρώτης παραγράφου, η "διαπίστευση" του Κυρίαρχου είναι ένα πρόβλημα που δεν χρειάστηκε να με απασχολήσει και δεν έχω βιώσει τέτοιας μορφής αμφιβολίες, θέμα αμφισβήτησής Του δεν μπήκε για μένα, ούτε για ένα δευτερόλεπτο.
    Ασφαλώς και η σκλάβα έχει κριτήρια για το σε ποιόν Κυρίαρχο θα παραδόσει τον έλεγχο. Τα αποκτά με την εκπαίδευσή της, δεν έχουν σχέση με βανίλλα κριτήρια πάντως   Με την εκπαίδευσή της επίσης, η σκλάβα έχει μάθει και τί θα πει "προσφέρομαι", "δίνομαι", τί ακριβώς περιέχουν οι όροι αυτοί στο bdsm και πώς να δείχνει ή να δηλώνει την διαθεσιμότητά της.

    Άσχετο αλλά σχετικό: την φράση "το ράφι με το κρέας" την έχει ακουστά κανένας;
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    Η συνειδητή επιλογή της απομόνωσης δεν αφορά όμως όλους,ανεξάρτητα από ποιον καταφεύγει σε αυτήν;
     
  12. skia

    skia Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Π/ποιος επιλέγει;

    Τελείως συμληρωματικά θα έλεγα αυτός που τελικά έχει το σθένος και τη δύναμη να το κάνει.....