Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Elysium, στις 20 Ιουνίου 2007.

  1. Elysium

    Elysium Contributor

    PVC (Πολυβινυλοχλωρίδιο)

    Το PVC χρησιμοποιείται για την παραγωγή σωληνώσεων, πλαστικών μπουκαλιών νερού και αναψυκτικών, ποτηριών, σε πλαστικά κεσεδάκια γιαουρτιών, παραγωγή παιχνιδιών, ρούχων κλπ.

    Είναι ένα πολυμερές υλικό του οποίου η τοξικότητα έχει διαπιστωθεί τα τελευταία χρόνια και η χρήση του έχει ελαττωθεί δραματικά, βάσει κανονισμών κι αποφάσεων της ευρωπαϊκής ένωσης. Σχεδόν όλα πλέον τα πλαστικά μπουκάλια PVC, παιχνίδια κλπ έχουν αποσυρθεί από την ελληνική αγορά.
    Παρόλ’ αυτά η απόσυρση αυτή δεν έχει προχωρήσει όσο πρέπει, με αποτέλεσμα τα είδη ρουχισμού από PVC (π.χ. βινύλιο), αλλά και μπουκαλιών να υφίστανται και να πωλούνται ακόμη.

    Η μεγαλύτερη απειλή από το υλικό αυτό είναι η παραγωγή μονομερούς από το πολυμερές υλικό (περίπου στους 50 C) που έχει ως αποτέλεσμα την παραγωγή του τοξικότατου βινυλοχλωριδίου, το οποίο είναι καρκινογόνο. (Σκεφτείτε μόνο όταν πλένεται το ρούχο στους 50 C !!!!)
    Επίσης πολλοί φθαλικοί πλαστικοποιητές που χρησιμοποιούνται σαν πρόσθετα για να «μαλακώσουν το υλικό» όπως στα ρούχα, είναι υπεύθυνο για πολλές παθήσεις και καρκινογενέσεις.

    Αν έχω ακόμη περισσότερα στοιχεία, θα σας ενημερώσω περαιτέρω.
    Για την ώρα προσωπικά θα συνιστούσα μακριά από οτιδήποτε είναι φτιαγμένο από PVC.
     
  2. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Με ενδιαφέρει να μάθω. Σε ευχαριστώ Lost.
     
  3. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Μ'αυτη τη %*&$#@!^*% ζεστη παντως, για να φορεσω τη vinyl στολη μου πρεπει να ειναι ο κλιματισμος στους 17 βαθμους κελσιου, δραμα.. τι τραβαμε και εμεις οι φετιχιαρες.. περιμενω και εγω για νεοτερα lost boy  
     
  4. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Κάτι μου λέει φωτιά μου, ότι και χωρίς την στολή σου θα υγραίνεις τον χώρο, οπότε χέστην  
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Βινυλλιο η λατεξ αυτην την εποχη?
    Και ο σκλαβος γυμνος να απολαμβανει το "λιωσιμο" της Αφεντρας????
    Αυτα τον χειμωνα παιδακια!!!
    Με ελαφρα πηδηματακια την κανουμε για την αμμουδια με τα κουβαδακια ανα χειρας!
    Κι εκει κολυμπουν σκλαβοι και σκλαβες!
    Το παν ειναι να ξερεις να.....ψαρευεις!
    Γιατι θα επρεπε να του δωσω να γλυψει την λουστρινι μποττα στιλεττο αυτην την εποχη??
    Και το θαλασσινο αλατι απο τα ποδια μου του κανει μια χαρα!
    Ασε που εχει και ιωδιο!!
     
  6. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Ειδικά εσύ αν βάλεις τη vinyl στολή σου θα διαταράξεις τις κλιματολογικές συνθήκες του κόσμου όλου.. Είσαι ικανή να λιώσεις εκατομμύρια τόνους πάγου στην Αρκτική και να εντείνεις το φαινόμενο του θερμοκηπίου σε όλον τον πλανήτη, γλυκιά μου.. Μήπως τελικά φταις εσύ για την αφόρητη ζέστη αυτής της εβδομάδας;; Τί έκανες το Σ/Κ που μας πέρασε;      
     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Ρούχα PVC - Βινυλίου και Τοξικότητα!!!!

    Προκάλεσε άνοδο της στάθμης του νερού, οπότε εκτός από "φετιχιάρα" είναι και καταζητούμενη της Greenpeace  
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Όντως, δεν έχει βρεθεί απ' όσο γνωρίζω υποκατάστατο του PVC και η βιομηχανία παραγωγής latex ρούχων δεν έχει αναλακτική μη καρκινογόνα πρώτη ύλη για να χρησιμοποιήσει.

    Δεν έχουν ένδειξη για πλύσιμο στους 30 ή 40 βαθμούς Κελσίου;

    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και αναμένουμε
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    ευχαριστουμε για τις πληροφορίες Lost..
     
  10. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Τα ρούχα από βινύλιο δεν τα πλένουμε ποτέ σε τέτοιες θερμοκρασίες! Μόνο στο χέρι, με μούλιασμα σε χλιαρό νερό και όσο πιο σπάνια μπορούμε.

    Επίσης, ό,τι ρούχο PVC έχω (δει), έχει χοντρή φόδρα από τη μέσα μεριά. Δεν ακουμπάει στο σώμα σου.

    Όπως και να'χει προτιμώ το latex από το PVC. Το τελευταίο είναι καλύτερο για φωτογράφιση (γυαλίζει πιο ωραία), αλλά το πρώτο έχει πιο ωραία αίσθηση και εμφάνιση.
     
  11. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Το latex τι σχέση έχει με το PVC;
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Η παραγωγή του μονομερούς βινυλοχλωριδίου δεν είναι απαραίτητο πως θα ξεκινήσει στους 50 βαθμούς Κελσίου. Ίσως σε λίγο περισσότερους ή λιγότερους.
    Το σημαντικό όμως είναι πως δεν είναι εύκολο να είναι κανείς σίγουρος για το πότε θα μετατραπεί το πολυμερές υλικό σε μονομερές. Για παράδειγμα αν τύχει και τριφτεί το ρούχο στο πλύσιμο πως ξέρουμε πως δε θα αυξηθεί η θερμοκρασία;

    Γενικά δεν είναι και ό,τι πιο ασφαλές να νομίζουμε πως διατηρούμε κάποιες θερμοκρασίες που δε διαφέρουν και πάρα πολύ από αυτές που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα ή μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν.

    Όσο αφορά τη φόδρα του ρούχου, πολύ αμφιβάλλω πως αυτή δε διαθέτει καθόλου πόρους. Γιατί προφανώς δεν είναι αυτός ο λόγος της κατασκευής της.