Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος leopoldos, στις 23 Οκτωβρίου 2006.

  1. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Διάβασα πρόσφατα το βιβλίο με τίτλο Στα χέρια του της Μαρτ Μπλο, από τις εκδόσεις Κέδρος. Αναφέρεται στην ιστορία μιας καθωσπρέπει, παντρεμένης κυρίας, μητέρας ενός παιδιού, η οποία γνωρίζει έναν συνάδελφό της που την οδηγεί σε μια σαδομαζοχιστική σχέση. Μετά από αυτό η ζωή της δεν είναι πλέον η ίδια.
    Περισσότερα επί της οθόνης. Το βιβλίο είναι καλογραμμένο, έχει ρυθμό, πλοκή, και γενικά παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον, χωρίς να είναι το αριστούργημα.
    Άλλωστε στην ελληνική αγορά δεν έχουν μεταφραστεί πολλά βιβλία με ανάλογο θέμα.
    Μην ξεχνάμε βέβαια πως οι εκδόσεις Εξάντας κυκλοφόρησαν –επιτέλους, μετά από τόσα χρόνια- την θρυλική Ιστορία της Ο.
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ

    Λυπάμαι που θα το πω αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο -το οποίο ήθελα διακαώς να διαβάσω- με απογοήτευσε παταγωδώς. Τολμώ να το χαρακτηρίσω ένα πιπεράτο "άρλεκιν", ένα κείμενο στο οποίο μια βαριεστημένη μεγαλοαστή κατέγραψε τις απαγορευμένες γι' αυτήν φαντασιώσεις της. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι καθόλου σίγουρη κατά πόσο είναι μετάφραση από γαλλικό κείμενο (...). Το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως τα αρχικά της μεταφράστιας δημιουργούν το όνομα της υποτιθέμενης συγγραφέως. Τα συμπεράσματα δικά Σ/σας.

    ΥΓ. Ανατριχιάζω στην ιδέα πως θα γυριστεί και σε ταινία, που όμως είμαι πολύ περίεργη να δω  
     
  3. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Πολύ κάτω του μετρίου και για μένα το βιβλίο αυτό.
    Η μετάφραση πολύ κακή με πολλά λάθη.

    Η ιστορία μπορώ να πω οτι με νευρίασε πολύ. Αν πραγματικά πρόκειται για αληθινή εμπειρία....η ηρωίδα απλά έπρεπε να είχε αποχωρήσει πολυ πολύ νωρίτερα.....

    save your money and buy something else....
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Θα σας υπενθυμισω οτι οταν γραφεται ενα βιβλιο, η πλοκη του δεν ειναι απαραιτητο να εκφραζει τον αναγνωστη, αλλα τον ιδιο τον συγγραφεα.
    Ετσι και η "Ελοντι" ειναι μια γυναικα που κατα την Μαρτ Μπλο (ισως να ειναι και η ιδια) εζησε με τον δικο της τροπο την υποτακτικοτητα και αυτο την ολοκληρωσε σαν γυναικα.
    Αν το βιβλιο δεν ειναι λογοτεχνικο αριστουργημα (που δεν ειναι)...ειναι αλλουνού παπα Ευαγγελιο.
     
  5. Alucard

    Alucard Regular Member

    Re: Απάντηση: ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ

    Πολύ έξυπνη παρατήρηση sapfw αλλά το πιθανότερο είναι να πρόκειται για αστείο του
    μεταφραστή που δεν ήθελε να βάλει το πραγματικό του όνομα ή για σύμπτωση που όμως
    δεν μοιάζει και τόσο πιθανή καθώς η Μάρθα Μπλοκ... δεν φαίνεται πουθενά να έχει μετα-
    φράσει και κάτι άλλο εκτός από αυτό το βιβλίο.
    Φυσικά η Marthe Blau είναι πραγματικό πρόσωπο και το βιβλίο της <<Entre Ses Mains>>
    έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες-στ'αγγλικά κυκλοφορεί με τον τίτλο <<Submission>>
    Το βιβλίο σκόπευα να το διαβάσω αυτές τις μέρες οπότε thanks για τις κριτικές των μελών.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Το διάβασα και δεν μπορώ να πω ότι ήταν κακό στο είδος του, κάθε άλλο.

    Ναι, είναι λογοτεχνία της μίας χρήσης, ναι, δεν με εξέφρασε συναισθηματικά γιατί η ηρωίδα δεν είχε κάποιο είδος προσωπικής και συναισθηματικής επαφής με την αρχηγική μορφή του επαγγελματικού της χώρου που με αρκετή δόση αμοραλισμού την μύησε - όχι την εκπαίδευσε - στην υποταγή και στον σαδομαζοχισμό και μετά την παράτησε στην (καλή έτσι και αλλιώς) τύχη της.

    Από την άλλη το βρήκα ρεαλιστικό στο πώς έγινε, στο ότι δεν είχε happy end, επειδή ήταν μία ιστορία που ταίριαξε σε μία γυναίκα που είχε όλα μα όλα της τα προβλήματα λυμένα. Και τον σωστό άντρα να προστρέχει όποτε τον είχε ανάγκη, μέσα στο σπίτι της.

    Δικαίως της την λέει η sapfw   παραήταν bon chic bon genre (μπεσεμπεζές δηλαδή) η κοπέλλα, και λοιπόν;

    Οπωσδήποτε το μυθιστόρημα ήταν κάτι αλλιώτικο από τα πορνογραφικά αμερικάνικα και από τα σκληροπυρηνικά της Αντωνίου αν μη τι άλλο ήταν ενδιαφέρον από ηθογραφικής άποψης.

    Μη μου βάλετε τις φωνές   αλλά από αυτό το μυθιστόρημα κράτησα ότι υπάρχουν πολυτελέστατα μαστίγια ιππασίας Ερμές - σπουδαίος οίκος μόδας που ξεκίνησε από τα είδη ιππασίας στην αρχή του αιώνα - έτσι, αν τυχόν βρεθώ ποτέ στο Παρίσι, σκοπεύω να περάσω από την Λεωφόρο Σαιντ Ονορέ που είναι τα κεντρικά της Ερμές να χαζέψω τουλάχιστον, κανένα τέτοιο πανάκριβο μαστίγιο, και αν δε με βλέπει κανείς εκείνη τη στιγμή, να το τινάξω λίγο πάνω μου ...  
     
  7. zinnia

    zinnia Contributor

    Eχω 2 μαντηλια ερμές και φυσικα φοραω το αρωμα του που μου παει πολυ.. Για πολυτελη μαστιγια με ονοματεπωνυμο πρωτη μου φορα ακουω.. Ενα ταξιδακι ισως ηταν η αφορμη..
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Πόσο χαίρομαι που συναντώ ομοιδεάτισσα ως προς τα φουλάρια και το άρωμα της Ερμές!

    Ναι μαστίγια και σέλες έχουν και άλα αυτά - από κει ξεκίνησαν άλλωστε, αλλά τα έχουν μόνο στο κεντρικό τους. Γνωρίζουν καλά ότι δεν είναι πάντα για άλογα τα όσα πουλάνε σε κυρίες με πολύ απαλά χέρια για να έχουν κάνει ποτε ιππασία  

    Μπορεί να γίνει πολύ πολύ ακριβό σπόρ το ponyplay  
     
  9. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    χαχααχαχα καλοοοο tender_lilly,
    ..... δεν ξερω τι λετε για το βιβλιο...αν ειναι καλο ή οχι.
    Δεν το εχω διαβασει αλλα με τοσα που ειπατε ειμαι κι εγω περιεργη να δω περι τινος προκειται