Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδισμός και μαθηματικά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 23 Μαϊου 2020.

  1. Grizos Lykos

    Grizos Lykos Regular Member

  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μια χαρά είναι ως διατύπωση, πόσοι αριθμοί υπάρχουν μεταξύ του 2 και του 3. Αφού δεν προσδιορίζει τους αριθμούς αναφέρεται στο μεγαλύτερο σύνολό τους που είναι οι πραγματικοί.
     
  3. slave32

    slave32 Regular Member

    μεταξύ του 1 και του 2 υπάρχει πεπερασμενο πληθος αριθμων. Το άπειρο είναι απάντηση σε αλλη ερώτηση. Σε αυτη,
    Υπάρχουν απείρως πολλοί διαφορετικοί αριθμοί μεταξύ 1 και 2;
     
    Last edited: 26 Μαϊου 2020
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Με ποιο σκεπτικό; Ας τα βάλουμε κάτω.

    0 φυσικοί (η διατύπωση είναι μεταξύ και όχι περιλαμβάνοντας το 1 και το 2)
    Άπειροι αριθμήσιμοι ρητοί
    Άπειροι αριθμήσιμοι αλγεβρικοί άρρητοι
    Άπειροι υπεραριθμήσιμοι υπερβατικοί.
     
  5. Libertine SD

    Libertine SD Premium Member Contributor

    Εγώ πάντως το:
    1+2+3+4+5+6+... = -1/12
    το βρίσκω εξόχως σαδικό!
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η εξήγηση είναι πολύ απλή: Αν μια σειρά δε συγλίνει απόλυτα τότε για κάθε πραγματικό x υπάρχει αναδιάταξή της η οποία συγκλίνει στο x.

    Η αρμονική σειρά δε συγλίνει, για την ακρίβεια κάθε άθροισμα των n πρώτων όρων της είναι μια τρίχα μεγαλύτερη από το φυσικό λογάριθμο του n. Για την ακρίβεια η διαφορά τους συγκλίνει σε ένα αριθμό που συμβολίζεται με το ελληνικό γ και ονομάζεται σταθερά Euler - Mascheroni. Δε γνωρίζουμε αν ο αριθμός αυτός είναι ρητός ή άρρητος, όποιος το βρει πάει καρφί για Fields medal.
     
  7. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member

  8. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member



    αξίζει όμως η θυσία των σουμπών τύπε μου
     
  9. Dapom

    Dapom Contributor

    Ειναι σαδισμός (γιατι παίζει με το OCD κάποιων...καλά το δικό μου) το οτι στα μαθηματικά ισχύει και αποδυκνείεται η ισότητα 1= 0.999999...
     
  10. espimain

    espimain Contributor

         
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    10*0.999... - 0.999... = 9.999... - 0.999... = 9

    Επίσης
    10*0.999... - 0.999... = 9*0.999....

    Άρα 9*0.999... = 9 συνεπώς 0,999... = 1

     
     
  12. Grizos Lykos

    Grizos Lykos Regular Member

    Φίλε μου αν όλα στα μαθηματκά μπορούσαν να ειπωθούν με απλά λόγια θα ήταν αρεστά κιόλας!