Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμος και ψυχική υγεία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 21 Δεκεμβρίου 2016.

  1. Αραγε ποσοι bdsmers δεν εχουν ή δεν ειχαν ποτε τους καταθλιψη ή αγχωδεις διαταραχες; Ο αριθμος μαλλον τεινει προς το μηδεν.
     
  2. Aether_Ror

    Aether_Ror Ꮖ ɖօռ'Շ ҽxɨֆՇ

    Οι ψυχικές διαταραχές και ακόμα περισσότερο οι ψυχικές ασθένειες αποτελούν ταμπού στην συνείδηση της πλειοψηφίας, παρά το γεγονός πως μία κατάθλιψη π.χ. είναι συνηθισμένη όσο και μια γρίπη. Ασφαλώς και δεν πρέπει να μπαίνουν εμπόδιο στην ενασχόληση με το BDSM. Αρκεί να δίνεται η δέουσα προσοχή, από την στιγμή μάλιστα που το πεδίο της ψυχής είναι σχετικά ανεξερεύνητο.
     
    Last edited by a moderator: 2 Ιανουαρίου 2019
  3. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Σε μια Ολλανδική έρευνα έγινε σύγκριση της ψυχικής υγείας ανθρώπων που 'ασχολιόντουσαν' με το βδσμ με άλλους που δεν. Οι ερευνητές ήθελαν να εξετάσουν το κατα πόσο ισχύει η (κατα την γνώμη τους, λάθος) εντύπωση που έχει ο κόσμος ότι όσοι ασχολούνται με το βδσμ έχουν κάποιας μορφής ψυχική ασθένεια / δυσφορία. Ανάλυσαν τα αποτελέσματα 1000 BDSM ‘practitioners’ απο μιά σειρά ερωτηματολογίων και τα σύγκριναν με αυτά μίας ομάδας ελέγχου.
    Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι οι bdsmers παρουσίαζαν ένα καλό προφίλ ψυχικής υγείας και σε σύγκριση με την ομάδα ελέγχου ήταν:
    Λιγότερο νευρωτικοί
    Περισσότερο εξωστρεφής (η λέξη που χρησιμοποίησαν ήταν extravert, ίσως εξωστρεφής να μήν είναι η καταλληλότερη)
    Πιό ανοικτοί σε νέες εμπειρίες
    Πιό ενσυνείδητοι
    Λιγότερο ευαίσθητοι στην απόρριψη
    Είχαν πιό έντονο το αίσθημα του 'είμαι καλά'

    Οποιαδήποτε έρευνα τέτοιας κλίμακας / μεθοδολογίας σαφώς και έχει 'κενά', είναι όμως ένα μικρό δειγματάκι που νομίζω είναι καλό να αναφερθεί.

    https://www.nhs.uk/news/mental-health/fans-of-bondage-and-sm-report-better-mental-health/
    https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(15)30447-1/fulltext
     
    Last edited: 2 Ιανουαρίου 2019
  4. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Οι Ρώσσοι το πήρανε ένα βήμα παραπέρα:
    http://siberiantimes.com/other/others/features/beating-addiction-out-of-you-literally/
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    και πως το μεταφράζεις αυτό?
     
  6. Δεν θα μπω σε αυτην την διαδικασια.
     
  7. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    σμπαράλια.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Ενδιαφέρον έχει η σύνδεση οργής και σαδομαζοχισμού.
    Αν και η οργή από μόνη της δεν θεωρείται ως πρόβλημα ψυχικής υγείας, συναντάται σίγουρα ως σύμπτωμα σε κάποιες νευρώσεις/ψυχώσεις.
    Το ερώτημα λοιπόν είναι, στην περίπτωση που υπάρχει η οργή ως απότοκο του αρχικού προβλήματος, πόσο εύκολο είναι να συσχετιστείς;
    Πιστεύω πως λειτουργεί σαν αξεπέραστο εμπόδιο, αλλά μπορεί κάποιος να έχει διαφορετική εμπειρία ή άποψη.
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Τα βαθια συναισθηματα, συμπεριλαμβανομενου και του θυμου, εχουν τα θετικα εχουν και τα αρνητικα τους.

    Ειναι στη φυση των ανθρωπων μεγαλωνοντας να αυτο βελτιωνονται.
    Απο ολες τις αποψεις.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Είμαι περίεργη να ακούσω ποια θεωρείς πως είναι τα θετικά της οργής, όχι του θυμού που αναφέρεις.

    Στο δεύτερο κομμάτι συμφωνώ, αν και δεν ξέρω πως σχετίζεται με το ερώτημα.
     
  11. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Η οργη είναι μια κινητήριος δύναμη, ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Στα θετικά (καλύτερο) και στα αρνητικά (χειρότερο)
    Το δευτερο κομμάτι σχετίζεται ακόμα περισσότερο με το ερώτημα σου, για προφανείς λόγους, που υπό συνθήκες μπορουν να συνοψιστούν ως ...... bdsm, δηλαδή στην μια μορφή του ως ενα πλαίσιο σχετίζεσθαι που αγκαλιάζει ιδιαιτερότητες ακόμα και αυτή την - λιγο παραπανω οργής-

    (Και από τα Κ και απο τα υ παρακαλώ)

    Αλλα ποιος να σου τα πει αυτά @brenda ; Η @loutcia ; Η @melted sugar ; H @anasa... Αυτές διαβάζουν ποιήματα.
    Μεινε κοντά μου, διάβαζε @lexy @lexy τι γράφω και θα μάθεις πολλά  
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η Ιλιάδα  

    Μῆνιν ἄειδε, θεά, Πηληϊάδεω Ἀχιλῆος
    οὐλομένην, ἣ μυρί᾽ Ἀχαιοῖς ἄλγε᾽ ἔθηκε,
    πολλὰς δ᾽ ἰφθίμους ψυχὰς Ἄϊδι προΐαψεν ἡρώων,
    αὐτοὺς δὲ ἑλώρια τεῦχε κύνεσσιν οἰωνοῖσί τε πᾶσι,
    Διὸς δ᾽ ἐτελείετο βουλή, ἐξ οὗ δὴ τὰ πρῶτα διαστήτην
    ἐρίσαντε Ἀτρεΐδης τε ἄναξ ἀνδρῶν καὶ δῖος Ἀχιλλεύς.
     
    Last edited: 24 Ιουλίου 2019