Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμος και ψυχική υγεία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 21 Δεκεμβρίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Την καταραμένη οργή που έφερε πόνο σε χιλιάδες Αχαιούς...  
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    "Γέννησε" όμως την Ιλιάδα.

    Ουδέν κακό αμιγές καλού  
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Ο καλός ο σαδιστής λοιπόν είναι και λίγο τζώρας και λίγο οργίλος τύπου Αχιλλέας; 
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο καλός ο σαδιστής δεν δίνει συναισθηματικά δεκάρα για τον περίγυρο του. Το τι νιώθει για τον εαυτό του είναι άλλη συζήτηση.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Μην εισαι τοσο σιγουρος.
    Προσφατα ειδα στο φετ, ΔΥΟ μελη του να δηλωνουν εκει, δημοσια, οτι εχουν καταθλιψη.
    Οτι αφορα οργη και βια, τουλαχιστον σε γραπτα, οποιος/α εχει ματια, βλεπει.  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Αυτός είναι ο επικίνδυνος σαδιστής που καμία θέση δεν έχει στο bdsm, κατά την ταπεινή γνώμη μιας πτωχής perv...
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Επικίνδυνος είναι ο σαδιστής που τα μετουσιώνει σε πράξεις χωρίς συναίνεση και χωρίς ασφάλεια.

    Μια χαρά μπορείς να μη δίνεις δεκάρα για τον άλλον αλλά να έχεις την απαραίτητη αυτοσυγκράτηση και φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα εποπτείας αν κρίνεις ότι είναι δυνατό να σου ξεφύγει ο έλεγχος.
     
  8. Εγώ έβαλα τις γυαλουμπες μου και κάθησα φρόνιμη στο θρανίο  
    Περιμένω να μάθω τα θετικά της οργής  
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Τα συμπεράσματα θα χρεωθούν στο προηγούμενο σ/κ ή στο επόμενο ?
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Ναι, έχεις επανειλημμένα αναφερθεί σε "επόπτες", ωστόσο εγώ το βρίσκω αρκετά προβληματικό σε μία μακροπρόθεσμη βάση.

    Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κανείς να συσχετιστεί με οποιοδήποτε τρόπο με κάποιον που γνωρίζει ότι δεν τον ενδιαφέρουν τα συναισθήματα του, έναν άνθρωπο με μηδενική ενσυναίσθηση, όσο προσεκτικός κι αν είναι σε σχέση με τις όποιες δυνητικές συνέπειες των πράξεών του.

    Μία περίπτωση που μου θύμισε μία φίλη, είναι αυτή ενός τέτοιου σαδιστή, που η μέριμνά του ως προς τις σαδιζόμενές του ήταν να περάσουν καλά για να τις "ξαναπαίξει", όπως επίσης το θέμα της υστεροφημίας του στην "πιάτσα".

    Ένας τέτοιος τύπος σε μία μακροχρόνια αλληλεπίδραση, όταν θα έχει πλέον "δέσει τον γάιδαρό του", συνήθως λειτουργεί διαφορετικά ως προς τα όρια, καθώς η μόνη μέριμνά του είναι πως θα τα παρακάμψει, ή θα τα μετακινήσει. Του φαίνεται λογικό, καθώς δεν τον ενδιαφέρει ουσιαστικά ο άνθρωπος που έχει απέναντι του, αλλά η παρτάρα του.

    Το cluster b περιλαμβάνει διαταραχές που εμφανίζουν τέτοιες συμπεριφορές.

    Όσοι είναι υψηλής λειτουργικότητας, είναι σχεδόν αδύνατον να γίνουν αντιληπτοί από ανθρώπους που δεν έχουν ειδικές γνώσεις. Δεν είναι επίσης εύκολο να κατανοήσει κανείς τον τρόπο που σκέφτονται, καθώς η χειριστικότητά τους, τους κάνει να αλλοιώνουν την συμπεριφορά τους, προσδοκώντας την επίτευξη των στόχων. Γενικά, ο εγκέφαλος τους λειτουργεί με έναν ιδιαίτερο τρόπο που οι υπόλοιποι δεν είναι εύκολο να αντιληφθούν.
     
  11. Χμμμμ, μάλλον στο επόμενο.....
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Fair, δεν κάνουν όλοι για όλους.