Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμος και ψυχική υγεία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 21 Δεκεμβρίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Εγώ να δεις...

    Ψυχανεμίζομαι όμως πως δεν θα υπάρξουν εμπεριστατωμένες απαντήσεις.

    Κληρονομικό χάρισμα! 
     
  2. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    Η έκφραση οργής μπορεί να είναι κάτι θετικό γιατί η μη έκφραση της μπορεί να οδηγήσει σε πολύ χειρότερες καταστάσεις.
    Ένας οργισμένος άνθρωπος θα εκτονωθεί διοχετεύοντας όλο το θυμό του σε τρίτους.Έτσι προφανώς προκαλεί πόνο αλλά παράλληλα φανερώνει και την αιτία του θυμού του στους άλλους, δίνει το δικαίωμα στους άλλους να αντιδράσουν, να ρωτήσουν,να μάθουν για αυτόν τον θυμωμένο άνθρωπο και να πράξουν όπως οι ίδιοι κρίνουν,δηλαδή να τσακωθούν μαζί του και να σηκωθούνε και να φύγουνε  
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Σύμφωνοι, ας πούμε ότι αυτή είναι μία θεώρηση.
    Εγώ όμως δεν αναφέρθηκα στη χρησιμότητα της έκφρασης της οργής, παρά στην χρησιμότητα της ίδιας της οργής.
    Το ερώτημα είναι αν έχει θετικά και αν είναι χρήσιμη η ίδια η οργή.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν δεν ήταν θα είχε "φροντίσει" η φύση γι αυτό.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    είναι από προηγούμενα σ/κ
    μεγάλο πλούτο σε σ/κ έχουν προσφέρει οι αυταναφορικά οργισμένοι με όλους και με όλα. μεγάλη οργή για οποιονδήποτε είναι ψύχραιμος και δεν ταυτίζεται με παραγγελία των οργίλων.
     
  6. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Μου´ρχονται στο μυαλο καμια 30αρια οργισμενα τρολλ. Να φτιαξω λιστα και με τα αυταναφορικα οργισμενα νιατα.
     
    Last edited: 24 Ιουλίου 2019
  7. brenda

    brenda FU very much

    Δεν διαφωνώ μαζί σου.
    Εγώ μπορώ να σκεφτώ κάνα δυο θετικά της οργής.

    Απλά ήθελα και την γνώμη των άλλων. Πάντα με την αλληλεπίδραση μπορούμε να αντιληφθούμε πράγματα που είναι έξω από τον δικό μας τρόπο σκέψης.
    Ωστόσο, δεν έμαθα μέχρι τώρα κάτι που δεν ήξερα.
    Θα με υποχρέωνε όποιος μοιραζόταν την άποψη του μαζί μας.
     
  8. Tokyo

    Tokyo Regular Member

    Οργή, κινητήριος δύναμη για δημιουργία η προπόνηση για μένα, αποφεύγω να τη διοχετεύσω σε τρίτους και πάντα με εντυπωσιάζει η ποσότητα ενέργειας, που τελικά μετατρέπεται σε κάτι θετικό.
     
  9. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    σαν τον Σαντ ένα πράγμα! (που είναι ο @Alpha Wolf να μου τα ψάλλει     
     
  10. Iwn1989

    Iwn1989 Regular Member

    Πάντως νομίζω κατά την ταπεινή μου άποψη πως εκείνος που εκδηλώνει τον σαδισμό στο κρεβάτι έχει μικρότερες πιθανότητες να τον διοχετεύσει στην "πραγματική" ζωή..
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Κι εγώ αυτό πίστευα μέχρι πρότινος, αλλά δε νομίζω πως στέκει αυτό σαν σκέψη, γιατί και το κρεβάτι πραγματική ζωή είναι.
    Δεν ξέρω αν ο σαδισμός είναι αμιγώς σεξουαλικός, ακόμη κι αν εκφράζεται στο σεξ μόνο.
     
  12. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Πιστεύω ότι αναζητάς απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς, σε λάθος μερος.

    Σωστε κ τεκμηριωμενες απαντήσεις θα πάρεις μονο από ειδικους. Στην προκειμένη περίπτωση η ειδικη είναι η ψυχιατρική επιστημη. Εκεί πρέπει να αποτανθεις.