Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμός και Edge Play

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος bumblebee, στις 20 Αυγούστου 2019.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    @bumblebee η διαχείριση του υ στην περίπτωση αυτή προϋποθέτει ότι το Κ μπορεί να υπερβεί εαυτόν σε συντομότατο χρονικό διάστημα και ότι το υ δεν έχει στο μεταξύ αμφισβητήσει την θέση του στη σχέση και ό,τι αυτή συνεπάγεται.

    Αυτή είναι μια γνώμη μόνο διότι δεν έχω ποτέ κληθεί να διαχειριστώ τέτοια κατάσταση. Δεν έχει νόημα να το συζητάμε για Κ μαθημενα να κρίνουν εκ του αποτελέσματος. Διότι όταν έχει φανεί το αποτέλεσμα είναι αργά πια.
     
  2. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Υπάρχουν και δύο ακόμα "κίνδυνοι" κατά την γνώμη μου στα edge plays.

    Η μία είναι η φαντασία να ξεπερνάει την πραγματικότητα. Μπορεί να συμβεί σε όλα τα plays απλά στα high risk games υπάρχουν και αντίστοιχα high result-expectations.

    Η άλλη είναι ο φόβος και το άγχος να παγώσουν την συνειδητότητα της στιγμής. Να μην μπορείς να είσαι παρών.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    με δυσκολεύει πολύ ο όρος play, οποιαδήποτε ακρότητα ή μετριότητα κάνω δεν την αντιλαμβάνομαι ως παιγνίδι, το κάνω με πρόθεση, όχι αθλητικά, είναι ο τρόπος που έχω αποφασίσει να την χρησιμοποιώ. η πίεση πάντως που ασκώ στη σουμπα, μου είναι από εξαιρετικά ως ακραία ενδιαφέρουσα.

    η θετική έκβαση είναι καλή εκπαίδευση και προσαρμογή. ο συνομολογημένος στόχος.

    ξανά απ' την αρχή. δεν χάνεται ο κόσμος. κάποιος φορές με κόστος.

    αντίθετα, περιορίζει τη γκρίνια και τις αντοχές σ αυτήν  

    η πίεση εκτός σχέσης δεν μου βγάζει νόημα, ασκώ πίεση από συγκεκριμένη θέση ή ρόλο.
    η πρώτη μέρα μιάς σχέσης ή και μιά εντελώς εφήμερη σχέση, παραμένουν σχέσεις, ο παράγοντας ωρίμανσης είναι καθοριστικός στην βάθυνση και την πλάτυνση της διαδικασίας προσαρμογής και της παραγόμενης ή αντλούμενης απόλαυσης.

    σε δραστηριότητες που υπάρχει ή μπορεί να ενσκύψει επείγουσα ανάγκη επικοινωνίας αδιεξόδου, είναι απαραίτητη η πρόβλεψη τέτοιου μηχανισμού.
    σε δραστηριότητες που δεν μπορεί να πάρει επείγοντα χαρακτήρα ένα αδιέξοδο, δεν είναι απαραίτητος ο μηχανισμός.
    δεν αρκεί ο μηχανισμός.

    θεμελιώδες και αυτονόητο, σε κ/υ και α/σ μόνον (έστω εν όψει). σε άλλα σχήματα γίνονται δεκταί και παραγγελίαι, έχω ακούσει.  


    υγ: είμαι, γιατρέ, εκτός θέματος;
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Δήλωση 1) Φίλτατε Μελισσουλη (μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ έτσι ε 
    Αν νομίζεις ότι αυτά είναι παιχνίδια στα άκρα προσπάθησε να κρατήσεις γυναίκα μακριά από σοκολάτα ένα αναμονή περιόδου  

    Ερώτηση 1) Το νήμα σου από μόνο του απαντά πριν απαντηθεί . Εφόσον είναι ατομικό παιχνίδι άρα όλες οι απαντήσεις είναι δεκτες, σωστά;

    Ερώτηση 2) θα έχει κι αυτό το νήμα ημερομηνία λήξης συμμετοχής σου; Για να ξέρω να μην μπω στην διαδικασία απάντησης στις ερωτήσεις.

    Δήλωση 2) θα ήθελα παρακαλώ οι σκέψεις μου να μην επηρεάσουν την ροη του νήματος .
    Ευχαριστώ  
     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Απλά όλα είναι πολύ σχετικά. Και δεν ξέρω τι να απαντήσω.

    Το blood play, knife play που θεωρείται edge play με ενθουσιάζει.
    Ένα απλό public humiliation το πιο απλό, με απωθεί και με τρομάζει, το θεωρώ μεγαλύτερο "κίνδυνο" και αν φρικαρω σίγουρα το μετά θα είναι πιο δύσκολο από το να έχει πάει στραβά το knife play και να μου μείνει καμιά ουλή.

    Παρτούζες πάρτυ ξένοι να με πιέζουν και να μου μιλούν άσχημα, σε κλειστό χώρο, οκ σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλά πάλι δεν μου δημιουργεί την ίδια φρίκη ψυχολογικά που θα μου δημιουργούσε το " βγες έξω γυμνή, στον κόσμο "

    Είναι σχετικά, όλα. Δεν ξέρω αν θα έλεγα safeword σε κάτι τέτοιο πιθανόν να έκλαιγα με την ελπίδα ότι θα με λυπηθούν και δεν θα το κάνω. Άντε και να το έκανα, και αν όλα Σκατα και το κεφάλι μου δεν βρει τίποτα ωραίο σε όλο αυτό , ούτε καν ότι ευχαρίστησα( Τον) ε τότε μάλλον δεν κάνω και θα έφευγα.

    Σε μια κρίση πανικού όμως θα ενημέρωνα θα το έλεγα, δεν παίζει, θα φαινόταν. Τώρα τι να πω από εκεί και μετά, τα Κ και η ψυχή τους.
     
  6. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Η κλειστοφοβια ειναι παθηση, ενα μπορει να κανει ο σκηνοθετης για αυτο. Αποκλεισμο απο τετοια play η να το χρησιμοποιησει ως απειλη για τιμωρια  

    Σχετικα με κλειστους χωρους, ιδου ενα ψυχολογικο play με υπολογισμενο ρισκο ( και σχεδιο - β)

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Ταπείνωση-Εξευτελισμός-humiliation.4959/page-50

    (αυτο με τον καναπε)

    Θεωρειται edge play το παιχνιδι με τις παθησεις ;
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2019
  7. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Όποτε η τιμωρία για ένα τέτοιο υ είναι το γεμάτο έρωτα βανιλοσεξ που βλέπουμε στα τηλερομαντζα;
     
  8. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Απειλή ή τιμωρία που σχετίζεται με μια πάθηση μου ακούγεται very wrong.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    «την χαρτοσακούλα σου και στην ντουλάπα»  
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    "Μάλιστα, πετάγομαι λίγο πρώτα να αγοράσω ένα πακέτο τσιγάρα και επιστρέφω"
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    μεγάλο σεηφγουορντ
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

      το μεγαλύτερο