Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμός και Edge Play

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος bumblebee, στις 20 Αυγούστου 2019.

  1. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Είναι φοβία. Όχι πάθηση.
    Ένας τρόπος αντιμετώπισης των φοβιων είναι και η ελεγχόμενη έκθεση σε αυτές.
     
  2. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Διορθωνω στη λεξη. Δεν εχω καμια αντιρρηση. Προφανως ο σκηνοθετης εχει και αλλες επιλογες για τις φοβιες. Καμια αντιρρηση.
     
  3. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Μπορείς να το πεις ψυχική πάθηση, δεν είναι λάθος. Είναι πιο γενικό αλλά δεν είναι λάθος.
     
  4. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Συμφωνώ, σε γενικές γραμμές, με την κατηγοριοποίηση αυτή.
    Πιο συγκεκριμένα, οι απόψεις μου είναι:

    Play αμιγώς σωματικής καταπόνησης: τα όρια και οι αντοχές κάθε bottom, δεν είναι σταθερά (εξαρτώνται από την σωματική κούραση που πιθανώς να έχει, την ψυχολογική διάθεση, κλπ).
    Για αυτό και τέτοιου είδους καταστάσεις είναι άκρως ενδιαφέρουσες .. (Αγαπάμε σωματική καταπόνηση).

    Play βιολογικής καταπόνησης: Στην πράξη, τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα για ένα bottom άτομο. Και αάλογα, είναι πολύ εύκολα και για το Top άτομο να τα επιβάλλει. (Μας αρέσει τέτοιου είδους καταπόνηση).

    Play συναισθηματικής καταπόνησης: Για μένα, αυτά δεν ανήκουν σε κατηγορία play .. μάλλον κρύβουν άλλα πράγματα. (Γενικά έχω την χειρότερη άποψη).

    Play εξαναγκασμού: Τέλεια ... Προϋπόθεση, να έχει μακριά μαλλιά .. τα κοντά μας δυσκολεύουν  ) (Αγαπάμε τέτοια παιχνίδια).
     
  5. sigh

    sigh .

    Κάποιες φορές, το πέρας των αυξανόμενης δυσκολίας δοκιμασιών, δίνει την αίσθηση level up σαδομαζοχρησιμότητας, σαν μια s/m εκδοχή του super-mario :Όσο πιο ψηλά ο πήχης δυσκολίας, τόσο πιο ψηλά το σκορ αποδοχής.
    Η προπόνηση, βοηθά στην συνειδητοποίηση : διάκριση ανάμεσα στην αλγολαγνεία και στον μαζοχισμό, στην φαντασίωση και το βίωμα. Τις στιγμές εκείνες, που ένιωθα να προσεγγίζω την πιο ευάλωτη μορφή μου, το σχεσιακό πλαίσιο λειτουργούσε περισσότερο από ένα νεύμα ή μια λέξη, ως safeword.
    Γνωριμία με τα όρια, φλερτάροντας με τις αντοχές : πρώτα φεύγουν τα σημάδια από το σώμα, τα ορατά. και σχηματίζεται μια νοερή κόκκινη γραμμή, σε ο,τι έχει να κάνει με συναισθηματικές οριακές καταστάσεις και λοιπά παρελκόμενα.
     
  6. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Προσωπικες απόψεις (προφανώς).Ως μπρατακι επιδιώκω το edge play...σε όλες τις κατηγορίες και στην συνηθισμένη αλληλεπίδραση  . Όταν μου ζητήσει κάτι που δεν μου αρέσει, την ώρα που δεν μου αρέσει, και επιμείνει (φυσικά) θα ακούσει κ ένα ξεχεσιδι να ανάψουν και τα αίματα. Όποτε ακροβατώ στο χείλος συνεχώς, όρια που δοκιμάζονται και σπάνε συνέχεια - ναι ξέρω τα Ντομς θα αρχίσουν την γκρίνια και γι’ αυτό δεν τους αρέσουν οι μπρατς, ζαλουρα συνέχεια. Γνωστό από παλιά.

    αν οτιδήποτε δεν πάει καλά, η λύση είναι aftercare. Η αν έχεις εκπαιδευτεί, self-care. όχι μόνο σε edge plays, σε οποιαδήποτε σκηνή, ο τρόπος να συνέλθει το σαμπ είναι αφτερκερ.

    Ανάλογα την εκπαίδευση φέρνει τούμπα τον κόσμο του σαμπ μην νομίζεις. Βέβαια μπορείς να ανταγωνιστείς, να προσπαθήσεις να γυρίσεις στο παιχνίδι. Να ελέγξεις πάλι όρια χαχα.

    προσωπικα θεωρώ ότι το safeword είναι καλό να υπάρχει. Αποφεύγονται ατυχήματα. Γνώμη μου πάντα.
     
    Last edited: 6 Μαϊου 2020
  7. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Το ξεχεσιδι το ρίχνεις ασυνείδητα γιατί κάτι οντως σε ενοχλεί πολύ η με ξεκάθαρο σκοπό να προκαλέσεις κάποια αντίδραση ;
     
  8. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Both. Δεν θέλω να το κάνω ΚΑΙ θέλω να δω πως θα αντιδράσει. Και θέλω/ έχω ανάγκη να με υποτάξει  
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν το έχει κάνει ήδη; Scene based είναι η υποταγή;
     
  10. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Και τελευταία ερώτηση. Φαντάζομαι ότι θα έχεις ακούσει για τη έννοια της συναίνεσης και ίσως εχεις διαβασει κακοποιητικες ( ; ) ιστοριες από δω και από κει. Πώς δηλώνεις λοιπόν το πραγματικό σου ΟΧΙ σε κάποιο θέμα που τρως πίεση η γενικά δεν έχεις ΟΧΙ αρκεί να υπάρχει συναίσθημα επιβολης
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Αυτό που περιγράφετε, δεν το λες και D/s.
    Σαδομαζοχιστικά παιχνίδια ναι, μια χαρά το λες.
     
  12. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Αχαχαχα φυσικά και το έχει κάνει, μου έχει αλλάξει τα φώτα. Αλλά η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως.