Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχιστική σταυροφορία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Ηλίας, στις 15 Ιανουαρίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Βρισκόμαστε σε ένα forum που ο πυρήνας του ή αλλιώς η καρδιά του είναι ο σαδομαζοχισμός και σχεδόν όλα τα νήματα μιλάνε για D , για Μ και για s , αλλά για sm ελάχιστα .

    Αναρωτιέμαι … Υπάρχουν μόνο κυρίαρχοι και υποτακτικοί με στοιχεία σαδομαζοχισμού ;

    Σαδιστές ή μαζοχιστές που δεν τους ενδιαφέρει το D/s ή το M/s δεν υπάρχουν ; Τα νήματα που θα ανοίξω για το υπόλοιπο του μήνα θα αφορούν κατά κύριο λόγο το σαδομαζοχισμό . Ήρθε η ώρα να μπούμε στα βαθιά για αυτό το θέμα .

    Το νήμα αυτό αφορά τους χαρακτήρες που τους ενδιαφέρει καθαρά και μόνο ο σαδομαζοχισμός . Υπάρχει κανείς ;
     
  2. Jiannis

    Jiannis Regular Member

    Απάντηση: Σαδομαζοχιστική σταυροφορία

    Φιλε μου πιστευω οπως αλλαζουν οι καιροι ετσι αλλαζουν και οι αναγκες του κορμιου και της ψυχης και τα φυσικα ενστικτα εξελισσονται στο περασμα του χρονου.
    Μην ξεχνας πως οταν ο Μαζοχισμος και Σαδισμος πηραν τα ονοματα τους το κορμι ηταν κατι βρωμικο, μονο μια φυλακη της ψυχης, ανεκφραστο με καθε τροπο, η θρησκεια ακομα και το κρατος κυνηγουσε οτιδηποτε διαφορετικο.
    Στην σημερινη εποχη που οι ρολοι εχουν μπερδευτει, που ολα ειναι ιδια και πια το σωματικο αυτο καθεαυτο δεν κανει την διαφορα η αναγκες ακομα και τα φυσικα ενστικτα εξελιχθηκαν. Πια δεν φτανει η Κυριαρχια του κορμιου η η υποταγη τπυ κορμιου αντιστοιχα, προχωραμε παρακατω παμε και στην ψυχη στο μυαλο στην καρδια που κατα την αποψη μου ειναι και δυσκολοτερα.
    Κατα την αποψη μου οπως ανεφερες και εσυ ο φυσικος σαδισμος και μαζοχισμος δεν ειναι αναγκαιο να συνυπαρχει με την Κυριαρχια/υποταγη οπως την εννοουμε σημερα. προσφορα/αποδοχη Πονου=Ηδονη ειναι ενα πραγμα Κυριαρχια/υποταγη=ερωτικη/φυσικη/ανθρωπινη εκφραση και ηδονη ειναι κατι διαφορετικο. Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον και για αυτο ξεχωριζω παντα το τριπτυχο που ακομα σε αυτο το φορουμ ειναι μαζι. Το ενα δεν ειναι αναγκη να συνυπαρχει με το αλλο, απλα συμβαινει συχνα να ειναι ετσι, χωρις αυτο να σημαινει πως τα καθαρα πληρους χρονου D/s ζευγαρια κανουν στο κρεβατι μονο vanilla καταστασεις. Απλα συγγεντρωνονται σε αλλες τεχνικες απο εκεινες της προκλησης πονου.
    Αποψη μου οπως παντα και καθε αλλη επισης δεκτη
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Υπάρχει κάποιος που να τον ενδιαφέρει "καθαρά και μόνο" ένα πράγμα, μια έκφραση; Επίσης, αν το thread έχει ως θέμα συζήτησης τον σαδομαζοχισμό, καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε αν θα συζητήσουμε για τον σαδομαζοχισμό και σε μορφές πέραν του σαρκικού (όπως ο συναισθηματικός).
     
  4. Elysium

    Elysium Contributor

    Κάνοντας αρχικά την εγγραφή μου στο forum αυτό, είχα την εντύπωση πως το BDSM αφορούσε αποκλειστικά s/m καταστάσεις μιας και αυτές γνώριζα μέχρι τότε και πίστευα πως κάτι τέτοιο θα έβρισκα κι εδώ. Στην πορεία όμως του forum και των γνωριμιών γενικότερα συνειδητοποίησα πως αυτό θεωρείται απλά ένα κομμάτι του BDSM και μάλιστα ένα ίσως πραγματικά ελάχιστο αν πάρουμε υπόψη τα νήματα που ανοίγονται εδώ που ελάχιστα αφορούν το s/m. Κι όμως δύσκολα μπορώ να φανταστώ κάποιον του χώρου που να μην τον ενδιαφέρει και το s/m. Κι ας λένε οι περισσότεροι πως το BDSM είναι περισσότερο εγκεφαλικό.

    Κατάλαβα επίσης από πολλούς πως αυτοί που έχουν σα μοναδικό ενδιαφέρον το s/m θεωρούνται απλά kinky!!! Δεν ξέρω αν αυτό αληθεύει ή όχι αλλά σίγουρα δε σε κάνει να αισθάνεσαι ιδιαίτερα "μέσα στην ομάδα" (άσχετα αν είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο ή όχι).
    Το ερώτημα του Ηλία είναι και δικό μου. Τελικά το BDSM αφορά μόνο D/s ή κυρίως D/s; Αν ναι, με συγχωρείται Κύριοι και Κυρίες Κυρίαρχοι αλλά τα μαστίγια τα έχετε ως αντικατάστατα των σκήπτρων;

    Υ.Γ. Επιπλέον για ποίο λόγο δεν υπάρχουν στο status επιλογές masochist, sadist κλπ;
     
  5. Jiannis

    Jiannis Regular Member

    Απάντηση: Σαδομαζοχιστική σταυροφορία

    Αυτο ειναι ακριβως που εννοω. Ολοι στον ελληνικο χωρο βλεπουν σαν συνολο το BDSM. Εγω μεσα σε αυτο βλεπω 3 διαφορετικα πραγματα που σχετιζονται κατα καποιον τροπο μεταξυ τους. Καποιος καθαρος σαδιστης, μαζοχιστης αντιστοιχα δεν ειναι αναγκαιο να ειναι ΚΑΙ Κυριαρχος η υποτακτικος και αντιστροφα. Πιστευω μιλοντας για σαδισμο/μαζοχισμο ειναι καθαρα ενα σωματικο παιχνιδι και η ηδονη που λαμβανει κανεις απο τον πονο. Την προσφορα η αποδοχη αυτου.
    Ο ψυχικος πονος απο την αλλη μερια εχει πιο πολλα Μ/ς χαρακτηριστικα. Και ποσες φορες εχουμε ακουσει της υποτακτικες αυτου του φορουμ να λενε πως δεν ειναι ο πονος που τις ικανοποιει αλλα η εντολη Του. Οποτε δεν μπορουμε να μιλησουμε για καθαρους μαζοχιστες. Πιστευω στις περισσοτερες Μ/ς σχεσεις χρησιμοποιειται ο πονος σαν αποδειξη της υπακοης παρα σαν ηδονη αυτος καθεαυτος. Και δεν εχω ακουσει και πολλους Κυριαρχους να παραδεχονται την απολαυση στην προσφορα πονου απο μονη της αλλα σε σχεση με την εκπαιδευση της υποτακτικης τους. Ισως απο φοβο; Απο ντροπη;


    Πολυ σωστη η ερωτηση σου. Οπως επισης γιατι ολα μαζι σε θεματα γενικης συζητησης και οχι διαφορετικα για το καθενα; B/D, D/s, S/M. Ετσι ωστε να μην μπερδευονται ολα.

    Δεν τις θεωρω ιδιες. Εκτος και αν δεν καταλαβινω τι εννοεις.

    Καθολου ασχημο το θεμα σου Ηλια, ενας χωρος που προσδιοριζει ακομα τον εαυτο με ομορφα ερωτηματα. Ειχες ακομα πιο παλια πιασει λιγο το θεμα σε ενα thread που ετυχε να διαβασω χτες το βραδυ. https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=6847

    Μιας και δεν θεωρω τον εαυτο μου καθαρο σαδιστη αλλα Κυριαρχο που χρησιμοποιω ελαχιστα πρακτικες πονου θελω να ακουσω και την αποψη των αλλων.Και οντας αρκετα καινουργιος στον χωρο.
     
  6. katerina28

    katerina28 Regular Member

    Εμένα για παράδειγμα με ελκύει ο πόνος. Με εκνευρίζουν αφάνταστα οι εκφράσεις "σκλάβα, αφέντης, κύριος, υποτακτική" και τέτοια. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μιλήσω με κάποιους για είδη βασανιστιρίων, εργαλεία, μεθόδους.
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Καλέ μου φίλε Lost Boy, το βασικό κομάτι στο οποίο εστιάζεται το BDSM ήταν, είναι και θα είναι το S/M. Αν και μπορεί να υπάρξει όντως BDSM που να βιώνεται μόνο μέσα από μια σχέση Κυριαρχίας - υποταγής, στην πραγματικότητα, η καρδιά του BDSM ξεκινάει από το S/M. Χωρίς το στοιχείο του πόνου, ή έστω της απειλής του πόνου, η εμπειρία δεν είναι ξεκάθαρη. Απεναντίας, θεωρώ πως το D/s χωρίς το στοιχείο του πόνου, είναι αυτό το κομμάτι που τελικά συνορεύει με το κατακαημένο kinky* και όχι το S/M. Οπότε η απάντηση μου σε αυτό είναι: Ούτε να το σκέφτεσαι: από πλευράς "καθαρότητας" - "purity", μάλλον το αντίθετο συμβαίνει...

    Από την άλλη, όταν από το S/M, λείπει το στοιχείο της υποταγής και του εξευτελισμού, η εμπειρία είναι λίγο πιο περιορισμένη. Ένας υποτακτικός μαζοχιστής μπορεί να βιώσει πολύ πιο έντονα την εμπειρία μέσα από ένα session, από έναν απλό μαζοχιστή. (Sorry DeSade, εξακολουθώ να διαφωνώ με αυτή την θέση σου στο θέμα...Το βλέπω από την άλλη όχθη.)

    Η διαφορά ανάμεσα στα δύο για ένα τέτοιο άτομο (όπως είμαι και εγώ), αν το θέσουμε αναλογικά, είναι ότι είναι ο έρωτας με ένα σκληρό καυτό γαμήσι (excuse my language). Και τα δύο είναι εξαιρετικές εμπειρίες, απλά ο έρωτας σε γεμίζει πιο πολύ, χωρίς να αποκλύει όμως ποτέ και ένα καυτό σκληρό γαμήσι. Η ουσία βρίσκεται πάντα στο τι ζητάει ο καθένας προσωπικά, για αυτό και υπάρχουν αυτές οι προτιμήσεις.

    Το Top/bottom είναι φτιαγμένα για να περιγράψουν τους όρους sadist/masochist, που μπορεί να έχουν μια άσχημη βαρύτητα σαν λέξεις. Προσωπικά, προτιμώ να λέω πως είμαι υποτακτικός, παρά μαζοχιστής. Από την άλλη, δεν χρησιμοποιώ ποτέ τον όρο "σαδομαζοχιστής", μια και παραπέμπει αυτόματα σε καρικατούρες - παύλα - πρωτοσέλιδα εφημερίδων περί "ανωμαλιών στην Βίλα των Οργίων". Ο όρος έχει υποστεί σοβαρή αλλίωση και για αυτό το λέμε BDSM, για να μην μας κοιτάνε σαν τέρατα! Στην Ολλανδία, π.χ., που είναι πιο cool με το θέμα, εξακολουθούν να το λένε S/M και τέλος!


    ~~~~~~~~~~~~~~~~~

    * Ένας χαρακτηρισμός που κατά καιρούς αποκτά μια έννοια non-trendy, unpure, wrong way, geeky, και άλλα μειωτικά
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2007
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Ευχαριστώ phoenixxx, η τοποθέτησή σου με κάλυψε 100%.
    Μακάρι να το βλέπουν όλοι από αυτή τη γωνία. Το BDSM εξάλλου είναι συνδυασμός πολλών στοιχείων που έχουν αναφερθεί και που πολύ ή λίγο έχουμε όλοι μέσα μας.
     
  9. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Πάντως, έχετε δίκιο σε αυτό το νήμα.
    Τελευταία έχει παραμεληθεί αρκετά το S/M.
    Στο χέρι σας λοιπόν είναι να το αναβιώσετε!

    Όπως και να έχει, οι περισσότεροι εδώ μέσα ασχολούνται με αυτό, είτε το βιώνουν σαν εμπειρία, είτε μέσα από μια σχέση M/s. Όχι όμως πως δεν γράφονται εδώ μέσα πράγματα για το S/M, μην τρελαθούμε κιόλας!

    Θέστε θέματα λοιπόν! Τα πολλά λόγια είναι φτώχια!
    Σας παροτρύνω να Ρ/ρωτείστε, να Μ/μάθετε, να Α/απαντήστε, να Σ/συζητήσετε για το S/M και τις τεχνικές του!

    @ Lost Boy  
     
  10. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Στο παρελθόν είχα γνωριστεί με έναν άνδρα με καθαρά μαζοχιστικές επιθυμίες. Όχι υποτακτικός, όχι σκλάβος, απλά μαζοχιστής.

    Όταν λοιπόν έφτασε η στιγμή να πραγματωθούν κάποια από αυτά που συζητούσαμε, διαπίστωσα πως οτιδήποτε πέρα από τον πόνο του προκαλούσε όχι μόνο δυσαρέσκεια, αλλά επιπλέον του δημιουργήτο η εντύπωση ότι αυτομάτως απαξίωνα την προσωπικότητά του και αυτό τον έκανε να αισθάνεται άβολα και του δημιουργούσε μεγάλο εκνευρισμό.

    Το μόνο που πραγματικά επιζητούσε ήταν πρακτικές που προκαλούσαν τον πόνο στο κορμί του. Όχι D/s λοιπόν αλλά μόνο s/m.

    Όπως ήταν φυσικό για εμένα, δεν μπόρεσα να το συνεχίσω διότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να με καλύψει από μόνο του. Δεν μπορώ να λειτουργήσω κατ΄ αυτό τον τρόπο δίχως να έχει προηγηθεί εγκεφαλική διεργασία. Δε δύναμαι να προξενήσω πόνο σε άνθρωπο που μου παραδίδει μόνο το κορμί του, χωρίς να μου έχει παραδώσει και μέρος των άϋλων στοιχείων του εαυτού του. Ο σαδισμός, όπως το αντιλαμβάνομαι για τον εαυτό μου, ενυπάρχει και λειτουργεί μαζί με το εγκεφαλικό παιχνίδι. Το bdsm είναι ο συγκερασμός πολλών διαφορετικών στοιχείων. Είναι αλληλένδετα κομμάτια που η παρουσία του ενός συμπληρώνει και ενδυναμώνει το άλλο.
     
  11. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Σαδομαζοχιστική σταυροφορία

    Πιστεύω πως οι σαδομαζοχιστές μαζί με τους hard kinky είναι περισσότεροι από τους BDSMers.Για υτό και πολλές σχέσεις κρατάνε λίγο.Ταυτίζουν το μαζοχισμό και το σαδισμό ,με υποταγή και κυριαρχεία αντίστοιχα.Όταν ,λοιπόν, τεθεί στην καθημερινότητα το θέμα της πραγμάτωσης του όρου της σχέσης,ένας στους δύο λακίζει.Συνήθως το διαζύγιο πέφτει από την
    πλευρά των "Κυριάρχων",για ευνόητους λόγους.Αντέχουν λιγότερο στην ακούσια ή εκκούσια αυτή πλάνη.Επίσης με την πεποίθηση πως είναι λίγοι-ες ανάμεσα στους πολλούς,είναι δεδομένη πλέον η κατάσταση του να έχουν πιο πολλές εμπειρίες ,λόγω της μειονότητας τους στην "πιάτσα".Δηλαδή ισχύει αυτό που λέγαν στις παλιές ελληνικές ταινείες "πρόσεχε κακομοίρη μου,γιατί "ΝΑ" τα προξενιά!"
    Οι "υποτακτικοί/ες" έχοντας μεγαλύτερες ανάγκες λόγω πλεονασμού στην "πιάτσα",αλλά και λόγω των περισσότερων και διαφόρων hard """" στοιχείων που τους διέπουν έχουν μεγαλύτερες αντοχές και μεγαλύτερους προσανατολισμούς.Ένας perv υποτακτικός θέλει την Άρτα και τα Γιάννενα για να νιώσει ουσιαστική πληρότητα. Πως ικανοποιείται;Τυχεροί ,λοιπον, οι Γερμανοί..

    Ένα ερώτημα που θα ήθελα να κάνει προσωπικά ο καθένας στον εαυτό του και ας μη μου δοθεί απάντηση εδώ.Πόσοι και πόσες θα προτιμούσαν μια καθαρά σαδομαζοχιστική εμπειρία ή και σχέση από μία BDSM?
    Και πόσοι έχουν αναρρωτηθεί μήπως οι σαδιστικές/μαζοχιστικές τους τάσεις ,τους οδήγησαν να πιστεύουν πως έχουν και Κυριαρχικές ή υποτακτικές κλίσεις πέραν του δέοντος;
    Δυο τα ερωτήματα τελικά.Την καλησπέρα μου...

    Υ.Σ.Συμφωνώ με τον Lostboy.Δεν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι όροι στο status και διαφωνώ πως οι όροι top/btm μπορούν να τους αντικαταστήσουν ή να τους αντιπροσωπεύσουν.Ο top γαμάει ,δεν βασανίζει...
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2007
  12. Jiannis

    Jiannis Regular Member

    Απάντηση: Σαδομαζοχιστική σταυροφορία

    Λοιπον ο Incomplete με βρισκει απολυτα συμφωνο σε ολα αυτα τα ομορφα που εγραψε και αυτο εννοησα και παραπανω. Ο λογος που εψαξα τις καποιες λιγες τασεις μου ερωτικου σαδισμου ηταν οι Κυριαρχικες μου τασεις (και διευκρινιζω παλι μιλαω παντα για την σωματικη προσφορα/αποδοχη πονου). Θα προτιμουσα και θα διαλεγα παντα μια πληρους χρονου D/s σχεση παρα μια σαδομαζοχιστικη εμπειρια. Το οτι αυτα τα δυο τοσο διαφορετικα(και ομως κατα μια εννοια ιδια) συνχεονται το βρισκω κριμα. Βρισκω τον ψυχικο πονο πολυ πιο ενδειαφερων, την ταπεινωση, τον εξευτελισμο, το δεσιμο κλπ.

    Και εχω και εγω ενα ερωτημα να κανω που εχει καποια σχεση με το θεμα πιστευω. ο σαδομαζοχισμος ειναι καθαρα ενας τροπος ερωτικης εκφρασης και εχω ακουσει συχνα ειδικα απο καποιες υποτακτικες και σκλαβες να λενε πως το D/s M/s τους εκφραζει ερωτικα. Βρισκω πως δεν ειναι μονο τροπος ερωτικης εκφρασης αλλα τροπος ζωης. Η μηπως παλι δεν καταλαβα κατι καλα;

    Υ.Γ. συμφωνω με τους παραπανω πως ο top/bottom ειναι ενας διαφορετικος τροπος εκφρασης απο εκεινη του καθαρου σαδομαζοχισμου.