Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Κι εγώ "τερματίζω" την συμμετοχή μου στο νήμα με τ' ακόλουθα. Όποιος/α θα το ήθελε, ας συνέδεε τις "τελείτσες" και ας έβγαζε τα συμπεράσματα του/της.

    - https://el.wiktionary.org/wiki/κυριαρχία

    Κυριαρχία, θηλυκό

    H εξουσία, η δυνατότητα να ορίζει μια ομάδα ή άτομο καταστάσεις με απόλυτο τρόπο.

    Κυριαρχία :

    https://el.wikipedia.org/wiki/Κυριαρχία


    - * Υποταγή :

    https://el.wiktionary.org/wiki/υποτάσσω

    υποτάσσω, εξαναγκάζω κάποιον να εξαρτιέται από τις διαταγές μου.



    - https://el.wikipedia.org/wiki/BDSM

    Bottom Γενικός όρος που δηλώνει άτομο συνήθως - αλλά όχι υποχρεωτικά - υποτακτικού προσανατολισμού (sub, slave), το οποίο αποτελεί παθητικό μέλος σαδομαζοχιστικής συνεδρίας (session) σε δεδομένο χώρο και χρόνο.

    Top Γενικός όρος που δηλώνει κατά κανόνα - αλλά όχι υποχρεωτικά - άτομο κυριαρχικού προσανατολισμού (Dom/me, Master, Mistress) που αναλαμβάνει τον έλεγχο εντός συγκεκριμένης συνεδρίας σε δεδομένο χώρο και χρόνο.
    Υποσημείωση: Οι όροι Top και bottom είναι επί το πλείστον δηλωτικοί ρόλων σε συγκεκριμμένες δράσεις (συνεδρίες, public plays, κ.λ.π.) παρά το συνηθισμένο φαινόμενο να επιλέγονται από πολλά άτομα ως status, κάτι το οποίο αποτελεί καθιερωμένη de facto πρακτική στο BDSM lifestyle.

    Dom, Domme - Κυριαρχικός/η Το άτομο που έχει την εξουσία και τον έλεγχο επί ενός υποτακτικού ατόμου. Συνώνυμο : Top, συνηθέστερα όταν πρόκειται για περιστασιακές συνεδρίες (sessions).

    Domination and submission, D/s, D&s - Κυριαρχία και υποταγή, Κ/υ Η συναινετική ενδυνάμωση, αλληλοσυμπλήρωση του ενός μέλους μίας σχέσης από το άλλο με σκοπό την ερωτική κορύφωση.

    - https://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_BDSM

    Bottom: one who receives physical sensation from a top in a scene.
    Bottom : Εκείνος/η που λαμβάνει φυσική/σωματική αίσθηση από τον Top σε μια σκηνή.
    Masochism : Act of receiving pain for sensual/sexual pleasure.
    Μαζοχισμός : Η πράξη του λαμβάνειν πόνο για αισθησιακή/σεξουαλική ικανοποίηση.
    Masochist: Person who enjoys pain, usually sexually.
    Μαζοχιστής : Άτομο που απολαμβάνει τον πόνο, συνήθως σεξουαλικά.
    Sadism : The act of inflicting pain.
    Σαδισμός : H πράξη του να προξενώ πόνο.
    Sadist: Person who enjoys inflicting pain, usually sexually.
    Σαδιστής : Άτομο που απολαμβάνει να προξενεί πόνο, συνήθως σεξουαλικά.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

    Κλείνοντας, αν δεν απατώμαι, ο/η σαδιστής/ρια δεν ενδιαφέρεται/δεν θέλει, ν' ασκήσει κανένα ψυχολογικό έλεγχο, απολαμβάνει μόνο την πρόκληση πόνου ( ψυχολογικού ή σωματικού ή και των δυο μαζί ) στον/στην μαζοχιστή/ρια.
    Δεν του/της εκφράζει καμία θέληση να τον/την ελέγξει ψυχολογικά, του/της εξέφρασε όμως την θέληση του/της να τον/την πονέσει ( βούληση του σαδιστή>εσωτερικός κόσμος, έκφραση βούλησης>εξωτερικός κόσμος ).
    Ο/η μαζοχιστής/ρια δεν ενδιαφέρεται/δεν θέλει, να παραδώσει τον ψυχολογικό του/της έλεγχο στον/στην σαδιστή/ρια, απολαμβάνει μόνο την λήψη πόνου ( ψυχολογικού ή σωματικού ή και των δυο μαζί ) που του προκαλεί ο σαδιστής/ρια.
    Δεν του/της εκφράζει καμία θέληση να του/της παραδώσει τον ψυχολογικό έλεγχο επάνω του/της, του/της εξέφρασε όμως την θέληση του/της να λάβει από κείνον/η πόνο ( βούληση του μαζοχιστή>εσωτερικός κόσμος, έκφραση βούλησης>εξωτερικός κόσμος ).

    Παρατήρηση δική μου : Προξενώ/λαμβάνω πόνο, δεν συνεπάγεται ότι Κυριαρχώ/υποτάσσομαι.
    Η BDSMική Κυριαρχία/υποταγή έχει σαν θεμέλιο την εκπεφρασμένη επ' αυτών βούληση τόσο του πομπού όσο και του δέκτη.
    Αφού δεν φτάνει, να υπάρχει η θέληση Κυριαρχίας στο μυαλό του ενός και η θέληση υποταγής στο μυαλό του άλλου.
    Πρέπει να τις εξωτερικεύσουν και να τις κάνουν γνωστές ο ένας στον άλλο.
    Όταν οι δυο βουλήσεις συναντιούνται στον εξωτερικό κόσμο, έχουμε την συναίνεση.

    Και όπως όλοι/ες γνωρίζουμε οι BDSMικές Κυριαρχία και η υποταγή βασίζονται στην συναίνεση.
    Και η συναίνεση με τον εξαναγκασμό παίζουν γροθιές. ( Κοιτάξτε * )
    Μετά εγώ μίλησα απ' το εισαγωγικό post για Service Topping, δηλαδή καθοδηγούμενο από τον/την bottom.
    Τι θα ήταν το Service Topping, πιστεύω ότι το γνωρίζετε.
    Αλλιώς, ανατρέξτε σε πρότερες παρεμβάσεις σ' αυτό το νήμα και τον όρο σίγουρα θα τον βρείτε κάπου.

    Καλή συνέχεια σε όλοι, μικροί και μεγάλοι
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2015
  2. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    @Tenebra_Silente με την ίδια λογική δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν δέχεσαι το αυταρχικός σκλάβος;

    Γενικώς, δεν μπορώ να καταλάβω, είδικα σε ότι αφορά τον κυρίαρχο, ποιός θέτει τα όρια του; Αν είναι κυρίαρχος και καυλώνει να μαστιγωθεί γιατί να μην μαστιγωθεί; Γιατί θα σταματήσει να είναι κυρίαρχος δηλαδή αν θελήσει να πονάει; Μα να μην κάνει αυτό που του αρέσει δεν σημαίνει ότι παραχωρεί την κυριαρχία του; (Γκέντελ you, superstar!!)
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ξέρεις τι δεν είχα δεχθεί? Όλο το "πανηγυράκι" που είχε ανοίξει μεταξύ μας πριν το αυταρχικός σκλάβος.
    Και που είχε να κάνει με τις όποιες σχέσεις μου με κάποια συμφορουμίτισσα.
    Γιατί μετά από κείνο και στο λέω με κάθε ειλικρίνεια, δεν σε διάβασα.
    Μετά, δεν είπα ποτέ ότι δεν το δέχομαι βρε @guruni, τουναντίον, σου είχα πει, εσύ ξέρεις τι είσαι. Είσαι καλά? Εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει.

    Για μένα αντικειμενικοί είναι μόνο οι ορισμοί που δίνουμε στα διάφορα status και καταστάσεις.
    Από κει και πέρα δεν αποκλείω καμία πιθανή εξίσωση, καμία χροιά, κανένα φετίχ.
    Τώρα τι λέω/γράφω εγώ, είναι απλά οι σκέψεις μου.
    Δεν το παίζω δάσκαλος, που δεν είμαι σε καμία περίπτωση και ούτε το θέλω.
    Κουβέντα πήγα ν' ανοίξω. Δέχομαι την διαφωνία, δέχομαι ότι για πολλούς/ες είναι σχήμα οξύμωρο.
    Το έγραψα ήδη απ' το εισαγωγικό post ότι θα ήταν κάτι το μη σύνηθες.

    Να πω, ότι κάτι δεν υπάρχει, επειδή για κάποιους δεν γίνεται να υπάρχει.
    Και αν σαν επιχειρήματα μου δίνονται αξιώματα, δεν υπάρχει καμία περίπτωση ν' αλλάξω σκεπτικό.
    Αλλά στο κάτω κάτω της γραφής και να μην αλλάξω σκεπτικό σε κάτι, δεν νομίζω ότι θα έρθει και η συντέλεια του κόσμου.
    Αν με θεωρούσα τόσο σημαντικό, θα είχα ήδη παραγγείλει ζουρλομανδύα χαχαχα.   

    Υ.Γ. Μα να μην κάνει αυτό που του αρέσει δεν σημαίνει ότι παραχωρεί την κυριαρχία του; (Γκέντελ you, superstar!!)

    Για μένα αυτή σου η φράση που "υπογράμμισα" με italics, τα λέει όλα.
    Απλά σ' αυτή την περίπτωση είναι θέμα του/της υ, να κρίνει αν του/της κάνει μια από τις δυο επιλογές που έδωσα στο εισαγωγικό post του νήματος.
    Και αν δεν του/της κάνει καμία, έχει κάθε δικαίωμα να ζητήσει απ' τον/την Κ release.

    ( Έκανα edit και έβαλα την φράση σου σαν Υ.Γ. Γιατί δεν ήξερα πως να την κάνω quote, είμαι μεγάλο γίδι χαχα   )
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2015
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    κάποτε ο Νιονιος είχε πει "δεν είμαι πασοκα ,δεν είμαι ούτε κκε , είμαι ότι είμαι, κι οτι τραγουδώ για σε"  ...
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

     
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αααυτό! ...στο οποίο υπάρχει και το άλλο εκπληκτικό δίστιχο...
    "οι μειοψηφίες τάγματα ξυπόλητα ,σκαρφαλώνουν μέσα σε σκοτάδια απόλυτα" ...
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πλέον προσπαθώ, να προσέχω τι γράφω όχι από φόβο - εδώ δεν φοβάμαι να υποστηρίξω την γνώμη μου στον έξω κόσμο και σε καταστάσεις που για μένα θα είχαν αληθινό κόστος. Εδώ θα κολλήσω? -, αλλά επειδή με κούρασαν τα "μαλλιοτραβήγματα" δίχως ουσία.
    Το δίστιχο που παρέθεσες, για μένα είναι το καλύτερο όλου του τραγουδιού. Και καθ' όλα ταιριαστό με την ιδέα του νήματος.
    Να σεντονιάσω και λιγάκι με προσωπικό ανέκδοτο απ' τα φοιτητικά μου χρόνια.
    Είχα μια πρώην ξένη, συμφοιτήτρια. Δεν γούσταρε ότι πήγαινα συχνά πυκνά σε διαδηλώσεις και ότι ήμουν εγγεγραμμένος σε κάποιο κομματικό circolo.
    Με βρίσκει μια μέρα με την παλαιστινιακή Keffiyeh στο λαιμό.
    Σημάδι ότι την προηγούμενη είχα πάει σε πορεία για κείνο τον λαό.
    Και μου λέει : Τελικά πήγες. Αφού δεν είσαι Παλαιστίνιος, τι σε κόφτει?
    Κι εγώ της είχα απαντήσει : Είσαι ή δεν είσαι εγγεγραμμένη σε οικολογική οργάνωση κατά του κυνηγιού της φώκιας? Και είσαι μάλιστα κι ενεργή ακτιβίστρια? Είσαι.
    Αφού δεν είσαι φώκια, τι σε κόφτει?

    Φαίνεται εντελώς άσχετο με το νήμα τ' "ανέκδοτο μου", μάλλον όμως δεν είναι.   
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2015
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Οχι, δεν είναι .
    Το χειρότερο όμως ,- και αυτό είναι άσχετο με το νήμα σου, αλλά είναι μια σκέψη που έκανα αυτόματα διαβάζοντας το "ανέκδοτο" και θέλω να την "ξεράσω"- είναι η εσωτερίκευση της λογικής του κοινωνικού αυτοματισμού και μάλιστα από "προοδευτικούς" ανθρώπους...
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ξέρεις ποιο είναι κατ' εμέ το χειρότερο απ' όλα? Ότι αντί να κοιτάμε την ουσία των πραγμάτων, πολλές φορές κολλάμε στην ετικέτα. Γιατί η επιφάνεια είναι πάντα πιο εύκολη να την ακουμπήσουμε.
    Και στην "μετάφραση" χανόμαστε συνειδητά και όχι κατά λάθος ή από αδυναμία επεξεργασίας.
    Αν το βάθος σε οτιδήποτε και για οποιονδήποτε λόγο δεν μας βολεύει, αν υπονομεύει τ' όποιο status quo, που κοίτα κοίτα είναι υπέρ μας.
    Οποιαδήποτε διαφορετική/αντίθετη άποψη όσα λογικά επιχειρήματα κι αν την συνοδεύουν, απορρίπτεται συλλήβδην.
    Εγώ την ονομάζω λογική της "μειονοτικής" πλειονότητας. Αφού το γουστάρουμε ή όχι ( μιλώντας για BDSM ή για φετιχισμό ), είμαστε κοινωνικώς η μειονότητα.
    Το ζήτημα είναι ότι οι "προοδευτικοί" σκαλώνουν στην "ανοιχτομυαλιά" τους και οι "συντηρητικοί" στην "κλειστομυαλιά" τους.
    Καταλήγοντας να γίνουν το ίδιο χάλι, αλλά που χρησιμοποιεί διαφορετικά ονόματα.
    Αφού οι μεν προσπαθούν να επικρατήσουν στους δε και κανείς δεν δέχεται αληθινά το ίσο δικαίωμα στην ύπαρξη.

    Η "εργοστασιακή αλυσίδα κατασκευής" πρέπει να βγάζει πανομοιότυπα μοντέλα, για να παράγει "σωστά". Για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των αληθινών (Επι)κυριάρχων.
    Όλα είναι σαν τις μπαμπούσκες, η μεγάλη ξύλινη κούκλα που μέσα έχει μια πιο μικρή και πάει λέγοντας. Το BDSM σαν χώρος, σαν "κοινότητα" είναι μια από τις πολλές μικρές ξύλινες κούκλες.
    Και οι μικρές ξύλινες κούκλες διαφέρουν απ' την μεγάλη μόνο στο μέγεθος, ο τρόπος λειτουργίας τους παραμένει ο ίδιος.
    Αλλά τι λέμε τώρα οι δυο τρελοί ε ?  

    Υ.Γ. Μωρέ, εγώ "άσχετα" σαν αυτό το δικό σου τα λατρεύω.
    Γιατί μόνο άσχετα δεν είναι. 
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2015
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    [QUOTE="Tenebra_Silente, post: 536985, member: 26170"
    ...Αλλά τι λέμε τώρα οι δυο τρελοί ε ?  

    [/QUOTE]

    δε ξέρω για μένα, αλλά εσύ μόλις έκανες μια απο τις πιο μεστές και ουσιώδεις τοποθετήσεις σου στο φόρουμ. Λάικ εις την νιοστήν! 
     
  11. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    δε ξέρω για μένα, αλλά εσύ μόλις έκανες μια απο τις πιο μεστές και ουσιώδεις τοποθετήσεις σου στο φόρουμ. Λάικ εις την νιοστήν! [/QUOTE]

    Μάλλον με βάρεσε ο ήλιος κατακούτελα, αλλιώς δεν εξηγείται χαχαχα.
    Ας σοβαρευτώ λιγάκι...
    Αν δεν μου έδινες το "πάτημα" με την δική σου παρέμβαση, η δική μου δεν θα γεννιόταν καν.
    Αφού ο δικός μου συλλογισμός ήταν πιθανότητα μια συνέχεια του δικού σου.
    Άρα την τοποθέτηση μαζί την κάναμε.
    Σ' ευχαριστώ πολύ, με τιμάς. Και σταματώ εδώ, μην παρεξηγηθώ, ότι σου κάνω σερενάτα.  

    Υ.Γ.

    Το τσάκισες το quote και έκανα "ακροβατικά" χαχαχα....   
     
  12. gkass

    gkass τέταρτος τοίχος

    για εναν περιεργο λογο (μωρε μια χαρα τον γνωριζω αλλα δεν θα τον κανω βουκινο) παρακολουθω ακομα αυτο το νημα που ολο τερματιζει και τελειωμο δεν εχει

    μια δυο φρασουλες ομως θελω να αφησω

    η τελευταια γραμμη του δικου μου ποστ δεν ηταν ειρωνικη....αλλου υπηρξε το ενα μοναδικο ειρωνικο σχολιο!

    πολλοι προσπαθησαν να σπασουν ταμπου, στερεοτυπα και ταμπελες.....πολλα κυματα σηκωσαν, αλλα οι περισσοτεροι την ευθραυστη επιφανεια του νερου δεν την διαπερασαν....και αυτη την αισθηση μου αφησε αυτο το νημα.

    ειλικρινα στο λεω, δεν κατακρινω ουτε εσενα ουτε τις αποψεις που εκφραστηκαν εδω ....απλα μια κριτικη διατυπωνω.

    Αυτααααααααα......