Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

(Σαδο)μαζοχιστής/ρια Κυρίαρχος/η και D/s : Service Topping και D/s σε προσωρινή " διαθεσιμότητα " ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 23 Αυγούστου 2015.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Επομένως θεωρείτε ότι switch είναι κανείς σε επίπεδο session ή τέλος πάντων σεξουαλικοσωματικής σχέσης;
    Δεν διαφωνώ (ίσα ίσα συμφωνώ μέχρι κεραίας σε όλο το ποστ), απλά διευκρίνιση θα ήθελα  
     
  2. gaby

    gaby Guest

    @margarita_nikolayevna

    Έχω την εντύπωση ότι στο παλμαρέ των switch δεν υπάρχει η ανταλλαγή ελέγχου εκτός παιχνιδιού. Περαιτέρω συμπεράσματα δεν μπορώ να βγάλω  

    @Tenebra_Silente

    κύριε νηματοθέτη με το κινητό δεν βολεύομαι να πω τις σκέψεις μου, σε κανένα δεκαήμερο θα μπορώ ή αν επχει σβήσει τότε η κουβέντα σε μια επόμενη αναβίωση του νήματος  

    Θα ήθελα όμως - και καλά   - να σχολιάσω δύο πράγματα,

    λες για επιφανειακότητα, πώς θα σου φαινόταν λοιπόν αν και σε σχέση D/s σαν του παραδείγματος που έθεςες στο νήμα αυτό, εξοβέλιζες κάθε θέμα "κύρους" μεταξύ σας; Η ει δυνατόν και πλήρης γύμνια δεν θα απελευθέρωνε αλλιώς την επιθυμία;

    Το άλλο είναι μάλλον άσχετο. Κινητοποιούμαι ακτιβιστικά μόνον σε θέματα που με περιλαμβάνουν και αυτό θεωρώ "πράττειν σωστά" κατά Αριστοτέλη. Πού είναι το λάθος;  
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Κι εγώ την ίδια εντύπωση έχω αλλά επειδή δεν έχω κανέναν στο περιβάλλον μου που να υποστηρίζει το αντίθετο θα ήθελα και κάποια άλλη γνώμη  
    Γενικά έχω αυτή την απορία: αφού η υποταγή και η Κυριαρχία είναι δυο "άκρες" του ίδιου άξονα, πώς γίνεται να συνυπάρχουν;
    Ας περιμένουμε και κάποια άλλη άποψη αν έλθει  
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Θεωρώ ότι το switch δεν έχει σχέση με το D/s. Τουλάχιστον μεταξύ των ιδίων προσώπων. Υπάρχει η περίπτωση κάποιος Κυριαρχικός να δημιουργήσει συνθήκες ώστε η υποτακτική του να κυριαρχήσει σε κάποιαν άλλη υποτακτική αλλά αυτό θα το έλεγα ειδικό switch, το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με D/s.
     
    Last edited: 29 Αυγούστου 2015
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Παρουσία του όμως ή γενικά;
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Υπο τον έλεγχο του.
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Ασχέτως παρουσίας του (φυσικής) υποθέτω. Αντιληπτό  
    Να ρωτήσω και κάτι άλλο (μέχρι πρηξίματος μπορώ να ρωτάω...χαχαχα): θα μπορούσε η ίδια η υποτακτική να δηλώσει την επιθυμία για σουίτσινγκ και μάλιστα όχι απλά σε επίπεδο παιχνιδιού αλλά να έχει τέτοιες συνευρέσεις γενικά; Ή και σχέσεις;
    Εννοώ εσείς (αν δεν γίνομαι αδιάκριτη θέλετε μου απαντάτε βέβαια ) πώς θα νιώθατε για ένα τέτοιο αίτημα; Πώς θα το θεωρούσατε;
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Φυσικά και θα μπορούσε να το ζητήσει. Το θέμα είναι αν θα το επέτρεπε ο Κύριος της.
    Αν ο Κύριος της αδιαφορεί, στο στιλ "κάνε οτι θέλεις", μάλλον την ετοιμάζει για σουτάρισμα.
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Συμφωνώ.
    Αλλά σε ένα τέτοιο "αίτημα" πώς νιώθει; Ότι ακυρώνεται;
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

     
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις  
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ίσως αν αποκαλούσαμε αλγολαγνεία την επιθυμία του Κ ή/και υ για πόνο, να είχε άλλη ροή η συζήτηση. Γιατι ο σαδομαζοχισμός ίσως εκλαμβάνεται από κάποιους, ως ΚΑΙ ηθικός, συνεπώς αν κυριαρχώ δεν έχω ανάγκη να τιμωρηθώ κι αν εχω αναγκη να τιμωρηθώ, δεν έχω ανάγκη να τιμωρήσω. Εγώ τον σαδομαζοχισμό πάντα τον εκλάμβανα ως ένα νόμισμα με δύο όψεις και είχα καταλήξει πως απλά ο ένας επιλέγει να σαδίζει κυρίως σε εαυτό και ο άλλος στους άλλους. Και πάντα δήλωνα σαδομαζοχίστρια γιατί μπορώ να αντιληφθώ αρκετές από τις passive aggressive συμπεριφορές με τις οποίες τα υ σαδίζουν.

    Για όσους ταυτίζουν το SM με το Ds οι έννοιες που πραγματεύεται ο νηματοθέτης, δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές.
    Για όσους δεν το ταυτίζουν και δεν θεωρούν πως κυριαρχούν επειδή προκαλούν πόνο ή κυριαρχούνται επειδή γίνονται αποδέκτες πόνου, μπορεί το υ να τοπάρει σε σκηνή και να καλύψει την επιθυμία επιπρόσθετης αλγολαγνικής απόλαυσης του Κ και δικής του προσφοράς αυτής της απόλαυσης.

    Προσωπικά πάντα απολάμβανα την πρόκληση σωματικού πόνου, ποτέ δεν ένιωσα ότι κυριαρχώ οποιονδήποτε καθ' αυτό τον τρόπο. Μου ζητείται μια υπηρεσία, την παρέχω γιατί είμαι εκεί για να υπακούω και όχι να δίνω εντολές αναφορικά με το τι επιτρέπω στο Κ να επιθυμεί και πως εγώ αποδέχομαι να καυλώνει.