Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σεξ & εμμηνόρροια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Iwnas, στις 23 Μαρτίου 2009.

  1. Iwnas

    Iwnas Regular Member

    Το σεξ κατά τη διάρκεια της εμμηνόρροιας είναι έαν αρκετά παράξενο θέμα με ποικίλες προεκτάσεις. Σχεδόν όλες οι θρησκείες έχουν να καταθέσουν μια άποψη πάνω σε αυτό, άλλες το αγνοούν εντελώς σαν θέμα και ο κόσμος σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό δείχνει να ενδιαφέρεται γι αυτό.


    Είναι γνωστό τοις πάσοι ότι η γυναίκες κατά τη διάρκεια της εμμηνόρροιας είναι πιο "τρωτές" και πιο ευαίσθητες τόσο από άποψη φυσιολογίας όσο και συναισθηματικά και σεξουαλικά. Όλες τους οι αισθήσεις είναι σε διέγερση,υπάρχει έκρηξη των ορμονών τους και στις περισσότερες των περιπτώσεων η σεξουαλική διάθεση είναι ανεβασμένη. Επίσης η εμμηνόρροια αποτελεί για την γυναίκα μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ανακαλύψει κάποια κρυμένα κουμπιά της καθώς βιολογικά βρίσκεται "στα άκρα".
    Σε αρκετές κοινωνίες οι γυναίκες μεγαλώνουν με την νοοτροπία ότι το χρονικό διάστημα της εμμηνόρροιας είναι "η γιορτή της γυναικέιας σεξουαλικότητας", η πιο ισχυρή χρονική περίοδος του μήνα. Σε άλλες πάλι κοινωνίες η περίοδος αυτή της ωμής γυναικείας σεξουαλικότητας απορρίπτεται σαν κάτι το μιαρό και απεχθές.
    Για πολλόυς άνδρες η ερωτική συνεύρεση κατά τη διάρκεια της εμμηνόρροιας αποτελεί ένα είδος κατάκτησης και extra ευχαρίστησης,ενώ άλλοι σιχαίνονται και μόνο στην σκέψη μαις τέτοιας πράξης. Στις γυναίκες το ποσοστό απόρριψης της ερωτικής συνεύρεσης κατά τη διάρκεια της εμμηνόρροιας είναι συντριπτικά υψηλό, πράγμα που φανερώνει ένα είδος ντροπής και σκεπτικισμού απέναντι σε αυτήν την ωμή σεξουαλική διέγερση.

    Μετά την παράθεση των παραπάνω στοιχείων καταθέτω τις δικές μου ερωτήσεις! Πιστεύεται πως αυτή η τρωτότητα και η ζωώδης σεξουαλική έκρηξη που χαρακτηρίζει την εμμηνόροια μπορεί να κάνει μια γυναίκα να ξεπεράσει τους πιθανούς φόβους της και να την καταστήσει πιο δεκτική στο να Κυριαρχηθεί;
    Θεωρείται το σεξ κατά τη διάρκεια της εμμηνόροιας κάτι το αντιερωτικό;
    Όσον αφορά τις γυναίκες έχετε παρατηρήσει σημάδια δυσάρεστων συναισθημάτων όταν τους ζητηθεί ερωτική συνεύρεση κατά τη διάρκεια της χρονικής αυτής περιόδου;

    Θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σας και την κατάθεση των όποιων προσωπικών εμπειριών σας.
     
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Σεξ & εμμηνόρροια

    Απο ιατρικη αποψη, δεν υπαρχει προβλημα. Ολα βεβαια εξαρτωνται απο το πως αισθανεσαι,δεν ειναι λιγες αυτες που ευχαριστιουνται ιδιαιτερα το σεξ οταν εχουν περιοδο, με την προυποθεση βεβαια οτι δεν πονανε πολυ.Κατα την περιοδο αυτη αναπτυσσονται ισχυρα συναισθηματα, η σεξουαλικη επιθυμια, η Libido..ενεργητικοτητα!Ωστοσο αντιμετωπιζουμε το σεξ με διαφορες επικτητες φοβιες... βεβαια η
    προκληση οργασμου εχει αμεση σχεση με τον κυκλο της περιοδου και εκει θελει μεγαλη προσοχη  Ερωτηση:Mπορει να ειναι η πιο ηδονικη στιγμη για μια γυναικα?Ο Κ δειχνει κατανοηση και σεβασμο εκεινες τις ευαισθητες μερες?
     
  3. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Εγώ πάντως που λατρεύω το σεξ στη εμμηνόρροια έχω αντιμετωπίσει και τις δυο περιπτώσεις , να μην έχουν πρόβλημα με το θέαμα και να έχουν, για τη δεύτερη περίπτωση ευτυχώς υπάρχουν τα ταμπόν και ο εναλλακτικός τρόπος επαφής.
     
  4. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor




    "Το σεξ κατά τη διάρκεια της περιόδου έχει το σημαντικό πλεονέκτημα -όταν υπάρχει κανονική ροή αίματος- ότι η γυναίκα δεν μένει έγκυος. Όμως, εφόσον υπάρχει μια παθολογική κατάσταση στη γυναίκα, από τις πιο απλές (όπως είναι οι κολπίτιδες) έως τις πιο βαριές (όπως είναι η ηπατίτιδα Β και το AIDS), οι πιθανότητες να μολυνθεί ο σεξουαλικός σύντροφος είναι κάπως πιο αυξημένες. Γι' αυτό, χρειάζεται προσοχή!"





    Πηγή:iatronet.gr
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Σεξ & εμμηνόρροια

    Eυχαριστω για τις πληροφοριες 
     
  6. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    εγώ που το έχω δοκιμάσει με σύντροφο μου μας άρεσε τόσο πολύ που το καθιερώσαμε και το κάναμε πάντα.
    ακόμα και για τον άντρα είναι διαφορετικά. την έβλεπα να το απολαμβάνει καλύτερα από κάθε άλλη φορά και ένοιωθα κι εγώ καλά. αφήστε που ήταν και σχέση βανίλα και δεν ήξερε τίποτα για μένα (σχετικά με τις προτιμήσεις μου στο βδσμ) και όταν της έκανα στοματικό έρωτα τρελλαινόμουν κι εγώ γιατί στη φαντασία μου βίωνα μια τέτοια κατάσταση.
    έκτοτε δεν γνώρισα άλλη που να της αρέσει.
     
  7. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Απάντηση: Re: Σεξ & εμμηνόρροια

    Εχμμ..να κανω μια ερωτηση...πως ηταν αυτο το κοκτειλ γευσης?
     
  8. Artemis

    Artemis Ανήκω σε Μένα

    Ευτυχώς που υπάρχουν και τα προφυλακτικά!  
     
  9. fivos

    fivos Regular Member

    Εαν την ελεγαν Μαρια ηταν σηγουρα bloody mary xaxaxa
     
  10. γε.....ΟΡΓΙΟΣ

    γε.....ΟΡΓΙΟΣ Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Σεξ & εμμηνόρροια

    σαν ιδέα ότι και καλά το έκανα σε μια Αφέντρα (εδώ να πω ότι το έχω κάνει και με Κυρία) ήταν μοναδική κυρίως γιατί ήταν μέσα στο μυαλό μου.
    σαν γεύση αυτή καθαυτή ήταν στυφή και βέβαια είχε και γεύση αίματος. πως καμιά φορά κόβεσαι και το φουράς κάπως έτσι. για μένα όπως και να έχει είναι μοναδική αίσθηση. έχω δηλώσει πως ότι βγαίνει από το κορμί της γυναίκας το θέλω.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Σεξ & εμμηνόρροια

    εαν κι εφόσων γνωρίζεται τον παρτενέρ σας, εαν κι εφόσων και οι δύο είστε απόλυτα υγιείς.
    Κατά τη διάρκεια της εμμηνου ρύσης, ο τράχηλος είναι μαλακός και ανοιχτός, οπότε οποιαδήποτε μικρόβια μπορούν ευκολότερα να περάσουν προς τη μήτρα.
    Οπότε δεν υπάρχει ιατρικά πρόβλημα αν μιλάμε για υγιείς παρτενέρ.

    Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες και θα ήθελα αν είχες την καλωσύνη να επεξηγήσεις:
    1. Ποιος είναι ο κύκλος της περιόδου κατά τον οποίο χρειάζεται προσοχή και με τον οποίο έχει άμεση σχέση η πρόκληση οργασμού?
    2. Σε τι ακριβώς ρωτάς αν δείχνει σεβασμό ο Κυρίαρχος?

    Έμεινα έγγυος την 3η μέρα περιόδου μου  

    Ποτέ δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος πως δεν θάναι εκείνος ο μήνας που θα αποφασίσει και η άλλη ωοθήκη να στείλει άλλο ένα αυγουλάκι, οπότε λίγη προσοχή.

    Γενικά δεν με ενοχλεί να κάνω σεξ κατά τη διάρκεια, απλά με ενοχλεί η ακαταστασία που δημιουργείται όταν είναι μεγάλη η ροή, συνήθως τη 2η μέρα. (βγάλε σεντόνια, ξαναστρώσε κρεβάτι..ναι ναι είμαι τεμπέλα lol).
     
  12. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Σεξ & εμμηνόρροια

    πράγματι, και για μένα, είναι το μοναδικό μειονέκτημα