Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκαλίζοντας τον ψυχισμό του υποκειμένου.

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Darkreminder, στις 29 Οκτωβρίου 2008.

  1. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor




    Ω! δεν με αγνοείς πια? αφού λοιπόν σε έκανα να αθετήσεις την υπόσχεση περί ignore, ας μπω στον κόπο να σου απαντήσω τουλάχιστον!  

    Που ακριβώς βλέπεις τις αντιφάσεις,δεν μπορώ να καταλάβω!..και δη "θλιβερές"! Τον μονόλογο του παραλόγου δεν τον πράττω εγώ αγαπητέ.. απόδειξη τούτου,η απάντησή σου στα όσα γράφω με τη δική μου να ακολουθεί...κλπ κλπ..Που τον είδες τον μονόλογο;
    Κάνε μου μια χάρη...επειδή είναι πρωϊ και δεν είμαι κ πολύ ορεξάτη...ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα και ίσως καταλάβεις...ίσως πάλι όχι!

    Μα πως σου μπήκε η ιδέα πως στεναχωρήθηκα που με έκανες ignore? τιμή μου κ καμάρι μου!!! Είναι το πρώτο μου και χρήζει ιδιαίτερης αντιμετώπισης! Θα το θυμάμαι πάντα με νοσταλγία όσα χρόνια κ αν περάσουν!

    Για να σοβαρευτώ τώρα.. Είσαι ελεύθερος να λες και να κάνεις ότι γουστάρεις! Μπράβο σου! Αρκεί αυτά που λες,να τα στηρίζεις! Είτε αυτά αφορούν στον αποκλεισμό μου ..είτε στις απόψεις σου γενικότερα!


    Μου λες πως αν θέλω απαντήσεις,τότε πρέπει να κάνω ερωτήσεις...Εμ αυτό δεν έκανα τόση ώρα? Εκτός αν δεν είσαι σε θέση να τις διακρίνεις καθαρά μέσα στο κείμενο. Μήπως τις θέλεις σε μορφή λίστας?? Υπάρχουν βέβαια και οι ξεκάθαρες ερωτήσεις,όπως αυτές εδώ για παράδειγμα: "Aλήθεια.. ο Κυρίαρχος (όχι ο γιαλαντζί...ο κανονικός) χαρακτηρίζεται από δειλία? τι κάνει μόλις τον στριμώξουν? Γυρίζει το κεφάλι από την αλλη και τρέπεται σε φυγή?" ...αλλα μάλλον δεν τις είδες από εκεί ψηλά που κάθεσαι! Κατέβα λίγο από τον θρόνο σου και τότε πολλά πράγματα θα ξεκαθαρίσουν εμπρός σου..ακόμα και οι ταπεινές μου ερωτήσεις!​
     
  2. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Σκαλίζοντας τον ψυχισμό του υποκειμένου.

    Μα, να υποβάλεται σε "ανάκριση" ο "Μάστερ";

    Ανεπίτρεπτο...


    Αλήθεια, Darkreminder, εσύ κάνεις ποτέ τον κόπο να διερωτηθείς, γιά ποιόν ίσως λόγο, τόσοι πολλοί άνθρωποι είναι τόσο πολύ αρνητικοί (όπως μόνος σου διαπιστώνεις) μ' αυτά που γράφεις;
     
  3. Darkreminder

    Darkreminder Regular Member

    α... οκ... οτι πεις καλή μου.
    Ευχαριστώ. καλημέρα σας.
     
  4. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Στο καλό! Καλό δρόμο να έχεις... ή μήπως πρέπει να ευχηθώ "καλές πτήσεις"? χμ.. ​
     
  5. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Σκέφτομαι πως είναι αρνητικοί και κρίνουν επειδή κάποιος άνθρωπος με τον άλφα ή βήτα τρόπο εκτέθηκε και είπε τις σκέψεις του. Έτσι και αλλιώς τις λίγες φορές που κάποιος "ανοίχτηκε" την ίδια αντιμετώπιση δεν είχε;
    Κάποιος που δηλώνει καινούργιος στον χώρο έχει κάθε δικαίωμα να ψαχτεί και να συζητήσει. Να εκθέσει τις απόψεις και τις σκέψεις του.
    Προτείνω να κοιτάξετε ξεκάθαρα αυτά που γράφει και πάνω σε αυτά να κρίνετε. Προσωπικά είχα καιρό να δω κάποιον μέσα σε αυτό το forum όχι μόνο να ασχολείται με άκρως πρακτικά θέματα αλλά και να παραδέχεται ανοιχτά τις αδυναμίες του.
    Ας φοβόμαστε αυτούς που "οδηγούν" και όχι όσους προχωρούν τους δρόμους τους χωρίς να φοβούνται την έκθεση.
     
  6. Darkreminder

    Darkreminder Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Σκαλίζοντας τον ψυχισμό του υποκειμένου.

    Για να είμαι ειλικρινής... και με ολη την καλή διάθεση. Ναι το πρόσεξα.
    Μου κάνει εντύπωση γιατί εγώ ο ίδιος ζήτησα να διαγραφεί το ποστ μου αμα φέρνει πρόβλημα.
    Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα με κάποια σειρά.
    Α) Δεν έκανα κάτι παράνομο ή προσβλητικό σε κάποιον χρήστη οπότε νομίζω οτι απο αυτή την άποψη είμαι καλυμμένος ... οποτε καπου αλλου θα υπάρχει το προβλημά. Τι μπορει να είναι αυτό άραγε; Εδώ το μυστήριο πυκνώνει.

    Υπάρχουν 2 εκδοχές, να πρόσβαλα με κάποιον τρόπο τον τρόπο ζωής των μελλών και της κοινότητας, εάν και αμα έχω κάνει καλό θα ήταν να μου το λέγανε βέβαια... δεν ήθελα να προσβάλω καμιά αρχη της συγκεκριμένης κοινότητας, ή Να έγινα μεζές... είναι μια πολύ ιδιέτερη καταστασή ενώς συνόλου ατόμων που ξαφνικά για τον Χ Ψ λόγο διαλέγουν τον στόχο και περνάνε στην επίθεση. (δήλαδη για καποιο λόγο να έκανα την λαθος κινηση που λένε και το χωριο να απόκτησε τον χαζό του)
    ότι και από τα δύο και να έγινε... ούτε ξέρω τι είναι αυτό, και σίγουρα δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.
    Φιλικά.
    Χ.

    Υ.Γ. Φυσικα και δεν αναφέρομαι για ολη την κοινότητα.
     
  7. Lady_Dementia

    Lady_Dementia DemonLure the Seductive Contributor


    Bασικά τώρα δεν θέλω να το κάνω αυτό...αλλά θα το κάνω κ θα μιλήσω μόνο για μένα...για τον δικό μου "αρνητισμό"!

    Δεν έκρινα τις πράξεις του καθ'εαυτές,αλλά την όλη στάση του και την έπαρσή του! Δεν με αφορά το τι θέλει ο καθένας στο κρεβάτι του! Γούστο του και καπέλο του! Θαυμάζω δε,την τόλμη του να συντάξει τους Κανόνες του! Τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο στον άλλον τι θα αντιμετωπίσει!

    Θα χαιρόμουν πραγματικά,αν παραδεχόταν τις αδυναμίες του.. Δεν το κάνει όμως (όχι ηθελημένα τουλάχιστον) αντίθετα προτιμά να τις "καλύψει".. Αυτό το γεγονός,με χαλάει σε κάποιον που θέλει να αποκαλείται Μάστερ! ΄

    Αυτό που δεν ανέχομαι αγαπητέ SadalMelik,είναι,να προσπαθεί κάποιος να επιβληθεί με το "έτσι θέλω".. είτε αυτό αφορά στις προσωπικές του σχέσεις με το Σεγκουρτελέ του,είτε στην επικοινωνία του με τους συνφορουμίτες του!​
     
  8. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Απλά είπα τι βλέπω στο forum και στο συγκεκριμένο thread. Μπορεί να πέφτω και έξω.
    Σκέψου την εκδοχή όμως πως απευθύνετε σε κάποια που δηλώνει sub και όχι perv. Είμαι σίγουρος πως αρκετές sub έχουν φαντασιωθεί πολλές φορές μια τέτοια σκηνή ανάκρισης. Δεν γίνετε να αρέσουν όλα σε όλους.
    Επίσης είδα κάποιον άνθρωπο να λέει πως όλο αυτό το δουλεύει.
    Κατ εμένα έχει πολύ δρόμο ακόμα αλλά θεωρώ πως στηρίζετε σε κάποιες σωστές αρχές. (άποψή μου, γνωρίζοντας την σχέση της άποψης με την κωλοτρυπίδα.)
     
  9. Darkreminder

    Darkreminder Regular Member

    χμμ...βρήκαμε την λέξη κλειδί έπαρση. και θέτω τον εξής προβληματησμό. Βλέπω ότι παρα πολλοί αρέσκονται στην χρήση μάσκας... ωραίο συνήθειο δεν αντιλέγω... αυτό συνήθως το κάνουμε για να δημιουργήσουμε ατμοσφαιρά... οπότε ο καθένας έχει την μάσκα του και περπατάει. ωραία ως εδώ... ο ρόλος του Μάστερ δεν είναι και αυτός μια μάσκα; δεν πρέπει να προκαλεί την ανάλογη ατμόσφαιρα; Αυτό προφανώς ήταν και το πρώτο μου λάθος. αλλά σίγουρα το έχουν κάνει χιλιάδες αυτό... αφού πολλοι είναι αυτοί που μπαίνουν και διαλαλουν τα Προσόντα τους και τα ταλέντα τους... άρα δεν θα μπορούσε να θεώρηθει παρά ως πταίσμα κατι τέτοιο... αλλά το δέυτερο πρόβλημα που δημιούργηθηκε ήταν το γεγονός ότι έβαλα τα πλαισια που κινούμε, και όχι σε κάποιο νήμα... αλλά στο blog... αλλά οσο να είναι ήταν κάτι ακραιο. και φυσικά για κάποιον που βαριέται να διαβάσει τις επησημάνσεις είναι πολύ έυκολο να ύπάρχουν παρεξηγήσεις. Μπορει και εγώ να παρεξήγησα κάποια πράγματα, αλλά έχω ένα ελαφρυντικό ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΗΣΥΧΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΙΟ ΨΥΧΡΑΙΜΑ. και έτσι μια μεγάλη παρεξήγηση, ενα φάυλος κύκλος που δεν οδηγει πουθενά...
    Αυτή ηταν και η θέση μου σε αυτό το θέμα...
    ο καθένας κρίνει ανάλογα τις πεποιθήσεις του.
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Σκαλίζοντας τον ψυχισμό του υποκειμένου.

    Όντως, η λέξη κλειδί, είναι η "έπαρση". Η οποία είναι κάτι που πάντα, απαρέγκλιτα, ενοχλεί και σωστά ενοχλεί, όταν διαπιστώνεται σε οποιονδήποτε, πολλώ δε μάλλον σε κάποιον που προτίθεται να κυριαρχήσει στις ζωές ανθρώπων.

    Καλό είναι λοιπόν, να είσαι ειλικρινέστερος τόσο ως προς τους άλλους αλλά και ως προς τον ίδιο σου τον εαυτό, και ουσιαστικά και όχι κατ' επίφασιν να αναγνωρίζεις τις αδυναμίες σου (ή τις πιθανές αδυναμίες σου. Μπορεί και να μην έχεις, δεν βλάπτει όμως να ψάχνεσαι) και την πιθανή σου άγνοια σε κάποιους τομείς (όλοι έχουμε κάποια άγνοια, δεν είναι κακό)... Ουσιαστικά όμως, επαναλαμβάνω... Διότι, προσωπικά, αυτό που διακρίνω, είναι μιά εμμονή σε ένα σύστημα που μόνος σου έχεις οικοδομήσει (ρωτήθηκες εάν το έχεις δοκιμάσει, και με τί αποτελέσματα, αλλά δεν απάντησες), το οποίο θα έπρεπε να περιμένεις ότι θα δεχθεί και δυσμενή σχόλια (τα πάντα σχολιάζονται, και δυσμενώς), και να προβληματισθείς, ειλικρινέστερα, από αυτά, αντί να πνέεις μένεα (γιατί αυτό κάνεις) κατά των "αντιφρονούντων", μέ την κατακλείδα έστω, "πάντα φιλικά", η οποία, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, από τα συμφραζόμενα, ηχεί μάλλον σαν υποκρισία ή ειρωνία...

    Το ότι έγραψες πολλά στο blog αντί στο φόρουμ, δεν ξέρω εάν έχει δημιουργήσει ασάφειες και παρανοήσεις, να είσαι σίγουρος πάντως, ότι κάποιοι τα διαβάσαμε, και εκείνα. Είναι εμφανές λοιπόν, ότι το αντικείμενο σε ενδιαφέρει έντονα, και ότι αναλώνεις πολύ χρόνο και φαιά ουσία σχετικά. Αυτό είναι καλό, και δίνει ευοίωνες προοπτικές... Το κακό είναι, ότι το ύφος σου υπονοεί ότι δεν οδεύεις, αλλά έχεις ήδη φτάσει, είσαι πλέον "εκεί", δεν έχεις να πάρεις πιά, αλλά μόνο να δώσεις, πάει και τελείωσε. Είναι όμως επίσης προφανές, ότι δεν έχεις φτάσει. Εξ ου και οι αντιδράσεις...

    Το ζήτημα της "μάσκας", σωστά το συνέλαβες, δεν θεωρώ όμως ότι διάλεξες τη σωστή μάσκα, γιά να δημιουργήσεις την επιθυμητή ατμόσφαιρα... Γι' αυτό σε ρώτησα εάν αναλογίζεσαι γιά ποιό λόγο προκαλείς, όπως φαίνεται, γενικά τουλάχιστον (μου απάντησες βέβαια, ότι έτσι κι αλλοιώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε γι' αυτό. Εάν το έχεις προαποφασίσει, είναι απλά, άλλο ένα δείγμα έπαρσης). Έχουν εμφανισθεί εδώ, διάφοροι άνθρωποι. Είχαμε κάποτε έναν, που διατυμπάνιζε ότι η ψωλή του ήταν τόσο σκληρή, που έσπαζε δόντια. Κι εκείνος, "ατμόσφαιρα" προσπαθούσε να φτιάξει, αλλά μάλλον δεν τα κατάφερε και πολύ καλά... Προτείνω λοιπόν, αν όντως σε ενδιαφέρει να συζητήσεις, να μάθεις (όπως όλοι μας μαθαίνουμε) και να κερδίσεις τελικά κάτι συνολικώτερο και ουσιαστικότερο από κάποιο πιθανό Σαγκουρτελέ που θα μπορούσε να του αρέσει η "ατμόσφαιρα" και περιστασιακά να σου κάτσει, να μην μένεις μόνον στις ανακριτικές διαδικασίες και τεχνικές, αλλά να αφουγκράζεσαι και λίγο το τί συμβαίνει γύρω σου και παραέξω, αντί να το απορρίπτεις βιαστικά και εκ προοιμίου, αν δεν ταιριάζει εξ αρχής στο σύστημά σου. Διότι, ίσως έχεις δίκιο στο ότι "δεν σου δόθηκε στιγμή ηρεμίας", αλλά δεν είδα κι εσύ (από την ταχύτητα των απαντήσεών σου κρίνω) να κάθεσαι να προβληματίζεσαι, ή να πολυσκέφτεσαι το οτιδήποτε. Δεν υπήρχε καμμιά ανάγκη, να απαντάς εντός τριλέπτου. Θα μπορούσες να άφηνες τα πράγματα, να κατασταλάζουν λίγο πρώτα, ίσως, σε όλα αυτά που "πάντα φιλικά" αποκήρυξες διά βδελυγμίας, να υπήρχε και κάτι καλό. Δώσε κι εσύ λοιπόν ευκαιρίες, όπως ζητάς...


    @ SadalMelik: Φίλε, πιστεύω ότι απάντησα. Εάν άφησα κάποιο κενό, πες μου...
     
  11. Emma

    Emma Contributor


    Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω, και θα έδινα ρεπ αν το είχες enabled, με την διαφορά ότι εγώ δεν θα περιόριζα το συγκεκριμένο σκεπτικό μόνο για το παρόν thread.
     
  12. Darkreminder

    Darkreminder Regular Member

    Δυστυχώς σε αυτό το σημείο θα διακόψω την συμμετοχή μου σε αυτήν την συζήτηση, όχι λόγω του MindMaster που είπε κάποια λογικά πράγματα, που σε κάποια συμφωνώ αλλά και σε κάποια άλλα δυστυχώς διαφωνώ, αλλά επειδή η συζήτηση έγινε τόσο ογκώδης που αμφιβάλλω εάν δύναται ένας μέσος αναγνώστης να διαβάσει όλες τις λεπτομέρειες τις διαφωνίας, και όλες τις επισημάνσεις, ώστε να κρίνει αντικειμενικά, αλλά και επειδή και εγώ ο ίδιος είμαι αρκετά κουρασμένος για να μπορέσω να κρίνω και εγώ τις απαντήσεις που έρχονται:

    Θα αφήσω μερικές μικρές επισημάνσεις, για να ξεκαθαρίσω τις θέσεις μου:

    1)θεωρώ ότι τις αδυναμίες μου τις ανέφερα με αρκετή ειλικρίνεια.
    2)Την Μεθοδολογία μου την διατύπωσα όχι σαν εγγυημένο σύστημα, περασμένο από πολλά Test Drive, αλλά σαν Σύνολο ιδεών και προτάσεων σε ολοκληρωμένη μορφή. Με σκοπό την ανταλλαγή των απόψεων για την βελτίωση της Μεθοδολογίας αυτής.
    3)Οι ερωτήσεις που δεν απάντησα ήταν όσες είχαν να κάνουν , Με την προσωπικότητα μου, την προσωπική μου ζωή, με τον κλάδο της ψυχολογίας, (γιατί μου έφερε πρόβλημα η αναφορά μου στο συγκεκριμένο κλάδο, και όσες ήταν προσβλητικές προς το πρόσωπο μου, ή με ανάγκαζαν άνευ λόγου και αιτίας να επαναλαμβάνομαι.
    4)Η ιδιότητα μου στην συζήτηση ήταν αυτή του παίκτη παιχνιδιών Bdsm, και χρήστη του Φόρουμ, στον χώρο της κοινότητας πέρασα με την ιδιότητα του επισκέπτη και όχι ενεργού μέλους.
    5)Την επιλογή της ιδιότητας Master, την έβαλα σύμφωνα με την ψυχοσύνθεση μου, και τις επιλογές μου, και δεν ήταν κανένα χρίσμα από κάποια οργανωμένη κοινότητα BDSM για τον λόγο ούτε ξέρω ποιες υπάρχουν στην Ελλάδα ούτε είχα καμιά ενεργή συμμετοχή μέχρι σήμερα σε κάποια ομάδα ή οργανωμένη κοινότητα.
    6)Οι απαντήσεις μου και η συμμέτοχη μου όπως ενημερώθηκα σε σχέση με τους κανονισμούς του φόρουμ, ήταν συνεπής, και άρτια.
    7)Η συγκεκριμένη λίστα περιέχει απλά κάποιες επισημάνσεις, και δεν αποτελεί κανονική απάντηση στο συνομιλητή MindMaster. Απολογούμαι… απλά δεν μπορώ να συνεχίσω δημόσια αυτή την συζήτηση, απλά κουράστηκα να πετάγεται κάποιος από το πουθενά και να με κρίνει, (εμένα, και όχι τις απόψεις μου), με προσβολές για εμένα και τις προσωπικές μου επιλογές, (δεν εννοώ τον MindMaster).
    8)Ευχαριστώ για όσους κατανόησαν τις θέσεις μου, είτε τις σωστές είτε τις λάθος(γιατί άνθρωπος είμαι και κάνω και λάθη).
    Ελπίζω να σας κάλυψα ώστε να τελειώσει ο καυγάς τουλάχιστον εδώ, και να ηρεμήσουν οι τόνοι.
    Φιλικά.
    Χ.