Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκατοφιλία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 28 Ιανουαρίου 2008.

  1. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Σκατοφιλία

    Δεν έχω δει κανέναν να ρωτάει αν εχει σχέση το ενα με το αλλο και να μην υπονοεί πως ολο και καποια σχεση θα υπάρχει.


    Το παραδεχτηκες πως ο σκατόφιλος πράγματι θα μπορούσε να θεωρηθεί τρόπο τινά "τηλεφωνικός βιαστής". Αυτο ειχα να πω και τελος.


    Η όλη συσχέτιση του ποστ σου με το bdsm μου προκαλεί σύγχυση. Μήπως είμαι πολύ χωριάτης;



    Εξακολουθώ να μη μπορώ να συσχετίσω το βιασμό, έστω και τηλεφωνικό, με το bdsm.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Ναι.Αλλα και οι δυο συμπεριφορες χρηζουν ψυχιατρικης αντιμετωπισης.
    Αυτο,ομολογω οτι δεν το'χα σκεφτει(Αν και θα'πρεπε,μερες που ειναι...)
    Εδω θα διαφωνησω,για τη συγκεκριμενη μορφη σεξουαλικης επιθετικοτητας.Εχουμε να κανουμε με απροκλητη παρεμβαση στην ιδιωτικη ζωη ενος αγνωστου, που μπορει την στιγμη της κλησης να κοιμαται μετα απο μια εξαντλητικη μερα δουλειας,να εργαζεται,να ασθενει,η να γαμιεται βρε αδελφε με την/τον συντροφο της/του.Αυτη η αδιαφορια στην ιδιωτικη στιγμη του χ αγνωστου που καλει ο σκατοφιλος και η παραβιαση της ,συνιστα τουλαχιστον αγενεια,κατ εμε και κακοηθεια η δε επικληση της ψυχοπαθειας δεν την αναιρει σαν τετοια.Ψυχοπαθης μπορει να ειναι,ανοητος οχι..

    Ασχετο,αλλα τωρα μου προεκυψε:
    μπορει καποιος να μου υποδειξει πως μπορω να "σπαω" ενα κειμενο που θελω να απαντησω σε φρασεις η παραγραφους;Η ανωτερω αποπειρα ηταν μαλλον ατυχης...
    Η καποιο σχετικο νημα τελος παντων.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
     
    Last edited by a moderator: 29 Ιανουαρίου 2008
  3. Emma

    Emma Contributor

    Γράφεις [ quote ] στην αρχή του κειμένου και [ /quote ] στο τέλος, αλλά οι αγκύλες να είναι κολλητά με τη λέξη quote. Δεν μπορώ να στο δείξω ακριβώς γιατί δεν θα φανεί. Χμμ... θα βάλω αντί για το quote μια άλλη λέξη. Εσύ πρέπει να την αντικαταστήσεις με τη λέξη quote όμως:

    [example] κέιμενο [/example]
     
  4. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Διευκρινίζω για τελευταία φορά ότι η διατύπωση του εν λόγω νήματος είναι κυριολεκτική και οι ερωτήσεις δεν έχουν μαιευτικό χαρακτήρα. Το νήμα έχει ως σκοπό να διακρίνει τη σκατοφιλία από την κοπρολαγνεία, καταργώντας τη σύγχυση που επικρατεί αναφορικά με τη συνάφεια των εννοιών, να εξηγήσει μία πιθανή προέλευση του όρου, να μεταφέρει πληροφορίες από σχετικούς φορείς/πηγές και να ζητήσει τη γνώμη του κοινού αναφορικά με τη συγκεκριμένη παραφιλία και το ενδεχόμενο αυτή να προσομοιάζει ή να συνδυάζεται με άλλες παραφιλίες.

    Το θέμα του νήματος δεν εκφράζει άποψη. Ζητά απόψεις. Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη επί των θεμάτων που θίγει το νήμα, είναι πως η σκατοφιλία έχει συνάφεια με το σαδισμό, όχι όμως στο πλαίσιο της συναινετικής έκφρασής του, όπως τον πραγματευόμαστε εδώ. Φρονώ πως το BDSM καταπιάνεται μόνο με ένα υποσύνολο εκφάνσεων σαδισμού, και όχι με το σύνολό τους. Σαδιστής είναι και εκείνος που βιάζει μία γυναίκα την τεμαχίζει και την τρώει, όπως και εκείνος που βασανίζει ένα ζώο πριν το σκοτώσει, πλην όμως αυτοί απέχουν αρκετά από τον σεξουαλικό σαδιστή που εξετάζει ενίοτε αυτό το forum, αν όχι ως προς την αφετηρία (που προσωπικά μου είναι άγνωστη και στις δύο περιπτώσεις), τουλάχιστον ως προς την έκφρασή τους. Εν ολίγοις θα έλεγα πως η σκατοφιλία σχετίζεται με τον σαδισμό, όχι όμως με το κομμάτι του που αφορά στο BDSM. Πολύ χονδρική η προσέγγιση αλλά ελπίζω να σου έδωσα μία εικόνα του πώς το σκέπτομαι.

    Δεν κατανοώ πώς σχετίζεται η καταγωγή κάποιου με το αν διακρίνει ή όχι κάποια συνάφεια μεταξύ δύο εννοιών. Φρονώ πως η διπλή αναφορά σου σε αυτή, τόσο εννοιολογικά όσο και υφολογικά δεν σχετίζεται με το παρόν νήμα.

    Ως προς το τελικό αποτέλεσμα είναι πράγματι αμφότερες πράξεις επιβλαβείς, μα νομίζω πως η αγένεια είναι μία έννοια που δίνει εμφατικότητα στην αφετηρία μίας συμπεριφοράς και όχι στο πώς αυτή γίνεται αντιληπτή από τους άλλους. Ίσως είμαι πολύ ευαίσθητη αναφορικά με τη χρήση των όρων "αγένεια" και "ευγένεια".
     
  5. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Σκατοφιλία

    Μην το κάνουμε σήριαλ «βέρα στο δεξί». Το ποστ που εγραψες στην αρχη ελεγε για D/s. Το πες και πρωτύτερα ότι δεν πήγαινε. Τώρα δηλώνεις περαστική και πας να το μπερδέψεις με μαιευτικά και μανιακούς σαδιστές δολοφόνους με πριόνια. Πες οτι δεν το σκέφτηκες καλα και μιλησες για συσχέτιση σκατοφιλίας με το D/s και τελειώνουμε. Τώρα αν θέλεις σώνει και καλά να έχεις δίκιο, πάρε το.  
    Αυτά είναι η δικια μου αποψη και για το πώς βλεπω το bdsm. Δεν κανω αγωνες εξυπνάδας ουτε σου την λέω.  .

    ΥΓ. Το χωριατης δεν είναι θέμα καταγωγής αλλα επιλογης
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Αγαπητέ Πέτρο, δεκτά τα σχολιά σου, ας κλείσει η παρένθεση εδώ. Θα ήθελα να δω και τις απόψεις άλλων αναφορικά με το πως αντιλαμβάνονται τη συνάφεια μεταξύ σκατοφιλίας και άλλων παραφιλιών. Ο τηλεφωνικός βιασμός που ανέφερες καθώς και η επιδειξιομανία που ανέφερε ο Lost_boy ήταν πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις.
     
  7. Kits

    Kits Contributor

    Ωχχ!! Εσυ ησουν?????

    Βρεε τι μικρος που ειναι ο κοσμος .....
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Σκατοφιλία

    Θα μπορούσε να υπάρξει κάποιος άλλος όρος να περιγράψει αυτήν την κατάσταση.Είναι ίσως από της λίγες περιπτώσεις ,όπου η ονομασία γίνεται εμπόδιο.Δηλαδή.Ένας "σκατόφιλος" πχ χρήζει κάποιας ψυχοθεραπείας,σε περίπτωση που δεν υπάρχει η συναίνεση του δέκτη.Αν και έχει αποδεχτεί την απόκλιση του,ίσως να μην αποδέχεται τη ταμπέλα.Στην περίπτωση που δεν αποδεχτεί(αν γνωρίζει την ορολογία) την ταμπέλα του σκατόφιλου,ίσως βρει έρισμα να μη δεχθεί και στοιχεία που διέπουν τον όρο αυτό.Με λίγα λόγια το ερώτημα είναι ως εξής.Υπάρχει περίπτωσει κάποιος σκατόφιλος να αποποιηθεί της ιδιότητας του,μόνο και μόνο επειδή δεν αποδέχεται τη ταμπέλα του(από ηχητικής άποψης);Τι συνέπειες θα είχε αυτό στον ίδιο;
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Φρονώ πως το κυριότερο επιχείρημα ενός σκατόφιλου υπέρ της απόρριψης της ετικέτας αυτής είναι η επίκληση στο αστείο του πράγματος. Ενδεχομένως δηλαδή να βιώνει τη διαδικασία αυτή ως φάρσα, χωρίς να της προσδίδει ιδιαίτερη βαρύτητα. Ακόμη και εντός του forum έχουμε δει ξεκάθαρα στο παρελθόν, πως στο όνομα του χιούμορ λαμβάνουν χώρα οι μεγαλύτερες γελοιότητες και φαυλότητες. Το χιούμορ είναι ασπίδα όλων των δειλών.

    Περί συναίνεσης τώρα, δεν βλέπω πως ο σκατόφιλος θα μπορούσε να βρει έναν τηλεφωνικό σύντροφο για να ικανοποιήσει την ιδιαιτερότητά του. Από τη συμμετοχή των συνομιλητών σε αυτό το νήμα καθίσταται σαφές πως ελάχιστοι ή κανείς δεν φαντασιώνεται κάτι τέτοιο ούτε θα το ενέτασσε σε ένα role play.

    Μερικές φορές σκέπτομαι πως αδικεί τον μη έχοντα δέκτη η αντίληψη πως η συναίνεση εδραιώνει το υγιές του πράγματος. Μα αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Ουπς!:conf:Εγω νομιζα πως ειναι το διατρητικο δορυ ,η το πασπαρτου καλυτερα,που μπορει να ξεκλειδωσει και την πιο διπλαμπαρωμενη πορτα...(Το χιουμορ,οχι η χοντραδα,να συννενοουμαστε)
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Για να αποτελέσει το χιούμορ όχι ακριβώς passe-par-tout, μα ένα μέσο προσέγγισης κάποιου, όντας δηλωτικό φιλικής διάθεσης, θα πρέπει ο κλειδοκράτωρ να διακρίνεται από σοβαρότητα. Πώς να εκτιμηθεί το χιούμορ σε έναν άνθρωπο που δεν μπορεί να υπάρξει σοβαρός; Που δικαιολογεί τη γελοιότητά του ως συνειδητή προσπάθεια έναντι της σοβαροφάνειας των έτερων;

    ΥΓ1. Συνεννοούμαστε.
    ΥΓ2. Η ένσταση περί του "tout" έγκειται καταρχήν στο ότι υπάρχουν άνθρωποι όπως εγώ.
     
  12. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκατοφιλία

    Αν επέτρεπες ,θα το διόρθωνα σε: "Το χιούμορ μπορεί να γίνει η ασπίδα όλων των δειλών"..Θεωρώ πως έχω μεγάλη αίσθηση του χιούμορ και η ατάκα σου αυτή μου χτυπάει κάπως ..