Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβα: άβουλο ον ή όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ioli_slave, στις 17 Οκτωβρίου 2022.

  1. Queen87

    Queen87 Contributor

    Πόσες σκλάβες υπάρχουν; Έχω διαβάσει μέσα στο φόρουμ ελάχιστες. Μετρημένες στην μια παλάμη. Να υπάρχουν και άλλες που δεν γράφουν και δεν τις γνώρισα ποτέ; Πάντως γνήσιες σκλάβες είναι λίγες.

    Πως μπορεί να είναι άβουλο ον όταν έχει επιλέξει έναν Κύριο ο οποίος αντικατοπτρίζεται στην σκλάβα Του;

    Η σκλάβα είναι ότι είναι ο Κύριος της. Αυτός την εκπαιδεύει. Αυτός την ταΐζει πνευματική τροφή, Αυτός θα την κάνει να αισθανθεί γυναίκα.

    Αν η σκλάβα είναι άβουλη τότε είναι κ ο Κύριος της άβουλος... χωρίς χαρακτήρα χωρίς ιδιαίτερη προσωπικότητα.
     
  2. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Φρονώ πως η ερώτηση αναφέρεται στην πλήρη παράδοση της ζωής της σκλάβας στα χέρια Του. Στον πλήρη έλεγχο όλων των κινήσεων της από Εκείνον.
    Γιατί;
     
  3. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Εγώ αναρωτιέμαι πάλι.. πως η σκλάβα μπορεί να βούλεται, αν λογίζεται σκλάβα.

    Δεδομένου ότι είναι μια θέση που ορίζεται από Άλλον και προσδιορίζεται πλήρως από Εκείνον, η βούλησή της μάλλον πάει περίπατο και μάλιστα μεγάλο.
    Τόσο μεγάλο μάλιστα που δεν ειναι περίπατος πλέον, αλλά αγύριστος.

    Βούλεται ο ελεύθερος, ο αδέσποτος, ο υποτακτικός, ο bottom, ο καθείς, αλλά όχι ο σκλάβος.

    Η δυνατότητα έκφρασης της βούλησης από αυτήν της πραγμάτωσης απέχουν παρασάγγας.
    Ας μην τα μπερδεύουμε.
    Τουλάχιστον όχι όταν μιλάμε για σκλαβιά.
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δεν υπάρχει ενιαίο μοντέλο, άλλωστε δεν είναι διόλου βέβαιο ότι ένα πρόσωπο εν γένει άβουλο κάνει, για αυτόν τον λόγο, για σκλάβος!

    Το σίγουρο είναι ότι η σκλάβα ορίζεται από την βούληση Του που την έχει και την κατέχει και αυτή, η βούλησή Του, πηγαίνει αυτόματα πάνω από την δική της.

    Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η ίδια δεν έχει βούληση. Διότι θα πρέπει να διευκρινιστεί, για ποιο ακριβώς πράγμα δεν έχει βούληση η σκλάβα; Δεν έχει βούληση να ζήσει; Δεν έχει βούληση να γνωρίσει; Δεν έχει βούληση να ευχαριστηθεί - ευχαριστώντας Τον που την έχει και την κατέχει; Δεν έχει βούληση να ανήκει;
     
    Last edited: 18 Οκτωβρίου 2022
  5. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Το πρώτο και σημαντικότερο που μπορεί να βούλεται, είναι το να ανήκει στον Αφέντη της. Φαντάζομαι δεν μιλάμε για τους νέγρους σκλάβους της Αμερικής.
     
  6. Queen87

    Queen87 Contributor

    Για να γίνει σωστά το θέμα συζήτησης θα έπρεπε να τοποθετηθούν οι σκλάβες... αλλά στο σήμερα που μιλάμε δεν υπάρχουν.

    Στην ερώτηση γιατί... Απαντώ. Είναι δράση και αντίδραση. Ο Μάστερ αντικατροπίζεται στα μάτια της σκλάβας.
    Όσα νήματα έχω διαβάσει δεν είδα ούτε μια άβουλη σκλάβα. Υπακοή μέχρι αηδίας ( για εμένα ) ναι! Άβουλη όχι.
     
  7. annageo

    annageo Premium Member

    Ποιος θα ηθελε να σχετιζεται με ενα αβουλο πλασμα , αναρωτιεμαι....
     
  8. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Έχω την εντύπωση ότι συγχέουμε την βούληση με την νόηση…
     
  9. rea..

    rea.. Contributor

    Όχι απαραίτητα..
     
  10. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, ως προς το μόνο που μπορεί ούσα σε αυτή τη θέση να βούλεται.

    Περί αποικιοκρατιών και καταβολής σκλάβων, υπάρχουν πάμπολλα νήματα στα οποία αναλώθηκαν μέλη κατά το παρελθόν.
    Θα ήταν αδόκιμο και περιττό να το επαναλάβουμε.

    Στο παρόν νήμα ωστόσο νομίζω, ότι δεν συν αντιλαμβανόμαστε τους ορισμούς, εν προκειμένω την βούληση.
     
  11. Queen87

    Queen87 Contributor

    Αν τα συγχέουμε τότε τι; στην θέση της βούλησης μπαίνει η νόηση; μην μπερδεύστε!] Για βούληση μίλησα... την νόηση δεν την πιάνω καν γτ αν την πιάσω θέλουμε άλλο νήμα κ σεντόνια.
     
  12. annageo

    annageo Premium Member

    Οχι ....