Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλαβοκεντρίκο σκλαβί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος blonde mermaid, στις 16 Φεβρουαρίου 2022.

  1. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Με αφορμή αυτή την κουβέντα ώστε μη εκτροχιάσουμε το άλλο...θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτού του είδους τις συμπεριφορές.

    Έχουμε δεδομένα απ'οπου προκύπτουν τα εξής ερωτήματα.

    Α) Το σκλαβοκεντρικό σκλαβί θέλει να είναι στο επίκεντρο της M/s σχέσης και πράττει ανάλογα, αποζητώντας την προσοχή;!

    Β)Το σκλαβοκεντρικό σκλαβί είναι "εγωκεντρικό' όν όπου ενδιαφέρεται για την δική του κάλυψη αναγκών και πόσο επιτρεπτό είναι αυτό εντός του M/s.
    Η μάλλον καλύτερα υφίσταται εγωκεντρικό σκλαβί εντός Μ/s;

    Γ) Το γεγονός ότι το θέλει πάρα πολύ και θεωρεί πως είναι η φύση του αυτή,ποια είναι η διαφορά με το εθελόδουλο και εκείνο το θέλει εξίσου πολύ και έχει την ανάγκη της υποταγής;

    Δ) Ακούστηκαν απόψεις περί topping from the bottom και κάπως το σκλαβί αντλεί ισχύ εφόσον του το επιτρέπουν, τελικά μπορεί να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

    Υγ: Μπορεί στο δικό μου μυαλό να έχω διαφορετικά δεδομένα για το τι εστί σκλάβος/α εντός Μ/s και να μην μπορώ να αντιληφθώ την έννοια σκλάβου+κέντρο= σκλαβοκεντρίσμος.
    Παρακαλώ τις απόψεις σας...

    Αν υποθέσουμε ότι το σκλαβοκεντρικο σ, ενεργεί και θεωρεί πως είναι το επίκεντρο του Μ/s γιατί να θεωρεί πως είναι αναγκασμένο να βρίσκεται εντός αυτού;
    "Διότι το θέλει πάρα πολύ, αφού θεωρεί πως είναι η φύση του αυτή και έχει αυτό την ανάγκη υποταγής."

    Θέλω να πω, πως αν θεωρητικά γίνεται το δικό του (topping from the bottom)+(έχει την ισχύ),δεν βλέπω κάπου τον εξαναγκασμό σε αυτό.
    "Δεν κάνει απαραίτητα topping from the bottom το σκλαβοκεντρικό σκλαβί, μπορεί ούτε να θέλει κάτι τέτοιο ούτε να έχει το περιθώριο ή απλά να μην έχει το περιθώριο"
     
    Last edited: 16 Φεβρουαρίου 2022
  2. Old submissive

    Old submissive Υποτακτικά φετιχιστής

    Καλησπέρα,

    διαβάζοντας σας, κάποια ερωτήματα αναδύονται αυθόρμητα στον νου μου :
    1) Υπάρχει ανθρώπινο ον που δεν θεωρεί τον εαυτό του στο κέντρο της αφήγησης του ενώ ταυτόχρονα παρατηρεί από μακριά (εκτός από τους σχιζοφρενείς που είναι εκτός αφηγήματος και η θέση αυτοπαρατήρησης μετατρέπεται σε εξωτερικές φωνές παραισθήσεων) ;
    2) Υπάρχει ανθρώπινο ον που βιώνει μία απόλυτη, 100 %, ανιδιοτέλεια, ας είναι και ο πιο ενσυνείδητος σκλάβος ; Μήπως τελικά ο σκλάβος είναι μέσα στη σχέση σκλάβου - αφέντη ένα απαραίτητο στοιχείο της σχέσης και όχι ένα ανιδιοτελές αντικείμενο ; Μπορεί ένας αφέντης ή μία αφέντρα να υπάρξει χωρίς να υπάρχει κάποιος που προτάσσει τον εαυτό του ως σκλάβο ;
    3) Η διαφορά μεταξύ "σκλαβονετρικού" και "εθελόδουλου" μήπως αναφέρεται σε διαφορά μορφής ή ποιότητας απολαύσεων που οδηγεί σε διαφορετική μορφή σχέσης ;
    4) Όταν απουσιάζει η ελεύθερη επιλογή σε αυτόν που συμμετέχει, υπάρχει σεβασμός της συνθήκης ερωτικής σχέσης ; ή μήπως φτάνουμε στα όρια του σεβασμού προς τον άλλο και άρα και στα όρια του επιτρεπτού ;

    Με σεβασμό και εκτίμηση
     
  3. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Υπάρχουν συνειδητά.
    Ανιδιοτελής δεν θα το έλεγα ακριβώς,
    Εκπλήρωση αναγκών θα έλεγα για την ακρίβεια.
    Μπορεί ένα σκλαβί να προτάσσει τον εαυτό χωρίς αφέντη;
    Η διαφορά τείνω να πιστεύω πως το εθελόδουλο σκλαβί είναι χωρίς αφέντη.
    Ενώ το σκλαβοκεντρίκο αποζητά την προσοχή εντός M/s;!
    Ακόμα δεν έχω τεκμήριωμενα πειστεί για την διαφορά εξού η παρουσία νήματος.
    Το είδος σχέσης είναι προκαθορισμένο από Αυτόν/η που ασκεί την ισχύ.
     
  4. Σαν σκλαβί ειμαι σπαζαρχιδικο οταν περναω καλά με την Κυρία μου. Δεν το κάνω γιατι επιζητω προσοχη, το κανω γιατι θα θέλω να Την υπηρετω καλύτερα κ γιατι ειναι απο τα ατομα που θελω να περνώ χρόνο μαζι Της. Την Κυρία που με ειχε Τη θεωρουσα κεντρο του συμπαντος κ Πρωταγωνιστρια στη ζωη μου. Επαιρνα πρωτοβουλίες κ Τη ζαλιζα . Πολλες φορες εκανα πραγματα για να ευχαριστησω Αυτή κ ας μην μου αρεσαν εμένα. Αν μου επιτρεπετε Κυρία πιστεύω ότι κατηγορουμαστε οι υ πολυ ευκολα για topping from the bottom
     
  5. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Ταπεινή, ταπεινότατη κατάθεση:
    Σκλάβος = μηδέν «εγώ». Zero. Nada.

    Η φράση «σκλαβοκεντρικό σκλαβί» είναι αυτοαναιρούμενη.
    Σαν το «παρθένα πουτάνα» ένα πράγμα.
    Εφόσον μιλάμε πάντα για σκλαβιά.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    μόνον διευκρινιστικά:
    σκλαβοκεντρικά δεν είναι αποκλειστικά τα σκλαβιά (τα διαμαντένια, που ..προσβάλλονται), αλλά κυρίως παρατηρούνται σκλαβοκεντρικές σχέσεις που διαθέτουν και θεωρητική τεκμηρίωση. είχαμε πολλές φορές την ευκαιρία και στο φορουμ να ενημερωθούμε, σχετικά. δεν πρόκειται για απαξία, αλλά γιά απλή αντιστροφή ρόλων. ο ..αφέντης υπηρετεί τον ..σκλάβο. γούστα είν' αυτά και καλά κάνουν.
     
  7. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Μιλάμε για σκλαβιά που θέλουν/επιζητάνε να είναι το κέντρο της σχέσης όχι για μπρατ ούτε για υ.
     
  8. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Παρθένα πουτάνα ή το ολίγον έγκυος. 
     
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Ακριβώς.
     
  10. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Σκλαβοκεντρική αντίληψη;! 
     
    Last edited: 16 Φεβρουαρίου 2022
  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Άρα δεν μιλάμε για σκλαβιά..
    End of story.
     
  12. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Με συνοπτικές διαδικασίες!!!