Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σπάσιμο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος kinvara, στις 12 Οκτωβρίου 2021.

  1. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Αυτό αποτελεί κομμάτι (ας πω σχεδόν) κάθε εκπαίδευσης.
    Το σπάσιμο, πάλι, όχι.
     
  2. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Οχι δεν το θεωρώ απαραίτητο.
     
  3. Iagos

    Iagos Contributor

    Ωραίο θέμα.

    Εφόσον μιλάμε για M/s οφείλουμε να λάβουμε υπόψιν την βασική συνθήκη που διέπει το M/s.

    Όταν μιλάμε για M/s μιλάμε για σχέσεις χωρίς όρια. Απόλυτη παράδοση.

    Άρα μιλάμε για σχέσεις ευθύνης.

    Η ευθύνη στη γλώσσα του M/s δεν μεταφράζεται ως υπαιτιότητα ή ως ενοχή.

    Η ευθύνη είναι κατανοητή ως οι υποχρεώσεις που προκύπτουν απο τη θέση που ο Κ/καθείς έχει.

    Ως εκ τούτου το M/s είναι μια ξεκάθαρη συνθήκη και ουδεμία σχέση έχει με ψυχολογικά και ψυχαναλυτικά όπως το εγώ, το αυτό, το εκείνο και το αποκείνο..

    Άρα και το απάσιμο στο M/s δεν σχετίζεται με το εγώ, το αυτό, το εκείνο και το αποκείνο..

    Το σπάσιμο σχετίζεται με την αποκόλληση.

    Την αποκόλληση απο το οικείο και την προσχώρηση στο ανοίκειο, το μη γνώριμο, το ανάρμοστο, το αχαρακτήριστο, το άσεμνο.

    Πως πραγματώνεται το ανοίκειο, το μη γνώριμο, το ανάρμοστο, το αχαρακτήριστο, το άσεμνο;

    Με την αλλαγή της κυκλοφορίας και του ρυθμού.

    Με πιο μέσο;

    Με τον έλεγχο.

    Χρειάζεται χρόνος;

    Για Εμένα, δυο χρόνια.

    Iagos
     
    Last edited: 13 Οκτωβρίου 2021
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ουσιαστικώς: θέμα των καθενώνανε και λόγος δεν μας πέφτει, θόρυβο να μη κάνουν...
    Τακτικώς: Ανάμεσα στο "σπας ό,τι (δεν) σου/του/της χρειάζεται" και στο "πόσο κόλλα νομίζεις πως είσαι..;".
    Εργαλειακώς: Η φετιχιά αφενός δεν είναι επικοινωνία, εφ' ετέρου δεν είναι αναστρέψιμη...
     
  5. bumblebee

    bumblebee Contributor

    ->Όσοι βιώνετε τέτοιου είδους συσχετίσεις θεωρείτε το σπάσιμο της s απαραίτητο;

    Αν απαιτείται

    ->Τι εννοούμε όταν λέμε σπάσιμο
    Εννοουμε την επίθεση σε ολες εκεινες τις σκέψεις, τασεις, συμπεριφορες, συναισθήματα που εμποδίζουν η σαμποταρουν την κατά επιθυμούμενο βαθμό παράδοση.

    -> Πως γίνεται.
    Με την αναμέτρηση των από πάνω σκέψεων τάσεων , συμπεριφορων κτλ με τη ίδια τη βούληση, σχέδιο, πλάνο του Κυριαρχικου μελους. Η αυτές θα επιβιώσουν η το ιδιο του Κυριαρχικο μελους.-

    -> Μπορεί να υπάρξει M/s χωρίς αυτό,
    Ναι γιατί δεν απαιτείται. Υπάρχουν και βδσμικοι ανθρωποι που γνωρίζουν καλά τον εαυτό τους.
    Και εχουμε και δουλειες.

    -> και επίσης μετά από αυτό τι
    Για όσο αυτό.
     
    Last edited: 12 Οκτωβρίου 2021
  6. espimain

    espimain Contributor

    Όταν η σύγκρουση με τις προκαταλήψεις, τα υπαρξιακά, τις αναστολές, τους ιδεασμούς, τις εμμονές, τις αγκυλώσεις, της υποτακτικής είναι μεγάλη, το ζητούμενο για την εξέλιξη της σχέσης είναι η εξάλειψη τους.
    Η διαφορά ισχύος εφόσον υφίσταται συνθλίβει κάθε εμπόδιο.
    Αναδομεί.
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    αυτό μου άρεσε...
     
  8. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    θα έλεγα ότι όταν η σύγκρουση με όλα όσα αναφέρετε είναι μεγάλη την κατευθύνουμε σε κάποιον ειδικό ή της αφήνουμε την πόρτα ανοιχτή (και τα σκυλιά δεμένα). Αλλά δεν το λέω γιατί μπορεί να θεωρηθεί αγένεια ή τραμπουκισμός ή ειρωνεία και θα βλάψει το image μου το bdsmικό  

    I believe it....
     
  9. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    πως εννοεις το άγγραφο χαρτί?
     
  10. skia

    skia Contributor

    Να μην υπάρχουν επιρροές από τυχόν προηγούμενες σχέσεις. Έτοιμο να δεχτεί τα θέλω του Κ, μιας νέας τέτοιας σχέσης. Αυτό όμως θέλει πολύ δουλειά.
    Υ.Γ. Με συγχωρείς για τη βιαστική απάντηση, έχω μάθημα σε λίγο. Εάν θες να κάνω οποιαδήποτε επεξήγηση είμαι στη διάθεσή σου όταν τελειώσω.
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    και πάντως δεν την "σπάμε" γιατί δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι με όλα αυτά θα μπορέσει να σταθεί στα πόδια της με το "σπάσιμο".

    Αλλά έτσι και αλλιώς η περιγραφή
    δεν παίρνει θέση ως προς το σπάσιμο συγκεκριμένα.
     
  12. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Ενδιαφέρουσα η απάντηση στο σύνολο. Θα μείνω όμως σε αυτό. Προφανώς κάτι από τα παλιά μου μπαγκάζια με έκανε να το διαλέξω το χωρίο  
    Αν και συμφωνώ ότι η αποκόλληση από το οικείο (comfort zone το λένε συχνά κάποιοι συνομιλητές εδώ) είναι μέρος της αλληλεπίδρασης για να εδραιωθεί το Κ/υ, είναι βέβαιο ότι ταυτίζεται με το ανάρμοστο, αχαρακτήριστο και άσεμνο;
    Θέλω να πω δεν ξέρω αν πάντα το "σχήμα" είναι ότι σπάει ένας κάποιος πουριτανισμός ή συντηρητισμός του υ. Θα μπορούσε να συμβαίνει και το αντίθετο.
    Και βέβαια δεν εννοώ ότι κάποιος Κυρίαρχος επιθυμεί να φτιάξει μια υ καθώς πρέπει για τα καθεστηκότα κοινωνικά πρότυπα.
    Θα χαιρομουν να έχω την γνώμη σας