Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"Στενότις"

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 15 Οκτωβρίου 2007.

  1. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Την επόμενη φορά που θα βρεθούμε θα έχουμε πολλά να πούμε, αυτό είναι σίγουρο  
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: "Στενότις"

    Το status που εχω με εκφραζει απολυτα. Αισθανομαι απολυτα ελεύθερος να διαλέξω ρολο ανάλογο με αυτό που μου βγαζει η συνομιλήτριά μου. Αν και δεν ειμαι μοιρασμενος ακριβως 50-50 μεταξύ των δύο ρόλων, δε βλεπω να υπάρχει λογος που το switch να με περιορίζει.

    Σιγουρα υπαρχουν πολλοι που δηλωνουν switch και μονο switch δεν ειναι. Δε με απασχολει, γιατι τελικα ο καθενας κρινεται απο τις πραξεις του.

    Το status μου μου αρεσει, με εκφραζει, κανω το κεφι μου. Τι αλλο θα μπορουσα να ζητησω? Σε μονιμη σχεση με καποια που δεν ειναι switch πολυ ευχαριστως θα αποποιουμουνα τις κυριαρχικες ή τις υποτακτικες μου τασεις για χαρη του ανθρωπου που εχω απέναντί μου. Για μενα οι ρολοι εχουν δευτερευουσα σημασια. Κυριαρχη σημασια εχει η ικανοτητα επικοινωνιας μεσα απο τους ρολους.
     
  3. female

    female Contributor



    Οι περισσότερες "ταμπέλες" είναι γενικεύσεις, ή και υπεργενικεύσεις, και ως τέτοιες τείνουν να είναι λανθασμένες όσον αφορά την πραγματικότητα, μια και αφήνουν εκτός τις δεκάδες, εκατοντάδες λεπτομέρειες και αποχρώσεις που χαρακτηρίζουν την πραγματικότητα της ατομικότητας -- είναι όμως χρήσιμες ως γενικές κατευθύνσεις, ως κυρίαρχες (βασικές) τάσεις της πραγματικότητας.

    Θα συμφωνήσω, λοιπόν, με τους προλαλήσαντες οτι δεν "αρκούν", οτι δεν περιγράφουν τις διαφορές με τους άλλους όμοιου στάτους, και ακόμα τις διαφορές ορισμού του κάθε όρου. Δεν αρνούμαι όμως τη χρησιμότητά τους, αρκεί να μην τις θεωρούμε, σε κάθε περίπτωση απαραιτήτως, ως απόλυτες τιμές.


     
  4. hugger

    hugger Regular Member


    Syrah, δηλωσε switch, και μετετρεψε το "η κολαση μου ειναι οι αλλοι" στο "ειμαι η κολαση των αλλων", αλλωστε εχεις τα φοντα αποτι εχω παρατηρησει  
     
  5. Lola

    Lola Regular Member

    Απάντηση: Re: "Στενότις"

    Tι παραπανω μπορω να πω απο αυτο? Δεν υπαρχει τιποτα πιο σημαντικο απο το να εισαι απλα ο εαυτος σου.. Η ομορφια του να εκφραζεσαι ελευθερα οποτε σου ερθει οπως σου ερθει, χωρις πρεπει και μη. Χωρις να σε νοιαζει τι θα πει ο ενας και ο αλλος.. Επειδη γουσταρεις αυτο που εισαι και δε χρειαζεται να αποδειξεις τιποτα και σε κανεναν, το μονο που σε νοιαζει ειναι να περνας καλα  
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όχι.

    Το ότι είμαι σκλάβα και το δηλώνω, έχει να κάνει απλά με το ποια είναι η ψυχοσύνθεση μου και όχι πως και με ποιούς τρόπους είμαι αυτό που είμαι.
    Απλά δηλώνω πως συγκεκριμένα στο χώρο του bdsm γνωρίζω ποια είναι η κατεύθυνση μου, νιώθω όμορφα με αυτό και δεν με νοιάζει τι μπορεί να σκέφτεται οποιοσδήποτε άλλος για το τι είναι ή τι δεν είναι σκλάβα ή πως πρέπει να φέρεται.
    Η δική Του αξιολόγηση είναι η μόνη που μέτράει.
     
  7. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

    ΠΑροτι εγω δεν νοιωθω να περιοριζομαι απο την ταμπελλα που μου εχω προσδωσει , ωστοσο, κατα καιρους, εχω να αντιμετωπισω τυπολατρες, ψωνισμενους, φανατικους που προσπαθουν να με πεισουν οτι οφειλω να ακολουθω ενα τυπικο η μια συμπεριφορα που να συναδει με οσα εχουν διαβασει/αποστηθισει/παπαγαλισει στο δικτυο η εχουν ευφανταστα αποκρυσταλλωσει στο μυαλο τους.

    Συνηθως αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν πραγματικη πειρα, γιατι οι γνωριζοντες εχουν εμπεδωσει οτι πολλες φορες ειναι η ζωη που διαμορφωνει καταστασεις, ειναι η επαφη, ειναι η πολυτιμη στιγμη που βουτας μεσα στο ειναι του αλλου και η αναδυεσαι η βουλιαζετε μαζι σε αλλο χωροχρονο...
    Οι πραγματικοι γνωστες, απλα, δεν ασχολουνται με τα των αλλων, μονο με το τι πρεσβευουν και το τι αναζητουν στους συντροφους τους

    Στην τελικη "Σωστο ειναι αυτο που μας αρεσει (και δεν θιγει φυσικα καποιον αλλον) ".
    *** θα εγραφα αλλη λεξη αντι για "αρεσει" αλλα ας φερθω κοσμια   ***

    Παντως το βρισκω πολυ τιμιο και σωστο να οριζει καποιος τι πιστευει οτι ειναι, γιατι ετσι βοηθαει τον συνομιλητη του να γνωριζει προς τα που κλινει.

    Χαιρεσθε κι αγαλλιασθε
     
  8. Syrah

    Syrah Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την προσέγγιση.

    Αναλύοντας κανείς την ερωτική του ταυτότητα, προσανατολίζεται πιθανώς προς ένα BDSM Status (με τη συμβατική έννοια του όρου), συνθέτει όλη την περί σεξ και έρωτα θεώρησή του σε μία λέξη (slave για παράδειγμα) ομαδοποιείται συν τοις άλλοις σε μία κατηγορία, και ενώ εξακολουθεί να βιώνει την υποτακτικότητά του υπό το πρίσμα της δικής του μοναδικής ιδιοσυγκρασίας, έρχεται αντιμέτωπος με ανθρώπους που (θέλονταν να τον κατανοήσουν/σαρώσουν χρησιμοποιώντας μαζικά εργαλεία) προσπαθούν να του προσάψουν ιδιότητες που αντιστοιχούν πιθανώς στην πλειοψηφία των ανθρώπων με τους οποίους μοιράζεται την ίδια ομπρέλα, υποχρεώνοντάς τον έμμεσα σε σύγκλιση.

    Φρονώ πως το πρόβλημα της χρήσης του BDSM Status όχι κατά BDSM συμβάσεις αλλά επί της ουσίας, είναι παρόμοιο με κάθε πρόβλημα ομαδοποίησης με σκοπό την εξαγωγή στατιστικών συμπερασμάτων, όπως και γενικότερα με κάθε πρόβλημα που προκύπτει από ανάλυση που έπεται σύνθεσης που έπονταν άλλης ανάλυσης. Η ανάλυση μίας περίληψης, όσο αποτελεσματική και αν είναι η δεύτερη (με τα κριτήρια μίας καλής περίληψης) δεν δύναται να αποδώσει το αρχικό κείμενο, γιατί σύνθεση και ανάλυση δεν γίνονται με τον ίδιο αλγόριθμο, όπως ομοίως δεν μπορείτε να αποσυμπιέσετε ένα Mp3 ανακτώντας όλες τις αρχικές πληροφορίες ήχου. Αυτά προφανώς επειδή στην έννοια της περίληψης, (με τη συμβατική έννοια του όρου) ενέχεται και η ιδέα της διαγραφής στοιχείων που βρίσκονται σε επίπεδο, ανώτερο του επιθυμητού επιπέδου της περίληψης.
     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Re: "Στενότις"


    δε θα άλλαζα ούτε μια λέξη από τα παραπάνω
    lara[E-p] έγραψες τη σκέψη μου, ευχαριστώ  



    ΥΓ. για όσους δεν κατάλαβαν, συμφωνώ με τη lara[E-p]
     
  10. llazouli

    llazouli Contributor

    Πραγματικά αισθάνομαι παγιδευμένη, το ίδιο θα ένιωθα με όποια ταυτότητα κι αν επέλεγα. Αν και περισσότερο προς τους περβ κλίνω, μιας και είναι οι λιγότερο αυστηρά καθορισμένοι, με τον αέρα του διαστροφικά ''ανένταχτου''.
    Με τρομάζει η ιδέα του περιορισμού, όσο κι αν είναι ελκυστική η ασφάλεια που προσδίδει το στάτους, ασφυκτιώ στην ιδέα των μόνιμων χαρακτηριστικών γατί φοβάμαι τον εγκλωβισμό σε ψυχαναγκαστικές συμπεριφορές που θα αλλοιώσουν αυτό που είμαι.
    Είναι απίστευτα γοητευτικό το bsdm ως θεατρικό παιχνίδι, να μπορείς να ζεις την αλήθεια του κάθε ρόλου, χωρίς στερεότυπα και προσκολλήσεις, να αφήνεσαι με τόλμη στην παραφορά της κάθε μοναδικής στιγμής, όπου ο θύτης και το θύμα αποτελούν τις όψεις του ίδιου νομίσματος και ο καθένας από μας μπορεί να τους δώσει υπόσταση, ικανοποιώντας τις πλέον μύχιες επιθυμίες του.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πολύ μου αρέσει αυτή η φράση. Είναι απίστευτα ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο φοβόμαστε το άγνωστο- γιατί το άγνωστο ουσιαστικά είναι αυτό που μας κάνει να τρέμουμε να ξεφύγουμε από αυτό μέσα στο οποίο είτε ευτυχισμένοι είτε όχι αν μη τι άλλο είναι γνώριμο και κατανοητό.
    Το να ανταλλάξεις αυτό το οποίο γνωρίζεις και χειρίζεσαι- καλά ή κακά άσχετο- με τον ένα ή άλλο τρόπο, με εκείνο που φαντάζει μακρυνό, δύσκολο, οδυνηρό, ακατανόητο ίσως με πέρα από ένα τρόπο, είναι ίσως η μεγαλύτερη υπέρβαση που καλείται να κάνει μια εν δυνάμει σκλάβα.

    Τον ρώτησα κάποτε, τι αν αυτό που βγει από μέσα μου, μετά από όλη αυτή τη δουλειά και οδύνη, τελικά δεν είναι σκλάβα?
    Απάντησε πως ότι κι αν είναι, μετά από τόσες υπερβάσεις, δουλειά, αίμα και δάκρυα δεν μπορεί παρά να είναι αξιόλογο και Τολμά να ρισκάρει την ανακάλυψη πως πιθανόν να μην είμαι σκλάβα.
    Υποθέτω ο δρόμος προς την καλύτερη γνώση, του ποιοι άραγε να είμαστε, πέρα από κανόνες, διαπαιδαγώγηση, συμπεριφορές, ο δρόμος προς την γνώση γενικότερα δεν είναι σπαρμένος με ρόδα. Η απόφαση την οποία παίρνει ο καθένας προσωπικά είναι μπορώ να συνεχίσω να ζω ευτυχισμένα χωρίς να σκάβω άλλο? Ή η ανάγκη να συνεχίσω το σκάψιμο είναι μεγαλύτερη από τον όποιο φόβο του αγνώστου?
    Οι απαντήσεις είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενα και δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Υπάρχουν απλά καθαρά προσωπικές επιλογές και οι συνέπειες τους.

    Στο θέμα του ψυχαναγκασμού, είτε τον έχεις είτε όχι, πάντα ήμουν ψυχαναγκαστικός χαρακτήρας, υποθέτω ένας από τους λόγους που είμαι εδώ που είμαι. Δεν με έκανε ψυχαναγκαστική το bdsm, κατέληξα στο bdsm επειδή αυτό έκφραζε την προυπάρχουσα ψυχαναγκαστική μου φύση πιστεύω.

    Υ.Γ. sapfw   μ άρεσε ιδιαίτερα το υστερόγραφο σου  
     
  12. folha

    folha deja vu

    Εγώ το status το επέλεξα γιατί δεν ήξερα αρχικά τι δήλωνε το καθένα, (ίσως αν ήταν στα ελληνικά να είχα βγάλει κάποια άκρη). Μετά κατάλαβα (; ) στο περίπου τι είναι το καθένα, αλλά εξακολουθώ να μην είμαι σίγουρη αν είμαι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο. Οπότε παραμένω στο vanilla, ασχέτως αν θεωρείται από πολλούς ξενέρωτο.