Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συζητηση..περι switch..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Brigitte, στις 15 Ιανουαρίου 2016.

  1. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Θα ηθελα να πιασουμε το θεμα "Switch"..
    Πιστευετε ότι μπορει ένας ανθρωπος να είναι και τα δυο?? Και Κ και υ?
    Αν ναι..μπορει να είναι και τα δυο με τον ιδιο παρτενέρ? Σε διαφορετικες ερωτικες επαφες ή στην ιδια?
    Υπερισχυει μεσα του καποιος από τους δυο ρολους? Και από τι μπορει να εξαρτηθεί αυτό??
    Πιστευετε ότι είναι "μουφα" ολο αυτό??
    Ότι εμεις που δηλώνουμε switch, πουλαμε παραμυθια?
    Θα ηθελα πολύ να ακουσω τις γνωμες σας..ειτε δηλώνετε και εσεις switch..ειτε όχι..
    Σας ευχαριστω.. 
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Αν και δεν είμαι switch, σου αφήνω δυο λογάκια. Αφού περισσότερα δεν χρειάζεται να τα γράψω.
    Πάντα για μένα, είναι δυνατά όλ' όσα ανέφερες.
    Αν υπερισχύει ένας απ' τους δυο ρόλους και ποιος, είναι κάτι που το γνωρίζει μόνο όποιος/α switch θα ήταν και πάντα για τον/την εαυτό του/της.
    Αφού δεν υπάρχει πουθενά κάποιος κανόνας λαξευμένος στην πέτρα αναφορικά με το "θέμα".
    Αν είναι "μούφα" ή όχι, αν πουλάτε παραμύθια ή όχι.
    Είναι κι αυτό κάτι, που μπορεί πάλι να το γνωρίζει μόνο όποιος/α switch θα ήταν και ίσως όποιος/α θα είχε πάρε-δώσε μαζί του/της.
    Τεσπα, αν δεν έχω ξεμωραθεί τελείως, κανείς/καμία δεν έχει ανάγκη "αναγνώρισης", πόσο μάλλον απ' άσχετα σε μας άτομα, για να υπάρχουμε.
    Τουτέστιν, ας τα βρίσκεις εσύ με την πάρτη σου και μ' όποιον είναι μαζί σου. Και οι όποιοι/ες άλλοι/ες ας πηγαίνουν στο κομμωτήριο.  
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2016
  3. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Φυσικά και ναι. Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να σου βγάζουν το Υποτακτικό στοιχείο από μέσα σου , κάποιοι άλλοι να σε κάνουν να θέλεις
    να Κυριαρχήσεις πάνω τους.Η και να υπάρχει εναλλαγή ρόλων επειδή το γουστάρουν και οι δύο τους.
    Απ' ότι έχω καταλάβει κι όλας από συζητήσεις που έχω κάνει με τέτοια άτομα.
     
  4. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Εγώ ΠΧ μπορεί να είμαι switch. Όπως μπορεί να είναι και ο κάθε ένας. Δηλώνω Κυρίαρχος ίσως επειδή δεν έχει βρεθεί
    το άτομο να με κάνει να θέλω να υποταχθώ. Ίσως επειδή δεν θέλω κι όλας. Ίσως πολλά.
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Switch.-
     
  6. Soraya

    Soraya Guest

    δειλωνω switch μιας που τα τελευταία 2 χρόνια ανακάλυψα την σαδιστική μου πλευρά. δεν μπορώ όμως να αναλάβω τον κυρίαρχο ρόλο σε καμια περίπτωση. δεν μου αρέσει. συνήθως η επιθυμίες είναι ανάλογες με τον παρτενέρ. αν τύχει όμως να είναι ο ίδιος και κυριαρχισω πάνω του σαδιστικά τότε πολύ δύσκολα επανέρχομαι σε υποτακτική διάθεση.
    απο κει και πέρα απολαμβάνω εξίσου και τις 2 πλευρές μου και προσπαθώ να δώσω τον καλύτερο μου
    εαυτό
     
  7. whisperer

    whisperer Regular Member

    Εχω την εντυπωση πως ο ορος switch κουμπωνει καλυτερα σε Τ/b.Δλδ καποιοι αρεσκονται να εναλλασεται ο ρολος τους σε ασκηση κυριαρχικων πρακτικων στο σεξ παρα στην ασκηση κυριαρχιας γενικα.
    Προσωπικα το θεωρω φετιχισμο και οχι D/s .
    Μου ειναι δυσκολο να κατανοησω (απο τη στιγμη που η κυριαρχια και η υποταγη βρισκονται πρωτα απ ολα στο μυαλλο) πως καποιος μπορει να συναπτει D/s σχεσεις(με οτι συνεπαγεται μια D/s σχεση) που πχ 6μηνες θα ναι D στη μια και στην επομενη θα ναι s.
    Μπορει και να ειμαι λαθος
    αλλα σε αυτη τη περιπτωση νομιζω πως θα υπαρχει μεγαλο προβλημα καψιματος σκληρου δισκου λογω της δυσκολιας επεξεργασιας αντικρουωμενων πληροφοριων/δεδομενων.
     
  8. Διευκρίνιση:
    Ο αυταρχικός μάνατζερ που έχει μια αυστηρά κυριαρχική σχέση με όλους όσοι τον περιβάλλουν στις επαγγελματικές, προσωπικές και κοινωνικές του δραστηριότητες και που κάποιες νύχτες πληρώνει μια προντόμα να τον κάνει αλογάκι δε θεωρείται switch, για το λόγο ότι έχει σταθερά διαφορετικό ρόλο για κάθε κομμάτι της ζωής του, σωστά?

    Μη έχοντας σχετική πείρα στο συγκεκριμένο θέμα, θα μιλήσω επαγωγικά. Υποθέτω πως μπορεί ένας άνθρωπος να είναι switch, αλλά όχι με τον ίδιο παρτενέρ. Επίσης -κι εδώ θα ήθελα να ακούσω τους έχοντες σχετικές εμπειρίες- μου ακούγεται περίεργο ένα άτομο που είναι κυριαρχικής ψυχοσύνθεσης στη συνολική έκφανση του βίου του να μπορεί να μεταβάλλει (όχι να προσποιηθεί, να γίνει) άρδην το χαρακτήρα του σε υποτακτικής ψυχοσύνθεσης και το αντίστροφο. Εκτός αν ενυπάρχουν και οι δύο τάσεις (το γνωστό δίπολο του Γιούνγκ) και βγαίνουν στην επιφάνεια ανάλογα με το άτομο που έχει απέναντί του.
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Άσχετα από τι θα απαντήσει το φόρουμ όλο, εσύ η ίδια τι πιστεύεις; Νιώθεις ότι σε αντιπροσωπεύει αυτός ο ορισμός;

    Εγώ έχω "συναλλαγεί" - δεν είμαι - με switches σε παιχνίδι, σε session. Άρα υπάρχουν.  
    Και να συμπληρώσω, για μένα απάνω στο παιχνίδι είναι τα πιο τυχερά και ολοκληρωμένα άτομα, γιατί μπορούν και ζουν και τις δυο πλευρές του Τ/b, Κ/υ νομίσματος.

    Έχω δει switch άτομα να εναλλάσσονται με το ίδιο παρτενέρ (όταν είναι και οι δυο switches) στο ίδιο session, και μάλιστα και με αργή και με γρήγορη ανταλλαγή ρόλων.
    Επίσης έχω δει switch να έχει μόνο υ ρόλο με κάποιο παρτενέρ και Κ με άλλο. Ή μόνο σαδιστικό με ένα παρτενέρ και μόνο μαζοχιστικό με άλλο, η και να εναλλάσσονται οι ρόλοι από φορά σε φορά.

    Αυτά από πρώτο χέρι. Για D/s δεν μπορώ να μιλήσω, γιατί θα μιλήσω "απ' έξω" και δεν έχει νόημα - θα είναι μόνο θεωρία. Κάπου πάντως στο φόρουμ υπάρχει ήδη σχετικό νήμα.
     
    Last edited: 15 Ιανουαρίου 2016
  10. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Πάντως, το ανέκδοτο... ηντά 'ναι μπρε switch; Αυτός που τον παίρνει και τον δίνει. Το έχω ακούσει  
     
  11. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Χαχαχαχαχα    
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

      εμείς οι switch μοιράζουμε αγάπη πολλων μορφών...