Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συμπαντικός χορός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Dark_passion, στις 26 Φεβρουαρίου 2010.

  1. Dark_passion

    Dark_passion Regular Member

    «Για μας το S/M είναι ο τρόπος με τον οποίο ανάβουμε την ιερή φωτιά που καίει βαθιά μέσα σε κάθε άνδρα και γυναίκα», γράφει ο Mark Thompson στο βιβλίο Leatherfolk: Radical Sex, People, Politics, and Practice (εκδ. Daedalus, Los Angeles 2004, 3η έκδ.).

    Ίσως κάποτε να έχετε νιώσει πως η ερωτική πράξη, συνδυασμένη με την ξεχωριστή ένταση που της χαρίζει το BDSM, έχει τη δύναμη να μας ταξιδεύει σε υπερβατικά μονοπάτια. Τις στιγμές αυτές μπορεί κανείς να βρεθεί σε μια αλλαγμένη κατάσταση συνείδησης (altered state of consciousness), η οποία θυμίζει τις περιγραφές των μυστικιστών/τριών. Εκείνες ακριβώς τις στιγμές η «ιερή φωτιά» που καίει κρυμμένη μέσα μας αναδύεται στην επιφάνεια μ' όλη της τη δύναμη.

    Τότε το συνηθισμένο μας εγώ μοιάζει να εξαφανίζεται και τη θέση του παίρνει μια εκστατική αίσθηση ενότητας – μια ψυχική ένωση με το σύντροφό μας, η οποία μπορεί να απλώνεται αγκαλιάζοντας τα πάντα, ακόμη και το ίδιο το σύμπαν. Εκείνη την ώρα ο εαυτός ξεφεύγει από τα στενά του όρια, διευρύνεται, κατακτά μια γεύση θεϊκότητας, μιας απλόχερης ευτυχίας.

    Ίσως να μοιάζουν ακατανόητα όλα αυτά, ειδικά αν δεν τα έχει βιώσει ποτέ κάποιος. Έτσι κι αλλιώς, τέτοιου είδους εμπειρίες δύσκολα εκφράζονται με ορθολογικό τρόπο. Η μαγική γλώσσα της ποίησης, φορτισμένη με εικόνες και συναισθήματα, γίνεται πιο εύκολα οδηγός μας στους δαιδαλώδεις λαβυρίνθους του νου και της καρδιάς.

    Οι παρακάτω στίχοι γράφτηκαν για να περιγράψουν τις εκστατικές στιγμές που βιώνω μαζί με τον Αφέντη μου, γι’ αυτό κι επέλεξα να τους δημοσιεύσω στην ενότητα αυτή του φόρουμ. Φυσικά είναι αφιερωμένοι σ' Eκείνον...


    Συμπαντικός χορός


    Μαζί σου κάνω έρωτα με το Σύμπαν
    τ’ άκρα μου πλοκάμια απλώνονται
    ν’ αρπάξουν τ’ αστέρια
    οι δονήσεις των κορμιών μας
    κοσμογονικός χορός
    οι αισθήσεις μας Πύλη
    προς μια άλλη διάσταση.

    Καυτές σταγόνες ξεπηδούν
    πλημμυρίζουν τον αέρα
    ποτίζουν το χώμα
    εξατμίζονται ως στα σύννεφα
    ρέουν μεταδίδοντας
    ενέργεια μυστική, ζωογόνα δροσιά,
    ενώνουν την αρχέγονη Γαία
    μ’ έναν απέραντο Ουρανό.

    Μες απ’ τους πόρους μας
    υγραίνουμε το Σύμπαν
    τ’ αστέρια κοινωνούν τ’ άρωμά μας
    χορεύουν στους δικούς μας ρυθμούς
    λαμπυρίζουν στη δική μας
    εκστατική τροχιά.

    Νιώθω το βάρος σου ανελέητο
    πάνω στην αδύναμη σάρκα μου
    κι έπειτα εξαϋλώνομαι
    διαλύομαι σ’ αμέτρητες
    αστραφτερές σταγόνες∙
    εκτοξεύονται χαρούμενες
    προς την πρωταρχική Πηγή τους
    χαμογελώ
    καθώς γίνομαι Ένα μαζί της.

    Αιθέριο φως μας περιβάλλει
    μιας φιδίσιας δύναμης
    τρυπώνει στα κορμιά μας
    διαπερνά την ανάσα μας
    δονεί τις πιο κρυφές πτυχές
    της ύπαρξής μας.

    Σταγόνα σταγόνα ρουφώ
    την ηδονή που μου δίνεις
    εκστατική, πρωτόγνωρη, μεθυστική.
    Το κορμί σου Πύλη προς το Σύμπαν
    η άνασα σου άνεμος
    με στροβιλίζει στους αιθέρες.

    Τυλιγμένη σε άηχη μελωδία
    σε μια αρχαία Αρμονία των Σφαιρών
    χορεύω, πάλλομαι
    μες απ’ τα πάθη της σάρκας
    μένω δίχως σώμα
    ελεύθερη πλανιέμαι
    σ’ άλλους κόσμους
    γοητευτικούς, απέραντους.

    Σε κόσμους ποτισμένους
    με τη δική σου ουσία
    ανελέτητη και μαγική
    διάφανη, καταιγιστική.
    Μέσα της ξαναγεννιέμαι
    έμβρυο πλασμένο από φως
    δεμένο μαζί σου
    μ’ έναν αόρατο ομφάλιο λώρο.
     
    Last edited: 26 Φεβρουαρίου 2010
  2. Απάντηση: Συμπαντικός χορός

    Γεμάτο εντυπωσιακές εικόνες.
    Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.  
     
  3. Dark_passion

    Dark_passion Regular Member

    Απάντηση: Συμπαντικός χορός

    Σ' ευχαριστώ, Sumisa! Nα'σαι καλά!  
     
  4. lizard

    lizard Regular Member

    "Ίσως κάποτε να έχετε νιώσει πως η ερωτική πράξη, συνδυασμένη με την ξεχωριστή ένταση που της χαρίζει το BDSM, έχει τη δύναμη να μας ταξιδεύει σε υπερβατικά μονοπάτια. Τις στιγμές αυτές μπορεί κανείς να βρεθεί σε μια αλλαγμένη κατάσταση συνείδησης (altered state of consciousness), η οποία θυμίζει τις περιγραφές των μυστικιστών/τριών. Εκείνες ακριβώς τις στιγμές η «ιερή φωτιά» που καίει κρυμμένη μέσα μας αναδύεται στην επιφάνεια μ' όλη της τη δύναμη.

    Τότε το συνηθισμένο μας εγώ μοιάζει να εξαφανίζεται και τη θέση του παίρνει μια εκστατική αίσθηση ενότητας – μια ψυχική ένωση με το σύντροφό μας, η οποία μπορεί να απλώνεται αγκαλιάζοντας τα πάντα, ακόμη και το ίδιο το σύμπαν. Εκείνη την ώρα ο εαυτός ξεφεύγει από τα στενά του όρια, διευρύνεται, κατακτά μια γεύση θεϊκότητας, μιας απλόχερης ευτυχίας."

    Eιχα την τυχη να βιωσω μια αναλογη κατασταση. Ετσι οπως τα λες ειναι...
    Δυστυχως ομως η δυναμη αυτη μας τρομαξε.
    Πολυ χαιρομαι που μπορειτε και το απολαμβανεται. Πιο πολυ ομως χαιρομαι που διαβαζω αυτη την περιγραφη γιατι εγω δεν τολμησα να την μοιραστω με κανεναν αυτη την εμπειρια. Πιστευα πως κανενας δεν θα καταλαβαινε τι ηθελα να πω...
    Να'στε καλα!
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Συμπαντικός χορός



    μολις απηλαυσα ενα υμνο αναλογο και ανταξιο των ορφικων

    με εκστασιασες dark_passion

    σ ευχαριστω !
     
  6. Dark_passion

    Dark_passion Regular Member

    Απάντηση: Συμπαντικός χορός

    Αγαπητή lizard,

    Είναι εύκολο να τρομάξει κανείς όταν αντιμετωπίζει μια καινούρια και ιδιαίτερα δυνατή εμπειρία, που έρχεται απροσδόκητα, σαν να εμφανίστηκε σχεδόν από το πουθενά. Ωστόσο, οι εκστατικές εμπειρίες στα πλαίσια του BDSM δεν είναι τόσο σπάνιες όσο νομίζουμε.

    Υπάρχουν μάλιστα και τεχνικές οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να προκαλέσουν τέτοιου είδους αλλαγμένες καταστάσεις συνείδησης, όπως π.χ. ο οραματισμός. Για όσες/όσους ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα, θα παραπέμψω στο εξαιρετικό βιβλίο της Dossie Easton και της Janet W. Hardy, Radical Ecstasy (Greenery Press, 2004).

    Θα χαρώ αν έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε το θέμα κι από κοντά, σε μια από τις προσεχείς συναντήσεις του χώρου.


    Φίλη θάλεια,

    Σ' ευχαριστώ ολόψυχα για τα καλά σου λόγια! Οι ορφικοί ύμνοι ανήκουν, κατά τη γνώμη μου, στα διαμάντια της αρχαίας ελληνικής λογοτεχνίας. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι κάποτε οι δικοί μου (μάλλον ερασιτεχνικοί) στίχοι θα έφταναν να παραλληλιστούν μαζί τους! Να'σαι καλά!