Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Gorean Angel, στις 3 Αυγούστου 2011.

  1. Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Πόθεν συνάγεται ότι η κυριαρχική ψυχοσύνθεση και η εν γένει ενασχόληση με τα σαδομαζό συνεπάγεται τα ως άνω θεολογικά;
    Δηλαδή δεν υπάρχουν "κακοί/ές", "σατανικοί/ές" κλπ κλπ κυριαρχικοί/ές;
    Είναι όλοι/ες σοφοί/ές και καλόγνωμοι/ες σαν τον Μπαμπαστρούμφ και την καλή νεράιδα;
     
  2. Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Παρακαλώ διευκρίνισε τι εννοείς με τον όρο "bdsm πόρνη".
    Εννοείς το άτομο που ασκεί bdsm επί χρήμασι;
    Ή εννοείς το άτομο που ασκεί σαδομαζοχιστικές πρακτικές επειδή έτσι γουστάρει, και χωρίς να ενδιαφέρεται για το D/s σκέλος;
     
  3. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    @ Paralax

    Λοιπόν θυμόσοφε, χαίρομαι που σε ξαναβλέπω μετά από ένα χρόνο.
    Επανέκαμψες τρικυμιώδης.
    Θα σου ομολογήσω το εξής:
    Κάποτε αγχωνόμουν κι’ εγώ για το - κατά dora - τσίρκο.
    Μια ωραία πρωία που λες, αφορμής δοθείσης
    (χωρίς αφορμή τίποτα δε διεγείρεται σ’ αυτή την κοινωνία)
    έπαψα να υφαρπάζομαι απ΄ όσα έβλεπαν τα μάτια μου
    συνειδητοποιώντας ότι οι σχέσεις - όλες οι σχέσεις, μηδέ μίας εξαιρουμένης -
    γρήγορα ή αργά σου αποδίδουν το αναλογούν τοκομερίδιο.
    Ό, τι βάλεις αυτό και θα εισπράξεις.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθεί το γραμμάτιο.
    Αν κάμποσοι λοιπόν διαμαρτύρονται για αποτελέσματα και συμπεριφορές
    είναι αυτοί που εισήλθαν στο στίβο μάχης του σχετίζεσθαι
    με τη ρομαντική αφέλεια των αγαθών προθέσεων.
    Κατ’ ουσίαν δεν είναι πως δεν ξέρουν το λάθος τους,
    είναι ότι αρνούνται να το δεχτούν για να μην αυτοαναιρεθούν.
    Επειδή ως γνωστόν το σπορ είναι αμείλικτο
    και το κουπόνι που διαλέγει ο καθείς εξαργυρώνεται στο τέλος της κούρσας,
    δεν υπάρχει ικανός λόγος να προσπαθεί κανείς να αδειάσει το κεφάλι το δικό του
    για να γεμίζει αλλονών.

    Αν θες να με ρωτήσεις που βλέπω διαφορά σε όλα τα παραπάνω
    μεταξύ κοινών και bdsm σχέσεων, θα σου πω μόνο ότι η όποια διαφορά
    έγκειται στο γεγονός πως
    ενώ άπαντες οι γεννηθέντες από πατέρα και μανούλα
    υπάγονται στους γενικούς νόμους των σεξοσχέσεων,
    όπερ και διαθέτουν το ελαφρυντικό το κινείσθαι αλογίσθως (σαν άνθρωποι),
    εν bdsm εισελθέντες αντιθέτως,
    δηλαδή κάπου όπου δεν τους τράβηξε κανάς δραγάτης από το τσουλούφι να κοπιάσουν,
    τουτέστιν τα’ θελαν και τα’ παθαν,
    το ελαφρυντικό του αλογίσθως κινείσθαι παραγράφεται άμα τη εισόδω.
    Οπότε, το κουπόνι του ο καθείς και στο ταμείο.

    Το ταμείο είναι άτεγκτο.
    Ο, τι βάλεις, αυτό και θα εισπράξεις.
    Κατ’ εξαίρεσην εδώ ισχύει το
    « έως την προσέγγιση εις το ταμείον, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται».

    Ωραία όλα αυτά -θα μου πεις -
    αλλά υπάρχει και η γκρίζα ζώνη του φούμαρου στο ενδιάμεσο,
    δήθεν Κ, υποτακτικοπερβόρσουλα να φαν κι’ οι κότες και τα συναφή.
    Ταμάμ.
    Τι κάνουμε;
    Σε παραπέμπω στο παρθενικό μου ποστ δύο χρόνια πριν, όταν χαιρέτησα που εισήλθα.
    Το νήμα είχε τίτλο «ειλικρινείς χαιρετισμούς»
    Διάβασε την πρώτη - πρώτη πρόταση και την τελευταία για να καταλάβεις.
    Δυστυχώς, για άγνωστους λόγους, το νήμα αυτό είναι κλειδωμένο ( ; )
    και αδυνατώ να μεταφέρω εδώ τα γραφθέντα.

    Αυτά τα ολίγα.
     
  4. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Re: Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    οτι ειναι στο intro κλειδωνει αυτοματα μετα απο καποιες μερες, μπορεις να τα μεταφερεις με copy paste και quote και βαζωντας και το λινκ του νηματος χωρις να ψαχνουν απο το search.
     
  5. Paralax

    Paralax Regular Member

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    @ Master Do

    Σύντροφε... χαίρομαι που αναστήθηκα φορουμικώς και σε ξαναδιαβάζω!

    Θυμάμαι που με αποκάλεσες θυμόσοφο τότε...
    Μωρέ θυμόβλακα έπρεπε να με πεις! Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

    Λόγω της παλιάς μας γνωριμίας, πήρα το θάρρος να κάνω χρήση της copyright έκφρασής σου υποτακτικοπερβόρσουλα!!!...
    και να την παραφράσω λίγο... υποτακτικοπερβότσουλα...
    Ελπίζω να έχω την άδειά σου (έστω και εκ των υστέρων)

    Πάντως, δεν ξέρω αν το πρόσεξες...
    μπορεί από D/s και M/s να ψιλο-έχουμε έλλειψη...
    (ρε θα πάω στην ενορία του αγ. Ραφαήλ μου φαίνεται να βρω υποτακτική. Τουλάχιστον θα ακούω το τροπάριο της Κασσιανής)... αλλά...
    οι κερκοπορτο-λάγνοι... οι ατακαδόροι... οι πονηρο-ερωτώντες-επερωτησιάκηδες...
    οι εντεχνο-αποσπασματοποιούντες-quote-άκηδες... κλπ...κλπ... αφθονούν.

    Καλά μας ταξίδια στη ζωή σύντροφε.
    Και εδώ μέσα.
     
  6. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι, ότι σε λίγο καιρό για να μπορεί να γραφτεί Κυριαρχικός άντρας μέλος του Ελληνικού bdsm site, θα πρέπει πρώτα να έχει πάρει πτυχίο θεολόγου,....πτυχίο ευγενείας και καλών τρόπων κυρίως προς τις υποτακτικές,...πτυχίο καλης συμπεριφοράς,...να τηρεί κατά γράμμα τα θέλω των υποτακτικών γυναικών και διάφορα άλλα όμορφα που διαβάζουμε εδώ μέσα!

    Μήπως τελικά λέω εγώ, έχει πέσει πολύ βανιλόσπορος εδώ μέσα και τώρα ωριμάζουν οι καρποί;
     
  7. Angels Guardian

    Angels Guardian Regular Member

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Αγαπητέ Master Perris
    Αν δεν έχω παρεξηγήσει τα παραπάνω λεγόμενα σου (αν το έχω κάνει η συγνώμη μου είναι δεδομένη) κατάλαβα ότι για σένα ένας Κυριαρχικός άνδρας πρέπει να μην διαθέτει ευγένεια να μην διαθέτει καλούς τρόπους συμπεριφοράς και να είναι από λίγο ως πολύ κάφρος στη συμπεριφορά του προς τι υ. Λοιπόν αυτός ο άνδρας κατ εμέ όχι μόνο δεν είναι Κυριαρχικός αλλά είναι και απεχθής ως άνθρωπος. Δεν πρέπει νομίζω να ξεχνάμε ότι πρώτα είμαστε άνθρωποι και μετά είμαστε ότι δηλώνει το status μας. Με τα βίτσια μας και με τις ιδιαιτερότητες μας όχι με την καφρίλα όμως. Ειδάλλως να πάμε να μετακομίσουμε στη ζούγκλα.
    Το να διαθέτει τα παραπάνω χαρακτηριστικά ένας Κ σημαίνει ότι κατέχει πτυχίο θεολογίας και ότι τηρεί κατά γράμμα τα θέλω των υ? Δεν το νομίζω. Άποψή μου.
     
  8. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Χμμ..! Δεν νομίζω τα ως άνω να είναι ούτε θεολογικά, ούτε "θεολογικά".
    Και σίγουρα πριν την πρακτική ενασχόληση ενός ζεύγους ανθρώπων (ανδρός/γυναικός) με τα σαδομαζό,
    θα πρέπει να έχει προυπάρξη, κοινή συναίνεση, σε βάθος συζήτηση, πλήρης κατανόηση, οριοθέτηση,
    και αμοιβαία εμπιστοσύνη.
    Σίγουρα υπάρχουν και "κακοί" , "σατανικοί" κλπ, κλπ, Κυριαρχικοί, και σίγουρα δεν ΄μπορεί να είναι όλοι σοφοί και καλόγνωμοι.
    Απλά τα παραπάνω αντανακλούν τα υποκειμενικά "θέλω" της νηματοθέτιδος.
    Έχω όμως ένα ερώτημα:
    H ψυχοσύνθεση των κυριαρχικών είναι γεμάτη κτητικότητα.
    Η κτητικότητα αυτή φαίνεται, από τα γραφόμενά, (ευτυχώς όχι όλων) να αντανακλά μια δυσαρέσκεια
    σε απόψεις, ερωτήματα, απαντήσεις, μελών ανεξαρτήτως status.
    Γιατί ...?
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Το άτομο που ασκεί σαδομαζοχιστικές πρακτικές επειδή έτσι γουστάρει γιατί να το πω πόρνη?
    Αντίθετα σέβομαι και λέω μαγκιά του που βρήκε τι το ικανοποιεί και το απολαμβάνει και μάλιστα το κάνει χωρίς να νιώθει ανάγκη να το ντύσει με άλλα ρούχα.
    Όπως πάντα έλεγα τους συνειδητοποιημένους αυθεντικούς ανθρώπους δεν μπορείς παρά να τους σεβαστείς σε όποια κατηγορία και ν ανήκουν, ότι απόψεις και να έχουν.
    Δεν μπορούν όλοι να έχουν τις ίδιες ανάγκες, κοσμοθεωρία και φιλοσοφία.

    Έχω αρκετούς φίλους Top/bottom τους οποίους όχι απλά εκτιμώ, αλλά αλληλεπιδρώ με κάθε δυνατό τρόπο  

    Εκείνες που ονόμασα βδσμ πόρνες (κι εδώ οφείλω να πω πως έχω γνωρίσει πόρνες στο επάγγελμα τις οποίες σέβομαι, μια κι είναι καθαρές επαγγελματίες και ξεκάθαρες γι αυτό, οπότε μάλλον θα έπρεπε να βρω ένα άλλο όρο να περιγράψω τα υποκείμενα στα οποία αναφέρομαι χωρίς να προσβάλλω εκείνες, αλλά δεν μου ήρθε κάτι στο μυαλό, οπότε χρησιμοποίησα τον συγκεκριμένο όρο, όπως συνηθίζεται γενικότερα), είναι εκείνες που χρησιμοποιούν δόλο, υποκρισία, ψέμα, δηλώνουν ότι τις συμφέρει ανάλογα με το ποιον έχουν απέναντι τους και φροντίζουν να κερδίζουν μέσα απ αυτό ότι καταφέρει η καθεμιά. Κάνοντας το αυτό, επιμελώς προσπαθούν να διαβάλουν, μειώσουν, βρωμίσουν οτιδήποτε και οποιονδήποτε άλλο τους βλέπει γι αυτό που είναι, που βλέπει πέρα από το προσωπείο παραπλάνησης που οι πλείστοι εκλαμβάνουν ως το πραγματικό τους.
    Αν δεν είναι άμεσο το χρηματικό αντάλλαγμα, αλλά έμμεσο κι αν δεν είναι μόνο χρηματικό το αντάλλαγμα, το αλισβερίσι είναι ένας βασικός στόχος της σύναψης σχέσης με τους αντίστοιχους τους.

    Σ ευχαριστώ που μου έδωσες την δυνατότητα να επεξηγήσω, ελπίζω να σε κάλυψα!  
     
  10. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    @Angels Guardian, πράγματι με παρεξήγησες, όμως θα σου εξηγήσω το γιατί όταν επιστρέψω από την εργασίαν μου.
    Την καλημέρα μου!
     
  11. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Ααααα!!! ολα κι ολα Περη!!!!!

    αν δεν φερθεις οπως παρακατω στο υποψηφιο αντικειμενο προς χρηση
    τοτε δεν εισαι Κυριος... απαπα!!! αγενεστατε !!!!
    να φυγεις!!! να πας αλλου!!! εδω ειναι bdsm χωρα ,
    δεν ειναι παιξε γελασε  


    "ωωω!!! εριτιμος νεαρα μου κυνισκη
    παρακαλω υμας οπως εχετε την ευγενη καλωσυνη
    να βρεθειτε πρηνηδον εμπροσθεν των ποδων μου
    μετα των γλουτων προτεταμενων προς ραπισμα"


    ετσι μιλουν οι σωστοι Masters!!!!!
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2011
  12. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Απάντηση: Συμπεριφορές Κυριαρχικών στο φόρουμ

    Σέβομαι τις απορίες σου, όμως διαβάζοντας το παραπάνω υπογραμμισμένο κομμάτι, δεν μπορώ παρά να διερωτηθώ κι εγώ....

    Πέρα από την καθοδήγηση, το μυαλο, η σύνεση, το μεγαλείο ψυχής, η νηφαλιότητα και ο σεβασμός δεν είναι χαρακτηριστικά
    που μπορούν να διέπουν κάθε ανθρώπινη ύπαρξη αναξάρτητα από το χώρο και το φύλο στο οποίο ανήκουν?
    Και για να εστιάσω στο χώρο του bdsm αφού όπως αναφέρεις κάπου, εδώ συναντησες την ελλειψη των παραπάνω χαρακτηριστικών
    θέλω επιτέλους "αγανακτισμένα" να πω το εξής αυτονόητο!!! Από πότε ένας Κυρίαρχος πρέπει να είναι ο τέλειος άνδρας?
    Αν και ίσως δε με συμφέρει επειδή ανήκω στην άλλη πλευρά (υποτακτική γαρ), έλεος πια με τα ζητούμενα των υποτακτικών.
    Συνέχεια ζητάμε, συνέχεια όταν κάτι δε στρώνει φταίει ο Κυρίαρχος.. εε άνθρωπος είναι και αυτός ..
    θα κάνει λάθη, δεν είναι τέλειος και είναι καιρός πια να επιλέξουμε να ζούμε στην πραγματικότητα και σε ουτοπίες!
    Είναι πολύ σπάνιο να βρει κανείς όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε έναν άνθρωπο.
    Προσωπικά μου αρκεί όταν ο Κυρίαρχος πάνω και πέρα από όλα είναι καλός άνθρωπος!
    Τέλος, θα πω πως είναι πολύ μειονεκτικό για μας τις υποτακτικές, να βάζουμε τον εαυτό μας συνέχεια στη θέση του "θύματος"
    και να αποποιούμαστε κάθε ευθύνη εις το όνομα της απειρίας, της καψούρας κλπ.
    Γι' αυτό και κάθε τόσο είναι καλό να κοιταζόμαστε στον καθρέφτη και να λέμε την αλήθεια...
    δεν φταίνε πάντα οι άλλοι αν εμείς δεν τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας.