Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όσο η αντίληψη του χρώματος. Δεν ξέρω πώς πραγματικά βλέπει ο εγκέφαλός σου το κόκκινο χρώμα αλλά όταν διαπιστώσουμε απορρόφηση συγκεκριμένου μήκους κύματος και πούμε και οι δύο κόκκινο τότε καταλαβαίνουμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

    Η πιθανή δυσχρωματοψία που μπορεί να έχει κάποιος δεν καθιστά την αντίληψη του χρώματος υποκειμενική αλλά εφικτή ή ανέφικτη.
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2020
  2. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Κατανοητόν.
    Χρήσιμη η διευκρίνιση της προσωπικής θεώρησης.

    Ευχαριστώ!
     
  3. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Αντιλαμβανεσαι φανταζομαι πως η αναφορα σε ζευγος (S + m) δηλωτικη μιας (δηθεν) συμπληρωματικοτητας υπαινισσεται συναινεση...
    Νομιζω πως αυτο που θες να περιγραψεις, ουδολως εκφραζεται δοκιμα με το S/m, S/M, S+M, SM ή οποια αλλη σχετικη γραφη, αλλα με περιγραφικους ορους της ψυχοπαθολογιας.
    Φορεις τετοιων διαταραχων συναντονται κι εκτος κι εντος βδσμικου πλσισιου, με την αναλογια του επιπολασμου στον πληθυσμο.
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δε γνωρίζω πως αναφέρεται συντομογραφικά -αν δηλαδή υποθέσουμε ότι υπάρχει τέτοια συντομογραφία- στην ψυχοπαθολογία. Δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιήσω από εδώ και πέρα την ορολογία αυστηρά με το BDSM της context, διευκρίνισα ότι εγώ αρχικά δεν το χρησιμοποίησα έτσι.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    χωρίς να καταλαβαίνω σε ποιό ρίσκο αναφέρεστε, η εκ των υστέρων διαπίστωση όποιας παρανόησης, είναι παραπάνω από προβληματική, αν δεν είναι διευκρινιστική. όχι μονομερώς κατά κανόνα.
    αν δεν καταλαβαίνουν τίποτε κι έχει ο καθένας "τα δικά του" στο νου του, σε τι συναινούν; αμφότεροι και βάλε.
     
  6. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    My point exactly
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Σε αυτό ακριβώς αναφερόμουν και αν ρίξετε μια (προσεκτική) μάτια εδώ θα δείτε πως το "πρόβλημα", όπως και πολλά άλλα ζητήματα που προκαλούν... φλογέρες συζητήσεις δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο.
    Σε τι βοηθά αυτή η γνώση, πέρα από την ψευδαίσθηση της ασφάλειας; πολλά, παρά πολλά στο χώρο μπορούν να γίνουν πραγματικά κατανοητά μόνον όταν βιωθούν, ή θεωριτικη γνώση προσφέρει απλά την ψευδαίσθηση ασφαλείας που προανέφερα (και τον αντίποδα της τον φόβο) και ... την δυνατότητα συμμετοχής σε, συνήθως ατέρμονες, συζητήσεις
     
  8. Discerning

    Discerning Contributor

    Ποιος/α μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο; ! Kαι κυρίως, να το βασίζει σε βίωμα...
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αντιλαμβάνομαι ότι η διαφορά της θεωρίας από την πράξη είναι μικρή στη θεωρία αλλά μεγάλη στην πράξη ωστόσο θεωρώ απολύτως απαραίτητο να ξέρω τι με περιμένει πριν δώσω το ΟΚ. Στο παράδειγμα του @Discerning με την πτώση με αλεξίπτωτο δεν έχω ιδέα τι high θα μπορούσα να νιώσω σε ελεύθερη πτώση, έχω όμως μια πολύ καλή ιδέα τι θα συμβεί αν συναντήσω το έδαφος με τερματική ταχύτητα. Αν πάρω το ρίσκο να πηδήξω και πάθω έμφραγμα κατά την πτώση δε μου φταίει ο εκπαιδευτής παρά μόνο αν με πετάξει με τις κλωτσιές έξω από το αεροπλάνο λέγοντας μου "don't be a pussy". Από την άλλη μπορεί a posteriori να πω "τι μαλάκας ήμουν" ή να μην πω τίποτα έχοντας σκάσει σαν καρπούζι στο έδαφος και για αυτό θεωρώ το a posteriori προβληματικό.
     
  10. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Στο μόνο που βοηθάει είναι να ξερει καποιος σε τι συναινεί . Είναι διαφορετικό το '' θα χύνεις ποτάμια'' και διαφορετικό το '' θα σε τσακίζω στο ξύλο, θα σε βρίζω και δεν θα με νοιάζει τι θέλεις, αλλά θα χύνεις ποτάμια'' . Το πως θα νιώσει μετά και το αν ταυτίζονται το φαντασιακό με το βιωματικό είναι άλλο. καπέλο .
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Να ξέρει ή να υποθέτει ότι ξέρει; Δεν έχουν όλα την ντετερμινιστική εξέλιξη που περιγράφει παραπάνω ο @Arioch.

    Το αποτέλεσμα πολλών δραστηριοτήτων είναι ή ακούγεται οικείο βάσει προηγούμενων βανίλα βιωμάτων. Τι γίνεται όταν δεν είναι; Στο πυρ το εξώτερον;
     
  12. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

    Sadisti Personality Dissorders (SPD) τα λενε σημερα κι υπαρχει ακομη τεραστιο μπουδρουκλομα τι περιλαμβανουν, πως διαγιγνωσκονται ακομη και πως οριζονται...

    By the way, οποιος σηκωνει μαστιγιο (εντος ή εκτος βδσμιου, με συναινεση ή μη, σε Τ/b, D/s, M/s, S/(m) ή οτι αλλο) εμπιπτει σε καποια απο τις υποκατηγοριες SPD.