Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Καθόλου. Να εξηγηθεί τι θα γίνει, να γίνει κατανοητό ότι υπάρχει διαφορά από τη θεωρία στην πράξη, και κυρίως να εξηγηθεί τι μπορεί να πάει στραβά και πως αυτό μπορεί να αντιμετωπιστεί και από εκεί και πέρα μπορεί ο καθένας να πάρει τις αποφάσεις του.

    Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση που αμφότεροι δεν ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν. Αν αυτό είναι κατανοητό και αποδεκτό πάλι δε βλέπω το πρόβλημα.
     
  2. Discerning

    Discerning Contributor

    @Arioch με βάση όσα παρουσιάζω στο παράδειγμά μου, με την πτώση με αλεξίπτωτο, συμφωνείς ή διαφωνείς με το παρακάτω;

     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    @Libertine SD Το SPD περιλαμβάνει και το μαζοχισμο;
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Πως γίνεται κατανοητό πιστεύετε αν όχι με τον τρόπο που ανέφερα; Κατανοητό όχι αντιληπτό.
    Σε αυτό, πιθανές συνέπειες, συμφωνώ αν και ποτέ δεν μπορούν να προβλεφθούν όλες
    Αναφέρθηκα σε αυτό μιλώντας για απειρία, σε τι συναινούν ακριβώς;
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Από τη στιγμή που παίρνει το ρίσκο γνωρίζοντας ότι η επαφή με έδαφος με τερματική ταχύτητα δεν κάνει καλό στη σωματική ακεραιότητα και γνωρίζοντας ότι άπαξ και πηδήσει από το αεροπλάνο εκτός συνταρακτικού απροόπτου θα συναντήσει αργά ή γρήγορα -κατά προτίμηση αργά- έδαφος, η συναίνεση είναι informed, and that's good enough for me ακόμα και αν κατά τη διάρκεια της πτώσης πάθει έμφραγμα και αφήσει το μάταιο τούτο κόσμο.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  6. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Όχι απαραίτητα , θεωρώ ευθύνη του Κ να προετοιμάσει σωστά το υ . Και πάλι το συναίσθημα κατά το βίωμα και η διαχείριση του, είναι άλλο καπέλο.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Πραγματικά δεν τρολάρω. Αλλά η κουβέντα μου προκάλεσε περιέργεια. Για τον αυτομαζοχιστή δεν βρήκα ερώτημα αλλά για το σαδισή έχω ένα.
    Πού κατατάσσουμε αυτόν που βάζει φωτιά στην ουρά μιας γάτας;
    Σαδιστής δεν είναι αυτός και μάλιστα επικίνδυνος;
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Με ποιο τρόπο προτείνετε να το προετοιμάσει;
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εξηγώντας το είναι αυτό, τι ρίσκα έχει και πως αυτά μπορούν να αντιμετωπιστούν ή κάνοντας ξεκάθαρο το "δεν ξέρω" αν δε τα γνωρίζει.
    Στο ότι αμφότεροι πάνε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Their joy, their funeral.
     
  10. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Νομίζω ότι, λογικά, για αυτό υπογράφεις σε αυτές τις περιπτώσεις πριν κάποιο consent form που εμπεριέχει ότι γνωρίζεις τι πας να κάνεις και ότι μπορεί να προκύψουν προβλήματα, μέχρι και θάνατος, και από εκεί και έπειτα η εταιρεία or whatever δεν φέρει ευθύνη.
     
    Last edited: 23 Αυγούστου 2020
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    It's dangerous and shit may happen
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Exactly, as long as you know and accept it it's fine by me.