Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs κακοποίηση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος estelwen, στις 22 Οκτωβρίου 2016.

  1. tithon

    tithon Contributor

    επίμονο, μάλιστα. αγωνιώδες, καθόλου βολικό.
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Εξαρτάται.

    Εαν είναι "δικός μας", όχι.
    Εάν δεν, μαύρο φίδι....

    Απλό.

     
     
    Last edited: 24 Αυγούστου 2020
  3. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Ίσως, αλλά από την άλλη έχω κριτική σκέψη, κοινή λογική και δόξα το Σύμπαν έμαθα και να διαβάζω. Από την άλλη (άλλη άλλη), ίσως να προσέξεις τι γράφεις. Γλώσσα λανθάνουσα λέει ένα αρχαίο ρητό.
     
  4. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Η διαφορά είναι οτι με τα μακαρόνια στη χειρότερη (αν δεν έχεις κάποια αλλεργία σε κάτι) θα σε πιάσει το στομάχι σου, ενώ με τα υπόλοιπα μπορείς να καταλήξεις στο νοσοκομείο. Επίσης και στις δύο περιπτώσεις σου, όσο και να θέλουμε να χρυσώσουμε το χάπι, είναι κακοποιητική η συμπεριφορά του σε αναγκάζω για κάτι ενώ ξεκάθαρα ουρλιάζεις να σταματήσω (δικά σου λόγια). Το οτι ζήτησε συγνώμη και τα υπόλοιπα δεν λένε κάτι διαφορετικό. Είναι η δικαιολογία κάθε ενδοοικογενειακής βιας που συμβαίνει, και μην ξεχνάμε και το "ναι ...αλλά μ αγαπάει" αφού έχει μετρήσει τα δόντια της στο πάτωμα.
    Δεν έχει να κάνει με political correctness or whatevs, έχει να κάνει με ξεκάθαρα όρια. Και αφού μας αρέσουν τα παραδείγματα, α) αν όντως είχες πάθει ζημιά από το υπερβολικό πιπέρι θα είχες την ίδια αντίδραση; β) έστω οτι έρχεται η Μαιρούλα απο τις Τζιτζιφίες και την αρχίζω στις μπουνιές στη μουρή, στα πλευρά. Ουρλιάζει να σταματήσω αλλά συνεχίζω και την έχω κάνει τόπι στο ξύλο. Αφού σταματήσω φέυγει, και την επόμενη μέρα έρχεται της λέω συγνώμη, της έχω όμως προκαλέσει κάκωσεις. Μπορεί να θέλει να της ξαναφάει (το οποίο to be honest doesn't sound sane to me, but hey...) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν την κακοποιήσα και δεν της έκανα ζημιά.
     
  5. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Ως ένα σημείο είναι   . Από την άλλη, δομικό συστατικό των σχέσεων είναι η εμπιστοσύνη και αυτή χτίζεται από πράξεις/δραστηριότητες/συμπεριφορές .
     
  6. Discerning

    Discerning Contributor

    Σοβαρά τώρα, τέθηκε τέτοιο ερώτημα; !

    @Θρυαλλίς αν σου είχε ξεφύγει εσένα περισσότερο πιπέρι, θα ήταν η πρόθεσή σου να κακοποιήσεις τον εαυτό σου; Αν είχε ξεφύγει της μητέρας σου, θα ήταν πρόθεση να κακοποιήσει την κόρη της; Αν είχε ξεφύγει στη φίλη σου, θα ήταν πρόθεση να κακοποιήσει τη φίλη της; ! κ.ο.κ
     
  7. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Η διαφορά είναι πως αυτοί που επιμένετε πως θα μπορούσα να καταλήξω στο νοσοκομείο το λέτε χωρίς να έχετε δεδομένα για το τι ακριβώς γινόταν εκείνη τη στιγμή. Δεν έχω αναφέρει σε κανένα σημείο πως κινδύνεψε η σωματική μου ακεραιότητα, πως είχα κακώσεις και μαυρισμένα ματιά. Αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς καμία βάση, απορώ πως τα λέτε

    Το ναι μεν αλλά με αγαπάει... δεν ισχύει στη δική μου περίπτωση. Ισχύει το καυλώνω

    Α) αν είχα πάθει όντως ζημιά θα έλεγα : Είσαι ηλιθια που πας γυμνή στα αγγούρια; Και όχι κοίτα τώρα ευκαιρία είναι να του κάνεις μήνυση να του φας το εργοστάσιο και να τον αφήσεις στους πέντε δρόμους. Παρόλα αυτά μένει υποθετικό από τη στιγμή που υπάρχει η λέξη αν.
    Εαν μου τύχει θα επανέλθω, το υπόσχομαι

    Β) Εάν η Μαιρουλα γουστάρει να τρώει τις μπουνιές της συναινετικα και να κυκλοφορεί με μαυρισμένα ματιά σε εσας δεν ακούγεται sane, σε εμένα μια χαρά ακούγεται. Εάν δεν σας αρέσει την στέλνετε πίσω στις Τζιτζιφιές. Εάν η Μαιρουλα γουστάρει να κυκλοφορεί με σημάδια από μαστίγιο και μελανιές ακούγεται πιο sane στα αυτιά σας; πιο συναινετικο και πιο μη κακοποιητικο;

    Η ενδοικογενειακη βία πως προέκυψε όταν δεν υπάρχει το δεύτερο συνθετικό της λέξης αυτής στη δική μου περίπτωση και την αναφέρετε; δηλαδή οικογένεια;
     
  8. Discerning

    Discerning Contributor

    Τόσο δύσκολο να κατανοηθεί; Εντυπωσιακό!
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    ξέρω καμμιά 40δα που τις φέραν στην ελλάδα κι έμαθαν μουσακά. τον φτιάχναν κιόλας.
     
  10. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    Έχω ξαναπεί οτι σε αυτό -Scripta manent- συμφωνούμε οπότε ας ξανασυμφωνήσουμε.

    Συνεχίζεις να έχεις την κακή συνήθεια να το κόβεις και να το ράβεις μπας και κερδίσεις εντυπώσεις. Νόμιζα...νόμιζα λέω οτι δήλωνες οτι είμαστε νοήμων όντα και καταλαβαίνουμε τι θέλουμε να πούμε. Προφανώς (πάλι) επείδη δεν σε συμφέρει να καταλάβεις κάνεις τον χαζό, και όπως έχω ξαναπεί αυτό σε κάνει χειρότερο. Το νοήμα το έπιασες, μείνε σε αυτό.

    Αφού πρέπει να πολτοποιήσουμε, ας πολτοποιήσουμε. Δεν αναφέρθηκα στα μαυρισμένα μάτια για το δικό σας περιστατικό, νομίζω είναι τέρμα ξεκάθαρο. Αυτό που είπα επίσης ξεκάθαρα είναι το χρύσωμα του χαπιού, το οποίο επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί σας μπέρδεψε. Το ούρλιαζα να σταματήσει και δεν σταμάταγε (δικά σας λόγια) και οτι με άφησε τελικά να φύγω και δεν με κράτησε κλειδωμένη μέσα (επίσης δικά σας) ναι εμένα μου δείχνει οτι νιώσατε κίνδυνο, αλλιώς θα υπήρχε διαφορετική επιλογή κινδύνου. Το γεγονός οτι δεν έγινε κάτι που να μέινει, δεν αλλάζει το τι έγινε. Αυτό είπα, τόσο απλά. Δεν είπα ούτε οτι έπρεπε να του κάνετε μήνυση (δική σας επιλόγη αν θα κάνατε ή οχι), δική σας εικασία.
    Η Μαιρούλα που θα καταλήξει στο νοσοκομείο, αν το αποζητά επαναλαμβανόμαι ναι θεωρώ οτι δεν είναι πολύ sane. Δική μου άποψη δεν χρειάζεται να την ενστερινίζεστε, αλλά θα παραμείνει η δική μου άποψη. Και στην Αμερική μπορεί να γουστάρει ο άλλος να πάρει το όπλο και να αρχίζει να πυροβολεί κόσμο αλλά κι αυτό δεν το λες sane.
     
  11. Lucifer81

    Lucifer81 Wandering, but not lost

    @Θρυαλλίς για να ξεκαθαρίσουμε και κάτι. Δεν σας λέω τι να κάνετε και τι όχι. Καμία σχέση...ενήλικες είμαστε, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ας πορευτεί με αυτές. Δεν είμαι εδώ για να πω στον οποιονδήποτε τι θα κάνει και τι όχι  
     
  12. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ναι ειπα ούρλιαζα να σταματήσει αλλά δεν σταματαγε, αλλά όχι με άφησε τελικά να φύγω και δεν με κράτησε κλειδωμένη μέσα. Είπα πως μόλις συνήλθε με κοιτούσε αποσβωλομενος, μου ζήτησε την ίδια στιγμή συγνώμη και όχι την άλλη μέρα, δηλαδή ο οποιοσδήποτε "κίνδυνος" είχε εξαφανιστεί, ανοιξα την πόρτα και έφυγα χωρίς κάποια αντίσταση από μεριάς του

    Το δεν με κράτησε κλειδωμένη μέσα έχει άμεση σχέση με την τοποθέτηση μου στο γιατί εγώ δεν δέχομαι ότι έχει αναφερθεί περί κακοποίησης στη δική μου περίπτωση. Εσείς είδατε κάτι άλλο που δεν ισχύει

    Κάνετε το ίδιο λάθος με τον @Arioch σε ότι αφορά κάποιον που βουτάει ένα όπλο και αρχίζει να καθαρίζει κόσμο στα καλά καθούμενα. Το ότι έτυχε να περνάω από δίπλα του και να με πυροβολήσει δεν έχει καμία σχέση με αυτά που συζητάμε γιατί δεν έδωσα τη συναίνεση μου σε κάτι τέτοιο. Εάν πάω με τον S μου να μάθει σκοποβολή χρησιμοποιώντας εμένα με ένα μήλο στο κεφάλι μου μπορούμε να το συζητήσουμε, μάλλον

    Δεν το εξέλαβα έτσι, σας απάντησα ξεκάθαρα πως θα μπορούσα να του κάνω μήνυση για κακοποιητικη συμπεριφορά,ενώ το θεωρώ ατύχημα και μια κακία στιγμή. Καθόλου τίμιο από τη στιγμή μου πήγα γυμνή στα αγγούρια και έπαιξα με τη φωτιά συναινετικα πάντα.

    Χαίρομαι όταν έχω τέτοιους συνομιλητές